COURANT.,,, LEYDSCHE WOENSDAG, 1 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond LEYDEN, 29 Februarij. Heden is alliier de 51ste verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen op de gebruikelijke wijze berdaebt. Het aantal miliciens, dat dit jaar zal worden geligt, is bepaald op 8.216 manschappen, waarvan het aandeel van Zuid-Holland 1,510. bedraagt. Het Weekblad van het Regt meldt, dat de Heer Bouricius te Arnhem in hooger beroep is gekomen van het vonnis, waarbij hij ter zake van boon en laster tegen den Heer Nedermeijer van Rosenthal c. s. veroordeeld is. Berigten uit Oost-Indië door de Landpost aangebragtmelden onder anderen, dat de Generaal-Majoor van der Wyck het Bevelhebberschap over de landmagt slechts voor één jaar bad aanvaard, met het stellige voornemen om in het einde van 1848 zijn pensioen te vragen en naar Nederland terug te kecren. 's GRAVENHAGE 29 Februarij. De Raad van State heeft dezer dagen zijne overwegingen over de ontwerpen tol herziening der grondwet ten einde gebragt en zijn rapport of advijs aan de Regering ingediend. Ten gevolge daarvan is er in de afgeloopene week een kabinetsraad gehouden. En nu die gewigtige arbeid bij den Raad van State en bij de Regering ten einde geloopen is, is ook de Tweede Kamer der Staten-Generaalgelijk gemeld is, tegen Dingsdag den 7den Maart aanstaande bijeengeroepen. Men kan de aanbieding van de ontwerpen tot herziening hetzij dien dag, hetzij spoedig daarna, te gemoet zien. Op 1°. Januarij dezes jaars bestond de sedert het vorige jaar met 982 zielen vermeerderde bevolking dezer Residentie uit 69,492 inwoners, waaron der zijn begrepen 6,119 bewoners van het naburig Scheveningen. Deze bevolking was verdeeld in de navolgende Godsdienstige gezindhedenals 41,916 Hervormden; (waaronder moeten worden geteld 2,383 Waalschen 181 Afgescheidenen en 5 Engelscben) 20,562 Roomsch-Katbolijken 3,275 Israëliten, (te weten3,046 Ncderduitschc en 229 Portugesche)3,074 Lu- therschen (te weten3,058 Evangelische en 16 Herstelden)273 Remon stranten; 178 Episcopalen; 135 Jansenisten; 25 Doopsgezinden; 2 Moravische broeders, en 52 tot gcene gezindheid beboorende. AMSTERDAM, 28 Februarij. In de onderscheidene Effecten-Sociëteiten is heden door de fondsenhouders beslotendat er beden en morgen gcene affaires zullen worden gedaan. Wijders vernemen wij dat aan de Kamer van Koophandel een voorstel ge daan is, om de respijtdagen in wisselzaken te verlengen. Heden is ter beurse besloten, de rescontre, die morgen zou moeten plaats hebben, uit te stellen tot 13 Maart eerstkomende. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ITALIË. ROME, 16 Februarij. Na bet geheim consistorie, hetgeen de Paus eergisteren met 29 Kardinalen gehouden heeft, is de benoeming eener Commissie bekend gemaakt, aan welke is opgedragen om te overwegenwelke veranderingen in de grondwet telijke voorschriften van den Kerkelijken Staat zouden kunnen gemaakt wordendie konden worden overeengebragt met het verlangen der menigte en met de Pauselijke magt. De Kardinalen, aan welke deze gewigtige taak is toevertrouwd, zijn: Oslini, Castrecane, Orioli, Altieri, Bofondi en Anto- nclli. De Prelaten Corboli-RussiBarnaho en Mertelzijn mede als leden der Commissie benoemd. Gisteren is aan de Gezanten van Sardinië en Toscane eene serenade met fakkellicht gebragt. Morgen zal er een groot Te Dcum in bet Pantheon worden gezongen ter viering van de afgekondigde staatsregeling in Napels, Toscane en Sardinië. De berigten uit Lombardye van den 20slen maken wederom melding van nieuwe onlusten te Bergamo uitgebarsten. Ook in Venetië, waar de ge moederen zeer onrustig waren, vreesde men voor een oproer. De uit Pavia en Padua gebannen Studenten brengen bet hunne bij om op vele plaatsen de gemoederen in beweging te brengen. Te Milaan hadden eenige ongeregeld heden in den schouwburg plaats gehad. Te Napels heeft het volk op berigt, dat de Oostenrijksche Gezant een protest tegen de nieuwe staatsregeling had ingezonden eergisteren gedreigd het hotel van dien Gezant aan te vallen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 23 Februarij. De Keizerlijke familie zou uit aanmerking van de zoowel inlandsche als builenlandsche krisis, 100 milliocn gulden uit haar bijzonder vermogen ter beschikking gesteld hebben van het Ministerie van Finantiën en den tijd der terugbetaling aan den Staat hebben overgelaten. BEIJEREN. MUNCHEN, 22 Februarij. Een officieel artikel in de Allg. Zeit. wederlegt het denkbeeld, dat de beruchte Lola Montcs op bevel des Kouings uit het land zou verdreven zijn, daar aan ieder Beijersch onderdaan veiligheid van persoon, goederen en regten is gewaarborgd. Alleen heeft de Koning haar geschreven, dat zij, om haar leven te reddendadelijk Mnnchen moest verlaten. De Graaf Arco Valley, die aan de armen dezer stad ƒ5,000 had ge schonken, omdat Lola Montez verwijderd was, heeft bevel gekregen om niet meer aan bet Hof te verschijnen. In het Koninklijk rescript voor de ontbinding van de congregatie der Redemtoristenwordt gezegd, dat de tijd beeft geleerd dat er in Beijcren voor hen geen werkkring bestaat. Binnen kort zullen de uitgaande règten op de granen worden opge heven. ENGELAND. LONDEN, 26 Februarij. Het ontwerp tot vernieuwing van de belastingwet Vindt veel tegenstand bij het volkdaar men die liever door eene belasting op de huizen zou willen vervangen zien. Uit Birmingham is een verzoekschrift tegen de vernieuwing der genoemde belasting aan hel Parlement ingediend. Er worden op alle punten des lands vergaderingen bijeengeroepen met het doel om te protesteren tegen de door de Regering voorgestelde verhooging der belasting; ook de Stedelijke Raad van deze stad is met hetzelfde doel heden vergaderd. In 1842 bragt de belasting op de inkomsten bijna 5 en eén half mill. op; eenigzins verminderde die opbrengst in de 2 volgende jarendoch in 1845, was zij tot 5,603,443 gestegen. In bet Graafschap Mayo zijn in de vorige week 17 menschen alleen ten gevolge van gebrek omgekomen. Zaturdag 11. waren er op de markt van Lancaster reeds vroege aardap pelen aangebragt, die een shilling per pond golden. De Britsche Admiraal Parker laat een deel van zijne vloot tusschcn Ancona en Triëst kruisenom te beletten dat de Oostenrijkers troepen naar de kusten van Italië overbrengen. Berigten van de Kaap de Goede Hoop tot den 29sten December bevesti gen niet de zeer onlangs medegedeelde tijdingendat de Kafferoorlog zou geëindigd zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Februarij. Sedert onze vorigewaarbij als laatste berigt vermeld wasdat in den nacht van Woensdag op Donderdag het oproer, dat 'savonds gedempt scheen te zijnop nieuw was uitgebarstenheeft de toestand der zaken te Parijs eene wending genomen, waardoor die stad een verschrikkelijk loonecl van dood en vernieling heeft opgeleverd. Donderdag morgen is nog op last dos Konings de volgende proclamatie uitgevaardigd Burgers van Parijs Overal is bevel gegeven orn het vuren te staken. Wij zijn door den Koning belast met de zamenstelling van het ministerie. De Kamer zal ontbonden worden. Er is een beroep gedaan op het volk. Generaal de Lamoricière is benoemd tot Opperbevelhebber der burgerwacht te Parijs. De Heeren Thiers, Odilon Barrotl amoricière, Duvergicr de Hauranne zijn ministers.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1