LEYDSCHE COURANT. 1848. WOENSDAG, 15 MAART. 3V°. BINNENLANDSCHE BERTGTEN. B UITEN L ANDSCHE BE RJG TEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond De Prijs der Courant is f 12 «w het jaar; J «ie afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 14 Maart. Heden zijn er hoogst belangrijke geruchten in de Residentie in omloop. De Koning zon namelijk gisteren namiddag den Voor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij zich ont boden en hem te kennen gegeven hebben dat lloogstdezclvc niets vuriger verlangende, dan aan de wenschcn van zijn getrouw Volk te voldoen bereid was alle die veranderingen in de Grondwet te brengen die de Staten-Generaalook buiten de aangebodene, voor het heil van den Staat mogten raadzaam oordeelen. 4Vij meenden dat dit nieuws wel een grootere letter verdiende. Wat zou de Regering langer, onder den liaar onwaardigen schijn van iets toe te geven, eenc grondwet in haar geheel zoeken te handhaven, die even als alle menschelijkc instellingengetuigenis draagt van den tijd harer za- rnenslelling en met het verloop der jarenhier en daar ongeschikt is gewor den voor het tegenwoordige. De zucht om alles te behouden, is zij minder bedenkelijk, dan die vrij heid welke alle maatschappelijke orde bedreigt en wenschen wij geene Re gering door het volk, wij wenschcn er toch cene om het volk. Wij zagen zoo gaarne het volk welgezind voor de Regering; meer ingenomen met zijne pligten dan met zijne reglen maar niet minder eene Regering die, in dien zelfden geest, zich niet wil handhaven door onhoudbare aristocratische in stellingen maar door kennelijke zucht tot behartiging van al wat tot wel vaart des volks strekken kan door welmeencnden ijver voor het heil der genen over welke zij zichzelve niet gesteld heeft, maar door Hooger Magt is geroepen, onder eene verantwoordelijkheid, die zoo oneindig veel meer be- teekent dan die, welke door eenige menschelijkc staatsregeling kan worden voorgeschreven of uitgedacht. Dank hebbe onze Koning voor een besluit, hetwelk onder den goddelijken zegen hij vereenigden goeden wil en toegefelijke eensgezindheidveel kwaads kan afweren en bevorderlijk kan zijn voor het heil des Vaderlands. Bij de Commissie voor de Loterij van kunst- en handwerkenten behoeve van de Luthersche Wcezen alhier zijn onder anderen ontvangen van H. M. de Koningin een keurig bewerkte kalender; van II. K. H. de Prinses van Oranje een paar candelahres, en van II. K. H. de Prinses Frederik der Nederlanden eene prachtige voetenbank. 'sGRAVENHAGE14 Maart. Gisteren is er eene zitting van den Raad van State gehouden, die door Z. K. H. den Prins van Oranje werd, bijgewoond. Ook heeftj er giste ren eene buitengewone vergadering van den Raad van Ministers plaats gehad. In deze Residentie is aangekomen Z. Exc. de Graaf Schimmelpenninck Minister van Staat, Nederlandsch Minister aan het Britsclie Hof, komende van Londen. Men brengt zijne komst in verhand met veranderingen in het Ministerie, die naar men zegt ophanden zijn. Morgen, Woensdag, zullen al de afdeelingen van de Kamer vergaderen, over de ontwerpen van wet tot Grondwetsherziening. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat da betaling der renten van de 4 pCts. over het halfjaar, verschijnende 1°. April, op dien tijd tot en met den 14(ien April zal plaats hebben. Men verneemt met genoegen, dat Z. M. bevolen heeft om de aanzien lijke werken, in het Willems-Kwartier over den Scheveningschen weg, op Zijnen last aangevangen, met den meesten spoed voort te zetten. Er zal eene tweede rij gebouwen worden gezet, welke zoowel ter verfraaijing van deze Residentie aan de zijden van het Willemspark strekkenals vooral daarom ook belangstelling verdienen; omdat zij aan meer dan 600 werklieden voor lange met hunne gezinnen onderhoud verschaffen terwijl de levendig heid door dezen arbeid onder de bevolking verspreid, zich ook doet gevoelen door de vervaardiging en den aanvoer van materialen in Amsterdam, Rotter dam aan de ZaanLeyden en vele plaatsen in andere provinciën. Dit voorbeeld, om velen werk te verschaffen, door den Koning gegeven, verdient gewisselijk alle navolging. H. K. H. Prinses Albert van Pruissen, zusier des Konings, heeft dezer dagen de buitenplaats Rusthof aangekocht, gelegen in de nabijheid van het dorp Voorburg. Het Departement van Oorlog heeft goedgevonden, daar in dit jaar 1,100 man, in plaats van, zoo als vroeger was bepaald, 600 man, tot aanvulling van de landmagt in de Overzeesche Bezittingen, naar Indië zul len gezonden worden, de vastgestelde bepaling tot beperking der koloniale werving builen effect te stellen, en daarentegen te bepalen, dat de vroegere verordeningen omtrent de werving weder van kracht zullen zijn. Als hand geld zal betaald worden 24, en als aanbreng-geld ƒ9, welk handgeld dade lijk na goedkeuring aan den rccruut zal uitbetaald worden. Het Departement van Oorlog verlangt echter zoo veel mogelijk Nederlanders, en allerminst Belgische deserteurs aan te nemenen worden de militaire autoriteiten uit- genoodigddeze werving zooveel mogelijk te'bevorderen. BRIELLE, 11 Maart. Den 9Jcn dezer heeft alhier de openbare aanbesteding plaats gehad van het gewoon éénjarig onderhoud en het doen van herstellingen aan de forti ficatie metsel-timmerwerken en militaire gebouwenmet bijlevering van al daartoe henoodigde bouwstoffen. Dit werk is aangenomen door den aannemer van publieke werken A. Veenenbos, voor de som van ƒ3.400. •s HERTOGENBOSCH10 Maart. Heden zijn een 150-tal landverhuizers uil Boxmeer, Cuyk en het land van Uden alhier aangekomen en met de stoomboot naar Rotterdam vertrokken, om van daar de voorgenomenc reis naar Noord-Amerika te aanvaarden. Men bemerkte onder hen cene 80-jarige vrouwhet geta 1 kinderenzelfs der zuigelingenwas aanzienlijk. Volgens den staat van begrooting der inkomsten en uitgaven der pro vincie Noord-Brabandvoor de dienst van 1848, bedroeg het totaal der inkomsten 175,981,52 dat der uitgaven ƒ175,642; zoodat op een batig saldo van 359.52J gerekend wordt. Over 1847 was de begrooting der inkomsten f 211,902.60juitgaven 'ƒ204,032; het batig saldo 7.870.60^. ALGERIE, De Hertog van Orleans heeftalvorens zich in te schepende volgende proclamatie uitgevaardigd Inwoners van Algerië «Getrouw aan mijne pligten als soldaat en burger, ben ik op mijn post geblevenzoo lang ik mijne tegenwoordigheid nuttig geoordeeld heb voor de dienst des lands. «Deze bedenking bestaat niet meer. Generaal Cavaignac is benoemd tot Gouverneur-Generaal van Algerië. Tot aan zijne komst te Algiers zullen da funcliën van Gouverneur-Generaal ad interim worden waargenomen door den Generaal Changarnier. «Onderworpen aan den wil des volks, verwijder ik mij; maar uit de verte mijner ballingschap zullen al mijne wenschen zijn voor uwen voorspoed en voor den roem van Frankrijk, hetwelk ik langer had willen dienen. Daarop maakte Generaal Changarnier de volgende proclamatie bekend: Burgers van Algiers! «De Uepuhlikeinsche Regering van Frankrijk heeft Generaal Cavaignac tot Gouverneur-GeneraBl benoemd. «Generaal Cavaignac is reeds in Algerië. Met iederen oogenhlik wordt hij te Algiers verwacht. Hij heeft regtstreeksclie instructiëri van de Republiek ontvangen, en is alleen belast met hare uitvoering. Alle autoriteit zal op hem worden overgedragen. Wenseht u als goede bnrgers gelukdat deze voltooijing in Algerië van de in Frankrijk geëindigde omwenteling plaats hebbe zonder dat de openbare rust gestoord worde. Alle regeringen hebben orde noodigzij bevestigt, vereert en versterkt haar. De eerste zorg der voorloopige Regering is geweest, aan de bestaande autoriteiten de handha ving der openbare rust voor te schrijven. «Krachtens deze voorschriften zelve van de Republikeinsche Regering en in het belang van allen, zal ik, voor den oogenhlik belast met de functiën van Gouverneur-Generaal, voor de orde hebben te waken. Dit is mijn pligt, en ik zal dien vervullen tot de aankomst van Generaal Cavaignac." De Prins van Joinville en zijn broeder hebben, als eenvoudige burgers, ieder een brief geschreven aan dien Ministertot wiens departement de miii-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1