uitgedeelddat deze op de vlugt gingen. Iiitussulién is de rust nog niet ge heel hersteld, en nog hebben er met ieder oogenblik inhechtenisnemingen plaats. Van llerfurd schrijft men van den 15dcn. In het naburige Lippe-Det- mold gaat het zeer bedroevend toe. Nadat de Vorst aan al de eischen van den derden stand voldaan heeft, zelfs zijne eerste en vertrouwdste ambtenaren heeft ontslagen begaat de zoogenaamde vierde stand de gruwelijkste buiten sporigheden. Onderscheidene vorstelijke pachters zijn ontzettend mishandeld en hunne woningen vernield. Elk oogenblik hoort men van nieuwe buiten sporigheden en* reeds heeft de militaire rnagt naar het plaatsje Schottinar moeten oprukken om de rust te herstellen. WURTEMBERG. De nieuw benoemde Ministers, hoewel niet vermogend, hebben van hunne bezoldiging, groot ƒ10,000, afstand gedaan en verklaard zirdi te vergenoe gen met die van Staatsraadgroot 4,000. Dit voorbeeld van onbaatzuch tigheid verdient algemeene navolging. De Groothertog vau Baden heeft den Heer Welcker benoemd tot zijn Gezant bij den Duitschen Bondsdagen den Heer Basserman om als buiten gewonen Commissaris van wege Baden deel te nemen aan de beraadslagingen, nopens de herziening der Bondsacte. Beide hebben zieh in de Badensche ka mer onderscheiden door hunne hevige oppositie tegen denzelfden Bondsdag. SAK Si EX. DRESDEN, 13 Maart. De jongste volksbewegingen breiden zich regelmatig naar het Oosten en Noorden uit. In ons Rijk echter nemen zij een ernstig karakter aanten gevolge van de weigering des Konings om iets toe te geven. De boerenstand heeft aan den Koning een nadrukkelijk adres doen aanbieden, uit welks toon het ligtelijk te voorzien is, dal, indien het zonder gevolg bleef, de boeren datgeen zouden nemen wat zij nu nog slechts vragen. Ondertusschen heeft de Koning den Staats-Minister von Köunerilz ontslagen en voorts besloten, om ook aan de Ministers von Zeschou, von Wietersheim von Carlowitz en von Oppell hun ontslag te geven, met de bepaling echter, dat zij hunne functiiin zullen blijven waarnemen, tot dat hunne opvolgers zullen benoemd zijn. (D. A. Z.) Bijna alle Duitsche vorsten hebben beloofd het congres alhier te zullen Lijwonen. De Prins von Melternich henevens een Aartshertog van Oostenrijk zullen daarbij tegenwoordig zijn. Verder zegt men dat ook de Koning van Hanover, de Koning van Wurtemberg, die thans zijn Rijk verlaten kan, en vele andere Vorsten het stellig zullen bijwonen. Enkele Vorsten zullen mis schien door de Binnenlandschc aangelegenheden van hunne Rijken, weerhou den worden van te komen; men weet ten minste nog niet, of de Koning vari Beijeren op het congres verschijnen zal. Op dit congres zal echter zoo men verzekert, slechts van de noodzakelijke verdedigingsmiddelen sprake zijn, maar zou men de binnenlandsche aangelegenheden der Duitsche landen aan hare eigene ontwikkeling overlaten. HANOVER, GÓTTINGEN, 13 Maart. Zaturdag hielden de Studenten ecnen optogt, dien de Directeur van Policie beval te staken, en toen de Studenten dit weigerden, geweldgebruikte, waardoor een gevecht ontstond, waarin verscheiden Studenten gekwetst wer den, en een hunner zoo gevaarlijk, dat men voor zijn leven vreest. Eenige lloogleeraren zijn daarop des nachts naar tlanover vertrokken, om bij de Re gering voldoening te eischenwelke wel terstond is gegeven door het afzetten van den genoemden Directeur, doch waarmede noch de Hoogleeraren noch de Studenten te vreden zijn en dreigen de Hoogeschool te verlaten, indien hun niet meer wordt toegestaan. Wat zij nu echter willen, wordt niet medege deeld HAMBURG. 14 Maart. Alhier heeft in den avond van gisteren weder eenige woeling plaats gehad. Des nachts te half twee is de rust hersteld, echter niet zonder dat de militaire magt hare wapenen hadden gebruikt, waardoor één persoon gedood en ver scheidene gekwetst zijn. Tegen heden avond zijn krachtige maatregelen genomen ter verzekering van de rust, en de Regering beeft bekend gemaakt, dat aan de militairen scherpe patronen zijn uitgedeeld, om in geval van nood daarvan gebruik te maken. LUXEMBURG. 13 Maart. Heden morgen werd hier een in het Fransch gesteld en te Metz gedrukt placaat verspreid, tot het vorderen van radicale hervormingen; de afdrukken worden zoo ve«l mogelijk door de policie in beslag genomen. FRANKRIJK, PARIJS, 16 Maart. Het voorloopig bewind heeft bepaald, dat niemand meer voor eenc betrek king bezoldiging zal mogen genieten en tevens pensioen trekken voor eene andere betrekking, hetzij hem dit door den staat, gemeenten of bijzondere personen werd verstrektindien namelijk bezoldiging en pensioen meer be droegen dan 700 fr. Er is sprake om alle traclementrri te verminderendie boven de 10,000 fr. met i, van 6 tot 10,000 met en van 3 tot 6,000 met J. Reeds hebben onderscheiden ambtenaren vrijwillig afstand gedaan van een deel hnnner tractementen. De algemeene toestand der openbare en bijzondere geldmiddelen baart van dag tot dag meer bekommering. Allerlei plannen tot redding worden voorgeslagendoch ook de beste stuiten af op het algemeen wantrouwen dat bij den val van ieder bankiershuis, waarvan er wederom verscheidene aanzienlijke zijn gevallen, natuurlijkerwijze meer en meer toeneemt en hen die nog staande bleven met hetzelfde lot bedreigt. Het voorloopig bewind wil een raad voor de geldmiddelen instellen uit de bekwaamste financiers en leden van de bank. De hoofden van werkplaat sen doen al het mogelijke om den arbeid gaande te houden. De hank on dersteunt hen in de laatste tien dagen heelt zij voor meer dan zes inillioen daags alleen voor Parijs gedisconteerd. De eileclen-handel blijft in ecu trcurigen toestand verkeeren. Men vindt veel verkoopers en weinig koopers. Juist het tegenovergestelde moest bij den tegenwoordigen lagen koers plaats hebben; maar een ieder is evenzeer ter neder geslagen en ontmoedigd. De kapitalisten zijn over dezen staat van zaken ten hoogste bezorgd en beginnen zich aanéén te sluiten om middelen van voorziening te beramen. Jntussehen is de stand der beurs steeds ongun stig en zelfs nog meer dan den 13(leD. Daarbij openbaart zich de ontevredenheid over den berucliten rondgaanden brief van Ledru-Rollin al meer en meer. Men dringt aan op zijn ontslag en noemt den Heer Cormenin als zijn opvolger. De clubs groeijen in tal en inagt en dreigen met het doordrijven van de omwentelingsbeginselen tot den afgrond van volkomcne regeringloosheid en algemcenen ondergang; zij willen de verkiezingen op de lange baan schuiven, om den tijd te winnen ter bewerking van de Departementen, werwaarts be reids jonge lieden tot dat doel zijn uitgezonden, van waar zij dan hulp hopen te krijgen ter omverwerping van al wat nog tot instandhouding van eenig gezag of orde in de maatschappij zou kunnen strekken. De nationale garde heeft eene republikeinsche club gevormd die gisteren op liet Palais-Royal zijne eerste zifting heeft gehouden. AI de leden van die club, die zoowel tot de oude als lot de nieuwe republikeinen republicains de la veille el du lendemain) behooren, hebben verklaard, dat zij zich vooral vereenigden met het doelom de vrijheid der nationale vergadering onder alle mogelijke om standigheden te verdedigen. Men telt nu reeds een 60-tal culbs. Er is er eene in de straat Saint-Georges opgerigt, die een gedeelte der oude conscrvatiten onder hare leden telt. Den 14de" dezer zijn de leidekkers, die sedert twee dagen weigeren te werken, en die eischen, dat men hun 's winters hetzelfde loon als 's zomers bctale, door de stralen van Parijs getrokken, en hebben hunne makkers, die nog aan het werk waren, belet om zulks voort le zetten. Reeds hebben 90 bazen eene overéénkomst met hen geleekend, maar een 10-tal blijft nog weigerachtig. Het getal der farniliën die de hoofdstad verlatenneemt meer en meer toe. Van de ruim 300 schilderijen, die het kasteel van Neuilly bevatte, is bij dc verwoesting van dat kasteel bijna de helft verbrand. Te Rijssel hebben den 15,lcu dezer weder oproerige bewegingen door liet gemeen plaats gehaddie door de militaire magt zijn moeten bedwongen worden. De Commissaris van het voorloopig bewind te LyonE. Aragoheeft een besluit uitgevaardigd, waarhij de godsdienstige congregatiën en corporaliën die niet geautoriseerd zijnen in het bijzonder die der Jesuitenontbonden worden en blijven. BEEGIE. BRUSSEL, 16 Maart. Gisteren hebben zich wcrkelooze arbeiders, voor 's Konings paleis verzameld, en den Koning oin werk doen verzoeken. Op het antwoorddat het Bewind al wat mogelijk is aanwendde, om daaraan gevolg te geven, is het volk rustig iteengegaan. Het besluit van den Eranschen commissaris Arago, betrefFende de op heffing der geestelijke ordenheeft hier een diepen indruk gemaakt. Het hoofdorgaan der geestelijkheid vestigt de aandacht der menigte op deze gebeur tenisals een blijk, wat de ondergeschikte Fransche ambtenaren onder de uitdrukking van vrijheid van Godsdienst voor allen verslaan. In Gend blijft de menigte steeds oproerig. Gisteren, Woensdag, is het volk weder op onderscheidene punten te hoop geloopenen heeft den winkel van een Wapensmid willen open breken. Deze had gelegenheid gehad om zijn wapenen naar elders over te brengen. De gewapende magt heeft inmid dels, door hare krachtige tusschenkorastgrove buitensporigheden weten te voorkomenen de menigte verdreven. Deze laatste schijnt het inzonderheid op de Jesuiten geladen te hebben. Het gerucht loopt van een gedwongene leening van 30 k 40 milliocn francs, hij vooruitbetaling van belastingen en inhouden op tractementen en pensioenen. ANTWERPEN, 16 Maart. Op het oogenblik dat de bladen heden ter perse werden gelegd (de9 namid dags ten 4 ure) was de Fransche post nog niet aangekomen. Eene telegra- pliischc depêche van Brusselbragt twee ernstige tijdingen hier overVolgens de eene had de Heer Ledru Rollin zijn ontslag ingeleverden volgens de an dere voorzag mendat de Bank van Frankrijk hare betalingen in specie zon moeten schorsen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 4