LEYDSCHE COURANT.' 1848. YRÏJDAG, 3 MAART. \<y Hk XU li- De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. \r\. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Intrekking der Oude Munten. Bij besluit van den 11 den dezer heeft Z. II. bepaald, dat de gedeelten der Zeeuwsche Rijksdaalders, als halvenvierden en achtsten dezer munt, (bekend onder den naam van Zes-en- TivintigenDertienen en Zereritl'iitiïren) op den 12den Maart aanstaande buiten koers worden gesteld, en van Donderdag den 9den tot Zaturdag den llden, en ook nog op Maandag en Dingsdag den 13den en 14den Maart, tegen voorloopig in omloop blijvende oude, of nieuwe zilveren muntspeciën, of ook munt- billetten, zullen kunnen worden ingewisseld, zoowel bij de Ne- derlandsche Bank, als bij de betaalmeesters; terwijl de ontvangers der belastingen de inwisseling zullen bevorderen door overne ming tot en met den 13den Maart van de voormelde builen koers gestelde speciën, tegen andere, zooveel hunne kassen dit toelaten. 's GIIAVEM1AGE1 Maart. De Kahinetsraacl die gisteren gehouden werd, heeft van 11 ure des mor gens tot gisteren middag ten half 4 ure geduurd. HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Frederik der Nederlanden hebben dien raad wederom bij gewoond. Men spreekt van spoedig te nemen maatregelen van voorzorg aan de grenzen. ARNHEM, 29 Februarij. Heden morgen is alhier uit Emmerik het berigt ontvangen dat de inge zetenen aldaar zijn gewaarsch uwddat binnen den loop van acht dagen aldaar inkwartiering zoude plaats hebben. Het Pruisische Gouvernement zoude aldaar en in de omstreken eenc gehecle divisie tot observaticcorps plaatsen en de grensvestingen sterker bemannen. AmstCour.) MEPPER, 28 Februarij, Den 25stf0 zijn van hier vertrokken een 60-tal personen, 8 huishoudingen uitmakende en komende van Staphorst en Rouvcenom over Rotterdam hunne reis naar Noord-America voort te zetten. Hun vermogen in baar geld na aftrek der schulden, beloopt ruim ƒ10,000; men zag onder hen zoowel zuigelingen als grijsaards en oude zwakke vrouwen. Dit is de tweede groote aftogt uit de gemeente Staphorst. BliITEINLAJNBSCRE BERSGTEV ITALIË. ROME, 18 Februarij. De Consul der Vcreenigde Staten heeft den Majoor Smith aan den Paus voorgesteld, door een groot aantal burgers van New-York afgevaardigd om hem het adres te overhandigen, waarin zij hunne bewondering en goedkeuring van zijn gehouden gedrag uitdrukken. (Zie ous Nommer van den 31stcn De cember 11. waarin wij dat stuk zelf reeds hebben medegedeeld.) KAPELS. De laatste berigten geven grondom te verwachtendat het geschil met Sicilië spoedig zal bijgelegd zijn, daar de Koning stellig ecne afzonderlijke staatsregeling van dat gedeelte van zijn Rijk had toegezegd. Te Messina had men de nieuwe staatsregeling geweigerd. Te Palermo waren eenige moorden gepleegd, zoo men meende door de partij van den achteruitgang. Te Napels hebben wederom zaïnenscholingen van de lagere volksklasse plaats gehad en wel voor hel Koninklijk paleis, om werk te bekomen. Eene poging van het gemeen, om de woning van den gewezen Minister San Angelo, die bezitter is van een der grootste musea's, in brand te steken, is geluk kig verhinderd. EACELAA». LONDEN 28 Februarij. In de Zitting van het Lagerhuis van beden vroeg de Heer Hume de Mi nisters, of het hun voornemen was zich te onthouden van interventie in Frankrijk en aan het Fransche volk de vrijheid te laten om zich dien re geringsvorm te kiezendie aan hetzelve het beste zou voorkomen Lord John Russell antwoordde, dat hij het huis kon verzekeren (ofschoon hij dachtdat het schier niet noodig ware geweest) dat Engeland niet in het minste voornemens was te intervenieren bij den vorm van Regering, welken de Fransche natie zich zou kiezen (luide toejuichingenof zich te mengen in de Rinnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk wedet toejuichingen. In dezelfde Zitting verklaarde de Regering besloten te hebben, om af te zien van de voorgestelde verhooging der income-tax. Zaturdag zijn niet minder dan 20 buitengewone treinen van Dover naar Londen vertrokken, die alleen Fransche vlugtelingen overbragtenonder welke zich velen van den hoogen Adel bevonden. De Hertog van Nemours, met zijne zuster en schoonbroeder, den Her tog en de Hertogin van Saksen Cohurgzijn Zondag aan het hotel van liet Fransch gezantschap alhier aangekomen. De Hertogin van Kent en de rege rende Hertogin van Saksen Cohurg hebben terstond bezoeken bij hen afgelegd. De doorluchtige vlugtelingen begaven zich spoedig daarop naar het paleis van Buckingham, om de Koningin te bezoeken. Zij zullen in dat paleis voor eerst hun verblijf houden. De Hertogin van Montpensier kwam later in den namiddag aan het gczantschaps-hötel aan. De Ambassadeurs van verschillende Mogendheden hebben den Hertog van Nemours bezoeken trachten te brengen, toen deze het gczantschaps-kótel be reids had verlaten. Alles wat men met zekerheid omtrent de verdere leden der Koninklijke Fa milie weet is dit, dat zij zich, op het zien van den slechten geest die overal waar zij doortrokken heerschte, van elkander hebben afgescheiden, om En geland langs verschillende wegen te bereiken. Het blijft dus ook nog raadselachtig waar Koning Lodewijk Filips en zijne Gemalin zich bevinden. Zoo veel is althans zeker dat zij lieden nog niet te Londen zijn. Hunne laatst bekende plaats van oponthoud was Dreux, op den weg naar Havre, waar de Familie zich van elkander schijnt te hebhen gescheiden. De wet op de diplomatieke betrekkingen met Rome is gisteren in het Hoogerhuis ten derden male gelezen en aangenomen. FRANURIJK. PARIJS, 29 Februarij. Sedert den 25sten zijn te Parijs door het voorloopig Bestuur onder anderen de volgende stukken bekend gemaakt: »Het voorloopig bestuur verklaart dat de tegenwoordige Regering van Frankrijk de republikcinsche is, en dat de natie onmiddelijk geroepen zal worden om door baar votum liet besluit van haar voorloopig bestuur en- van het Parijssche volk te bekrachtigen." Het voorloopig bestuur der Fransche republiek verklaart de drie kleuren- aan te nemen, zoodanig geschikt als zij zulks tijdens de republiek waren-. In de vlag zullen de woorden Fransche Républiek staan." »tlet voorloopig bewind vernomen hebbende dat eenige militairen zijn ge deserteerd en hunne wapenen hebben overgegeven, geeft de strengste bevelen- in de departementen, dat die militairen, welke aldus hunne corpsen verla ten, zullen in hechtenis genomen en met al de gestrengheid der wet gestraft worden. Nooit had het land meer behoefte aan het leger, ten einde zijne onafhankelijkheid naar builen en zijne vrijheid binnen rs lands te verdedigen. «Het voorloopig bewind, alvorens een beroep te doen op de wclr beroept zich op de vaderlandsliefde de3 legers. Aan de burgers van Parijs «Burgers van Parijs! De in Parijs heerschendc gisting zou niet de over winning, maar het welzijn des volks in de waagschaal kunnen stellen, zij. zou de weldadige werking vertragen van de op de beide laatste onvergetelijke dagen behaalde overwinningen. De gisting zal weldra bedaren want zij heeft in de gebeurtenissen geene gegronde aanleiding meer. De regering, die den 22sten is omvergeworpen, is gevlugt. Het leger komt met ieder uur al meer tot zijne verpligtingen jegens het volk en tot zijn roein de gehechtheid aan de natie alleen, terug. De vrije doorlogt, die door de versperringen belem merd was, wordt met omzigligheid maar snel hersteld; het lëvens-ouderhoud is verzekerd; de bakkers, die door ons zijn gehoord, zijn voor 35 da«en van meel voorzien. De Generaals geven ons op de meest vrijwillige en onvoor-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1