'sGRAYENHAGE8 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw den lieer S. van Heel, President van het Agentschap der Handel-Maatschappij te Rot terdam. De Hooge Raad heeft heden uitspraak gedaan in de bekende zaak, waarbij het de vraag goldof Directeuren van politie bevoegd zijn de functiën van het Openbaar Ministerie bij de Kantongeregten waar te neinen. De Raad heeft die vraag ontkennend beslist en het ingestelde beroep in cassatie van den Heer OHicier van Justitie bij de Regtbank te Leyden, verworpen. In de maand Januarij zijn hier geboren 201 kinderenen overleden 307 personen. DORDRECHT, 6 Februarij. Blijkens de begrooting voor deze stad zijn de ontvangsten geraamd als volgt: gewoon ƒ219.837.62); buitengewoon 10,075.79); totaal 229,713.42. Do uitgaven zijn geraamd als volgt: gewoon 213,965.10 5 buitengewoon 11,800.00; totaal ƒ225,765.10. Zoodat er een batig saldo bestaat van 3,948.32. De bevolking wordt daarbij gesteld op 20,878 zielen. UTRECHT6 Februarij. Eergisteren avond ontsliep zacht en kalmna eene slepende ziektede Hooggeleerde Heer Mr. J. R. de Brueysoudste Hoogleeraar in de Faculteit der Regten alhier, diep betreurd door zijne nagelatene betrekkingen, ambt- genooten en talrijke vriendenvan welke niet weinige in vroeger tijd zijne kweekelingen waren. Sedert 44 jaren Iloogleeraar, eerst te Deventer, daarna aan de Utrechtsche Hoogeschool, waar hij zelf weleer een der meest geliefde leerlingen was van den beroemden de Rhoerheeft de waardige grijsaard nog in de laatste maanden, meer dan zijne krachten gedoogden, het voorbeeld gegeven van getrouwe pliglsbetraehting. Met een scherp en helder oordeel, met een' juisten, practischen blik, verecnigde de overledene eene niet ge wone minzaamheid eenvoudigheid en openhartigheid. Zijne opregte be langstelling in 's lands welzijn en liefde tot de waarheid drongen hem, die anders slechts zelden blijken van zijne grondige geleerdheid in het licht gaf, in 1835, aan de zijde van zijn ambtgenoot Ackersdijk, onbeschroomd in het strijdperk te treden voor de handhaving der beginselen van handelsvrijheid. De Gedachten over Graanwetten met betrekking tot ons Landstrekken ten bewijze dat de Iloogleeraar de Brueys meer dan een verdienstelijk ge leerde, dat hij een braaf burger was. BUITEiNLAIVDSCHE BERIGTEJN. HAAF DE GOEDE HOOP. 4 December. De nieuwe Gouverneur Sir Harry Smith, is hier den lsten aangekomen en plegtig ontvangendes avonds waren de meeste huizen in de Kaapstad ver licht. Colonel Somerset was met 900 man scherpschutters en ligte troepen de Kye-rivier overgetrokkendoch het was hem niet gelukt een geregelcF gevecht tegen de Kaffers te kunnen ondernemener was echter door zijne troepen 400 stuks vee genomen. iARDIAIE. De bergbewoners, bekend onder den naam van Waldensen, die het gebergte tusschen Frankrijk en Piemont bewonenhebben aan Koning Karei Albert een verzoekschrift ingediendten einde de herroeping van de edicten te ver krijgen waardoor ten hunnen opzigte verscheiden burgerlijke en staatkundige bezwaren blijven bestaan. Men weet dat deze lieden in de middeleeuwen aan vele vervolgingen zijn blootgesteld geweesten hoewel hun lot onder bestuur van het huis van Savoye in later tijd aanmerkelijk is verbeterd, waren desniettemin eenige zeer bezwarende bepalingen ten hunnen opzigte blijven bestaan en wel de vol gende De Waldensen konden geen onroerende goederen buiten hunne dalen bezit ten. Zij konden geen Academischen graad bekomen en gevolgelijk ook geene ambten en bedieningen, waartoe een Academische graad vereischt wordt. Zij mogten buiten hun regtsgebied noch notarissen, noch geneesheerennoch houwkunstenaars, noch landmeters zijn, mogten zich niet buiten hun land met der woon vestigen en konden hunne godsdienst niet buiten hunne dalen uitoefenen geene godsdienstige bijeenkomsten houdenof openbare of bijzon dere scholen openen. Men zegt dat de deputatie der Waldensen zeer gunstig is ontvangen en dat de emancipatie van dit lang verdrukte volk op handen is. ITALIË. NAPELS, 29 Januarij. Omtrent den opstand op Sicilië verneemt men dat er zich te Palermo na de eerste verwarring spoedig eene regerings-junta heeft gevormd en in twee afdeelingen gesplitst, de eene voor de middelen van verdediging, de andere voor de administratie; ook heeft zij van den 22sten Januarij af, een dag blad doen verschijnengetiteldde Burgerstrekkende volgens het op schrift om de gewigtigstc voorvallen mede te deelen, die bij de hervorming van Sicilië plaats grijpen, de besluiten der volksvertegenwoordigers te doen kennenen alle staatkundige vraagstukken omtrent den aan Sicilië passen den regeringsvorm te behandelen. In den doolhof van naauwe en bogtige stratenwaaruit Palermo bestaat ziet men onophoudelijk eene tallooze menigte in beweging; het grootste deel zonder wapenen, een aantal personen heeft jagtgewerende meesten slechts sabels of dolken. In de afgelegen straten zijn de winkels op nieuw geopend en er heerscht eene soort van rust. De bezetting van de citadel veegt van tijd tot tijd met schrootvuur de lange straat van Toledo schoon, die regt op de haven aan loopt, en de stad in twee deelen scheidt. Den 22stl11 is bij het Ministerie van Finantiën een bloedig gevecht voorge vallen het hevigst is echter bij het klooster il Novizziato gestreden. Tegen den avond hebben de opstandelingen die stelling bemagtigd en verscheiden soldaten krijgsgevangen gemaakt. Het volk heeft hen zeer wel behandeld en zich van hen bediend om de 7 of 8 stukkeu geschut, die het bij elkander heeft weten te brengen te rigten. Volgens berigt uit Napels, van 29 Januarij waren de bank en het Konink lijk paleis van Palermo na eene bloedige worsteling den opstandelingen in handen gevallen. De stad zou toen voor de tweede maal gebombardeerd zijn. De Hertog de Majo is naar het kamp van den Generaal de Sauget gevlugt en de Generaal Vial was reeds te Napels aangekomen. Men zegt dat de op standelingen in de bank 2 inillioen ducati (ongeveer vier millioen gulden) hebben gevonden, en dat het getal der gevangen gemaakte soldaten zeergroot zou wezen. Beide partijen overladen elkander met beschuldigingen en verwijten. De opstandelingen verwijten aan de soldalen dat zij weerlooze Benedictijner mon niken hebben vermoorden de soldaten verwijten het volk wreedheden, ge pleegd op alle politie-dienaren, die het in handen heeft kunnen krijgen. Van alle zijden komt men den armen en den gekwetsten te hulpde Jesuiten heb ben voor 1200 francs ingeschreven, en hunne kweekschool in een hospitaal veranderd. Brieven uit Messina van 20 Januarij melden, dat alles in die stad eene bloedige botsing deed vreezen. Uit de stad Napels meldt men, dat den 26stcn het volk in de hoofd straat Toledo zamenrotte, onder de kreten van: leve de Koningleve de con stitutie spoedig waren al de naastbijgelegene straten door eene digt zamen- gepakte volksmassa bezet. Toen heeft de militaire overheid, van het fort St. Elmo de roode vlag doen hijschen en van daar drie kanonschoten gedaan het fort del Oro heeft daarop geantwoord, en op dat teeken zijn al de troe pen uitgerukt en naar de straat van Toledo getrokken. Maar het was onmo gelijk daar door te dringen; dertig duizend menschendigt opeengepakt, vervulden deze ruime straat, onder het voortdurend aanheffen der kreten van leve de Koning! leve de constitutie! De vensters waren overal met menschen bezet. Toen de ruiterij eene charge wilde doenzijn vele van hen met hunne paarden gevallen, doch, door het volk geholpen, wederom opgestaan. De jongelieden van den adel en van den burgerstand waren op den meest vriend- schappelijken voet met de lazzaronien de burgerwacht met het volk. De Generaal Statella, te paard doorgedrongen zijnde, heeft het volk tot de orde vermaand en aanbevolen den kreet vanleve de Koningte doen hooren. Die kreet werd aangehevenmaar nu eischte men dat de Generaal op zijne beurt leve de constitutie! zou roepen. Zonder daaraan te voldoen, heeft toch de Generaal, naar men verzekert, de woorden: l'avrete (gij zult die hebben) geuit. Twee uren later heerschte weder de gewone orde. Daarop heeft de Koningna eenige aarzeling tot het ontslag der Ministers besloten en een nieuw ministerie benoemd onder het voorzitterschap van den Hertog di Serra Capriola, Napelsch Gezant te Parijs. De overige nieuwe Mi nisters zijn: de Prins van Torella, de Prins Dentice, die roet den Prins van Torella eene welverdiende achting geniet; de Heer Bonnanni, een geacht Magistraatspersoon de Heer Cianciulli en de Heer Scovazzoeen Siciliaan van groote bekwaamheid, maar zwakke gezondheid. De Heer Cianciulli, een be kwaam Administrateur, zou de portefeuille hebben geweigerd. Al deze Ministers, die tot de partij van gematigden vooruitgang behooren, hebben, naar men zegt, den Koning eenstemmig vciklaard, dat in de be staande omstandigheden onmiddelijk tot de afkondiging eener constitutie moest worden overgegaan. De Koning heeft dit gedaan bij besluit van den 29steD Januarij luidende als volgt: Ferdinand II, Koning der Beide Siciliën en van Jeruzalem, Hertog van Parma en van Piacenzaenz. Vernomen hebbende den algemeenen wensch onzer welbeminde onderdanen, strekkende otn waarborgen en instellingen te hebben in overeenstemming met de tegenwoordige beschaving, verklaren wij dat het onze wil is om aan het ons kenbaar gemaakte verlangen gehoor te geven door het schenken eener constitutie, en hebben wij te dien einde onzen nieuw benoemden Minister van Staat den last opgedragen om, binnen den tijd van tien dagen, aan onze goedkeuring een op de navolgende grondslagen berustend ontwerp voorteleggen: De wetgevende magt zal door ons en door Twee Kamers te weten eene Kamer der Pairs en eene Kamer der Afgevaardigdenuitgeoefend worden. De leden der eerstgemelde Kamer zullen door ons benoemd wordende Afge vaardigden zullen benoemd worden door kiezers, volgens een nader te be palen census. De eenige heerschende godsdienst van den Staat zal zijn de Roomsch-Katho- lieke, apostolischegeen andere godsdienst zal geduld worden. De persoon des Konings zal steeds geheiligd, onschendbaar en aan geeoe verantwoordelijkheid onderworpen zijn.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2