EIVCELAIVD. LONDEN7 Maart. Gisteren was de wijk ran Ckaring-Cross het tooneel van ernstige onlristen. Zekere Coeiirane wilde daar een dier groote volksvergaderingen meetinghon den, hetgeen de regering op grond van zekere wet wilde beletten. In weer wil daarvan kwam er veel volk bijeen hield men er redevoeringen en begon de menigte, nu wel 15,000 personen sterk, de politic-beambten te mishandelen. Het oproer nam toe's avonds te 9 nre boorde men de kreet naar het Pa leis" waar de menigte de lantaarns vernieldedoch door de wacht werd ver dreven. Meer dan 1,000 policie-beamblen waren op de been. In James- en York-Street brak het volk de winkels opendoch ook daar behield de gewa pende magt de overhand. Wat de nacht verder zou geven was onzeker. Te Glasgow heeft een volkshoop, uit Chartisten [te zaam verbondene ontevredene arbeidslieden] bestaande, een aanval op eene menigte drankwin kels gedaan. Vele hunner waren van wapenen voorzien, en schreeuwden als razen den d Weg met de Koningin!" Hun getal beliep eenige duizenden zoo vrouwen als mannen. Men zeide dat twee politiebeambten gedood en verscheiden anderen gekwetst zijn. De nacht werd met angst te genioet ge zien, hoewel detachementen troepen op verschillende punten der stad waren geplaatst. Tegen den avond heeft bet graauw, na al de drankwinkels in wendig vernield te hebben, de plundering tot verscheiden koopmanspakhuizen cn juwelierswinkels uitgestrekt. Zoodra het oproer uitbarstte, werden alle winkels gesloten. Het volk was ook begonnen met het opbreken der rails van twee spoorwegen, llit Edimburg zijn terstond 150 dragonders en 600 mail voetvolk naar Glasgow opgerukt. Lodewijk Philips zal met zijn gezin vooreerst op bet kasteel van Clare- inont zijn verblijf houden hij heeft den titel van Graaf van Neuilly aangeno men. Zij hebben gisteren Koningin Victoria bezocht. De hoofden der partij tot intrekking der Unie in Ierlandsteken op nieuw ter oorzaak van bet gebeurde in Frankrijk bet hoofd weder op. Zij bobben dit bij proclamatie aan de bevolking medegedeeld en hen tegen den 17den bijeengeroepen om petitiën aan bet Parlement optestellenom die -n- tickking te verkrijgen. liet Jeugdige I crland wil zich nu aan de oude Be- pealcrs aansluiten. FRANKRIJK. PARIJS, 6 Maart. Dat de moeijelijkheden waarin bet voorloopig bestuur zich tegenover de arbeidslieden gewikkeld ziet, nog geenszins uit den weg geruimd zijn, blijkt nit de volgende bekendmaking in den Moniteur van beden voorkomende: Burgers Arbeidslieden De Regerings-Commissie, ingesteld om de groote vraagstukken, die nwe belangen betreffen, op te lossen, legt er zich met een onvermoeide» ijver op toe om hare laak te vervullen. Maar, boe regtmatig ook uw ongeduld moge zijnzij verzoekt u ernstig dat gij met uwe vorderingen bare overleggingen niet vooruitloopt. Alle vraagstukken, die de regeling van den arbeid betreffen, zijn uit hun nen aard ingewikkeld. Daarbij zijn menigvuldige belangen betrokkendie zoo niet in wezentlijkheid toch in schijn incl elkander in strijd zijn. Zij moeten dus met kalm overleg behandeld en rijpelijk onderzocht worden. Te veel ongeduld van uwe zijde, te veel overhaasting van onzen kant zou slechts alle in het werk gestelde pogingen kunnen verijdelen. De nationale vergadering zal onverwijld bijeengeroepen worden. Wij zullen aan bare beraadslagingen de wets-onlwerpen onderwerpendie wij op dit oogenblik in gereedheid brengen, met den vasten wil om uw lot zedelijk te verbeterenwets-ontwerpentot welker beoordeling bovendien uwe afgevaar digden opgeroepen zullen worden. Die nationale vergadering zal gcene kamer zijn van bevoorregte personen bare stem zalten gevolge van de algemeenheid der verkiezingende uit drukking zijn der geheele maatschappij. Hebt dus goeden moed en goede hoop; maar zorgt in nw eigen belang van geen bindernis in den weg te leggen aan diegenenwelke vast besloten heb ben de zaak der regtvaardigbeid te doen zegevieren ol daarvoor te sterven. Louis Blanc. Albert. Heden moet weder cene talrijke vergadering [van werklieden in bet paleis Luxembourg plaats hebben. De eischenbeloogenvoorstellen enz. der arbeiders zijn zoo talrijk gewordendat de Presidentde Heer Louis Blancer geen raad meer mede weet. De heer Marrast, benoemd tot Commissaris-Administrateur van de ci viele lijst, heeft zijn ontslag als zoodanig ingediend. Het tegenwoordige per soneel der civiele lijst zal niet veranderd wordenopdat de vrij verwarde zaken dier administratie te gemakkelijker geliquideerd zouden worden. De civiele lijst is met 30 millioen francs schuld bezwaardwaarvan de schat kist 21 millioen heeft te vorderen. Vele leveranciers klagen dat de betaling hunner schulvorderingen in de laatste 7 of 8 maanden met cene ongewone slordigheid en traagheid is geschied. De verklaring van den Heer Lamartine, betreffende de houding, welke de Fransche Republiek tegen over de vreemde Mogendheden wil aannemen bevat, dat Frankrijk den vrede met Europa wil behouden. Hij tracht vooral aan te toonen, dat bet Republikeinsch Frankrijk van 1848 een ander is, dan dat van 1792. Toen was de oorlog onvermijdelijk, nu zou hij een ramp zijn. Daarbij merkt bij op, dat de groote bron van verdeeldheid met Engeland, de Spaansche huwelijksquacstie, door de revolutie zelve gestopt is. Maar, zegt hij, mogt Frankrijk worden aangevallen, dan zal bet zieh ge lukkig rekenen, dan zal het zijns ondanks gedwongen worden eer en roem te behalen en aich uit te breiden, Heden zullen in de werkplaatsen der Parijsche munt 12,000 vijf- francsstukken in naam der Fransche Republiek geslagen worden. Men zal weder gebruik maken van den zoogenaamde» Hercules-stempelnaar het mo del van het l\,<le jaar, opschrift Union et Force en bet jaartal 1848. De eenige verandering, die in de Hercules-munt gebragt zal worden, zal zijn, dat men, in plaats van de woorden: garantie nationale op den rand, de zinspreuk zal aannemen: Dien -protege la France. Vier Advocaten-Generaal zijn ontslagen. De Generaal Sebastiani cn tien andere zijn uit hunne functien als Commandanten van de territoriale divisicn ontslagenen znllen vervangen worden door anderen. De bevelen zijn gegeven, om de zaal waar de Kamer der Afgevaardigden bare zitting hield, voor de zitting der Constituerende Vergadering in te rig- ten daar die zaal thans te klein is voor 900 leden. De Leden der Vergadering zullen eene schadevergoeding van 25 fres. per dag erlangen, hetwelk eene dagelijksehe uitgave van 22,500 fres. voor den Staat wezen zal. Het voorloopig Bewind beeft vernomendat vele steden besloten heb ben van hare inwoners eene buitengewone belasting te heffenten einde van de opbrengst, den Lande vrijwillige giften te doen. De vrouwen vorderen ook haar deel van de vrijheid. Eergisteren heb ben de bleeksters van ChailJot zich reeds vervoegd bij de Commissie van arbei ders op het paleis Luxembourg, ten einde cene meer evenredige verdeeling van arbeid en loon te vragen. Gisteren trok eene verzameling van plooisters, met de driekleurige vaan aan de spits en onder de kreten leve de Republiek ook naar bet paleis Luxembourg. De aanvoerster die gewapend was met een vergulden staf, bood hare p:litie den schildwacht aan. Weldra werden drie uit haar midden bij de voorloopige Regering binnengeleid. Zij werden ont vangen door den Heer Alberten zegrpralende keerden zij naar de andere plooisters terug, waarop zij even haren dorst leschlen in een naburigen drankwinkel en zich toen bij de lijkstatie voegden der slagtoffers van de Fc- bruarijdagen. Als een bewijs met welke moeijelijkheden nu reeds bet bewind te kampen beeftworden gemeld dat het vormen van Rcpublikcinsche committes door geheel het land meer cn meer algemeen wordt, die wel ten doel hebben de Republiek te ondersteunen maar echter bet bewind omtrent zijne pligten willen inlichten; en de heteckenis van dergelijke zinsneden is wel ieder bekend. De magazijnen in bet Palais Rojal zijn weder geopend. Het plein van bet Palais Royal bij de straat St. Honoré blijft echter gesloten. Men ziet er nog half verbrande papieren voortspruitende van de verbrande bibliotheek. De oitrusting en soldij der mobile nationale garde van Parijs zal voor het eerste jaar nagenoeg 40 inillioenen francs kosten. Reeds de soldij van 1.50 Ir. per dag, geeft eene som van 18,687,500 fr., ongerekend het veel hoogere tractement der officieren. Men verneemt dat een groot feestmaal plaats zal hebben, waarbij men- schcn uit alle klassen der maatschappij zullen worden toegelaten tegen eene geringe betaling; het banket zoude den 18''en of den IR116" Maart aanstaande op het veld van Mars gehouden worden. De stedelijke raad te Reims heeft gestemd voor eene buitengewone belasting van 400,000 francste beffen op de gegoede ingezetenen der stad ten einde de onkosten te bestrijdennoodzakelijk voor het verzekeren van werk aan werklieden. Er zijn thans berigten van Algiers ontvangen, die tot den 29s,cn Februarij loopen. De Hertog van Aurnale had door twee pakkelbootendia met eenige uren tusschcnruimte waren aangekomen, aanvankelijk de eerste telegraphische depêches van den 24s,cn ontvangen tot aan den troonsafstand van Lodewijk Philips, cn vervolgens tijding van de zamenstelling der voor loopige Regering. De Prins had deze depêches achtereenvolgens bekend ge maakt, met bijvermelding dat bij niet zou vergeten wat bij den lande schuldig was, en dat hij zich als man en burger zou welen te gedragen. De heer Arago heelt op den aan den Prins de Joinville geschreven brief, met het verslag van hetgeen op de drie Februarij-dagen gebeurd is, nog geen antwoord ontvangen. De opening der beurs is beden weder uitgesteld, omdat het buis Gouin C'omp. zich verpligt heeft gezien zijne betalingen te staken. Reeds was eene groote menigte dezen middag bij de beurs verzameldtoen de Commissaris der beurs het besluit van den Minister mededeelde. Men sprak aan de beurs van een twist, welke tusschen de Heeren Garnier-Pagès en Goudchauxden Maire van Parijs en den Minister van Finantiën, was gerezen; de eerste had, in weêrwil van het gevoelen van den laatste, bevel gegeven lot het openen der beurs, waarop de Heer Goudchaux zijn ontslag gevraagd had; men noemde den Heer Gamier Pagès als zijn opvolger. Dat bet huis Gouin Comp. zijne betalingen beeft gestaakt, wordt toegeschreven aan de talrijke aanvragen om uitbetalingen men zou nog hebben aangeboden de betalingen voort te zetten, mits men eeu voorschot van 25 millioen erlangde, maar de bank wilde slechts in een voorschot van 6 a 7 inillioenen bewilligendat niet genoegzaam was. Het eerste noodlottige gevolg van den val van dat huis is geweest, dat de werkplaatsen van de fabriekanten Derosne en Cail gesloten zijn waardoor meer dan 3,000 werklieden zonder arbeid waren. Hot smaldeel van de Middellandsche zee beeft zich ten gunste van de Republiek verklaard.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3