in Venetic wordt sedert de onlusten in Milaan en in Pavia, en inzonder heid sedert het in hechtenis nemen van den letterkundige Tomaseo en den Advocaat Manineene spanning waargenomen, die te voren niet bestond. Die personen zullen in regten worden vervolgd wegens misdaden tegen den Staat. Men heeft den inwoners van Oostenrijkse!) Italië in 't algemeen een blijkbaren afkeer van alles wat Daitsch is, weten inteboezemen, en zonder dit zou, aan het gebod om geen tabak te rooken en niet in de loterij te spelen, van Milaan uitgegaan, niet zoo gereedelijk zijn voldaan, als zulks tot dus verre is geschied; terwijl het ook meer en meer bezwaarlijk wordt, om Oostenrijkse!) papieren-geld aan den man te brengen. De wettig bestaande vergaderingen hebben de taak op zich genomen om den Keizer met de wen- schen van het algemeen bekend te makenzij gaan daarmede voortzoowel in het Milanesche, als in het Venetiaansehe, en hare vertoogen worden wel willend aangenomen. Velen stellen zich voor, dat deze de eenige geschikte weir is, om het gemeenschappelijk doel te hereikenen dat moedwillige tegenstand en geheime opruijing alleen kan strekken om zulks te vertragen en te belemmeren. De vredebreuk tusschen Sardinië en Oostenrijk wordt dagelijks beden kelijker en ernstiger. De Koning Karei Albert heeft besloten de Italiaan sche onafhankelijkheid gewapenderhand tegen Oostenrijk te verdedigen. De houding van Frankrijk, hoewel voor Oostenrijk voordeelig, schijnt hem niet af te schrikken. Hij heeft de Staats-C'onsulta te zarnen geroepen om magti- ging te erlangen eene leening van 100 millioen te sluiten, ter bestrijding der kosten van een' verwachten aanstaanden oorlog. Meerdere oorlogstoebereidselen worden ook nog in deze streken in gereedheid gebragt. KWITSERLAKD. BERN 3 February. De Commissie van Negenen uit den Landdag verkozen heeft een voorstel gedaan, om, daar het gebleken is, dat het voormalig Afzonderlijk Verbond tot schraging van het gewapend verzet tegen de besluiten van den Landdag, de hulp van buitenlandsche Mogendheden had ingeroepen hetgeen als land verraad te beschouwen is, aan het kanton Lucern op te dragen tegen hen, die zich daaraan hebben schuldig gemaakt, een geregtelijk onderzoek in te stellen; doch voor de overigen, die zich tegen genoemde besluiten verzet hadden, eene algemeene amnestie af te kondigen. Het zaamgestroomde volk te Freyburg, heeft op den laatsten dag van het vorige jaar de martclingswerktuigen vernield, welke zich in de staatsge vangenis bevonden. Verscheiden redevoeringen werden bij die gelegenheid uitgesproken en het geheel met een groot gastmaal besloten. De vaste goederen der 10 in het kanton Freyburg aanwezige kloosters, zijn aan het beheer van wereldlijke administrateurs toevertrouwd. OOSTENRIJK. WEENEN2 February. Heden heeft de Academie van wetenschappen hare eerste zitting gehouden. De Aartshertog Jan was Voorzitter; 9 Aartshertogen, het geheele Corps Di plomatique en een groot getal hooge ambtenaren, alle in groote uniform, woonden de zitting hijwelke in de prachtige ridderzaal der Neder-Oosten- rijksche Stenden om 12 uur werd geopend, door den Vrijheer v. Hammcr- Brugstallmet eene redevoering: »Over het licht der AVetenschappen." Daarop werden de namen der nieuw verkozene leden en de prijsvragen voor gelezen. Er zijn er 8, en wel 5 voor de geschiedenis, (over de geschiedenis van Rudolph van Habsburg), voor 4 van deze is eene prijs uitgeloofd van ƒ1.250 Nederlandschvoor de 5dc 2,500. De Philologische prijsvraag is: neen ontwerp van vergelijkende Slavonische spraakkunst," prijs ƒ1.250. De Natuurkundige: »de voortplanting der warmte in het inwendige des lig- chaams," prijs ƒ1,250; en eindelijk voor de Kruidkunde: »over de planten kwecking," prijs ƒ750. De antwoorden moeten voor het einde van 1849 worden ingezonden. De openlijke bekendmaking der prijzen heeft plaats in Mei 1850. De Keizer kon wegens zinkingachtige ongesteldheid de zitting niet bijwonen. In lllyrie is eene buitengewoon groote massa sneeuw gevallenen men herinnert zich niet sedert jaren een zoo strengen winter beleefd te hebben de hoofdwegen zijn bijna onbruikbaar. De groote corpsen grenstroepen die tegenwoordig op marsch zijn hebben derhalve veel te lijdonzoo door de strenge koude, als doordat de wegen geheel met sneeuw overdekt zijn, waar door zij zich eerst een pad banenen vaak één voor dén voorttrekken moeten. Maar niet daardoor alleen worden zij verhinderd met meerder snelheid naar Italië op te rukken, veelmeer nog door den hevigen stormwind, die op de kusten heerschl en de overvaart van Triëst naar de Italiaansche provinciën vertraagt en belemmert. In de kreitsen liruckJudenburg en Gratz in Oostenrijk zijn zeer bedenkelijke onlusten onder de boeren uitgebroken, waartoe hunne weige ring om vroondiensten voor de landheeren te verriglen, aanleiding heeft gegeven. De meeste eigenaren van landgoederen zijn naar de steden gevlugt om daar hulp te verzoeken. Er zijn troepen aangerukt, en bij Lietzen is het tusschen 4000 boeren en twee compagniën infanterie tot een gevecht geko men, waarbij een dezer laatsten geheel verstrooid is. De boeren, die steeds van buksen voorzien zijn, hebben aanzienlijke hoeveelheden buskruid gekocht. PRUISSEX. BERLIJN, 3 February. Volgens eene statistieke opgaaf bedroeg het getal inwoners dezer stad in het laatst van voorleden jaar 403,895 zielen. Uit Silesië meldt men van den 28 Januarydat er groote sterfte onder de schapen heerschtevele schaapskooijen hebben meer dan een tiende ge deelte verloren, waardoor men voorziet dat de prijs van den scheerwol zal rijzen. WVRTERBERe. STUTTGART, 8 February. August Kost van Reutenbach kwam eergisteren avond hij den wachthebbcn- den Officier van de slotwacht, en gaf hem een met schroot geladen pistool over, waarmede hij zeide het voornemen gehad te hebben, den Kroonprins te doodenmaar dat hij berouw gevoelde en zich nu aan de overheid overgaf. Er zal nu een onderzoek worden ingesteld of hij krankzinnig of wezentlijk misdadig is. FRANKRIJK. PARIJS, 8 February. De Minister van Finantiën van Griekenland heeft hier heen gezonden de som van 170,000 frs., zijnde het bedrag van de eerste storting van den Heer Eynardter terugbetaling van het voorschot door hem aan de schatkist ge daanom aan Engeland het halfjaar van de Grieksche leening, in Maart jl. vervallen, te kunnen betalen. De Abt Thions heeft aan den Pauselijken Nuntius een adres ter hand gesteld voor Pins IXover de noodzakelijkheid eener Godsdienstige hervor ming. Journdes Déb.) Een groot aantal Zwitsers, welke zich in deze hoofdstad ophouden, hebben een adres aan den Heer Thiers gerigt, om hem geluk te wcnschen met de rede, welke hij in de Kamer der Afgevaardigden heeft uitgesproken. In sommige departementen worden de wolven steeds dreigender; op de vlakte van Puimosson hebben in den nacht van den 20sten Januarij, 4 dezer dieren, 3 jongelieden aangevnlleu, die 2ich van ltiez naar Digne begaven, en alleen door in boomen te klimmen, hebben zij hun leven kunnen redden: de wolven bleven echter trouw de wacht houden tot de morgen aanbrak. In de gemeente Sièges heeft een zeer groote wolf zich onverwacht op eene kudde schapen geworpen en er onderscheiden van gedood. Blijkens een dezer dagen uitgegeven staat, is de handel in champagne wijnen zeer belangrijk geweest. De productie wordt verdeeld in de 3 arron dissementen Chalons, Epernay en Reims. Het getal flcsschenverzonden van 1 April 1846 tot 1 April 1847, bedroeg voor Chalons 2,496,355, voor Eper nay 2,187,553, voor Reims 4,090,577, totaal 8,775.485 flcsschen. Er wordt naar het buitenland tweemaal meer verzonden dan in Frankrijk ge bruikt wordt. De handel in champagnewijn omvat de geheele wereld. Er wordt gezonden naar China, Persië, in Oceanië, zoowel als naar Engeland en Rusland. De beide laatste landen nemen het grootste deel dier wijnen. BELGIE. BRUSSEL, 8 February. Men verzekert, dat de Regering na vruchtelooze pogingen om een op volger in de plaats van den Heer Veydt te vinden, zich genoodzaakt heeft gezien om aan den afgetreden Minister zoodanige vergunningen te doen, dat hij in het bewind zal kunnen blijven. Er zoude eene geldleening geopend worden, doch van 15 in plaats van 60 millioenen. De dooi, de groote hoeveelheid gesmolten sneeuw, gevoegd bij de regens, in de laatste dagen gevallen, hebben nieuwe, aanmerkelijke overstroomingen van de Senne veroorzaakt, zoodat al de wei- en bouwlanden in den omtrek dezer stad, op dit oogenblik blank van het water staan. Ook in andere gedeelte des lands heeft dit plaats gehad. Overal vreest men voor overstroomingen. De Maas en de Schelde dreigen buiten hare oevers te treden; reeds zijn aan de oevers der Schelde nabij Valenciennes groote maatic- van voorzorg genomen moeten worden. Het is thans zeker, dat het vroeger medegedeelde berigt, nopens het overlijden van den Violoncellist Servais, onwaar is. Er zijn hier eigenhandige brieven van hem ontvangen. AKADËlIIE-NIEirWS. LEYDSCHE HOOGESCIIOOL. De Senaat onzer Hoogeschool heeft den AVel Eerw. lieer J. AV. Holwerdu, Predikant te Gorinchemhonoris causa benoemd tot Phil. Theor. Mag. en Litt. Hum. Doctor. PROMOTIE. Den 7<icn February de Heer II. J. Hermans, van Amsterdam, in de Reg ten inet Theses. KERKNIEUWS. Z. M. heeft, bij besluit van den 28slen Januarij jl.eervol emeritaat met pensioen verleend aan den Predikant der AVaalsch-Hervormde gemeente te Leyden D. Mounieren aan de volgende Predikanten der Hervormde gemeenten J. Broekman te AVoerdenO. van Tricht Az. te Enkhuizen, C. AA'agener tc Twaal en Honswijk, P. Silvergieter Hoogstadt te Leeuwarden, A. van Ossen bruggen te Oudeschoot c. a., L. Valk te Leeuwarden, B. Peters te Kamper eiland, en I. Palthe te Oldenzaal. Voor het Hulpbehoevend Huisgezin is wederom bij de Redactie ontvangen, van T. I. P. ƒ5,en van P. M,

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3