LEYDSCHE m COURANT. f 184 8, MAANDAG, 7 FEBRUARIJ. n'. ife*6 -v v r<?JsL BÏNNENLANDSCUE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. l)e Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt TE De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 5 Februarij. Wij vernemen dat de Heer C. J. Temminck, Directeur van 's Rijks Mu seum van Natuurlijke Historie alhier, door Z. M. den Koning van Frankrijk, tot Ridder van het I.egioen van Eer is benoemdeen bewijs dat de ver diensten van dien kundigen Schrijver ook buiten 's lands worden erkend. Wij vernemen dat het aandeel in de zuivere opbrengst van het Con cert door het Muziekgezelschap der HH. Studenten Sempre Crescendoin hel laatst van voorleden jaar gegevenvoor de Gereformeerde armen bedragen heeft 321.46alsook, dat er nog voor die armen, om bij de buitengewone collecte te voegen, is ingekomen een muntbiljet, groot 100. De Dorps-Courant schrijft uit Velp, 1 Februarij: Met genoegen kun nen wij melden, dat de Hoog Wel Geb. Heer Baron van Spaen van Biljoen, aan de Commissie der soepuitdeeling alhier, een* stier heeft ten geschenke gegevendie omstreeks de 900 pond wordt geschat. 's GRAVENHAGF.5 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Fries land Mr. D. J. A. Baron van Harinxma Thoe Slootenthans Regter in de Arrond. Regtbank te Leeuwarden. De jongste berigten betreffende Prins Alexander, uit Madera ontvangen, luiden cenigzins geruststellender. De Prins en Prinses van Oranje, hebben tot oprigling van een stand beeld van Coster ƒ300 gegeven. ROTTERDAM, 4 Februarij. Men verzekert dat bij de Regering dezer stad een plan ingediend is ter overdekking van het middenplein van het beursgebouw; ook zouden er in de zijmuren glasramen worden aangebragt, en het gebouw door deze veran deringen tevens worden geschikt gemaakt tot het houden der graanmarkt daar, zoo als men weet, het gebouw der korenbeurs sedert lang in bouw- valligen toestand verkeert, telkens kostbare herstellingen vordert en overigens ook te bekrompen ruimte bevat. Om eene en andere redenen zijn er reeds dikwijls plannen en zelfs teekeningen voor eene nieuwe korenbeurs van wege Heeren graanhandelaren zeiven gemaakt en ingeleverd, welke echter nog tot geen resultaat mogten leiden. Onze stadgenoot, de Wei-Eerwaarde Zeer Geleerde Heer D. T. lluët, Predikant bij de Waalsehe gemeente, heeft in de avondbeurt van II. Zondag, na voorafgaande aankondiging, in eene opzettelijk hiertoe vervaardigde leer rede, het 2dc eeuwgetijde van den Munsterschen vrede, op de hem eigene, hoogst voortreffelijke wijze voor de gemeente behandeld; naar aanleiding van de woorden uit Salomo's gebed bij de inwijding van den tempel te Jerusa lem1 Kon. VIII vs. 57 en 58: »De Heer onze God zij met ons, gelijk "S geweest is met onze vaderen (lij verlate ons niet en hegeve ons niet. Neigende tot zich oris hart, orn in al zijne wegen te wandelen en om te houden zijne geboden en zijne inzettingen en zijne regtenwelke Hij onze vaderen geboden heeft." Deze doeltreffende rede, met onverdeelde aandacht en belangstelling aan geboord, maakte een diepen indruk op al de aanwezigen. Dingsdag heeft ook het Letterlievend Genootschap: door Vriendschap werkzaam geblevenin de zaal der Letterkundige Maatschappij Verschei denheid en Oveereenstemminghet sluiten van den Munsterschen vrede gevierd. (jV. R. C.) AMSTERDAM, 4 Februarij. Z. M. heeft voor 10 aandeelen deel genomrn in de op te rigten maatschappij ter bevordering van Landbouw en Landontgirining. De dezer dagen plaats gehad hebbende aanbesteding (voor eene som van ƒ59,800) van de werkzaamheden wegens liet overdekken van het middenplein der beurs is door I1H. Burgemeester en Wethouderen niet goedgekeurd. Er zal mitsdien op den 14dcn dezer door den Commissaris over de Publieke Wer ken dezer stad tot eene herbesteding van genoemd werk worden overgegaan. GRONINGEN, 3 Februarij. Men verneemt dat do Hoogleeraar A. A. Sebastian, aan wien het Professoraat te Lcydenin dato 25 Januarij II., werkelijk aangeboden is, de aanneming dezer beroeping eenige dagen in beraad houdt. Men vreest, dat Z. Hooggel. deze benoeming zal aannemen en onze Hoogeschoolvan welke bij sedert 16 jaren een sieraad was, zal verlaten. ProvGr on. Cour.) WEST-INDIE. De planters in de West-Indische Engelsehe koloniën klagen zeer over ge brek aan arbeiders, waardoor zij sedert de afschaffing van den slavenhandel bij Cuba en Brazilië zeer achterliggen, daar men niettegenstaande alle werk zaamheden op die plaatsen, nog voortgaat met slaven uit Afrika te laten ko mendat de vrees voor de kruisers de zaak alleen verergert, vermits de on- gelukkigcn zoo bekrompen worden ingepakt en verborgen, dat er doorgaans een vierde gedeelte reeds op zee ellendig omkomtzoodat de gewetenlooze baatzucht der bevolking van Cuba en Brazilië de geheele vernietiging van dien met het Christendom onbestaaubaren mcnscbenhandel nog steeds blijft verhinderen. VEREEÏIGIIE STATEN. NEW-YORK, 17 Januarij. Dezer dagen is gemeld, dat een stoomboot met landverhuizers in brand ge raakt was, waardoor meer dan 200 menschen het leven hadden verloren; thans wordt wederom het volgende berigt: op de stoomboot A. N. Johnson, van Cincinnati naar Wheeling heeft, nabij Maysville (Kentucky), eene plot selinge uitbarsting plaats gehad, waarbij 60 a 70 personen gedood en een groot aantal anderen zoodanig gekwetst werden, dat van 30 de genezing zeer betwijfeld wordt. Het schip stond zoo spoedig na de uitbarsting in brand, dat men naauwelijks aan zelfbehoud denken kon. Weldra was het schip ééne enkele vlam en brandde tot op het water af. SPANJE. MADRID, 26 Januarij. Gisteren heeft H. M. den Baron van Grovestins, Gezant van den Koning der Nederlanden, den titel voerende van Buitengewoon Gezant en Gevolmag- tigd Ministerin een bijzonder gehoor ontvangenbij welke gelpgenheid hij zijne geloofsbrieven aan H. M. heeft overhandigd. De Koningin heeft hem zeer minzaam ontvangen. PORTUGAL. LISSABON, 20 Januarij. De Minister van Finantiën, Falcao, zal in de Cortes een plan indienen, om door bezuinigingen de uitgaven des lands met de inkomsten gelijk te doen staan; bet zou daarin bestaan, om alle tractementenvan dat der Koningin af tot dat van den minsten ambtenaar en den soldaat toe, te verminderen. De Cortes komen nog altijd in zeer gering getal op, zoodat bet tot nu toe niet mogelijk geweest is eenig besluit te nemen. Sedert de helft der vorige maand heeft men hier reeds 8 schokken van aardbeving gevoeld. Het vertrouwen van den handel is nog niet hersteld, zoodat hier wei nige zaken worden gedaan en de stand van zaken in bet geheel weinig be moedigend is. Het gerucht liep, dat de Engelsehe Regering met kracht van wapenen onze Regering tot de nakoming van het protocol van 24 Mei II. zou dwingen. ITALIË. TURIN, 26 Januarij. Onze Koning beeft bet hem gedaan verzoek, orn de Jesuiten uit zijn rijk te verdrijven, geweigerd; maar bij brengt hen als het ware in de noodza kelijkheid orn het van zeiven te verlaten. In de eerste plaats heeft bij, op aanzoek der stedelijke Regering van Genua, de met zoogenaamde beurzen bcgiftige kweekelingendie in bet Jesuiten-collegie dier stad studeerden, daaruit in twee andere collegien doen overgaandie door leeken bestuurd worden vervolgens heeft hij ten aanzien van de leden dier orde bet verlof doen intrekken, orn de biecht af te nemen of in de kerken van Genoa te preken, waarin zij door de algemeen geachte wereldlijke priesters dier stad vervangen zullen worden. Voorts geeft onze souverein in het algemeen he-

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1