RUITEINLAjNDSCHE BERIGTEN. ITALIË. ROME, 13 Maart. Er is hier een boekdrukkerij opgerigt ter verspreiding van nuttige boeken onder het volk. De Jcsuiten-ordo ontbindt zich in Italië en is reeds begonnen Rome te ontruimen. Hunne verdrijving uit het Koningrijk Napels heeft den eersten schok hiertoe gegeven en hunne verdrijving uit Sardinië zulks verder voor bereid. In Genua heeft men door hen achter gelaten papieren in handen gekregen die zeer te hunnen bozware zijn geweestook bleek het uit de rekeningendat zij in Genuain 2 maanden 84,000 livres hadden uitgege ven; en nu vraagt het volk, waartoe dit geld wel gediend mag hebben; alles loonde al meer en meer, dat het in stand houden hunner orde eene onmo gelijkheid was. Pius IX zag zich alzoo ten laatste genoodzaakt ter voorko ming van rustverstoringhun den raad te geven van zich te ontbinden. Sedert eergisteren zijn zij begonnen gevolg aan dezen raad te geven. Zij hebben reeds ettelijke wagens met bagaadje verzonden; degenen, die te Rome te huis behooren hebben de lecken kleeding aangenomen en zich tot hunne familie hegeven; twee hunner novitii zijn bereids in de burgerwacht inge schreven. Hunne opvoedings-gestichten zullen onder hel bestuur van andere geestelijke genootschappen moeten overgaan. Hun groot res.dentie-gebouw zal door openbare autoriteiten worden ingenomen. Wie erfgenamen hunner onmetelijke bezittingen in de Kerkelijke Staten zullen worden, is nog niet hekend. Gisteren geeft een van de leden der orde in hare kerk eene openbare, geweldig bulderende en van diepen wrok getuigende afscheidsrede gehouden daarbij niet anders dan alle mogelijke plagen, ja zelfs den ondergang der wereld voorspellende. Van deze predikatie, die vooral onder de oude vrouwen van de mindere standen ecnen geweldigen indruk maakte, was eene herhaling tegen lieden morgen aangekondigden daar verscheiden jonge lieden reeds verklaard hadden, zulks niet te zullen dulden, had men hoogst waarschijn lijk bloedige tooneelen te duchten gehad, zoo niet heden morgen aangekon- di0d ware geworden, dal de redenaar ziek geworden was cn zijne predikatie geen voortgang kon hebben. Intusschen is de reeds gehoudenc gedrukt cn wordt zij heden langs de straten uitgevent. In de Pieterskerk heeft een diefstal plaats gehaddie vooral onder de geestelijkheid veel opziëns haarthet hoofd van den Apostel Andreas is er uit gestolen. Van wege het kapittel is eene belooning van 500 scudi aan den aanwijzer uitgeloofd. TOSCANE. Er openbaart zich hier eene opmerkelijke verandering in de kerkelijke in stellingen, welke eenige meerdere verdraagzaamheid schijnt aan te duiden. Zoo is onder anderen dezer dagen te Florence een protestantsch consistorie op- gerigt en door den Groothertog goedgekeurd. Te Milaan werd de stemming meer en meer en meer rustig en waren ook de Oostcnrijksche fondsen gerezen. O OSTEX RIJ K. WEENEN, 19 Maart. lederen avond is de stad prachtig verlicht en de vreugdebedrijven houden niet op doch de onlusten in eenige oorden des lands duren ook nog voort cn men verneemt gedurig van brandstichting en plundering. Er zijn meer dan 300 burgers van de geringe klasse gevangen genomen. Gisteren werd hier de eerste stap gedaan tot emancipatie der Joden, daar de Heer von Wertheimstein tot lid van de Regerings-Commissie werd verkozen. Tot hiertoe kon geen Israëliet in deze stad een huis bezitten! De Keizer is gisteren wederom door de stad geredende paarden werden van het rijtuig gespannen en hetzelve onder onbeschrijfelijk gpjuich door bur gers cn studenten voortgetrokken. Het Hongaarsche Ministerie is afgedankt, en andere Ministers benoemd die tot hiertoe aan het hoofd der oppositie stonden. Uit Presburg is het programma van het nieuwe Ministerie ontvangen. Volgens hetzelve zijn de onderdanen der geestelijkheid en die op de goederen der kroon vrij verklaard, zonder aflossing; de boeren op de heerlijkheden zijn vrij. Er zal eene Commissie benoemd worden, ten einde de waarde te bepalen, volgens welke de lleeren zullen schadeloos gesteld worden, en wel door een omsla», die van alle inwoners zal geheven worden. Alle belastingen (ook de oorlogs-contributie), zonder onderscheid der standen, worden gelijkelijk over alle verdeeld, de grondrenten en andere op den grond gevestigde regten dadelijk afgeschaftmet schadeloosstelling echter door het rijk de afgevaardigden naar den Landdag moeten niet als gemagtigden van de co- mitatenmaar als algevaardigden van het geheele volk beschouwd worden. KUAKAU, 18 Maart. Onze staatsgevangenen zijn in vrijheid gesteld. Ten gevolge der gunstige berigtcn uit Weenen, verzamelden zich heden in den vroegen morgen mins tens 10,000 Poolsche burgers, waarbij zich nog een aantal landlieden voeg den voor de woning van den Hofcommissaris Graaf Deymen eischten op een heslissenden doch bedaarden toon, de onmiddelijke invrijheidstelling der staatsgevangenen. Aanvankelijk toonde Graaf Deym zich daartoe niet geneigd en zocht de menigte tevreden te stellen met de uitvlugt, dat hij daaromtrent nadere bevelen uit Weenen zou afwachten. Dit hielp echter niets, want toen spoedig daarop zijn rijtuig voorkwam werd dit door de aanwezigen orimid- delijk weder weggevoerd en hij zag zich genoodzaakt over de gedane vorde ring terstond met den Veldmaarschalk, Graaf Castiglione, te beraadslagen. De uitkomst daarvan was dat aan het verzoek der burgers werd voldaan. De vrijgelatenen waren 400 in getal en onder hen bevonden zich geestelijken, ordebroeders, studenten en edellieden. Zij werden met tranen en gejubel ont vangen. Bovendien eischte het volk de opheffing der grens-lolkantorcn de wapening des volks en de oprigting der voormalige militie. BEIJËREN. MUNCHEN, 21 Maart. Koning Lodewijk I. heeft zijne kroon nedergelegd. De Kroonprins volgt hem op onder den naam van Maximiliaan II. Men wacht binnen weinige uren de proclamatie; wij zullen inmiddels bij de vele gissingen en geruchten over de oorzaak ons oordeel opschorten. ZWËOES1. De Koning heeft de hooge Staatsambtenaren ontboden en belast met het ontwerpen eener gewijzigde staatsregeling. PRIIISSES. BERLIJN, 22 Maart. Heden had het plegtige lijkfeest plaats, ter eere van de in den laatsten tijd gevallen slagtoftërs. Omstreeks 10 ure heeft de Minister, Graaf Schwerin, de Studenten in hel academiegebouw verzameld. Met de wapens in de hand stormde eene groote menigte Studenten daar binnenen de Minister hieldin het midden van de eveneens gewapende Hoogleeraren, den Rector Miiller en den Prorector Hccker, eene aanspraak, waarhij hij van wege den Koning verklaarde, dat deze zich aan het hoofd van den vooruitgang wilde stellen. De Koning verscheen ten 10J ure op het slotplein te paard in uniform, met den helm op het hoofd en de Duitsche kleuren aan den arm, door de Prinsen en Ministers omgeven. Een onbeschrijfelijk gejuich ontving den Ko ning bij zijrie verschijning, en Z. M. rigtte het eerst de volgende woorden tot het volk: liet is geene ongeoorloofde overweldiging van mij, wanneer ik mij tot de redding der Duitsche vrijheid en eenheid geroepen gevoel; ik zweer bij God, dat ik geen Vorst van den troon wil stooten maar Duitschlands eenheid cn vrijheid wil ik beschermen; zij moet beschermd worden door Duitsche trouw, op de grondslagen eener waarachtige Duitsche staatsregeling." De geestdrift was onbeschrijfelijk. De Koning heeft nog herhaalde malen in bovenstaanden zin tot het volktot de Hoogleeraren en Studenten gespro ken cn het volk drong zich zoo om hem heendat zijn paard bijna niet voort kon het was als of er een triumftogt werd gehouden. Volgens alhier ontvangen berigten zou in Warschau een volkomen op stand uitgebarsten zijn. Te Aken en Crcfehl zijn ook veel ongeregeldheden voorgevallen doch later door de burgerwacht bedwongen. 1IA1VOVER. 20 Maart. De Ministers hebben hun ontslag moeten nemen. De Koning heeft gezegd dat bij de verantwoordelijkheid der Ministers bij de Stenden zal voordragen. De stad heeft haar regt van politie terugbekomen. De krachtige maar tevens voorzigtige houding der Stedelijke Regering verdient allen lof. LIXEMBVRG. 20 Maart. De opstand, die ten gevolge van het op de kermis van Ettelbruck voor gevallen oproer is uitgebroken, gaart voort cn verspreidt zich door het geheele Groot-Hertogdom. De Luxemhurgsche vlag, die sommige voor de Fransche vlag aanzien, waait op de kerktorens van een groot aantal gemeenten, zoo als van Osperen, Redange, Rettborn, Rons, Mertzig, Feulen, llotingen, enz. Hier en daar hoort men eenige kreeten van: Leve de Republiek! Te Ho tingen is de Burgemeester genoodzaakt geweest te vlugten, en onder het schallen der muzijkinstrumenten is aldaar de Luxeinburgscbe vlag geplant. Te Feulen is men met nog meer plegtigheid te werk gegaan de bewoners hebben eene processie gevormden den pastoor genoodzaakt zich aan het hoofd daarvan te plaatsen. Na met het crucifix in de hand en onder het opzeggen van gebeden de kerk driemaal te zijn rondgetrokkenhebben zij de vaan op den toren geplant. Op bevel van den Gouverneur is de kermis te Diekircb die den 21slen moest plaats hebben uitgesteld. In geheel het Hertogdom worden petitiën getcekcnd die onder anderen de volgende verzoeken inhouden. 1°. Vermindering van de civiele lijst op de helft van haar tegenwoordig bedrag. 2°. Gelijke vermindering op het traktement van den kanselier von Block- hausen. 3". Niet bepaalde vermindering der traktementen van al de hooge amb tenaren, 4". Afschaffing der wet omtrent de bedekking der daken met leijen. 5°. Afzetting van den directeur der administratie over de armbcdeeling. 6". Verwijdering van den Bisschop Laurent.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2