LEYDSCHE COURANT. N°. m 1848. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatvrdag avond. VRIJDAG, 11 FEBRUARÏJ. ifyvA f\;S ^2 De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; f de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BJNNENLAJNDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 10 Februarij. Omtrent den staat der rivieren worden de volgende berigten medege deeld de Waal van Pannerden al' tot Gent was van ijs bevrijd, docb van daar benedenwaarts vol van bovenlandsch drijfijs, dat te Lent wederom was gaan zitten. Op den Nederrhijn bij Liendcn was het ijs vast en dik op el kander gese.boven met wassenden waterstand waardoor de buitenpolders al daar en te logen eene invloeijing ondergaan hadden. Tusschen Opheusden en de Grebbe was eene ijsbezetting ontstaan. Boven en beneden Wijk bij Duur stede was bet ijs na herhaalde bewegingen doorgedreven en geheel opgeruimd. Te Schalkwijk en Vreeswijk is het ijs in beweging geweest en aangedreven tot aan het veer ter laatstgemelde plaats. Op het benedengedeelte der Lek te Schoonhoven en Krimpen zat het ijs nog vast. Op de Maas was bet ijs te Grave aan het drijven geraakt, doch op alle lager gelegen punten van die rivier zat het ijs nog vast. Bovenwaarts op den IJssel was het opgebroken cn doorgedreven; lager was het nog zonder beweging. lihijnhoogte te Keulen, 8 Februarij 10 voet 3 duim. Staat aanwijzende het aantal Reizigers, benevens de Opbrengsten gedu rende de maand Januarij 1848, op den Hollaudschen IJzeren Spoorweg. Vertrek van Aantal Reizigers. Opbrengst van Reizigers 11,251.80 - 99.77» - 3,974.45 - 138.95 - 18.95 - 173.20 - 243.60 - 149.30 - 4,025.55 - 171.30 - 59.00 - 8,252.95 - 50.00 Delft - 2,642.85 Schiedam - 1,196.75 Rotterdam 7,629 - 7,065.05 Vervoer van Goederen enz. - 16,258.36 j 55,764.84 Men meldt uit Rotterdam waar de branderijen thans bloeijen door den aftrek naar den Oost-lndischen Archipel, dat de recders Balguerie en Zoon, aan de equipage van hun schip Woltcinade, Kapt. Guyt, van daar naar Oost-Indië bestemd, in plaats van het gewone rantsoen jenevereene ruime hoeveelheid koffij (5 Ned. oneen per hoofd in de week) zullen verstrekken. Bij do monstering van het volk werd hun deze voorwaarden bekend gemaakt waarmede allen genoegen namen. De Wolteinade heeft echter wel sterken drank aan boord, daar de Kapitein zich beeft voorbehouden, om, wanneer door zwaren storm de gelegenheid om koffij te koken ontbreken mogtbij uitzondering drank toe te dienen aan wie ze mogt begeeren. Onlangs heeft Prof. des Arnorie van der Hoeven in Felix Meritis uit de geschiedenis aangetoond, welken invloed groote mannen op hunnen tijd hebben uitgeoefend, die wel door de golven van den tijdstroom werden mcdegeslccpt en eindelijk daarin verzwolgen maar wier geest bleef zweven over de wateren. Hij wees in de eerste plaats op Peter den Groote en Luther; het zijn niet hunne stelsels, het is hun persoonlijke invloed, die nog op dit oogenblik der wereld wetten geeft. De meeste stichters van Godsdiensten: MozesNuma, Christus, Conlusius, Mahomed werkten niet zoo zeer door een kunstmatig ontworpen stelselals wel door de hoogachting voor hunnen persoon, die zij hunnen volgelingen wisten in te boezemen. Het is, zegt de Amst. Cour., waaruit wij deze woorden overnemen, eene gewone dwaling van den laatsten tijdom te gclooven dat de wereld door stelsels en niet door personen wordt geregeerd. Velen meenen dat als de zaken slecht gaanhet genoeg is dat de wet worde herziende formulieren veranderd, een reglement worde herschapen, om de gewenschte verbetering daar te stellen. Zij meenen dan dat het op de keuze der personen, belast met de handhaving en uitvoering, minder aankomt. Zij meenen dat de wereld een stoomwerktuig is, dat eens naar een goed stelsel gevormd, cn behoorlijk geregeld, de verdere hulp der menschen kan ontbceren. Zij ver geten, dat bij zulk een werktuig toch altijd eene goede machinist en stoker, volstrekte vercischten blijven. Is dit aldus in de werktuigen, hoeveel meer in de zamenleving. Eene grondwet te hervormen is niet genoeg, men most brave regeerders hebhenook de beste godsdienst kan door het zedebederf der geestelijkheid worden bedorven. De stelling is valschdat men een slecht huisvader, een liefdeloos echtgenoot, een eervergeten koopman een zedeloos mensch kan zijn, en toch een voortreffelijk staatsburger wezen. Het openbare leven is zamengesteld uit eene menigte bijzondere huisgezin nen. Verbetert men de personenmen verbetert de natie. •s GRAVENHAGE 10 Februarij. Z. M. heeft aan Dr. J. de Jongli alhier eene zilveren medaille doen toeko men wegens zijne bemoeijingen oin deugdzame levertraan uit Noorwegen hier te lande verkrijgbaar te stellen. De Koning der Belgen had hem onlangs de groote gouden medaille geschonken. Z. M. heeft benoemd tot Secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden, den lleer Mr. J. Dirks, Advocaat aldaar. Gedurende den winter tot op heden zijn van Scheveningen 29 pinken met koopmansgoederen naar havens van Frankrijk en Engeland vertrokken. ROTTERDAM, 8 Februarij. Heden namiddag omstreeks 5 ure is de Maas hier op nieuw in bewe ging gekomen en aan het drijven gegaan spoedig was de rivier voor de stad genoegzaam geheel vrij van ijs en dit moet ook tot aan Brie]le en Maassluis het geval zijn; hier en daar ziet men thans alleen nog kleine ijsschotsen drijven. Het ijs in het kanaal van Voorne is gebroken, ten einde de vaart naar Hellevoetsluis open le makenzoodat de schepen die te Ilellevoetsluis liggen opvaren. De volgende vergelijkende opgave is ons uit eene goede bron mede gedeeld Niettegenstaande bet door de Belgische en Pruissische regeringen zoo zeer begunstigde vervoer langs de spoorwegen van Antwerpen en Ostende naar Keulen, Dusseldorp enz., blijft het vervoer van koopmansgoederen van Hol land langs den Rijn naar Duitschland steeds toenemen. In 1846 waren langs Emmerik ingevoerd ruim 5,745,000 centenaars. In 1847 bedroeg dit cijfer ruim 6,150,000 centenaars, dus ruim 400,000 centenaars of 10,000 lasten meer dan in 1846. Verfhout, verfwaren, specerijen, haring, koffij, meekrap, olie, droo- gerijen rijstraapzaad en andere zaden zwavelstokvisch groenlen ge rookte- en versche viseh, tabak en teer, behooren tot de artikelen waarvan Nederland in 1847 meer langs den Rijn naar Duitschland heeft uitgevoerd dan in 1846. Van koffij alleen werd in 1847 circa 88,000 centenaars of 2,200 zware lasten, bijna 3,000 koffijlasten meer uitgevoerd. Aan rijst circa 128,000 centenaars of 3,200 lasten. (ff. li. C.) Naar wij vernemen, is door den Heer F.L. de Ruyter alhier, een lucht schip uitgevondenvan een veel belangrijker aard dan dat van den Heer Montemayor te Madrid. Het zal zich, zonder liet bezigen van ballons door hare eigene kracht en werkingmet eenen last van 200,000 Ned. IS in de lucht verheffen en met ontzaggelijke snelheid naar iedere rigting be stuurd worden. De Heer de Ruyter zal eerlang cenige proeven doen plaats hebben met een klein model, ter breedte van 1 el 57 duim en ter lengte van 3 el 14 duim (5 en 10 Rijnl. voeten.) Alhoewel wij de constructie van het Luchtschip nog niet kunnen bekend maken, kunnen wij evenwel den grondslag mededcelenwaarop de Heer de Ruyter zijne berekeningen doet steunen, en die op het volgende noderkomen Het daarstellen ecner luehl machineom daarmede de atmospheer in iedere hoogte en rigting naar willekeur te doorkruisen, moet steunen op een drie voudig vermogen, en wel op eene verheffendevoortstuwende en besturende kracht. Deze kracht moet geheel en al afhankelijk zijn van den wil des be stuurders der machine, zoodat hij die kracht ten allen tijde naar believen

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1