kan beperken of vergrootcn en deze 'krachtsvermeerdering raoet zich zoo ver uitstrekken dat zij in staat is iedere kracht van tegenwerkingwelke dc machine zou kunnen ontmoeten, te vernietigen ten einde alle hindernis sen en de daardoor ontstane gevaren voor te komen. Uit dien hoofde zal niet sleehls het heffingsvermogen (zoo als van zelve spreekt) veel grooter moeten zijn dan de zwaarte der machine, maar ook het voortstuwingsvermogen moet zoodanig aangewend kunnen worden, dat de machine zelfs tegen de hevigste orkanen met groote snelheid kan opstevenen. Het besturingsvermo gen moet geheel onafhankelijk zijn van den wind en van een veiligheids middel voorzien zijn. De kracht dezer machine wordt gevonden door den weêrstand der lucht op een in dezelve bewogen wordend ligchaam. Deze weêrstand der lucht (of per sing van den wind) is, blijkens de proefondervindelijke natuurkunde, gelijk aan het vierkant der snelheid, waaruit zich de volgende tafel laat opmaken. Benaming der Winden. Gemiddelde snelheid in 1 seconde. Persing of weêrstand op 1 N. el in het vierkant. Snelheid van 1 uur gaans in u., m., sec. 0,5 N. el. 0,03 N. 3 5 10 Eene flaauwe Koelte 1 0,12 1 32 35 2 s> 0,48 46 17 5 X> 3 18 31 10 12 9 15 15 O 27 6 10 20 48 4 38 25 75 3 42 Vliegende Storm 30 108 3 5 35 147 2 39 45 243 S 2 4 De Rott. Cour. belooft nader eene volledige beschrijving der machine, hare werking, berekening van kracht, snelheid enz. AMSTERDAM, 8 Februarij. Van 31 Januarij tot den 5iea dezer zijn hier geboren 158 kinderen en overleden 221 personen. Z. K. 11. Prins Fredcrik heeft aan de vereenigingHulpbetoon aan eer lijke en vlijtige ai moede, alhier gevestigd 100 gegeven. Dc zware regens, welke in de laatste dagen gevallen zijn en zoo zeer tot het wegdooijen van het ijs hebben medegewerkt, hebben ten gevolge ge- bad, dat heden nacht het ijs op het IJ voor onze stad is weggedreven, zoo dat heden naar den kant van Pampus het water wederom geheel blank was terwijl het naar den Zaankant nog met eene ligtc ijskorst bedekt is. De Amstel, hoewel ook daar het ijs reeds zeer verzwakt is, ligt echter nog toe. Men verneemt, dat de bewaarschool Sophia, op de Baangracht, tus- schen het Leidscheplein en de Kruisstraatonlangs op nieuw door H. K. H. de Prinses van Oranje liefderijk begiftigd is door toezending aan Dames Bc- slnurderessen van eene som van ƒ400. Ook deze heilzame Inrigting voldoet uitnemend aan 't doel tot ligcharnelijke, verstandelijke en godsdienstige ont wikkeling van arme kinderen uit de huurt. Onlangs werd er in de Louise-school naar de Prinses Frederik der Ne derlanden genoemd, op den Verjaardag dezer geliefde Vorstin, feest gevierd. Er werd anijsmelk en krentebrood geschaften een proef gegeven van het spelen en leeren der kleinen, dat van Alphen reeds prees. Vooral was 't een lust, om die kleine schuttertjes te zien marcheren! Wij hebben eens in een stukje: Over de salles d'asyle te Parijsvan den Heer Mr. J°. de Vries Jz. gelezen, dat men dat daar insgelijks heeft gepractiseerden wij moeten er kennen, ook hier heeft men dat thans aardig toegepast. Het is wel aanbeve lenswaard ook voor andere bewaarscholen. Het is eene goede gymnastiek. De militair, die dit onderwijst op de Louisse-schoolheeft er aanvankelijk eer van. Dezer dagen is ten huize van den Heer G. C. Bosch lteitz, lid van het Bestuur van het Collegic Zeemans-Hoop alhier, ten behoeve van het fonds van dat Collegie, bezorgd een Bankb. groot ƒ1000, en een Coupon groot 12.37}. De inededeelmg van deze belangrijke gift, aan de Vergadering van dit Collegie, op den lsten dezer, werd met luide toejuiching aangehoord en zoo soms dc edele gever tegenwoordig is geweest, zal hij zich hebben kunnen overtuigen van den darikzoo van de leden als van het Bestuur. Maar dit is zeker, dat zijne gift wel is geplaatst en zijn voorbeeld navolging verdient, want uit het voorberigt van den Almanak van gezegd Collegie over het loo pend jaar, blijkt: dat door hetzelve thans reeds jaarlijks aan 685 personen, oude zeelieden, weduwen en weezen, uitkeeringen worden gedaan, tot welke, indien het maximum, bij het reglement vastgesteld, werd uitbetaald, eene som van 119.322 benoodigd is. Een zoodanig fonds verdient alzoo alle ondersteuning, elke medehulp. HARDERWIJK, 8 Februarij. Doordien de vorst onverwachts is ingevallen, hadden de visschers en andere varensgezellen den tijd niet hunne vaartuigen elders te gaan bergen, en konden alhier niet binnen komen. Zaturdag begon het ijs is zee los te gaan en de wind dreef het herwaarts; met inspanning van krachten gelukte het dien en den volgenden dag nog eenige vaartuigen door den modder en het ijs te sleepen. De overigen zochten zich door het plaatsen van palen nog voor schade vrij te waren, dan heden nacht kwam het ijs met dusdanige kracht aanzettendat drie vaartuigen reeds geheel uitéén zijn gebroken. Daardoor verloren drie huisgezinnen het middel van bestaan. TIËL, 7 Februarij. Wij achten het in het belang der zedelijkheid, in verband met de pogingen tot afschaffing van het gebruik van sterken drank niet ondienstig, alhier mede tc deelen den opbrengst van 'sLauds belasting hier ter stedewegens het binnenlandsch gedistellecrd over de laatste zes jaren. Jaren. Zielental. Opbrengst. per Ziel. 1842 5266 ƒ26,124.96 ƒ4.96 1843 5305 23,822.69} 4.49 1844 5382 22,502.11 o 4.18 1845 5434 23,731.41} 4.36 1846 5505 20.490.98 3.72 1847 5515 18,492.11 3.55 TILBURG6 Februarij. De duffel- en baaifabrieken hebben hier in het vorig jaar zoo druk ge werkt, dat men zich, zoo lang het fabriekwezen alhier bestaat, geen voor beeld herinnert dat de fabriekanten zooveel verkocht hebben, behalve ten tijde der Belgische revolutie, door de leveringen voor het Nederlandsche leger. De verkoop van alle soorten van wol en Engelsche kamling blijft daardoor steeds aanhouden, en bij de heropening der scheepvaart heeft men weder groote partijen wol te verwachten. {Rott. Cour.) BUrt'Ei\LAi\ï)SCHE BEKlüTfliY WEST-INDIE. PARAMARIBO, 25 December. Den 2tsten is L. Exe. de Gouverneur en bijhebbend gezelschap, na eene afwezigheid van 14 dagen, uit de Saramakka in deze stad teruggekeerd, van de inspectie-reize, welke hij naar de Coesoewine gedaan heeft. Op den 13den en 14den werd door Z. Exc. het aangewezen terrein onder zocht. Na eene hoogte van omstreeks 60 voet boven de oppervlakte der rivier overgetrokken te zijn, bereikte men eene kleine uitgestrektheid opgaand bosch uitkomende aan een wijd uitgestrekt veld van vlak heuvelachtig land, overdekt met hoog opgeschoten gras en in de verte omringd van in volle natuurlijke kracht prijkende bosschen. Verder voortgaande kwam inen aan eene meer uitgestrekte vlakte, in alles gelijk aan de vorige, doch waarvan de aarde eenigzins zwaarder scheen. Over het geheel luidt het verslag omtrent de bezochte streek zeer gunstig, zoowel wat betreft de gezonde, schilderachtige, natuurlijke ligging en de vruchtbaarheid van het landals van de geschiktheid en vischrijkheid der Coesoewine rivier, waarin talrijke kreeken uitloopenen waarvan na onder zoek gebleken is, dat óf de Kaimanskreek óf de Pattakakreek bij de vestiging eener kolonisatie op het bezochte punt, het doelmatigst zoude zijn, tot aan- legging van een kanaalten eir.de de gemeenschap met dc kolonisatie aan de Saramakka en met deze stad grootendeels te verkorten. Z. Exc. heeft op deze rcize met Mgr. Groof het leprozen etablissement Ba tavia bezocht, en vertrok van daar naar het etablissement van houtvclling Andresa, bezigtigde het daar aanwezige stoomzaagtoestel cn de school voor slavenkinderen onder de leiding der Moravische zuster Voigt. TIIRHYE. CONSTANTINOPEL, 17 Januarij. De buitengewone Gezant van den Paus Mgr. Ferrieri is hier aangekomen en met de meeste onderscheiding ontvangen hij werd bij zijne aankomst be groet door de zaamgestroomde menigte, met den kreet van Leve Pius IX ITALIË, NAPELS, 31 Januarij. De laatste berigten melden, dat de stad geheel ecu feestelijk aanzien had, de Koning de stad alleen de stad was doorgeredenoveral en des avonds in den Schouwburg met luidruchtig gejuich was ontvangen. Ondertusschen heeft men op sommige punten eene reactie willen bewerken, door weg met de constitutie te schreeuwen, doch deze beweging is spoedig bedwongen. De burgers van Palermo hadden zich van al de forten meester gemaakt en de troepen waren landwaarts in geweken. Op het vernemen, dat de Ko ning eene constitutie beloofd had is er een wapenstilstand gesloten. De grondslagen van die constitutie schijnen in het algemeen te bevallen; doch men vordert waarborgen voor de vervulling, en verlangt daarenboven voor Sicilië een Onder Koning, of dat het Hof er 6 maanden van het jaar verblijf boude. Overigens was geheel Sicilië op de hand der inwoners van Palermo. De rust en de goede orde zijn te Milaanten minste schijnbaarher steld en de pogingen, om het volk elders in beweging te brengen, zijn als nog mislukt. De geheime aanstokers der wanorde geven echter den moed niet verloren. Deze behooren tot de partij van den ouden adel, welke zich van de ondersteuning der mindere klassen, ter bereiking van hunne oog merken tracht te bedienen. Da middenstaud in de maatschappij welke bij wanorde niet dan kan verliezen neemt weinig deel aan deze woelingen de ontevredenheid der adelijken kan ook daarin gelegen zijn, dat zij geenszins, als vroeger, voorregten genieten, maar, als inwoners cn grondbezitters, even als elk ander burger in den Staat, gelijk zijn voor de wet.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2