BUITEN L A NDSCIIE BE RIG TEN Het verlies dat in 1845 werd geraamd over de gclieclc massa 7,7 ten bon- ■derd te zullen bedragen, is thans over de hoeveelheid vernietigde speciën op bijna 8,5 ten honderd bevonden. De hoeveelheid ducalons, rijksdaalders, halve rijksdaalders en dubbeltjes is beneden de raming gebleven, daarentegen zijn de overige specien en wel vooral de guldens en Zeeuwsche rijksdaalders, de raming buitengemeen te hoven ge gaan en tevens hcel't bij de guldens en daalders niet alleen de hoeveelheid maar ook het percentsgewijze berekende verlies de raming aanzienlijk over troffen. In de jaren 1845, 1846 en 1847 is gemunt 57,171,218.50 aan twee-en- ecn-halven- en cengulden-stukkenbenevens ƒ550,441 aan halve-guldens. Het herstel van het Nederlandsehc muntwezen in de drie afgeloopcn jaren heeft gevorderd de volgende sommen: a. Uitgaven tot verbetering der muntkracht217,309.11 I). Verlies op het nominaal bedrag der vermuntc oude zilveren muntspeciën, met inbegrip van het fineerloon -5,105,308.93 c. Muntloon- 648,182.08 d. Dienststempels en kartelblokjes- 10,049.00 e. Verdere onkosten enz- 95,807.58 Onkosten voortvloeijendc uit de wet van 18 Nov. 1845 - 197,398.88*. ƒ6,274,055.58^. Op den lslen Januarij dezes jaars waren nog in het muntdepöt ot bij de commissie onafgclcverd voorhanden een vermoedelijk verlies van aan Ducatons1,890.00. 60.48. Drieguldens- 93,600.00. - 936.00. Guldens- 7,476,378.00. - 590,633.86. Zeeuwsche Rijksdaalders. - 6,265,802.40. - 275,695.30. Rijksdaalders- 6,000.00. - 384.00. Halve Rijksdaalders- 500.00. - 31.50. Kwart Rijksdaalders- "500.00. - 62.00. 5) Acht-en-Twiutigen- 3,822,840.00. - 366,992.64. Dubbeltjes, enz- 131,742.55. - 48,744.74. ƒ17,799,252.95. ƒ1,283,540.52. Rehalve deze specien, waarvan het bedrag thans geconstateerd is, heeft men nog een niet onaanzienlijk bedrag oude specien in te trekkenname lijk de undcrdeelen van den Zcenwschcn Rijksdaalder en de Schellingen cn Zesthalvcn. Men vermoedt dat van de ondcrdcelen van den Zeeuwschen Rijksdaalder slechts twee, en van de Zesthalven slechts 10 millioen meer voorhanden zijn. Het verlies daarvan zal voor de eerste denkelijk op 9 ten honderd of ƒ180,000 voor de andere op minstens 7 ten honderd of 700,000 zijn. Tc zamen wordt dan het verlies op de nominale waarde der oude speciënmet inbegrip van smelt- en fincerloon, gebragt op 2,424,040.52^.. Men rekent nn dat er minstens nog veertien millioen aan lwce-en-een- halven-guldenstukkennegen millioen aan enkele guldens, benevens twee millioen aan halve-guldens zullen moeten worden vervaardigd. De uitgaven, die thans waarschijnlijk nog noodig zullen zijn om het her- muntingswerk ten einde te brengen, bedragen: a. Voltooijing van de verbouwing der werkplaatsen 18,000.00 h. Verlies op de nominale waarde der oude zilveren spe cien met inbegrip van smelt- en fineerloon2,424,040.524. c. Muntloon- 275,500.00 d. Nieuw stempelwerk, vereischt ter uitvoering der wet van 26 November 1847 - 9,500.00 e. Verdere onkosten- 45,959.47|. Uitgaven voortvloeijendc uit de wet van 18 Dcc. 1845 - 50,000.00 ƒ2,823,000.00 In de zitting van de Tweede Kamer van hedenzijn met algemeene stemmen aangenomen 1°. Het ontwerp tot opheffing van het verbod van doorvoer naar Suriname; 2°. Dat tot nadere regeling van fondsen, voor het Nedcrlandsche Munt wezen 3°. Dat tot aanvulling der middelen voor de jaren 1346 cn 1347; en 4°. Dat tot regeling van een batig slot ten behoeve van de Maatschappij van Weldadigheid. Men verzekert dat de Kamer in de eerste dagen gccne zittingen zal houden. De Heeren van Rappard, van der ileim van Duivendyke en Raud vervullen de Ministeriële zetels, ter verdediging der wels-ontwerpen, die aan de orde van den dag gesteld waren. De Heer van Rappard heeft, namens de Ministers, verklaard, dat al de Hoofden der departementen zich verpligt hebben gevonden le gelijker lijd en eenstemmig hun ontslag aan den Koning te verzoeken dat Z. M. zich be reid heeft verklaard, hen Ie ontslaan, doch hen heeft uitgenoodigdhunne portefeuille voorloopig te behouden tot dat er andere Ministers zouden zijn benoemd; dat de Ministers reikhalzend het oogenblik te gemoet zien, waarop zij hunne betrekkingen zullen kunnen nedcrleggcn doch dat zij zich jegens bet Vaderland verpligt rekenen, intusschen voor den geregelden loop van za ken zorg te dragen. CKIEREAL1IÏ©. ATHENE26 Februarij. Eergisteren is hier de Turksche GezantMessurus aangekomen cn bij den Koning en Koningin ten gchoore toegelaten. Reeds eerder zou hij zijne oude betrekking, na het herstel van den vrede, weder hebben aanvaard, zoo eene ernstige ziekte hem niet weken lang te Conslantinopel had teruggehouden. In de stad is alles rustig. ITALIË. ROME, 6 Maart. De tijding van het gebeurde te Parijs heeft alhier de uitbundigste vreugde verwekt. De Senaat had kort te voren den Paus bij een adres verzocht de af kondiging der staatsregeling, aan welke de commissie reeds eene maand lang arbeidt, niet langer te willen uitstellen; het volk trok naar het Quirinaal, om het senaats-adres te ondersteunen. De orde is ongestoord geblevenmaai de gisting was ten top. Het volgend antwoord van de Paus op het adres van den Senaat heeft de gemoederen eenigzins bezadigd De gebeurtenissen die elkander ik zal niet zeggen volgen maar over stelpen wettigen het verzoek, dat de Hoeren Senaatsleden, uit naam van den magistraat en den raad aan mij rigtcn. Iedereen weet dat ik mij on afgebroken bezig houd, om aan de regering den vorm te geven, welken de heeren verzoeken en de volken eischen. Maar ieder moet ook inzien, welk eene moeijcl ijk beid diegeen ontmoet die twee opperste waardigheden in zich vereenigt. Hetgeen in ccnen wereldlijken staat in den tijd van éénen nacht geschieden kan, kan onder ons .niet dan na een zeer rijp onderzoek gedaan worden, uit hoofde der noodzakelijkheid om de juiste lijn te trekken welke de eene magt van de andeie moet afscheiden. Niettemin heb ik de hoop, dat binnen weinige dagen het werk voltooid en ik daardoor in staat zal zijn cenen nieuwen regeringsvorm af le kondigenzoodanig dat zij het volk vol doe, en meer bijzonderlijk den senaat en den raad, die met den staat der zaken en den toestand des lands beter bekend zijn. God moge mijne wenschen en mijnen arbeid zegenen! Zoo de Godsdienst daaruit voordeden mag trekken, zal ik mij voor het beeld van den Gekruisigde nederwerpenom hem dank te zeggen voor al de gebeurtenissenwelker volbrenging Hij gedoogd heeft en meer nog als hoofd der algemeene kerk, dan als vorst, zal ik voldaan zijnzoo zij uitloopen tot de grootcre verheerlijking van God." OOSTENRIJK. WEENEN, 13 Maart. De zucht naar hervormingen begint zich ook in dit land te openbaren. Aan de Oostenrijksche Stenden is den 9dcn eene door vele duizenden ondertcc- kende petitie ingediend, waarbij onder anderen vrijheid van drukpers, open baarheid der regtsplegingder administratie, van het beheer der finantiën enz. gevorderd wordt. Alhier is de R.ussische Graaf Orloff aangekomen met eene buitengewone zending bij ons Hof. PRUIS SEN. BERLIJN, 14 Maart. In het officiëel gedeelte der Allgem. Preuss. Zeit van heden leest men het volgende Koninkl. Patent, tot bijeenroeping van den vereenigden Landdag. Wij Willem Frederikenz. «Hebben, in overeenstemming met de Keizerlijke Oostenrijksche Regering, onze Duitsche Bondgenooten uitgenoodigd, zich onverwijld te vercenigen tot het gemeenschappelijk beraadslagen over de maatregelen, die, onder de tegen woordige moeijehjke cn gevaarvolle omstandigheden, tot welzijn van het Duit sche vaderland worden vereischt, cn hebben besloten uit al ons vermogen daartoe mede te werken, dat deze beraadslagingen tot eene herleving van den Duitschen bond zullen leiden, zoodal het Duitsche volk, werkelijk daardoor vereenigd cn door vrije instellingen gesterkt, maar tevens niet minder tegen de gevaren der omkeering en regeringloosheid beschermdde aloude groot heid hcrwinnc, en Duitschland den rang inncme, die hel in Europa toekomt. Dan welke ook de uitkomst van deze onze bemocijingen moge zijn zoo zul len daardoor voorzeker maatregelen voor onze Staten worden vereischt, lot het ten uitvoer leggen van welke wij de medewerking van onze getrouwe Stenden zullen behoeven. Dien ten gevolge en daar wij ons bovendien in een zoo gewigtig cn beslissend oogenblik, als het tegenwoordige, slechts in vcr- ecniging met onze Stenden, sterk gevoelen, zoo hebben wij besloten den ver eenigden Landdag op Donderdag den 27slcn April dezes jaars in onze hoofd en residentiestad Berlijn te openen en gelasten wij het Staatsminister ie, de bijeenroeping er van dojr den Minister van Binnenlandschc zaken te doen be werkstelligen en de noodige voorbereidingen te maken. De rust is op den 13deD alhier op eene ernstige wijze gestoord, doch spoedig door de militaire magt bedwongen, die met den sabel er op is inge vallen, zoodat alles tusschen 'savonds te zeven cn elf ure was algeloopen. De militaire magt wordt evenwel beschuldigd van terstond zonder noodzake lijkheid van hunne wapenen te hebben gebruik gemaakt. Te Lippsladt hebben sedert een paar dagen ook ongeregeldheden plaats gehad, cn nadat den 13dc" alle minnelijke pogingen schipbreuk leden, om de opgehitste menigte, meestal uit handwerkslieden bestaande, tol bedaren te brengen, stelde zich de Burgemeester aan het hoofd der ordelievende bur gers cn viel dc oproeriger! met stukslagen aanwelke zoo forsch werden

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3