LEYDSCHE COURANT. 1848. WOENSDAG, 23 FEBRUARIJ. BINNENL AN DSC DE BE RIG TEN. Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 22 Februarij. Dc Minister van Finantiën in aanmerking nemende, dat onder allerlei vor men middelen aangewend worden tot verspreiding van loten iri vreemde lo terijen, of particuliere loterijen op vreemde geldleeningen gevestigd, welke niet alleen strijdig zijn met de hier te lande bestaande verordeningenmaar ook geen den minsten waarborg aan de deelnemers geven heeltbij annonce in de Staats-Courant herinnerd, de verbodsbepalingen der wet van den 22stcn Julij 1814 Staatsblad N°. 86), waarbij onder anderen »de drukkers en uitgevers van couranten of andere publieke geschriftenhier te lande gedrukt wordende, in welke taal ook, gewaarschuwd worden geene adver- tentiën van zoodanige loterijen te plaatsen, op cene boete van 25, telken reize voor elke dusdanige advertentie te verbeuren." Zijn Exc. heeft de ingezetenen van dit Rijkin hun hijzonder belang opmerkzaam gemaakt op den bedriegelijken schijn van de meeste dezer onder nemingen en hen gewaarschuwd tegen deelnemingen in vreemde loterijen welke doorgaans, met misleidende voorspiegelingen van winst, geen wezent- lijke of redelijke kans aanbiedenen tegen welke de buitenlandsche regerin gen zelve het noodig achten maatregelen te nemenen wijders hen bepaal delijk verwittigd, dat de door het bankiershuis J. Nachman Fils te Maintz aangekondigde loterijin het Groothertogdom Baden verboden isen dat de ingezetenen van dat Rijk inzonderheid van regeringswege tegen deze onderneming zijn gewaarschuwd geworden. 's GRAVENHAGE 22 Februarij. Het heeft H. K. II. de Prinses van Oranje behaagd, ook dit jaar, ter gelegenheid van den verjaardag van Haren Gemaal, de bewoners van het Evangelisch Luthersche weeshuis alhier, op een daartoe bijzonder ingerigt feestelijk middagmaal te doen onthalenen dit feest met Hare tegenwoordig heid vcrzeld van de grootmeesteres van Haar Huis en Haren secretaris, te vereeren. Even als gedurende de geheele weekis de Raad van State ook den 19den vergaderd geweest. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft die zitting wederom bijgewoond. Die bijeenkomsten duren over het algemeen zeer lang. De ontwerpen nopens de grondwetsherziening moeten daarin naar men ver zekert, met veel zorg overwogen en behandeld worden. Heden avond zal er bij Z. Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken cene groote en luisterrijke soirée plaats hebben. Ook in vorige weken is dit bereids het geval geweest. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt de Heer Serrière, Oud-Gouverneur van de Molukken, en echtgenoote. Voorts is aan het Heeren Logement afgestapt de Markies of Ely en echtgenoote, komende van Parijs. Gisteren heeft de Markies eene langdurige conferentie gehad met Z. Exc. den Britschen Minister aan het Nederl. Hof Sir Disbrowe. Gisteren is het Hotel van den afgetreden Minister van Finantiën in bod gebragt op 32,500 door den Heer Verschoor. Aanstaanden Maandag zal de verkoop geschieden. Men verneemt dat de verantwoordelijke uitgever van het weekblad de Burger gedagvaard is, om tegen den 13den Maart aanstaande te verschij nen voor de Arrondissements-Regtbank te dezer stedeten einde te regt te staan wegens het, op het laatst van het vorige jaar, in dat blad geplaatste vertoog, getiteldde aftreding van den Minister van Hall. AMSTERDAM21 Februarij. Naar men verneemt, zou door den Heer Wenckebach, in der tijd een voorstel aan Z. M. deu Koning zijn gedaanom door middel van den electro- magnetischen telegraaf, die naar den Helder zal worden opgerigt, eenen tijd- bal alhier, van uit zijne woning, te Amsterdam, te doen vallen. In het be lang van den koophandel is het wenschelijk dat dit voorstel door Z. M. zal worden aangenomen. Reeds is de lieer AVenckebach dezer dagen aan den Helder gearriveerd om de gesteldheid van het terrein op te nemenen zal die telegraaf zoo spoedig in werking zijn, als de onderhandelingen met de betrokkene besturen bet zullen verooriooven. HAARLEM, 21 Februarij. Met genoegen verneemt men dat de leening voor het in cultuur brengen van den Anna-Paulowna-Polder den 15dCD dezer is volgeteekenden dat men zich alzoo mag vleijcn, dat deze uitgestrekte onderneming, welke voor het Vaderland zoowel als voor Noord-Holland zoo veel nut belooft, geregeld zal worden voortgezet. UTRECHT, 21 Februarij. Men verneemt dat de Kapt. ter Zee van der Plaat benoemd is tot Komman- dant en Directeur der Marine te Willemsoord, en dat het bevel over 'sLands - fregat Prins van Oranje zal worden opgedragen aan den Kapt. ter Zee Bou- ricius, (die vroeger het bevel voerde over de Jazon en den Gouverneur-Ge neraal Rochussen daarmede overbragt). Behalve het vaste ligchaam van muntgezellen en leerlingen, waren in den Iaalsten tijd, als smelters, arbeiders, werklieden bij de Rijks stempel snijders en bij de werktuigkunde der Munt, niet minder dan 183 personen werkzaam, terwijl bij de commissie tot de behandeling van 's Rijks Munt- materiaal ook nog een afzonderlijk personeel voortdurend in dienst is. Uit Vreeswijk wordt van heden gemeld, dal de passagie over de schip brug aldaar weder voor het eerst heeft plaats gehad. Het water blijft steeds vallende. Utr. Cour.) ZWOLLE, 20 Februarij. Naar het zich laat aanzienzal de landverhuizing naar Noord-Amerika uit Nederland, Wurtcmburg en Beijeren nog drukker zijn dan het vorige jaar» Zoo wij een geacht handelshuis hebben hooren verzekeren, zijn er vele scheeps ruimten noodig tot het vervoer van passagiers, die bereids met de reeders ge contracteerd hebben en het aantal contractanten uit GroningenVriesland Drenthe, Overijssel en Gelderland beloopt reeds over de duizend. Het ongeluk inet de stoomboot Phoenix, waarhij zoo velen onzer landgc- nooten het leven hebben verlorennoch de ziekten die in de nieuw geves tigde koloniën heerschen en waarmede ook zij den onvermijdelijken tol van alle jonge nederzettingen betalenschijnen afschrik in te boezemencn het aantal ingezetenen, hetwelk zich bezig houdt met hunne vaste goederen te gelde te maken toont dat de lust ter verhuizing geenszins is afgenomen. De landerijen worden onaangezien den korten termijn, die meestal ter betaling gesteld wordt, gretig genoeg gekocht; minder echter de gebouwde eigendom men, hetwelk nog velen in het Vaderland terug houdt. Het is vooral de- druk der belastingen, die de schaal bij hunne overwegingen tot hel vertrek doet overslaan, maar ook hij velen de wijze van heffing, en de last der com miezen en de ondragelijke surveillance, die de uitoefenaars van eenige bedrij ven rusteloos vervolgt, en hun alle denkbeeld van vrijheid zelfs in hun eigen' huis ontneemt. De oprigting en plaatsing van eene marechaussóe in dc Noordelijke pro vinciën is niet slechts in behandeling, maar zoo verre gevorderddat bepaald is, dat in de provinciën Gelderland en Overijssel eene compagnie marechaussee van 180 man te voet en te paard zal geplaatst worden. (.Op.) DEVENTER, 18 Februarij. Den 16den dezer heeft de Hoogeerw. Hooggel. Heer J. Verburg tasschcn- tijds als Rector Magnificus van het Athenaeum opgetreden hij bet vertrek van den Iloogl. C. Mees, thans Regter in de Arrondisscments Regtbank te Rotterdam, het Rectoraat nedergclegd en opgedragen aan zijnen ambtgenoot, den Iloogleeraar M. J. Cop, nadat door hern in eene Latijnsche redevoering de lotgevallen van het Athenaeum medegedeeld warenwaarbij bijzonder het vertrek van de Hoogl. Mees en Matthes cn de benoeming der Heeren Jonekbloet en van der Willigen, in hunne plaats, vermeld werden. Hierna beklom de Heer Dr. W. J. A. Jonekbloet het spreekgestoelte en hield, in de Nederd. taal, eene redevoering over de klippendie hij eene grondige studie der Nederlandsche Letterkunde heliooren vermeden te worden. Een zeer talrijk publiek, waaronder ook een aantal vrouwen uit den beschaafden stand, ge tuigde van dc algemeene belangstelling in de plegtigheid van den dag. Des avonds hebben de Heeren Studenten eene serenade bij fakkellicht gebragt aan de sprekersaan dca nieuwen Rector, enz. LEEUWARDEN, 17 Februarij. Met belangstelling hoorde men meermalen gewag maken van den beroem den Zweedsehen hond die, liet graf zijner meesteres niet willende verlaten, bij gebrek aan verzorging, zijne trouw met den dood moest bekoopen. Dezer dagen werden wij opmerkzaam gemaakt op een dergelijk feit. in< deze stad, voor ieders oog aanschouwelijk. Voor het' Huis van Burgerlijke en

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1