waardblijkc wijze kennis van hunne toetreding. Slechts ('éne zaak vertraagt nog de overtuiging van algcmecnc veiligheid: liet is de onrust des volks, dut gebrek heeft aan werk, en het weinig gegronde vertrouwen, waardoor de winkels gesloten eu het handelsverkeer verbroken blijven. Morgen zal die on rustige spanning van een lijdend gedeelte der bevolking bedaren onder den indruk der hervatte werkzaamheden en der heden bevolene liglingen van be zoldigde nationale garde. Met zijn gecne weken meer die wij aan de hoofdstad en het volk vragen om eene volksregering te herstellen en de rust te hervin dendie uit arbeid voortvloeit: Nog twee dagen, en de openbare rust zal vol komen hersteld zijn Nog twee dagen en het volk zul zijne regering hebben." 25 Februarij 's avonds. Aan het ley er x Generaalsofficieren en soldaten Het openbaar gezag door zijne aanranding van de vrijheid, het Parijsche volk door zijne overwinning, hebben den val van het gouvernement te weeg gebragtwaaraan gij den eed van trouw had gezworen. Eene noodlottige botsing heeft dc hoofdstad in bloed doen baden. Het bloed van den burger oorlog is dat, waarvoor Frankrijk het meest terugdeinst. Het volk vergeet alles, terwijl het zijnen broeders dc hand drukt, die het zwaard van Frank rijk voeren. Een voorloopig bewind is ingesteld, ten gevolge van de gebie dende noodzakelijkheid om dc hoofdstad te bewaren, de orde te herstellen, en instellingen voor Frankrijk voor te bereiden. Gij zult, wij twijfelen er niet aan, rnet eerbied die vaan des vaderlands begroeten, die in handen is gesteld van hetzelfde bewind, dat haar het eerst had geplant. Gij zult ge voelen, dal de nieuwe en krachtige instellingen, die van de nationale verga dering uit zullen gaan, aan het leger de gelegenheid tot het betoonen van eene gehechtheid en van goede diensten openen, welke de vrije natie beter zal w eten op prijs te stellen en te beloonendan de Koningen. De eenheid van Frankrijk en van het volk, die een oogenblik was verstoord, moet hersteld worden. Zweert liefde aan het volk waaronder zich uwe vaders en broe ders bevinden. Zweert trouw aan die nieuwe instellingen, en alles zal ver geten zijn, behalve uw moed en uwe krijgstucht. De vrijheid zal u geen andere diensten afvragen, dan dc zoodanige, waarover gij u tegenover haar zult kunnen verheugen, en waarop gij u tegenover hare vijanden zult kun nen beroemen." I*.i eene proclamatie van den 26stcn heeft het voorloopig bewind ver klaard, dat alle burgerlijke, regterlijke, militaire en administrative beambten van hunnen eed ontslagen zijn. De Moniteur bevat een artikel, waarbij tegen plundering te platten lande gewaarschuwd wordt, en aangekondigd, dat het voorloopig bewind mobiele kolonnes uitzendt om de omstreken van Parijs van roofzuchtige ben den te zuiveren terwijl er voorts nog de volgende proelamatiën zijn afgekon digd in welke duidelijk genoeg doorstraalt dat het voorloopig bewind niet zonder bezorgdheid is voor uitspattingen van het vrije, edelmoedige Franschc volk. Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap. Onrustwekkende geruchten, door vreesachtige of kwaadwillige geesten ver spreid en misschien te ligtvaardig voor waar aangenomen, hebben, op den dag van gisteren, eene zekere ontsteltenis onder dc bevolking veroorzaakt. Berigtenhet gevatte voornemen van verwoestingen en aanvallen op de eigendommen aankondigende, hebben de vrees opgewekt van hen die zich bedreigd waanden. Ook het volk der versperringen scheen door geruchten van monarchale reactie onts teld. De policie, deze vreemde tijdingen vernomen hebbende, heeft dc gevorderde maatregelen genomen om zich van de waarheid te overtuigen. De gedelegeerde van het departement van policie acht zich gelukkig, de burgers van Parijs en de voorsteden te kunnen aankondigen, dat, na de zorgvuldigste onderzoekingen, hij de zekerheid verkregen heeft, dat niets van hetgeen verhaald werd gegrond is. Waakzaamheid kracht van geest en toewijding. De gedelegeerde van de Fransche republiek aan het departement van policie. Parijs 27 Februarij 1843. Caussidière. Eene andere proclamatie luidt: Slecht ingelichte dagbladen hebben heden morgen eene nota hekend ge maakt over eene voorgewende modificatie in het voorloopig bewind. Daar er geene reden bestaat voor de afkondiging eener dergelijke nota, die nimmer door den Minister van het voorloopig bewind, aan wien zij wordt toege schreven geteekend is, wordt het publick verzochtslechts de mededeclin- gen in den Moniteur van dc Fransche republiek voor officieel te houden. De leden van het Bewind enz, Vrijheid Gelijkheid, Broederschap. Aan de Werklieden. Werklieden! Bij besluit van heden, 10 Febr. 1848, heeft de minister van publieke werken bevolen, dat de begonnen werkzaamheden dadelijk zouden worden voortgezet. Te beginnen met Woensdag 1 Maart zullen op verschil lende punten belangrijke werken geregeld worden. Al de werkliedendie daaraan deel willen nemen, zullen zich tot een' der maires van Parijs moeten wendendie hunne aanvragen ontvangen zullen en hen dadelijk naar de scheepstimmerwerven zenden. Werklieden van Parijs! Gij wilt door te werken op eene eervolle wijze leven. Al de pogingen van het bewind zullen strekken, weest daarvan verzekerd, om u tot de ver vulling dezer begeerte behulpzaam te zijn. De republiek heeft regl te ver wachten en verwacht van de vaderlandsliefde van al hare burgers, dat het voorbeeld, dat zij geeft, gevolgd worde. Op deze wijze zal het getal werk zaamheden vermeerderd wordenDat dan overal de werkzaamheden worden voortgezet. Werklieden! na de overwinning het werk. Dit is nog een schoon voorbeeld dat gij der wereld te geven hebt en gij zult het geven. De minister der publieke werken (get.) Marie. Eergisteren heeft het voorloopig bewind van het hordes van het Stadhuis de vestiging der Kepubliek afgekondigd. De Heer J.amartine heeft onder een geweldig gejuich een opgewondene toe spraak gehouden waarin hij verklaart niet dan gelukkige tijdingen te hebben mede te deelen. Dat liet Koningschap vernietigd isdat het volk zijne staats- reglen zal uitoefenen dat er nationale werkplaatsen voor werklieden geopend zijn die geen arbeid hebben; en dat de doodstraf hij staatkundige misdrijven is afgeschaft. Verder treden de Heeren Arago, Dnponl en Crcmieux op, en spreken onder daverend gejuich in dierizelfden geest het volk eenigc woor den toe. Gisteren heeft op het plein der Bastille, der Julij-kolomde inhuldi ging der omwenteling plaats gehad. De nationale garde was omtrent 30,000 man slerk. Boven op de kolom was een bundel driekleurige vaandels ge plaatst. Ten een ure naderde de trein. Het roeren der trom kondigde de komst der provisionele Regering aan de rnuzijk speelde daarop den Marseil- laanschcn marschwelke terstond door de nationale garde en duizendc toe schouwers werd aangeheven. Het bestuur werd met den kreet: Leve de Re publiek! begroet. Al de leden der voorloopige Regering waren in liet zwart gekleed, en droegen in bet knoopsgat eene roode roos en om hun midden eene driekleurige sjerp. Zij plaatsten zich aan den voet der Julij kolom met het gelaat naar de straat St. Antoine. Het weder, dat den ganschcn morgen zeer ongunstig was ge weest, helderde nu op, en eensklaps brak de zon door. De Heer Arago voerde liet eerst het woord door de aanhoudende toejuichingen was hij niet goed te verstaan, maar onder anderen zeide hij: »ln 1830 hadden onze broeders hel bewustzijn hunner regten; wij zullen er de wijsheid van hebben." Ook de Heer Crémieux sprak tot de vergaderden; hij riep de schimmen der helden van Julij open spak als of zij daar rondom hem stonden en hunne broeders van 1848 toejuichten. Hij eindigde dus: Indien de Julij-omwentelin»- roem rijker is geweest; zij zal ons,tot de verovering der ware vrijheid, der Repu- blikcinschc vrijheid geleiden." Na de rede van den Heer Crémieux defileerde de nationale garde, hetwelk twee uren duurde. Men ging daarna zingende uiteen. Gisteren is eeri groote trein daines inspectrices en patronessen der krib ben bewaarscholen en werkplaatsen van Parijswaarbij men een groot aantal kinderen gevoegd hadde meest bevolkte gedeelten der stad doorgetrokken en rigtte zich naar den zetel der Regering, oin de regeling te verhaasten van dc instellingen, welke voortaan aan de kinderen de moederlijke zorgen «n de opvoeding zullen verzekeren. Aan bet hoofd van den optogt gingen de prinses de Beauveau, de hertogin de Marmier, mevrouw de Lamartine en mevrouw Mallet. Gewapende werklieden en nationale gardes vergezelden den trein, door welke behalve de vlag der Republiek, ook banieren werden rondgedra gen, op welke men las: Opvoeding voor alle kinderen des Volks. Krib ben, bewaarzalenscholenonderwijs. Heilig beginsel der familie.— Laat de kinderkens tot mij komen. Achteraan kwamen leeraren der ver schillende eeredienstcnde opperrabbijn der IsraëlietenRoomsch-Katholijke priesters en een Protestantscli leeraar. Voor hen uit werd een vaandel gedra gen, waarop deze woorden prijkten: Vereeniging der Godsdiensten. Alyemeene broederschap De hank van Frankrijk heeft verklaard bereid Ie zijn om met opene bureaux al de hilletten te betalen, welke door baar uitgegeven zijn. Het hervatten der zaken willende gemakkelijk makenheeft de bank be kend gemaakt, dat zij al liet papier zal disconteren, hetwelk haar zal aan geboden wordenzelfs dan wanneer het op ongezegeld papier zal geschreven zijn en zonder verhooging van het disconto. Donderdag heeft de bank voor eene som van 6,000,000 Ir. uitbetaald. Ernstige ongerustheid heerschte er sints eenigc dagen omtrent het betalen der rente van de Fransche 5 pCt.welke den 22,le" van de volgende maand vervalt. Ook de provisionele regering moet zich met dit belangrijke onder werp bezig gehouden, en zich verzekerd hebben dat in de schatkist en bij de bank de noodige sommen voorhanden waren. Buitendien is de belasting nog niet geheel geïnd zoodat de houders van de Fransche 5 pC. naar alle waarschijnlijkheid hunne rente zullen ontvangen. Rothschild heeft aan den Mairo van Parijs 50,000 francs doen toeko men voor de gekwetsten, en aan de provisioneele Regering doen weten, dat hij zijne overkomsten met de vorige Regering, ten opzigte der nieuwe 3 pCt. leening zal gestand doen, en dat hij op de bepaalde termijnen de stortingen zal doen, die bij bet contract zijn bepaald. Men heeft aan den spoorweg van Saint Germain voor meer dan 4 4 5 mill, vernield. Ook op dien van Rouaan naar Havre is veel schade aangerigt, vooral in de nabijheid van Rouaan. Er zijn bevelen gegeven nieuwe vormen in de munt te makenmet het zinnebeeld der republiek. Binnen veertien dagen zal deze munt in om loop zijn. Te midden zijuer werkzaamhedenhoudt dc Heer de Lamartine zich bezig met een manifest van Frankrijk aan al de Staten van Europa.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2