hond allczins voldoende is aangemerktweshalve de woderzijdsche betrek kingen der heide landen, in deze zoo gewiglige oogcnblikkenals op den meest gewcnschten voet worden onderhonden. HaarlC.) Men verneemt, dat er binnenkort eene verandering zal plaats hebben in het alhier in bezetting liggende garnizoen. Men zegt dat het regiment grenadiers en jagers te Breda en Bergen-op Zoom in bezitting zal komen; ter wijl het regiment lansiers naar Tilburg zou vertrekken. ROTTERDAM, 7 Maart. Naar men verneemt moeten bier ter stede gesnoeide althans verminkte gouden tienguldenstukken in omloop zijn; niet gesnoeid aan den rand, zoo als vroeger het zilvergeld, want dan zou men de letters God zij met ons beschadigen; maar men neemt thans het goud van de vlakte der munt af, Hiel inachtneming 0111 zoo min mogelijk het wapen te beschadigen, zoodat er in allen gevalle eene zekere holte ontstaat, die men hij eene naauwkeurige bezijtiging en vergelijking, al spoedig kan opmerken. GRONINGENG Maart. De Raad heeft besloten, eene stalling voor de te verwachten ruiterij te bouwen op het reeds voor eenige jaren tot datzelfde einde aangekocht land, gelegen aan den stadswal hij de Bloemstraat. De bestekken worden rondgebragt van het houwen eener tweede stads- bewaarschool in de Nieuwstad alhier. Daardoor zal dat volkrijke gedeelte van de stad zich ook weldra verheugen in het bezit eener zoo voortreffelijke in- rigting, als in het noordelijk gedeelte sedert eenige jaren bestaat. De Stads regering geeft daardoor op nieuwi een blijk barer zorg voor het welzijn der ingezetenen in liet verschaffen van middelen tot bewaring, opvoeding en onderwijs hunner kinderen. Onder de mcnschlievende instellingen bekleeden doeltreffende bewaarscholengelijk die van Stadswege alhier opgerigt wor den eene eerste plaats. BÜITEiNLAJNDSCHE BEIWGTEJN. ITALIË. Berigten uit Florence van den 24sle" February melden, dat daar ernstige onlusten hadden plaats gehadzoodal de gewapende magt op de been had moeten komen, om die te stillen. Deze onlusten hadden zich echter her haald en het volk bleef in de grootste opgewondenheid. Te Napels hebben wederom hij herhaling oploopen van werklieden plaats gohaddie verlangden, dat de Staat voor werk moest zorgen zij wilden wer ken maar geene aalmoezen ineer ontvangen. Die oploopen zijn door de ge wapende burgermagt uiteengedreven. SARDINIË. CAGLIARI, 24 February. De Jesuiten zijn uit de hoofdstad van ons eiland verdrevende stede lijke overheid heeft zich naar de beide kloosters dier orde begeven, de bewo ners gelast om zich te verwijderen, en nadat zij gehoorzaamd hadden, de deuren verzegeld. Zij zijn naar Genua gevlugt en hadden zich daar in een klooster gevestigd, liet Genuecsclie volk is tot oproer overgeslagen en heeft de Eerwaarde Vaders uit de stad gedreven en het klooster geplunderd. De Gouverneur heeft den 29s,en February de voorloopige vorming van den Bur gerwacht bevolen. ZWITSERLAND. Uit Ncuchatel wordt van den 3Jen geschrevendat dit kanton geweigerd heeftlanger het oppergezag van den Koning van Pruisscn te erkennen. De Regering was genoodzaakt geweest zich te verwijderen, en het toen aange stelde bewind had besloten het kanton geheel bij Zwitserland io te lijven. De zetel der nieuwe Begering is te La Chaux de Fonds. PRUISSEK. BERLIJN, 6 Maart. Z. M. de Koning sloot den 5(lcn dezer de Zitting der Verecnigdc Commissie uil den Landdagmet eene treffende aanspraak. De periodieke duur dier Commissie wordt door Z. M. op den Vereenigden Landdag overgedragen. Hij vermaande de leden ernstigals boden des vredesder eensgezindheid en der kracht, naar hunne provinciën terug te kceren, om, te midden van gebeur tenissen, welke de maatschappelijke orde in hare grondvesten dreigen te schokken, tot de heilige pligten aan te manen, die zoodanige omstandigheden van Duitsclie mannen vorderen; om iedereen toe te roepen: alle partijschap te laten rustenen alleen op datgene te zien wat noodig is om den storm het hoofd te bieden. Als het Pruissisch Volk aan de overige Duitsche stam men het voorbeeld van eendragt en kracht geeft, dan, zeide de Koning, is een groote stap tot het groote doel de handhaving des vredesgedaan. Maar, behaagde het God, dat de verdragen verbroken wierden, op welke bet staatkundig gebouw van Europa rustdat een vijand het waagde des Konings eigen gebied of dat zijner Duitsche Bondgenooten aan te tasten dan zou bij aan de gevaren des krijgs de voorkeur boven een sinadelijken vrede geven. Dan zou hij zijn weerbaar Volk te wapen roepen, het zou zich dan rondom hem scharen, en de heldenmoed der jaren 1813, 1814 en 1815 zou ook thans weder niet falen. Zoodra de maatregelen welke hij voor Pruissens eer en Duitschlanrls veiligheid nemen moet, den bijstand der Stenden vorderen, ter. laatste dan, wanneer, wat-God verhoede! de algemeene wapenkreet moei schallen, zal de Koning den gehcelen Vereenigden Landdag weder bijeen roepen Prins Karei van Pruisscn is gisteren te Dusscldorp naar Berlijn door gereisd terwijl Prins Fredcrik van Pruisscn Gouverneur der vesting Luxem burg, zich dien dag naar die vesting begeven zou. De Hertogin van Orleans is te Ems aangekomen en leeft er zeer afge zonderd volgens nadere berigten had zij met hare kinderen eerst Dingsdag Parijs verlaten, voorzien van eene pas, welke de Schilder A. Scheffcr voor haar gevraagd had ook had het bewind er 50,000 Ir. in goud bijgevoegd om hare reiskosten te dekken. DEIJEREN. MUNCIIEN4 Maart. Eergisteren werd door een aantal Studenten een adres aan den Koning ingediend, die dit niet aannam. Een ander adres der burgers van Mun- clien, met duizende namen uit alle standen bedekt, had een heter gevolg; hel bevatte het verzoek om vrijheid van drukpers, verantwoordelijkheid der Ministers, algeineene wapening, openbaarheid in de reglspleging, vertegen woordiging der Duitsche stemmen bij den Bondsdag, bezwering der constitu tie door de militairen en onmiddelijke bijeenroeping der Stenden. Den vol genden avond werd door de Ministers bekend gemaakt, dat al deze punten door den Koning toegestaan waren. In den morgen van den 4<lcu werd officieel bekend gemaakt, dat de Kamer der Afgevaardigden ontbonden was, dat tot het doen van nieuwe verkiezin gen bevel was gegeven en dat de Stenden tegen 31 Mei waren bijeengeroepen. Dit uitstel gaf het sein tot het uitbreken van den opstand. Men brak de deuren van het burgerlijk tnighuis open en de zich daarin bevindende 4,000 geweren, 6,000 nieuwe sabels en een aantal andere reeds gebruikte wapens, vielen in banden van de studenten, kunstenaars en burgers. Bij het afzenden van dit berigt luidt de stormklok het plein voor het Koninklijk slot is met troepen bezet. SAKSEN. LEIPZIG 5 Maart. De Akademisehe Senaat onzer Universiteit heeft gisteren eenstemmig tot een adres aan den Koning beslotenwaarin de verklaring wordt afgelegd I dat het Duitsche volk de monarchie wil, en in deze den grondslag van het openbaar welzijn, van zijn regt en.nationaal en staatkundig behoud ziet; doch dat de natie, naar haren tegen woord igen staat van beschaving, behoefte heeft aan de constitutionele monarchie, en deze wil, even als alle be schaafde natiën van Europa. Maar liet Duitsche volk maakt ook aanspraak op eene krachtige vertegenwoordiging zijner eenheid tegenover het buitenland, ten einde zijne nationaliteit cri zijne grenzen ongeschonden blijven. De Rege ringen beweren dat aan deze behoeften des volks voldaan isde volken lie- weren het tegendeel, en dit is de strijd, die het vaderland sedert 1815 zoo danig heeft verzwakt, dat iedere staatkundige gebeurtenis in naburige rijken, het doel sidderen. 1IANOTER. 3 Maart. Heden werd in den stedelijken Raad door den Heer Peters voorgesteldom den Koning te verzoeken1. dadelijk de censuur af te schaffen2. zoo spoedig doenlijk de Stenden bijeen te roepen; 3. de hij een besluit van 1831 georganiseerde burgerwacht op te roepen. Deze voorstellen werden door dei» Rand eenstemmig aangenomen. HESSEN. DARMSTADT, 6 Maart. De Tweede Kamer der Stenden van het Groot-Hertogdom heeft in hare zit ting van 4 Maart, de kennisgeving ontvangen, dat de Groot-Hertog besloten had de vrijheid van drakpersde instelling eener burgerwacht iri de steden, de openbare en mondelinge behandeling van alle regtszaken de invoering der jnry enz. te bewilligen en onverwijld de noodige voordragten daartoe aan de Stenden zou doen. Ook de Nassauschc Regering heeft tot dergelijke maat regelen besloten. De Groot-Hertog heeft gisteren den Erf-Groothertog tot Mederegent benoemden een nieuw Ministerie aangesteldmet den Heer von Gagern aan het hoofd. FRANKFORT. 4 Maart. Gisteren avond heeft ook hier ter stede eene vergadering van meer dan 2000 burgers plaats gehad. Er is een adres aan den Senaat opgesteld en inet al gemeene stemmen aangenomen, waarin hoofdzakelijk wordt aangedrongen op: vrijheid van drakpers, algemeene volkswapening, een algemeen Duitsch Par lement instelling van gezworenenstaatsburgerlijke gelijkheid zonder onder scheid van geloof, enz. Vooral dit laatste punt heeft meest algemeen bijval gevonden. II AlflBURG. 4 Maart. Gisteren hebben hier onlusten plaats gehad, welke met de verwoesting van het huis des regerenden Burgemeesters geëindigd zijn. Ook deed het gepeupel een aanval op de huizen van sommige leden van den Senaat. Het gelukte aan de burgergarde en eenige afdcelingen linietroepen de rust te herstellen» Eenige oproermakers zijn in hechtenis genomen,

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2