voor dezen oogenblik belast met de zorg, om de nationale overwinning te regelen en te verzekeren. Zij bestaat nit de Heeren: Dupont de l'Eure, Lamartine, Crérnieux, Arago (van het Instituut), Ledru Rollin, Garnier Pagès en Marie. Deze Regering beeft de Heeren Armand Marrast, Louis Blanc en Ferdinand Flocon tot Secretarissen. Deze burgers hebben geen oogenblik geaarzeld om de vadcrlandsche zending op zich te nemen, die de noodzakelijkheid hun oplegde. Wanneer het bloed vloeit en Frankrijks hoofdstad in ïlammen staat, ligt de last der Regering in het gevaar van den oogenblik en de zorg voor het openbare welzijn. Geheel Frankrijk zal zulks begrijpen en uit vaderlands liefde de behulpzame hand bieden. Onder de volksregering, welke de provi sionele Regering proclameert, is ieder burger overheidspersoon. Franschen! geeft der wereld het voorbeeld, dat Parijs aan Frankrijk heeft gegevenmaakt udoor orde en vertrouwen op u zeivengereed voor de krachtige instellingendie gij geroepen zult wordenu zeiven te geven. De voorloopige Regering verlangt de Republiekmits zij hierop de goed keuring erlange van het Fransche volk, dat er onmiddelijk over geraadpleegd zal worden. Noch het Parijsche volk, noch de voorloopige regering, matigen zich aan bun gevoelen te stellen in de plaats van dat der burgers over den definiti- ven vorm van de Regering, welke de nationale souvereiniteit zal aanstellen. De eenheid der natie zal voortaan bestaan uit de vcreeniging van alle klassen des volks De Regering der natie door zich zelve; Vrijheid, gelijkheid en broeder schap als grondbeginselen Het volktot leus en wachtwoord. Ziedaar de demokratische Regering die Frankrijk zich zelf schuldig is en die onze pogingen aan hetzelve zullen weten te verschaffen. Zie daar de eerste verrigtingen der provisionele Regering! Dupont de l'Eure, President van den Ministerraad; Lamartine, Buiten- landsche Zaken; Ledru Rollin, Binnenlandsche Zaken; BedeauOorlog; Michel Gondchaux, FinantiënArago, Marine; Bethmont, Landbouw en Koophandel; Marie, Openbare Werken; Carnot, Openbaar Onderwijs en Eeredienst; Generaal Cavaignac, Gouverneur-Generaal van AlgerieGarnier Pages, Maire der stad Parijs. De andere Maires blijven voorloopig in hunne betrekking, alsmede de Ad juncten, onder den naam van Arrondissements-Adjunct-Maires. De prefectuur van policic staat onder de hevelen van den Maire van Parijs. Zij wordt onder eenen anderen naam hersteld. De municipale garde wordt ontbonden. De bewaking van Parijs wordt toevertrouwd aan de nationale garde, onder bevel van den Heer Courtais, Hoofd-Commandant der nationale garde van Parijs. In den morgen van Vrijdag den 25sten, toen de stad een vrij rustig aanzien had en vele wandelarenvooral dames op de boulevards waren heeft het voorloopig bestuur wederom eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij bet volk en de nationale garde aangemaand wordenhunne krachtige hou ding te handhaven, en onder de wapenen te blijven, tot handhaving van het den vorigen dag gevestigde bewind. In de Démocratie Pacifique leest men het volgende Wenschen des volks. Hervorming voor allen. Algemeene kwijtschelding, met uitzondering der Ministers, en in staat van beschuldigingstelling. Regt van vcreeniging, gevestigd door eene aanstaande bijeenroeping der Kamer en bijeenroeping der Kiescollegiën. Stedelijke wacht, onder het bevel van het Plaatselijk bestuur. Afschaffing der September-wet- ten. Vrijheid van spreken, vrijheid van drukpers, vrijheid van petitien, vrijheid van vereeniging, vrijheid van verkiezing. Hervorming van bet kies- regt. Elke nationale garde is kiezer en verkiesbaar. Parlementaire hervor ming belooning aan de Afgevaardigden de openbare ambtenaren op hunnen post. Hervorming in de Kamer der Pairs. Geene Koninklijke benoeming meerevenmin als aristokratischc erfelijkheid. Hervorming in het bestuur. Waarborgen tegen alle ambtenaren voor het misbruik van gunsten. Het ei gendom geëerbiedigd maar het regt om te werken gewaarborgd. Werk aan bet volk verzekerd. Vereeniging en broederlijke associatie tusschen de bazen en hunne werklieden. Algehcele vrijheid van godsdienst. Volstrekte onaf hankelijkheid van het geweten. De kerk afgescheiden van den Staat. Be scherming voor alle zwakken, vrouwen en kinderen. Vrede en Heilig Bond genootschap tusschen alle volkeren. Afschaffing van den oorlog, waarbij het volk slechts tot voedsel voor het kanon strekt. Onafhankelijkheid voor elke nationaliteit. Frankrijk als beschermer van de regten der zwakke volken. De orde gevestigd op de vrijheid. Algemeene verbroedering. Er is een man in Frankrijk, die deze beginselen aanneemt, die ze reeds beeft verkondigd de Heer de Lamartine. Volgens Brusselschc berigten van Vrijdag avond uit Parijs, volgens welke bet den Ministers gelukt zou zijn in den nacht van Woensdag op Don derdag uit die stad te ontvlugten en wel naar Brusselwaar men evenwel van hunne komst niet gewaagde. Ook de Heer v. Rothschild zou met zijn gezin de stad zijn ontvlugt. Vrijdag middag heeft eene menigte gewapende burgers getracht in het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken in te dringen. De nieuwe Minister Ledru Rollin Jieeft haar afgeleid door het berigt dat de Heer Flocon bezit van Vin- sennes ging nemen(welk kasteel sedert is overweldigd) en toen zijn zij naar de militaire school getrokken om daar als burgerwacht te worden geor ganiseerd. De opperhoofden der burgerwacht zullen u iaat regelen nemen om zich le vensmiddelen aan te schallen, waarvoor men bons zal afgeven betaalbaar op het stadhuis. De genoemde Ledru Rollin heeft reeds een rondgaanden brief aan de Prefecten der Departementen gezonden, waarbij hij als Minister van Binnenl. Zaken lien gelast om tot de nieuwe Regering mede te werkende rust te handhaven cn den toestand der openbare meening te melden. Vele ongewapende burgers komen wapenen eischen. De brieven zouden volgens berigt van het Postkantoor, Vrijdag avond weder geregeld worden algezonden. Er wordt aan de beurs nog in geen fondsen gehandeld. De bank heeft hare betalingen hervat. Men zal volgens besluitgeteekend door Garnier Pagès, Maire van Parijs cn Lamartine, 24 bataillons voor de burgerwacht aanwerven, op eene bezoldiging van anderhalve franc daags. In het officiëel gedeelte van den Monitéur leest men een besluit van het voorloopig bewind, waarbij de Kamer der Afgevaardigden wordt ontbon den en die der Pairs verboden te vergaderen men zal later eene Nationale vergadering bijeenroepen, als het noodige voor de stemming bepaald zal zijn. Op de hoeden der burgerwacht plagt een gekroonde haan te staan de liaan moet weggenomende Kroon zal wel volgen. Volgens de laatste berigten uit Rijsscl was het gebouw der prefektuur door het graauw in den brand gestoken. De tapijten cn gordijnen werden afgescheurd om er vlaggen en vaandels van te maken. Het stationsgebouw is almede brandende. Er heerscht allerwcge de grootste verwarring. Van 700 tot 800 werklieden doorloopen schreeuwende en tierende de stad. Te Valenciennes heeft de stedelijke raad in massa zijne functien neder» gelegd en door het voor bet stadhuis verzamelde volk is een voorloopig be stuur benoemd, hetwelk zijne bediening heeft aanvaard bij eene proclamatie, waarin het belooft, tot op de ontvangst der bevelen van liet provisioneel be wind, voor de orde te zullen waken. In genoemde stad heeft men zich aan betreurenswaardige ongeregeldhe den overgegeven. Aan het station van den spoorweg is liet onstuimig toege gaan; het volk heeft de nieuwe brug over de Schelde liggende, in brand ge stoken, maar de gebouwen van het station zijn niet door de vlammen vernield, daar de nationale garde tusschen beiden kwam. Ook het station van Enghien, eenige mijlen afstands van Parijs, is geplunderd en verbrand. Te Douai heerscht eene sterke beweging. Zamengeschoolde volkshoopen dreigden het spoorweg-station en de wagens in brand te steken, wanneer men mogt blijven voortgaan met het zenden van troepen naar Parijs. Deze expe- ditiën hebben dan ook moeten ophouden. Tc Atrec.ht is het station van den spoorweg bezet door grenadiers en gen darmerie, die de aankomende treinen doen ophouden, terwijl de weg, op last van de te Amiens geïnstalleerde provisionele regering, tusschen Atrecht en die stad is onbruikbaar gemaakt. Ook de bevolking van Atrecht is onrus tig, men zingt er rcvolutionnairc liederen cn doorkruist de straten met roode vaandels. Te Anzin wappert de roode vlag van de mairie, waarop zij door de natio nale garde geplant is. In de Indëpendance van Vrijdag leest men: Door den spoortrein van Quiévrain, die ten 10 ure te Brussel aangekomen is, vernemen wij dat liet voorloopig bestuur de Heeren A. Thourct en D. Pillctte naar het Departement du Nord gezonden heeft, als Commissarissen belast met het organiseren van den opstand. Die Commissarissen zijn reeds te AmiensDouaiArras enz. geweest, en allerwege met groote vreugde ontvangen. Zij hebben aanspraken aan het volk gehoudenen aangekondigd dat Lodewijk Philips naar Engeland gevlugt was. Gisteren zijn zij te Valenciennes geweest, van waar zij zich naar Rijssel begeven hebben. Overal hebben deze Commissarissen de driekleurige vlag door de roode vlag doen vervangen, die door het voorloopig bewind schijnt aangenomen te zijn. Gezegd blad van Zatnrdag meldt nog dat de Gezanten der verschillende Mogendheden besloten hebben te blijven, er zijn couriers naar hunne Hoven afgevaardigdwier passen door Ledru-Rollin als Minister van Binnenl. Zaken zijn geteekend. De Generaal Lamoricière heeft het voorloopig bewind zijne diensten aan geboden en is aan het hoofd der legermagt geplaatst. Overigens gaan de tijdingen niet verder dan Vrijdag avond. BELGIË, BRUSSEL, 27 Fehruarij. Z. M. de Koning, alhoewel hevig ontroerd door de Parijsschc gebeurtenissen is kalm en gerust en beraamt in overeenstemming met zijne Ministers maat regelen, welke de buitengewone omstandigheden vereischen. Al de troepen zijn te Brussel geconsigneerd. De Minister van Oorlog heeft de miliciens van 1843 44 en 45 onder de wapenen geroepen. In den Monitéur wordt eene wet van den 26sten dezer hekend gemaakt, waarbij de Regering gemagtigd wordt om bij wijze van voorschot van de eige naars en vruchtgebruikers van vaste goederen eene som te vorderengelijk staande met acht twaalfde gedeelten der grondlasten voor de loopende dienst van 1848. Voor dit voorschot, hetwelk den 10den Maart aanstaande invor derbaar is, zal eene rente van vijf ten honderd worden betaald tot op dim nader te bepalen tijd der terugbetaling. Zoowel in de Kamer van Afgevaar digden als in den Senaat, waar deze wet in den loop van den 26sle" inge diend was, is zij zonder beraadslaging schier algemeen aangenomen. De Antwerpsche Précurseur deelt het volgende berigt uit Brussel van

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3