De Ministers zullen altijd verantwoordelijk zijn voor alle handelingen der Regering. De land- en zeemagt zullen steeds onder het opperhestunr des Konings staan. In het geheele Koningrijk zal eene burgerwacht georganiseerd worden op denzelfden voet als in de hootdstad. De drukpers zal vrij zijn; er zullen alleen strafbepalingen vastgesteld wor den op elke beleediging en krenking der godsdienstder zedelijkheid, der openbare orde, des Konings, van de koninklijke familie, der vreemde vorsten en hunner famihën, alsmede van de eer en de belangen van bijzondere per sonen. Dit ons souverein en vrij besluit ter kennis van het algemeen brengende, drukken wij levens het vertrouwen uit op de edelaardigheid en goede gezind heid onzer onderdanen ter handhaving van orde en van eerbied voor de wetten en de overheden. Van Livorno schrijft men van den 31sten Januarij dat de Napelsche stoomboot Neptunus met zoo veel verbittering door het volk werd ontvangen dat de Minister van Binnenl. Zaken vergeefs het volk beeft trachten te bewe gen om te gedoogen dat het vaartuig kolen innam, zoodat het in weerwil van harden wind en hooggaande zee, terstond het anker moest ligten. Het volk wist niet eens dat de afgezette Minister van Policie Carretto aan boord was. Den lstc" February is de hoot te Genua binnengeloopen de Minister ging aan wal, werd herkend en zoodanig uitgejouwd en bedreigd dat hij terstond aan boord terugkeerde. Ter naauwernood had men kolen ingenomen of moest het anker ligten dat het volk reeds dreigde te kappen. ZWITSERL1M D. BERN 1 Februarij. Den 31stcn Januarij heeft de Landdag het besluit genomen dat de Jesuiten uit alle kantons zullen veiwijdcrd worden. Ook is besloten, dat het geld, hetgeen in de krijgskas van het Afzonderlijk Verbond gevonden is, tot minde ring zal strekken van de schuld van dat Verbondter betaling der oorlogs kosten. Uri en Unterwalden hebben zich omtrent het verdrijven der Jesuiten nog niet bepaald verklaard, maar echter de hoop gegeven, dat hun antwoord bevredigend zal zijn. Appenzell i. R. heeft zich er tegen verklaard. Van de Protestantsche kantons hebben Neufchatel en Bazelstad geweigerd tot dien maatregel mede te werken. Archaeologisclie Lessen. In het Algemeen Amsterdamsch Handelsblad van 26 Januarij 11. werd door eenen Leydschen berigtgever medegedeeld, dat ik »het plan had opge- »vat, om een gratis collegie te openen over Archaeologie voor HH. Studenten »en verdere belanghebbenden." Die ontijdige bekendmakiughoe welmee- nend ookwas mij niet aangenaamte meer dewijl daarbij aan mijn voor nemen cene uitbreiding toegekend werd die geheel en al buiten mijn plan ag. Ik ben der Redactie van de Leydsche Courant mijnen dank schuldig dat zij het berigt niet overnam, want ik wenschte de zaak niet op zulk eene wijze en door voorafgaande aanprijzende bekendmaking openlijk aanbe volen te zien. Men zegtof nog erger men denktveelaldat daarbij de «verdienstelijke stadgenoot" of hoe dan ook getiteld, achter de schermen staat, en óf zelf, óf door cencn goeden vriend spreekt. Thans zie ik mij genoodzaakt, om, ter wering van verdere vergissingen, de toedragt der zaak open te leggen. Kort vóór de laatste groote vacantie werd mij namens eenige Studenten der Hoogesehool hel verzoek gedaan, om mijne leiding en hnlp tot het beoefenen der Archaeologie. Om vele redenen, waaronder tijds gebrek wel op den voorgrond stond, meende ik aan dit verlangen niet te kunnen voldoen. Toen echter in December 11. het heusche verzoek met ver nieuwden aandrang herhaald werdvroeg ik mij zeiven ernstig af, of het wel goed was, dat ik aan eene, in mijn vak mij kenbaar geworden, behoefte, niet naar mijn beste vermogen trachtte to voldoen, en liet mij overhalen tot het nemen eener proef, in hoever het geven van eenige geregelde Arehaeo- logische lessen aan een bepaald getal Studenten, zich met mijne krachten, gezondheid en overige bezigheden en verpligtingen zou laten overeenbrengen. Het is mijn voornemen niet openlijke vourdragten te houden, daarvan zou voor de Studenten die zich bij mij aangemeld hebbenniet veel nuts te wachten zijndaarvoor zoude ik eene meerdere gave van welsprekendheid dan ik bezit, behoeven. Van den anderen kant is de wetenschappelijke be handeling van de Archaeologie, zoo als zij voor Studenten vereischt wordt, te onafscheidbaar aan de beoefening van de oude letteren verbondenzij vor dert te zeer eenige kennis van de Grieksche en Latijnse!* Schrijvers, dan dat eene gemengde schaar van toehoorders er met genoegzame vruchten of zon der verveling aan zou kunnen deelnemen. Welke uitbreiding of wijziging mijn bovenvermeld phn naderhand welligt zal ondergaan kan ik nu zelf nipt bepalen. De ondervinding zal mij nog moeten leeren of de voorgenomen proef aan het gewenschte doel beantwoordt. Museum van Oudheden Leyden 5 Febr. 1848. C. LEEM \NS. STA MS BERIGT. bouwde en Ongebouwde Eigendommen voor den jare 1848welke op Joh 4den dezer maand is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ont vanger verzonden. DU RIEU, Leyden7 Februarij 1848. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Ten behoeve van het hulpbehoevend Huisgezin,- waarvoor onderstand wordt gevraagd in de Leydsche Courant van 7 Februarijzijn ingekomen de vol gende giften: van A. Z. ƒ3; van H. S. ƒ6; van W. 3van O. O.O. f 5; van W. W. 1.50, en van V. ƒ2.50. ADVERTEKTIE1H, Op den 51110 Februarij 1848 overleed te Leyden, RIKJE van der WEIDE, Weduwe den fleer Abraham eymar. Eenige Algetneene Kennisgeving. Wij ontvangen heden de treurige tijding dat onze geliefde jongste Tweeling- Broeder, HUYBERT AREND BAERT, op den 22stCD November jl., aan de gevolgpn van borst-waterzucht, te Paramaribo, in den ouderdom van onge veer 38 jaren overleden is. Leyden Uit aller naam 7 Februarij 1848. W. C. BAERT. Onverwachts, ofschoon na langdurige ziekte, ontsliep heden in den ouderdom van 36 jarenmijne dierbare en onvergetelijke Echtgenoote A. D. H. MOBACHIUS QUAET. Leyden, 8 Februarij 1848. A. H. van d£r BOON MESCH. Eenige Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen het Kohier der Grondelasting op de Ge Mren REGENTEN der R. C. Armen en Weezen maken door deze dank baar melding van de onderstaande giften, ten behoeve van niet-bedeelden ontvangen, als: Van HH. Commissarissen van 't Muzijk-Gezelschap Sempre Crescendo voor het gedeelte hunne Armen toegekend, in de opbrengst van een Concert; ten voordeele der algcineene Armen dezer Stad gegeven, de som van ƒ120.54. Van N. N.buiten de Stad wonende, aan den Regent IJsSEl- steyn, een Muntbiljet a100.00. Van een' onbekenden weldoener aan den Regent Bosch100.00. J. en J. G. aan den Regent van Hees, ieder 10 20.00. S. van Wensen05,00. en i D. van Bommel02.50. Onder hartelijke dankbetuiging voor het verëerend vertrouwenhun op nieuw in zoo ruime mate geschonken, geven Regenten aan de edelmoedige Gevers de verzekering, dat met deze giften op de meest doeltreffende wijze cn in hunnen geest zal worden welgedaanzij achten zich gelukkig daardoor te zijn in staat gesteld, te gemoet te komen in den dringenden nood van die ware hulpbehoevenden, wier uit beteredagen nog overgebleven eergevoel hen terughoudt, om hunnen verachterden toestand openlijk kenbaar te maken, en die door hunne grootere behoefte ook meerdere aanspraak zouden mogen maken op de algemecne liefdadigheid, dan die menigte die reeds voor hunne geboorte, gedurende geheel hun leven en zelf na hun' dood, tot last en ten koste hunner Stadgenoolen hebben bestaan. Regenten bevelen hunne Armen in de algemecne liefdadigheid aan, en zullen zich gaarne belasten met de uitreiking van buitengewone giften. Mren Regenten voornoemd LeydenI'. VOSSENPresident. 8 Februarij 1848. v. I1EES, Secretaris ARMVERZORGERS der Israëlitische Gemeente te Leyden betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de ontvangene drie Muntbiljetten a ƒ10, onbekend bezorgd ten huize van hun mede-Lid den (leer S. A. Machielse alsmede voor hun aandeel in het laatst gegeven Concert door HH. Leden van het Muzijk-Gezelschap Sempre Crescendobedragende 16.10, en bevelen hunne Armen verder in het aandenken van het Publiek. LeydenS. N. KUYT. 7 Februrij 1848. D. M. KOETSER. JPvo Jfustitia. Bij Vonnis der Arrondissemerits-Regtbank te Leydendd. 4 Februarij 1848, is DAVID BURGF.RSDIJK, Beschuitbakkerwonende le Aarlander- veenop eigen verzoek onder Curatele gesteld. Waarvan aankondiging ge schiedt in voldoening aan art. 499 van het Burgerlijk Wetboek. LeydenDe Officier van Justitie bij de Arrondissements- 5 Februarij 1848. Regtbank te Leyden D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Krachtens Bevelschrift van den Edel Achtbaren Heer Regter-Commissaris worden de Schuldeischers in den Failliet verklaarden Boedel van CORAELIS SIEGAAR, Broodbakker op het Levendaal te Leydenopgeroepen om op Donderdag den 17den Februarij aanstaande, des voormiddags ten 11 ure, te verschijnen ter Vergaderkamer van dc Arrondissements-Regtbank te Ley~ denten einde hunne schuldvorderingen ten laste van voornoemden Boedel te doen verifieren volgens de wet. LeydenMr. J. E. GOUDSMIT, 8 Februarij 1848. Curator.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3