LEYDSCHE COURANT. |%£v' 1848. MAANDAG, 27 MAART. 'Vf BIJVNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt LTO '<{K - A L'v V De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 25 Maart. De Arnst. Courant deelt den volgenden brief uit Berlijn mede, van een persoondie zelf aan de jongste gevechten aldaar heeft deel genomen. Hoe wel in de hoofdzaak overeenkomende, verschillen echter hier en daar de om standigheden en worden de gapingen, die in vele herigten voorkomen, naauw- keurig aangevuld. «Den 18Jen des namiddags ten 2 ure werd er op het slotplein cene volksver gadering gehouden, waarin men besloot eene deputatie met de bekende petitiën naar den Koning af te zendendat dan ook werkelijk gebeurde. De Koning treedt op het balcon, maar is, wegens de heersehende beweging, niet in staat te spreken. De Minister von Arnim neemt daarom het woord op en bcrigt, in naam des Konings, dat al de wenschen van het volk zijn ingewilligd. Hierop breekt het volk in luide jubelkreeten uit. De militairen, meenende dat het eenen aanval op het slot gold, slaan en houwen daarop, sans facon, onder het volk door. Alles schreeuwt nu verraad en list en woedend vliegt men op elkander in. Ten drie ure is geheel Berlijn tegen de militairen in strijd. In een oogenblik waren barricades opgeworpenalle wagens worden opgehoudenafgespannen en omgestortmarktkramen watervaten omverge haald dcurpaneelen losgerukthet straatplavleisel opgenomen en boven op de daken gebragt, de wapenwinkels opengebroken en in de kloosterkerk en op andere plaatsen wapenen gesmeed. Op straat werden de kogels gegoten. In mijne nabijheid bevonden zich 20 a 25 barricades. Vreeselijk woedde de strijd langs de straten, uit de ven sters en op de daken. De woede tegen de militairen klom tegen den avond steeds hooger en hoogerdaar de artillerie met kartetschen en granaten vuurde. Reeds zijn vele strijdenden van beide zijden gevallen en bedekken lijken de straten, waaronder men vele liooge officieren noemt. Velen werden door de van de daken geworpen stecnen geveld; verscheidene huizen zijn geheel vernield, zoo als het Kculsche raadhuis, onderaan de Breedstraat, en het huis van den banketbakker d'Honneur. «In den avond, gedurende den nacht en in den morgen tot 10 ure, woedde de strijd in alle deelen van de stad. Toen noodigde men den gevangen geno men Generaal Mökendorf uitaan den Koning eenen brief te riglenen te schrijven dat de burgers gezworen hadden voor zijne oogenterstond den Generaal op te hangen, indien het schieten niet dadelijk ophield en de mili tairen terugtrokken. «Goddank, dit hielp eindelijk! De militairen schoten de geweren af en trokken terug. Met cenige dooden die wij nu in het slot bragten, kwam ik in de Koninklijke kamers, waar reeds 50 of GO dooden lagen, burgers en soldaten door elkander. In het Keulsche raadhuis, dat drie maal bestormd cn ingenomen werd, lagen er nog meer. De dooden en stervenden schat ik op 3 a 400. Des middags 12 ure. Amnestie voor alle strijders en gevangenen van deze laatsten wierden er alleen drie honderd ontslagen. Generaal Mökendorf werd nog vastgehouden cn geen barricades weggeruimd, alvorens de militairen met slaande trom aftrokken het tuighuis geopend en de burgers gewapend werden toen ook werden de 4 veroverde kanonnen teruggegeven. De Koning is onder de bescherming der burgersdie de wacht aan het slot en alle andere posten betrokken hebben. Des avonds illuminatie. «Van mijne bekenden, is er, zoo ver ik weet, geen gevallen, en zijn slechts cenige gewond; ik zelf hen er gelukkig afgekomen. God geve vrede, en doe dien ten nutte der vrijheid cn des handels gedijen." Door de Ilandel-Maatschappij zijn bevracht voor Amsterdam 9 cn voor Rotterdam 7 schepen. 's GRAVÉNHAGE 24 Maart. Het ontwerp-adres van antwoord op de Koninklijke boodschap wegens het overlijden van Prins Alexander, gisteren bij de Tweede Kamer ter tafel ge bragt, is van dezen inhoud: «Sire! Het berigt van het door U. M. geleden verlies, waarvan do mede- deeling van den 17<leii dezer de treurige bevestiging bevat, heeft de gchecle Natie in regtmatigen rouw gedompeld. Gcene smart treft dieper, noch vindt meer algemeene deelneming; dan die beminnende oiidcrs over den dood van kinderen ondervinden. «Troostredenen kunnen de Vertegenwoordigers der Natie aan U. M. niet aan bieden; deze kunnen alleen gevonden worden in de gelatene berusting in den wil van Hem, die alle lotgevallen der stervelingen met wijsheid en goedheid regelt, en ook dan wanneer Hij het ouderlijke hart doet bloeden, oneindige liefde blijft. U. M.onze treurende Koningin en het geheele Koninklijke Huis mogen uit deze voor alle stervelingen vlietende bron, lafenis en krach ten scheppen en in ruime zegeningen cenige verzachting voor cctte zoo smar telijke wonde vinden. «Maar wanneer hartelijke, algemeene deelneming cenige vcrligting aan het getroffen ouderhart kan aanbieden, dan geven wij U. M. de plegtige verzeke ring, dat de voortreffelijke hoedanigheden, waardoor zich de in jeugdigen leeftijd weggerukte Prins Willem Alexander Fredcrik Konstantijn Nicolaas Michaël onderscheiddedoor ieder werden gewaardeerden dat zijn verlies algemeen wordt betreurd. «Wij gevoelen ons des te meer gedrongen aan U. M. die betuiging van al gemeene deelneming te herhalen, omdat het cene behoefte voor llp. Ms. hart en een waarborg voor het welzijn des Vaderlands moest wezen, dat in de ge- wigtvolle oogcnblikkendie wij beleven, de volkomene overtuiging besla, datzoowel in vreugde als in smartde geheele Natie zich aan haren Ko ning aansluitcn met vertrouwen de toekomst te gemoet gaat." In de Zitting van heden is dit adres zonder beraadslaging en met alge meene stemmen aangenomen als ook dat tot regeling der kosten van den weg van 's Hertogenbosch naar Culemborg. Beide ontwerpen zullen aan de Eerste Kamer worden verzonden. Wanneer deze zich met het adres zal hebben vereenigdzal cene gemengde Commissie uit de beide Kamers bet aan Z. M. aanbieden. Voor zoo verre de Tweede Kamer betreft, zal die bestaan uit de Commissie, welke het ontwerp heeft zamengesteldwaarbij zich zal voegen de Heer Vcrwey-Mejan. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, wordt de Zitting opgeheven. Bij de Algem. Rekenkamer is weder overgebragt eene som van ƒ500,000 aan ingetrokken muntbiljetten van ƒ100, zoodat er thans, met inbegrip der bij vroegere aankondiging vermelde som van ƒ11,865,000, voor een lic- drag van 12,365,000 aan muntbiljetten is ingetrokken. ROTTERDAM, 24 Maart. Naar men verneemt, is door een aantal ingezetenen dezer stad een adres aan den Heer Mr. Luzac geteekend om hem te verzoekenin de tegenwoor dige gewigtige omstandighedeneene plaats in het nieuwe Ministerie wel; te willen aanvaarden. RottCorn.) AMSTERDAM, 24 Maart. Heden middag ten 12 ure had zich cene groote massa volk op den Dam vereenigd, die op onderscheidene punten van dit plein op het Damrak cn den Nieuwendijk zamenschoolde. Dit gepeupel was uitgelokt door eene naam- looze gedrukte oproeping aan alle ambachls- en werklieden, die gisteren weid verspreiden niettegenstaande de burgerij door het stadsbestuur tot orde was vermaandhadden die zamcnscholingen cenige bedroevende gevolgen. Het graauw heeft de glazen ingeslagen bij eenige voorname ingezetenenonder anderen bij den Burgemeestervoorts zijn in cenige winkels in de nabijheid van den Dam diefstallen gepleegd. Meest alle winkels zijn gesloten. Door do stad werd alarm geslagen. Garnizoen en schutterij zijn onder de wapens. De Dam is bezet. Patrouilles ruiterij, met geladen vuurwapenen trekken door de stad. Eenige belhamels zijn bereids gevat. 25 Maart. De nacht is rustig voorbijgegaan, en het is aan de lage in 'tduister schui lende onruststokers, die ten koste van eene door hen opgeruide en misleide schare, hunne geheime oogmerken zochten te bereiken, niet gelukt, de stad verder ten prooi van oproer en plundering te zien, hetgeen niet alleen getuigt ter eere van het verstandig en krachtig beleid van policie, schutterij en krijgs- magt, maar tevens bovenal ter eere van de talrijke geringe burgerklasse, bij welke het woest geweld zoo weinig bijval heeft gevonden, en waardoor de beteugeling der kwaadwilligen spoedig mogt gelukken.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1