Bet Journal des Delals van den 29iltn Februarij 11. (op had en bier ontvangen) deelt cenc menigte bcrigten mede van grootere en kleinere steden, alwaar, doorgaans zonder rustverstoring, de republiek erkend is. Te I.yon heeft Zondag avond wel eenige schermutseling tusschen de linietroepen en bet werkvolk plaats gehad, waarbij 2 gedood en 2 gekwetst zijn, doch nog van daar noeh van elders bevestigen zich voor als nog de tijdingen van vrcesc- lijke gevechten die binnen deze steden volgens de N. Bott. Cour. zouden heb ben plaats gehad. Den 273,en beeft de bevelhebber der Nationale garde eene proclamatie aan deze gedaanaan wier slot de volgende woorden voorkomen aAVat zullen tegen een volk als hel onze de binnen- en buitenlandsehe vijanden vermogen Burgers.' Kalmte, Ecndragt! Ons dierbaar Vaderland heeft zijnen rang aan liet hoofd der volken van Europa hernomen. De Belgen, de Italianen volgen ons voorbeeld. Alle andere volken zullen doen als zij en zich verhellen op de kreeten Vrijheid! Gelijkheid! Broederschap! Ér is reeds besloten bij het Ministerie van Oorlogdat er een leger der Maas en een van den Bhijn zal worden gevormd. De naam der linietroepen is vervangen door dien van soldaten der republiek. Men beeft voorgesteld de shakots te vervangen door driekante boeden en aan de soldaten in den zomer witte broeken met roode biezen te geven. De wonden van Lamoricière zullen hem eenige dagen beletten dienst te doen. Het zal het bevel over bet Rijnleger op zich nemen. De Admiraal Baudin is den 25strn naar Toulon vertrokken, ten einde bet bevel over de vloot in de Middellandscbe Zee op zich te nemen. BELCIE, BRUSSEL, 29 Fehruarij. Bij besluit van den 26stcn Februarij heeft de Koning den termijn voor den vrijen invoer van vee, die den l3tcn Maart 1848 afgeloopcn was, tot den lstcn Juli] aanslaande verlengd. Het Ministerie beeft bet voorgedragen ontwerp van wet, betreflende de hervorming van bet kiesstelsel ingetrokken en doen vervangen door een ander, waarbij de som die men in de belasting moet betalen om kiezer te kunnen zijn, nog lager wordt gesteld, en wel tot een bedrag van ƒ20. Eergisteren avond werden er verscheiden staalkundige bijeenkomsten ge houden. Hoewel men zeer goed wist dat die bijeenkomsten van geenerlei ernstig gevolg zouden zijn, waren echter de noodige maatregelen genomen om ongeregeldheden, waartoe zij aanleiding konden geven, te keer te gaan. Er werden op eene onhandige wijze eenige pogingen tot het verwekken van onrust gedaan, en dien ten gevolge een -10-tal personen in hechtenis geno men. Onder dezen bevonden zich Duitsche, Italiaansche en Fransche uitge wekenen en sommigen waren met dolken gewapend. Zij hebben echter gecnerlei tegenstand geboden. Heden nacht beeft er te Brussel weder eenige zamcnsoholing plaats ge had en zijn onderscheiden personen gevangen genomen. Er zijn het geheele rijk door, en op alle grenzen eenige voorzorgsmaat regelen genomen. Onder anderen heeft de Regering bepaalddat er geen 5 personen zich bij elkander op de straten zullen mogen vertoonen. De Burgemeester dezer stad heeft gemeend de medewerking te moeten 1 inroepen der burgerwachtwaarvan 4 bataillons zijn bijeengekomender 1 compagnie jagers, van het corps pompiers en van een escadron gendarmerie Al deze troepen hebben den kreet aangeheven; Leve de Koning! Voor als 1 nog blijft de rust in Brussel ongestoord. De algemeenc maatschappij (Société Générale) en de Belgische bank1 zijn, niettegenstaande de ontzaggelijke betalingen die zij gedaan hebben, in 1 staat om aan alle opkomende gevallen het hoofd te kunnen bieden, zoodat 1 van dien kant geene vrees behoeft te bestaan. De handelsbank van Antwerpen overstelpt door aanvragen voor hel te 1 gelde maken van papier, heeft hare betalingen in klinkende inunt gestaakt. 1 Alles schijnt aan te duiden, dat deze maatregel alleen als een middel van I voorzorg is genomen, en dat de schorsing van geen langen dour zal zijn. 1 Morgen zullen de belanghebbenden bijeenkomen, om den toestand van de 1 handelsbank op te nemen. 1 De citadel van Antwerpen, het fort du Nord en alle andere forten 1 worden met den meesten spoed versterktaan het Vlaamsche hoofd worden 1 batterijen opgerigt. Bergen in Henego» wen is in staat van beleg verklaard en het garnizoen verdubbeld. j broederdie i-n de hoogere kringen schittertmet al dc kracht zijner vuige I ziel haat. Den Heer Peters brengen wij onze welgemeende buide; hij maakte I bet ons, door zijn verdienstelijk spel, aanschouwelijk, boe Eduard van Bronstadt als man van de wereld eene kol speelt, maar zich in den schoot 1 van zijn huisgezin op de stille hoeve op zijne plaats bevindt. Wij hewon- 1 derden Mevr. van Ollefen da Silva, als de wufte Koningin van den dag, als I de diepgekrenkte vrouw, die den laaghartige» verleider afwijst; als licflieb- 1 bende gade en moeder deed zij in menig oog een traan blinken. De Heer 1 van Hanswyk daarentegen dwong door zijn geestig, goed begrepen spel, als I AmadeiisBaron van Bronstadtzeker allen een glimlach af. Zou hij I evenwel in het tooneel in liet Naspel lusechcn hem en Anselmden edelman 1 niet al te veel uit het nog verloren hebben Den sluwen intrigucrenden Franschman den belijder van de moraal van onzen tijd gaf de lieer van 01- 1 lefen Markies d'Arlincourt) uitmuntend weder. Gaarne hadden wij hem 1 evenwel nu en dan iets bedaarder gezien en of zijn kostuum in de opéra, wel I dat van een Parijschen lion was, zouden wij durven betwijfelen. De Heer van Beek Hakmanwas ons al te centoonig maar grootc lof komt hem toe voor de zuivere taal, die hij sprak. Waren allen hem daarin gelijk De Heer Brcedé bad goede oogenblikken. Wij zien hem het liefst in rollen, als I die van Anselm. Mevr. Valois, Sablairolles Heloïse Duvalon), die slechts I in het derde bedrijf optrad heeftdoor haar natuurlijk en gevoelvol spel 1 veel bijgebragt tol het wélslagen, van dit gedeelte, waarin alle personen, 1 zonder onderscheid, onverbeterlijk waren. De overige rollen zijn van te wei- 1 nig belang om er gewag van te maken. De koslnmen waren gepast en smaakvol en de toeschouwers werden in bet I derde bedrijf aangenaam verrast door eene nieuwe decoratie, die de spraak- I volle loge eener eerste danspuse voorstelde. Met genoegen zagen wij na den afloop Mevr. Stoopendaal, Mevr. van Olle- I fen, da Silva en de Mcercn Peters en van Hanswyk verschijnen om de welver- I diende hulde van het publiek te ontvangen. De vertaling van den Heer van der Sprong was alles, behalve IS'ederduitsch. Ley den, 29 Fehruarij 1818. P. Mogt het Koninklijk Hollandsch Tooneelgezelscbaponder Directie van den Heer A. Peters, de/en winter ons menig aangenaam uur verschaft hebben, nimmer slaagde het daarin beter dan jl. Maandag, door de opvoering van het Tooneelspel: Eene Familie. De keuze van het stuk was allergelukkigst; want de verschillende rollen winnen in belangrijkheid doordien zij het natuur lijke niet te boven gaan; en evenwel veel belang inboezemde. Dat de Heer Peters en Mevr. van Ollefen, da Silva, door hun zoo bekwaam als boeijend en gevoelig spel een ieder in verrukking bragten en inedesleepten zal wel niet behoeven gezegd te worden, hunne talenten zijn te algemeen bekend en geacht dan dat men iets anders van hen zou kunnen verwachten maar dat allen zoo act' urs als actrices, op dien avond hebben gewedijverd om door eene wèlbegrcpene voordragt dc aanschouwers genoegen te schenken, mag hier niet worden verzwegen. Indien men hierbij nog opmerktdat ook de decoration en vooral in het 3de bedrijf, luisterrijk waren, gelooven wjj niet te veel van het aangename van dezen avond te hebben gezegd. Ley denl Maart 1848. X. KERKNIEUWS. Door Z. M. zijn goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde Ge meenten te Ried en Boer, DeurncNieuwland, Hoorn op TexelOosterbie- rumGrootegast en Doezum Niehove, en Jukwert, uitgebragte beroepen cp DD. Eschcr te Wijnaldum en Pitlo te Someren en de Candidaten van An- rooyRietberg, Zimmerman, van Waning Bolt, Groenman en Roos Schre- gardus. 204de KONINKLIJKE NEDERLAKDSCHK LOTEiUJ. Trekking der Derde Klasse. 3<"= Trekking. NM. 688, 4017, 7953, 9943, 12898 rn 19919 ieder een prijs van 1000. 4de N°. 16052 een prijs van 1,000. ADV ER TEN TIEN. Getrouwd: A. H. SCHWARTZ, van Bocholt I.etden, met 1 Maart 1848. S. C. H. SCHMIER. TOONEELBESCHOUWING. Gisteren werd alhier een oorspronkelijk tooneelspel van Charlotta Birch- 1 Pfeiffer, eene Familie getiteld, ten tooneele gevoerd; het lokte naar de, te- 1 genwoordig meestal goed bezette, schouwburgzaal een vrij talrijk en uiige- 1 lezen publiek. De ons toegestane ruimte gedoogt niet over de verdiensten of 1 gebreken van dit stuk uit te weiden of aan te toonen, van hoeveel invloed, 1 de vroegere uil romanncn te zamen gelapte tooneelarbeid der schrijfster, op 1 dit nieuwe voortbrengsel is geweest. Slechts over de uitvoering schrijven wij 1 eenige regelen neder: deze was over het algemeen zeer verdienstelijk. Mevr. 1 Stoopendaal vervulde de rol van Mevr. Bron op eene waardige wijze. Zij 1 stelde ons de gewaarwordingen der gevoelige, maar verstandige vrouw mees terlijk voor. Met lof vervulde de Heer Ruft'a de rol van Gotfried Wohrman1 den schijnheiligenvan gelddorst en eerzucht blakcnden fabrikant, die zijnen Op den lslcn Maart overleed alhier, in den ouderdom van ruim 68 jaren, HENRICUS van den BROEK, voorzien van de genade middelen der H. Kerk. M. de BRUYN Wed. H. van den Broeö. Ycor alle bewijzen van deelneming, welke ik bij het overlijden van mijne dierbare Vrouw, van Vrienden en Bekenden heb ontvangen, betuig ik bij deze mijnen hartclijken dank. Leyden, 29 Februarij 1848. J. E. WEENINGH. De Familie ENGELS beluigen langs dezen thans gebruikelijken weghunnen welmeerienden dank voor dc belangstelling die zij rnogten ondervinden bij het dezer dagen geleden verlies. Letden, 2 Maart 1848,

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3