LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 24 MAART. BINNENLANDSCHE RERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. r' De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 23 Maart. Wij bannen verzekeren dat op dit oogenblik omtrent de zamenstelling van liet Nieuwe Ministerie nog niets bekend is, en achten liet daarom beter geene namen te noemen, dan ongeduldig en voorbarig ze heden op te geven om ze in een volgend nominer weder in te trekken; inmiddels vurig wenschendedat cr spoedig mannen mogen gevonden wordendiebij het bezit van de noodige vereischten tot deze zoo zwaarwigtige betrekkingen bereidwillig zijn om tot heil des lands de Ministeriële portefeuille aan te nemen. HH. Studenten hebben Maandag 11. besloten om den Heer Curator Luzac cn den Hoogleeraar Thorbecke uit hoofde hunner bijzondere betrekking tot onze Hoogeschool eene seuerade te brengen, als eene hulde bij hunne benoe ming tot leden van de Commissie tot herziening der Grondwet. Beide Heereri hebben dit aanbod welwillend aangenomen onder voorbehoud van nadere tijds bepaling, uit hoofde hunner drukke werkzaamheden. In de Niemve Rolterd. Courant leest men het volgende: De ondergeteekende acht zich verpligt om aan het publiek te berigten (voor de belanghebbenden voor Heeren Studenten is zoodanig berigt overbodig), dat er bij de Geneeskundige Faculteit te Leyden, nooit ecnige kwestie geweest is omtrent het staken der klinische lessen na de aanstaande Paasch-vacantie. Welligt is dit misverstand daaruit voortgesprotendat het onderwijs in de practische anatomie, hetwelk, gedurende de ongesteldheid van den Hoogleeraar Sandifort, door een bekwaam Prosector gegeven is cn alsnog gegeven wordt, gewoonlijk vóór de Paasch-vacantie eindigt. Leyden21 Maart 1848. G. C. B. SURINGAR, Secretaris der Geneesk. Faculteit. In het naburig Rhijnsburg is 11. Maandag des namiddags een hevige brand uitgebarstenten huize van P. van der Kwaak. Niettegenstaande men door den ijver en het beleid van het Gemeentebestuur en Brandmeesters door de algemeenc hulpvaardigheid der ingezetenen ondersteundden brand binnen een uur meester was, is toch de huizing grootendeels vernield. De oorzaak is nog onbekend. Ten behoeve van den ongelukkigen bewoner, wiens eigendom niet tegen brandschade was verzekerdheeft men den volgenden dag eene inzameling gedaan, die toen reeds dadelijk de voor dit dorp zoo aan zienlijke som van 271.05J. heeft opgebragt; mogt iemand er nog iets willen bijvoegen, zoo kan men het aan het bureau dezer Courant bezorgen. Te Zaandam wordt gevraagd een Stads-Architect en Teekenmeester, in staat om onderwijs te geven in de Bouw-, Wis-, Meet- en Werktuigkunde, op een tracteinent van ƒ700, en vrijheid tot privaat les geven. De belang hebbenden moeten hunne bewijsstukkenwaaronder een getuigschrift van de 4dc klasse van het Kon. Ned. Instituut of der Academie van Beeldende Kun stenvoor den 15den April aan het gemeentebestuur overleggen. In een in de Amsl. Cour. ingezonden stuk, leest men het volgende. Met. belangstellenden blik blijft men natuurlijk de gevolgen der jongste l'arijsche gebeurtenissen in Frankrijk en te Parijs zelve gadeslaan cn ongeluk kig worden de ongunstige meeningendie wij reeds van den aanvang af bij zonder ten aanzien van het lot der arbeidende klassen koesterdenmaar al te zeer door de ervaring bevestigd. Treurig is de toestand der arbeiders aldaar. De omwenteling heeft de nijverheid verlamd of vernietigd. De kapitalen trekken zich terug. Zoo hier als elders, worden reeds de hevige gevolgen der Parijschc omwenteling ondervonden. Ons land, onze stad bevat takken van nijverheiddie voor Fransche rekening volop werk hadden. Ziedaar reeds velen door het ophouden van dat werk ten gevolge der geheurlenissen van hun bestaan beroofd. En die droevige gevolgen zullen zich nog meer doen gevoe len, in welke mate en waar, is welligt nog niet te bepalen, maar te voorzien is het zonder cenigcn twijfel. Wat zullen wij doenom dat kwaad zoo veel mogelijk te weren In de cersle plaats bchooren wij allen te waken tegen alle onrust of wanorde, ja zelfs tegen de vrees daarvoor, omdat ook in ons land alleen bij het behoud van rust en vrede de middelen van bestaandie er nog over zijn blijven vloeijen of zelfs zich uitbreiden. Die geweld, onrust, oproer of omwenteling zou aanbevelen, om aan de arbeidende klasse een beter lot te verzekeren, zou dc onvergceflijkstc dwaasheid begaanzoo hij niet de meest onverantwoor delijke slechtheid en verdorvenheid aan den dag legde, door van het tegen deel zelve bewust te zijn. Vervolgens behooren zij allen, die in staat zijn aan de arbeidende, nijvere klasse arbeid te verschaffen, wat in hen is, te doen, om aan den arbeider, die zich wel gedraagt en oppassend is, werk te geven. Wij zullen niet met sommige Fransche dagblad-schrijvers onzer dagen in hoogdravende bewoordin gen uitroepen dat thans eerst zij een waar blijk van vaderlandsliefde geven die veel geld verteren, dat de weelde thans den rijkdom des arbeiders moet verhoogen. Geene spilzucht, of verteringen boven het vermogen kunnen ooit aanbevelingen verdienen, maar wie in de gelegenheid is, nuttigen en ook in de vooruitzigten winstgevenden arbeid te doen verrigten behoort daartoe in de tegenwoordige omstandigheden nog eerder te besluiten, dan hij welligt anders zou gedaan hebben. Middellijk zal daartoe ook bijdragen, wanneer het den ondernemers van nij verheidden werkbazen niet ontbreekt aan de noodige gelden, om hunne onderhoorigen geregeld hun loon te kunnen uitbetalen, en hunne eigen on dernemingen uit te breiden. Het tijdig voldoen van de jaarlijksche of zooge naamde Nieuwjaars-rekeningen zal daartoe mede het zijne kunnen bijdragen. Veel is in ons land voor de opvoeding cn het onderwijs van dc geringe klasse der maatschappij verrigt. Dat goede zaad dus reeds zoo lang uitge strooid zal ook nu vruchten dragen en bij den verstandigen werkman de overtuiging doen heerschen, dat alleen vrede, orde en rust die middelen van bestaan in ons midden kunnen bevestigen of doen herleven van welker bloei de welvaart bijzonder der arbeidende klasse in ons Vaderland zoo zeer afhangt. De Geneeskundige Commissie der provincie Groningen, eene zalf, ge naamd indoopings-compositie voor schapenbereid door Thomas Bigg te Londen, onderzocht hebbende, waarschuwt het publick dat die veel arsenicum of raltenkruid bevat. 's GRAVENHAGE23 Maart. Z. M. heeft dezer dagen benoemd als Substituut-Officier bij de Arr.-Regt- bank te Dordrecht, Mr. P. A. Sander, Adv. en Regter-Plaatsvervanger bij de Arr.-Reglb. te Rotterdam en als Substituut-Officier bij de Arr.-Rcgtb. te Utrecht, Mr. J. W. Romer, Substituut-Griffier bij die Regtbaiik. lieden zijn alhier bij den Koning brieven van Madeira van 20 Februarij jl. ontvangen, de directe tijding mededcclcnde dat Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden aldaar dien dag 's morgens ten 7 ure, zacht was ontslapen, Men verneemt dat de Heer Mr. D. Donker Curtius aan dc Regtcrlijke Autoriteiten eene circulaire heeft toegezonden, houdende kennisgeving van zijne optreding als tijdelijk Minister van Justitie. Naar men verneemt heeft de chef der afdecling personeel bij het Minis terie van Oorlog, de Luit.-Colonel B. J. Verstege, Z. M. eerbiedig verzocht hem eervol ontslag te willen verleenen. Het Hötel van den Heer van Hall is dezer dagen uit de hand verkocht aan Jhr. W. A. Gevers, Betaalmeester van 'sRijks schatkist voor de arrond. 'sGravenhagc en Leydeuzoo men zegt voor ƒ30,000. In de bijeenkomst van de Tweede Kamer van gisteren is ingekomen een ontwerp van wet, ter verhooging van het bedrag der kosten voor 's Rijks zeemagt met ƒ370,000. De Voorzitter heeft voorgesteld hetzelve naar de afdeelingen te verzenden waartoe, na eenige opmerkingen van den Heer van Goltstein, wordt besloten. Nog is ontvangen een ontwerpter verbooging van de kosten der land- magt met f 2,704,100waaromtrent gelijk besluit is genomen. Het concept-adres van rouwbeklag, in antwoord op de kennisgeving des Konings, wegens het overlijden van Prins Alexander, wordt ter tafel gebragt en naar de afdeelingen verzonden. Hierna is het ontwerp van wet tot verleening van dispensatie aan den Aken- Maastrichtschen spoorweg, zonder beraadslaging, met aigemecne stemmen aangenomen. De Heer Gouverneur heeft inlichting verlangd, nopens het niet verleenen van gevolg aan de wet van 1846, bij welke schadevergoeding is toegezegd aan sommige ingezetenen van Noord-Braband voor militaire inundation. Z. E. de Minister van Financiën heeft geantwoord dat 13,900 mandaten tot betaling voor schadevergoedingen zijn opgemaakt en aan dc Rekenkamer Ster verevening aangeboden; weshalve de belanghebbenden alsnu spoedig zou den kunnen worden bevredigd.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1