buiteinlaindsche bebjgtejn. Militaire Verzekering alhier, ziet men een klein, onaanzienlijk maar belang stellende liefde verdienend hondje, dat reeds jaren geleden in dat huis zijn meester moet hebben verloren, althans zijn spoor hijster is geraakt, en sedert nooit weder van die plek wilde wijken. Vroeger was hij nacht en dag, bij zomerhitte en wintervorst in de lucht, maar thans hebben bewonderaars der getrouwheid het belangwekkend dier een hokje gegeven terwijl velen uit de Jiuurt hem van voedsel en drinken voorzien. GRONINGEN, 17 Februarij. Men verneemt dat dezer dagen in de gewone jaarlijksche vergadering der aandeelhouders van de machinale vlasspinnerij dezer stede besloten is, om deze fabriek in Engeland, België en Holland aan te bieden. Deze inrigting, niettegenstaande zij daargesteld is in eene landstreek waar de grondstof in overvloed groeit en bij beterkoop dagloon dan in Engeland en elders, heeft van den beginne vele moeijclijkhedenaan nieuwe ondernemingen en ven nootschappen eigen, ondervonden. Het belang om de zaak in stand te hou den, heeft de aandeelhouders telken jare doen besluiten om zonder gewin voort te werken, tot men een' beteren verkoop konde verwachten. Het alge- loopen boekjaar heeft nu meer gunstige resultaten opgeleverd, zoodat de aandeelhouders eenpariglijk van oordeel zijn geweest, onder deze omstandig heden en uit hoofde op den duur moeijelijk uit de aandeelhouders eene administratie der fabriek is te vormen, te trachten deze naamlooze maat schappij te ontbinden en in haren geheelen omvang met gaande werkzaam heden aan eenen eigenlijk deskundigen fabrickant over te dragen. VLISSINGEN, 18 November. De werkzaamheden aan de groote zeedoksluis alhier, welke door het ge strenge saizocn waren gestaakt, zullen weldra weder worden hervat, daar de publieke aanbesteding der herstellingen aan de sluis zelve, benevens aan de fundering, op den 3dcn Maart eerstkomende zal plaats hebben. Dit verleven digt de hoop, die herstellingen voor het einde van dit jaar voltooid te zien, waardoor het weinig bemoedigende vooruitzigt, ook den volgenden winter, door het sluiten van 's Rijks dok van al de voordeelendie eene der uitmun- tendste zeehavens van ons Rijk, vertier en bedrijvigheid, den ingezetenen verschaft, verstoken te zijn, zich meer helder voordoet. MAASTRICHT, 19 Januarij. Heden ochtend overleed na eene korte, doch hevige ziekte in den ouder dom van slechts 47 jaren, Jhr. Mr. H. E. van Panhuys van Haeren, Procu reur-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Limburg, Lid der Ridderschap van het Hertogdom, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw en der Pruissischc Orde van den Rooden Adelaar 3dc klasse, algemeen geacht en betreurd. SPANJE. MADRID, 12 Februarij. Op voorstel,van den Minister van Binnenlandsche Zaken, is de Koninklijke Raad georganiseerd. Hij zal voortaan bestaan uit een Minister-Secretaris van Staat, 24 gewone en 16 buitengewone leden, een Secretaris-Generaal en een Fiscaal. De jaarlijksche bezuiniging, die door deze nieuwe inrigting ontstaat, wordt geraamd op 1,190,000 realen. Onder deze som is ook begrepen de vermindering van uitgaven, ontstaande uit het kleinere iormaat van de Gaceta. Dit blad was met 1 Januarij dezes jaars veel vergroot, doch dewijl dc vermeerdering van abonnenten niet in verhouding stond tot de hierdoor veroorzaakte meerdere uitgaven, besloot de regering dit blad zijn oude for maat weder te laten aannemen. ITALIË. ROME, 12 Februarij. Gisteren avond is het volk opgewonden door elders toegezegde staatsregelin gen, met driekleurige vlaggen van het Quirinaal getrokken om den Paus rui mere vergunningen af te vragen. De Paus heeft daarop van het balcon het volk gezegend, maar geweigerd om in zijn staatsbestuur veranderingen te maken die hij met zijn geweten strijdig achtte. Het ontwerp cener staatsregeling hetwelk Pater Ventura aan het oordeel van den Paus heeft onderworpen, bevat hoofdzakelijk de volgende pnnten. De tegenwoordige Consulta of Staatsraad zal in eene Kamer van Afgevaar digden worden veranderd, met raadplegende stem over alle vragen die de geldmiddelen betreffen, doch alleen met een raadgevende stem over alle andere onderwerpen. liet Collegie van Kardinalen zou in eene eerste Kamer worden herschapen, met de bestemming van een oppertoezigt en hoogst regtsgebied te oefenen over het gansche bestuur in 't algemeenterwijl eindelijk grootendeels lecken tot de regering zouden worden geroepen. De Pauselijke Regering heeft besloten de linietroepen met 5,000 man te vermeerderen en de reservcn der burgermagt te organiseren. De krijgstoerustingen in Sardinië worden ook ijverig voortgezet. Met het finantiewezen ziet het er in den kerkelijkcn staat bedroevend uit. De inkomsten bedragen ongeveer 9,500,000 scudi, en de uitgaven een inilliocri meer; de staatsschuld is reeds lot 37 millioen scudi geklommen. Den 8slen dezer zijn in de beide Academiesteden Pavia en Padua onlusten uitgebroken, die men niet als een voorbijgaand straatgerucht moet beschou wen maar als een aangelegenheid van het grootste gewigt in de reeks der Haliaansche onlusten. De gelijktijdigheid der voorvallen, dc duidelijke spre kende-zedelijke zamenhang, de gelijkheid dér omstandigheden, alles duidt bepaaldelijk voorafgegane overleggingen aan. Te Pavia ging een lijkstaatsie naar de poort van Cremona, (zulk een lijk- slaatsie is in Italië eene zeldzaamheid en dus is het onmogelijk dat de stede lijke overheid er onkundig van blijven kan.) Bij dezen zeker niet on verwachten optogt bevonden zich de studenten in een kleederdragt, die als partijleus geen geringen invloed op het volk heeft, namelijk meest met de zoogenaamde Bergamosche hoeden met struisvederen, die, als bewijs van overeenstemming met de Napelsche onlusten, Calahrische hoeden genaamd worden. Nu kwam een officier van het garnisoen de lijkstatie tegen. Hij nam zijn muts af en zijne cigaar uit den mond, maar rookte weder voort toen de trein voorbij was. Daarop ging er van de studenten een dreigende kreet opabasso il zigarroporco d'un tedesco chi fuma abasso il tedescoweg met dc cigaren, zwijn van een Duitscher die rookt, weg met den Duitscher terwijl sloeg men den officier op de linkerhand en nu moest hij wel uit noodweer, eer en pligt de sabel trekken. Het alarm drong door tot een koffijhuiswaaruit eenige officieren en sol daten toesnelden, den bedreigde in bescherming namen, en de steenworpen der studenten met den sabel straften. Onderwijl kwam een door eenen offi cier vcrzrld geleide van de lijkstaatsie terngwaarop het volk uiteenging. Luitenant Schulz werd door een steenworp ter aarde geveld, doch rigtte zich op en stortte woedend in een winkel, in welke eenige studenten vlugtten, hieuw op de toegeschovene glazendeuren in, waarhij hem den sabel werd ont wrongen, die twee soldaten echter weder ontweldigden. Onder dezen oploop werden uit eenige huizen meubelstukken en kokend water geworpen en vielen eenige geweer- en pistoolschoten. In een huis waarin een paar aanleggers vlugtten, werd men woedend handgemeen. De overste Bene- dek, Stadsbevelhebber, met roem in de laatste Poolsche voorvallen bekend, nam krachtdadige maatregelen lot herstel en behoud van de rust der stad. Te vijf ure sloten reeds alle winkels. De schildwachten werden door een hoop volk, meest studenten heleedigd en men zocht met geweld in het gebouw van de posterij te dringen. Twee officieren van de Keizerlijke jagers werden met allerlei spotternijen en den uitroep van: poverelti porclii ledeschi, arme Duitsche zwijnen, ontvangen. Zij, die dit niet soetsappig konden aanhooren, vroegen wie men bedoelde, waarop terstond werd geantwoord, wel gij. I)c officieren trokken hierop den sabel en het kwam tot een bloedig gevecht. De officieren ontgingen naauwbjks de steenworpen, onderwijl werd de Academie- klok geluid en eenige schoten gehoord. De officieren werden vervolgd tot op zeker plein, waar zich juist eenige huzaren bevonden, die met uitgetogen sabels de menigte tot den terugtogt dwongen. Alles vlugtte naar het groote koffijhuis van Pedrochi. De opgekomen patrouilles verdreven de gewapende studenten van daar, terwijl men uit de huizen allerlei huisraad en straatstce- nen op de soldaten wierp. Het gansche garnisoen kwam op het hoofdplein onder de wapenen en zoo de stad weer tot rust. Er is een burgerlijk persoon gedood meerdere zwaar of ligt gewond. In den nacht deed men nog een mislukten aanslag op het Cnantiegcbouw. Onder de vele gevangenen is een zekere Meneghenieen afgevaardigde uit de provinciën, die beschuldigd wordt het volk tot oproer te hebben aangezet. Ook te Padua hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad. De Studenten hebben de wachten der bezetting aangevallen, eenige burgers namen deel daaraan, er zou een doode zijn gevallen, eenige zijn gekwetsten vele Stu denten gevangen genomen. Het oproer is volgens het Oostenrijksch regerings blad binnen een half uur gestild. [dllg. Augsb. Zeil.) [Pavia ligt digt bij Milaan, bevat, 23,000 inwoners. Hare Hoogeschool dagteekent van 1360. Padua ligt digt bij Venetië, bevat 54,000 inwoners. Hare Hoogeschool werd gesticht in 1228.] NAPELS. 4 Februarij. De staatsregeling is afgekondigd en rust op de grondstellingen van die van Frankrijk. Bij de afkondiging verklaart de Koning eerst hoe hij volkomen vrijwillig deze staatsregeling geeft, waarbij hij den naam des Almagtigen, wien het alleen gegeven is in de diepte des harten te lezen als regter over de zuiver heid zijner bedoelingenzijner openhartigheid en rondheid waarmede bij deze nieuwe orde van zaken is toegedaan, aanroept. De staatsregeling bevat in 89 artikelen eerst eenige algemeene bepalingen, vervolgens drie hoofdstukken over de beide Kamers, over den Koning, de Ministers, den Staatsraad, de regterlijke magt en drie transitoire artikelen, en is behalve door den Koning, geteekend door den Voorzitter van den raad des Ministers, den Hertog dc Serra-Capriola den Minister van Justitie Baron Cesidio Bonanniden Minister van Finantiën Prins Dentice; den Minister der Openbare Werken Prins de Torella; den Minister van Landbouw en Koop handel Ridder Bozzelli en dien van Oorlog en Marine Garzia. Men meende dat de Koning zich zou genoodzaakt vinden om de Zwit- sersche troepenongeveer 7,000 man sterkaf te danken. De onderhandelingen met Sicilië schijnen eene gelukkige wending te zullen nemen, daar verscheiden andere steden zich met de regering willen verstaanen de zaken niet tot dat uiterste laten komen als men te Palermo had willen doen. TOSCANE. De Groothertog heeft bij besluit van den ll<i«a dezer zijn volk eene natio nale vertegenwoordiging beloofd.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2