LEYDSCHE COURANT. A 1848, MAANDAG, 6 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANÜSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug avond. [ËW Ui- '{{Jj De Prijs der Courant is f13 in het jaar; de afzonderlijke no/mners worden tegen 10 Centen afgegeven. Intrekking der Oude Munten. Bij besluit van den lldc» dezer heeft Z. II. bepaald, dat de I gedeelten der Zeeuvvsche Rijksdaalders, als halvenvierden en I achtsten dezer munt, (bekend onder den naam van Zes-en- Ticititiyen ^Dertienen en Zevend'huiven) op den 12den I Maart aanstaande buiten koers worden gesteld, en van Donderdag den 9den tot Zalurdag den llden, en ook nog op Maandag en Dingsdag den 13den en 14den Maart, tegen voorloopig in omloop blijvende oude, of nieuwe zilveren muntspeciën, of ook munt biljetten, zullen kunnen worden ingewisseld, zoowel bij de Ne- derlandsche Bank, als bij de betaalmeesters; terwijl de ontvangers der belastingen de inwisseling zullen bevorderendoor overne ming tot en met den 13den Maart van de voormelde buiten koers gestelde speciën, tegen andere, zooveel hunne kassen dit toelaten. LEYDEN, 4 Maart. Men verzekert dat de miliciens die opgeroepen worden, uitmaken de liglin- gen van 1844 en 1845 en dat voorts door de Regering al die maatregelen zijn genomen, of voorbereid, welke, zoo noodig, zouden kunnen strekken tot beveiliging of tot verdediging van den vaderlandscben grondtot bewa king van 's lands vestingen en tot bescherming onzer grenzen. De handelaren in schuldbrieven te Amsterdamhebben besloten om eerst aanstaanden Maandag weder de beurs te openen. De Noord-Brabander meldt, dat Mgr. Belgrado, Geestelijke der Apos tolische Kamer, door Z. H. benoemd is lot Pausclijken Internuncios bij Z. M. den Koning der Nederlanden. Op den Rhijnspoorweg zijn in Februarij vervoerd 22,447 reizigers en is ontvangen ƒ37,991.65. ROTTERDAM, 3 Maart. Eenc juist van Engeland aangekomen stoomboot brengt het berigt mede, dal men tot aan het tijdstip van haar vertrek nog geene de minste tijding had van de verblijfplaats des voormaligen Konings van Frankrijk. De ver schillende stoombootcn, die op de Fransehe kust gekruist hebben, met het doel om eenig berigt in te winnen, zijn onverrigter zake teruggekeerd. Zij hebben geen spoor van Lodewijk Philips kunnen vinden. (iV. R. C.) ITALIË. ROME, 21 Februarij. Gisteren heeft alhier de wapenschouwing van de nationale garde plaats gehad. Deze troepen vormden ongeveer 9,000 man. Men schrijft uit Turin dat het besluit lot de burgerlijke emancipatie der Protestanten in het licht is verschenen. Men hoopt dat dit besluit bin nen kort ook tot de Israëliten zal uitgestrekt worden. De krijgstoerustingen in Sardinië worden met grooten ijver voortgezet. Het tuighuis van Turin levert eiken dag 100,000 scherpe patronen, terwijl dezer dagen 3,000 bommen door hetzelve naar de vesting Alessandrie zijn afgeleverd. In Piemont rustte men zich ten strijde tegen Oostenrijk uit, en was last gegeven om alle grensvestingen in staat van tegenweer te brengen. In Parma zouden 2000 man Oostenrijksche Infanterie, 500 Ruiters en 18 stuk ken geschut zijn binnengerukt. In Turin was een corps, uit 10,000 vrijwil ligers bestaande, mobiel verklaard, en waren twee nieuwe ligtingen onder de wapenen geroepen. De Oostenrijksche Commissaris, die zich te Turin be vond om zich met de Regering te verstaan nopens eenige verschillen van linantiëlen aardwas onverrigter zake naar Weenen teruggekeerd. ZWITSERLAND. De Commissie tot herziening der Bondsacte heeft eenparig het beginsel aan genomen, dat de regten en vrijheden des volks door het Bondgenootschap ge waarborgd zullen zijn. Voorts dat de kloosters, even als alle andere corpora- tiënonder de Kantonale Souvereiniteit slaan zullen en dat de uitoefening der Evangelische en Katholieke ceredienst in alle Kantons gelijkelijk gewaar borgd zijn zal. PRUIS SEN. KEULEN, 2 Februarij. Het Pruissisch Staatsblad behelst, ofschoon in zijn niet officieel gedeelte, eene redenering over den staat der zaken in Frankrijk, waaruit zich laat opmaken dat Pruissen zich wel wil wapenenechter alleen om verdedigender- wijze te handelen, en naar de oude gulden spreuk, zich ten oorlog toe te rusten als men den vrede wilniet om zich in de binnenlandsche aangele genheden van Frankrijk te mengen, BADEN. MANHEIM, 29 Februarij. Gisteren bad alhier een volksvergadering plaats van ongeveer 2,000 perso nen om verscheidene vergunningen van de Regering te erlangen. Desgelijks te Heidelberg en Karlsruhe. Op heden heeft de Staatsraad Bekk in openbare zitting der kamer ver klaard dat in den loop der volgende week de censuur zou worden opgeheven, een burgerwacht opgerigt en een wetsontwerp voor eene rcglbank van gezwo renen ten spoedigste zou worden ingediend. Ook op andere plaatsen zoo als te Frankfort, Hanau en in Rijnhessen, vertoonen zich dergelijke bewegingen en worden soortgelijke vergunningen gevraagd. HAMBURG. 29 Februarij. De Senaat, doordrongen van de overtuiging, dal de noodwendige en ver standige hervormingen, welke de tegenwoordige tijd vordert, van hem zeiven hehooren uit te gaan, heeft alreeds eenc Commissie benoemd, die zich ten ernstigste met het ontwerpen van onderscheidene hervormingen bezig houdt. ENGELAND, LONDEN, 1 Maart. Het dagblad the Times behelst heden eene redenering over de gebeurte nissen in Frankrijk, waarin het doet opmerken, dat, hoe groot ook het staatkundig belang van die gebeurtenissen moge zijn, de verandering in den maatschappelijken toestand van nog veel meer gewigt te achten is. Het is een verblijdend verschijnsel (zegt de schrijver), dat bij de tegenwoordige stemming der bevolking van Parijs, de eerste beweging geene woedende en bloedige reactie tegen de hoogere klassen, noch eene dadelijke uitdaging der overige mogendheden van Europa geweest is; maar daarentegen de bedoeling heeft, om eene verbetering van den toestand der arbeidende klassen te weeg te brengen, en de handhaving der vreedzame vereeniging van het mcnschdom als bet edelste doel eener door het volk volbragte omwenteling voor te stellen. Maar, indien de proclamaliën van het voorloopig bewind meer van nabij be schouwd worden, vallen de hersenschimmige grondslagen, waarop zij rusten, ten duidelijkste in het oog. De schrijver trekt de goede bedoelingen der lieden, welke zich aan het hoofd der nieuwe orde van zaken gesteld hebben, niet in twijfel; maar hij meent, dat de aanlokkelijke voorspiegelingen van maatschappelijke hervorming, waardoor de volksmenigte, op welke de last van den arbeid en de kwellingen der werkeloosheid en der armoede drukken, zoo ligt verleid wordt, uiterst moeijelijk te verwezenlijken zijn, en dat het te vreezen is, dat de nieuwe bewindslieden, de schoone beloften van verbe tering van den toestand der arbeidende klassen niet zullen kunnen vervullen, en eene bittere teleurstelling tot hevige terugwerking zal kunnen leiden. Men verklaart aan het volk dat het regl op arbeid is gewaarborgddat aan het volk werk verzekerd zal worden; maar door welke middelen? Het naaste gevolg van elke groote omwenteling is, dat de loop der gewone bronnen van bestaan belemmerdzoo niet gestremd worden. Eene week geleden, vonden duizenden mcnschen in Parijs hun bestaan in een aantal be drijven, die hun welvaart aanbragten en door de behoeften der meer gegoede klassen gevoed werdenmaar het spreekt van zelf, dat rie gebeurtenissen dezer dagen een allerhevigstcn slag daaraan hebben toegebragt. Het eerste gevolg van dusdanige schokken is, dat de kapitalen worden ingetrokken cn

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1