ZWITS£Rlii\D. BERN 20 Januarij. In de nabij Ncufchatel gelegene plaatsen Le Socle en La Cham ile bonds werden, in 1835, op de daar gevestigde steinpel-bureaux31,398 gouden en 66,959 zilveren op die plaatsen vervaardigde horologiën gestem peld. In 1845 beliep liet aantal der eerste soort 64,174, der tweede 107,523, in 1846 van de eerste 72,812, der laatste 128,960. Het is een bewijs aan van den buitengewonen bloeivan de zich op die plaatsen gevestigde horo- logie-fabrijkenwelke op den eersten rang behoorcn gerangschikt te worden van alle industriëele inrigtiogen der wereld. DElVEinARHEiV. Het patent, waarbij Koning Frederik VII zijne troonsbeklimming ter open bare kennis heelt gebragtis van den volgenden inhoud Kopenhagen, den 20slc0 Januarij. Wij Frederik VII, bij de gratie Gods, enz., doen le weten: u Al zoo bet den Almagtige behaagd beeft den geliefden Koning des Vader lands, onzen welbeminden vader, Koning Cbristiaan VIII, tot zich te roe pen, zoo hebben wij den troon onzer vaderen beklommen. Diep geroerd en smartelijk aangedaan door den zwaren slag, die ons getroffen beeft, deelen wij, zijn zoon, niet ons getrouw volk de smart, die ons door liet verlies, dat ons Vaderland geleden heeft, wordt ingeboezemd. Wij zoeken onze kracht in bet vaste vertrouwen, dat wij stellen in de hulp der Goddelijke Voor zienigheid en in bet bewustzijn van onzen ernstigen en opregtcn wil om bet welzijn van ons geliefd volk te verzekeren. »Ons eerste en voornaamste streven zal zijn, liet voortreffelijk voorbeeld van onzen welbeminden vader te volgen; even als bij, in onze regering goeder tierenheid aan regtvaardigheid te paren aan de bewoners van alle deelen des lands dezelfde vaderlijke toegenegenheid toe te dragen, en niet alleen de door hem bcgonnene administrative verbeteringen voort te zetten, maar ook de ontworpene schikkingen omtrent de onderlinge betrekkingen der verschillende deelen van den Staat te voltooijen iets wat alleen door de ziekte en het af sterven van onzen welbeminden vader is vertraagd gewordenen dat strekken moet om de wederkeerige regten der ingezetenen te verzekeren de eendragt in ons dierbaar Vaderland te bevorderen, en dat aldus de magt en den roem van den Staat zal bevestigen. Bovendien is het ons verlangen, dat in alle openbare aangelegenheden de gewone loop zonder stoornis overeenkomstig de bestaande voorschriften gevolgd worde, en dat alle ambtenaren die door den overleden Koning benoemd of in hunne betrekkingen bevestigd zijntot nader order die functien blijven waarnemen na vooraf den eed van getrouwheid te hebben afgelegd. «Gegeven in ons paleis Christiaansburgden 205,en Januarij 1848. FREDERIK." De stad Altona bezit 36 zeeschepen metende 3,208 scheepslasten. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat in het vorige jaar de Sond zijn ge passeerd 21,536 schepenwaarvan 10,674 uit de Noordzee en 10,862 uit de Oostzee kwamen. Gedurende dit zelfde tijdvak zijn 1879 schepen door de groote Belt gepasseerd. De Generaal von Monsbach in Noorwegen geborenis tot Gezant van Zweden bij bet Ncderlandsche Hof benoemd. Het is de eerste keer, dat een' inboorling uit Noorwegen de eer van Gezant te zijn, is te beurt gevallen. riuris§EN. BERLIJN, 26 Januarij. Al de tooneelspelers en zangers hebben bevel van de Regering gekregen om, wanneer er gekroonde Vorsten in den schouwburg zijn, niet met ge dekt hoofd te spelenook al bragt het hunne rol mede liet hoofd te dekken. In 1847 zijn te Mannheim uit Nederland aangekomen: Van Amster dam 101 zeilschepen, 451,531 centenaars; van Rotterdam 128 zeilschepen, en 85 stoombooteninct 557,269 centenaars; van Dordrecht 6 schepen, met 11,874 centenaars; van Nijmegen 3 schepen, met 7,273 centenaars; en van Arnhem 2 schepenmet 6,735 centenaars. Te Gotha is den 22steD dezer, in 70-jarigen ouderdom overledende beroemde Godgeleerde en uitmuntende I'rediker Dr. Brcttschneider. HAMBURG. 26 Januarij. Op den liten dezer telde onze stad 243 zeeschepen onder hare vlag va rende, en kunnende dienen tot het vervoer van 21,826 scheepslasten, elk aangeslagen tot 6000 1£. In het jaar 1827 zijn aldaar van stapel geloopen 30 nieuwe, meestal groote vaartuigen. In dit tijdsbestek zijn er 10 ver loren gegaan, zoodat de aanwinst 20 vaartuigen bedraagt, FR ANIiRIJK, PARIJS, 27 Januarij. De Generaal Lamoricière, die zoo veel toegebragt heeft tot bevrediging van Algerië, is hier aangekomen. De beruchte Lola Moutcs, thans Gravin von I.ansfeld is hier aangeko men en door den Beijcrschcn Gezant volgens haren rang ontvangen. Het te Lyon verschijnende dagblad le Rhone geeft het onderstaande verslag der uitkomsten, verkregen van de ether-stoommachine; welke op dit oogenblik in werking is in de kristal-fabriek der 1111. liilloz en Maumènc aan de Guillotiere. De tegen het aanwenden van den etherdamp als beweegmid- del aangevoerde bedenkingen bepaalden zich tot vier, namelijk 1°. onvoor ziene moeijelijkheden, uit het gebruik van die machine voortspruitende; 2°. verbruik van ether; 3°. ontaarding van den ether dour zijne aanraking met de olie, die gebruikt wordt voor het smeren der zuigers en ander gaande werk 4°. bet mogelijk ontstaan van oxiden door de aanraking van de ether, met de onderscheiden metalen bestanddeelen der machine. De ether-hydrisch machine moest gedurende vrij geruimen tijd met de meest nnauwgezette op lettendheid worden nagegaanten einde men zekerheid bekwam opziglclijk al hetgeen men tegen het gebruik van dit middel aanvoerde. Dit is geschiet. Uit deze waarneming, gedurende 53 dagen is gebleken, dat men niet meer mag twijfelen aan de voordeden, uit de aanwending van dit beweegmiddel te trekken, noch aan de diensten, welke het gebruik van den etherdamp aan de nijverheid in het algemeen kan bewijzen. Zie hier wat men beeft op gemerkt. Het in werking brengen en houden van deze machine vereischt gcene meerdere zorg dan voor eehe machine van het gewone stelsel: een en kel man is voldoende; het verbruik van den ether bedroeg 47 kan, daar onder begrepen bet verlies bij de vulling van den toestel. Gedurende die 53 dagen werking, van 14 uren per dag, is het toereikend geweest de machine tweemaal te vullen. Dit geschiedt des Zondags gedurende den rusttijd door middel van eene kraan en distilleerbuisdie den damptoestcl (vaporisateur) in onmidellijk verband brengt met den condensator; een uur is voor de gc- heeie distillatie van de in den damploestel besloten ether voldoende. Het water en de olie, die bij geringe hoeveelheid door de poriën van het gaande werk binnendringen, alsook de verdere doorsijpeling, slechts bij eene veel hoogere temperatuur verdampende, blijven op den bodem van den damp toestcl, waaruit zij worden afgevoerd door eene kraan, aan het benedenge deelte. Daar de specifieke zwaarte van die twee vloeistoffen verschillend is, zoo dringt het water hel eerst naar buitendaarop volgt de oliebezwangerd met eene zeer geringe hoeveelheid koper-oxide. Wat de etherhet resultaat der distillatie, betreft, deze bezat bij het naar builen komen, denzelfden graad aan den rochtmeter als op het oogenblik dat die'in de machine wordt gestort. De olie is, ondanks de geringe hoeveelheid koper-oxide, welke zij ontbonden inedevoert, niet aangedaan en dient op nieuw voor hel smeren van het ijzerwerk. Daar de waarde van de kan ether a 52 gr. in den handel nagenoeg is 1 Ir. 75 c. en het dagelijks verbruik of verlies van deze vloei stof niet meer dan de kan bedraagt, zoo is de uitgaaf zeer onbeduidend. De hoeveelheid olie, die gebezigd wordt bij de gewone stoommachines wordt in de ether-machine bijna geheel teruggevonden, zoo dat de bedenking we gens het verbruik geheel ten voordeele van deze laatste uitvinding wordt opgelost. Overigens is de ether-stoomfabriek der HH. Billoz en Maumene ver leden maand bezocht door verscheiden geleerden, die allen den uitvinder uitbundigen lof hebben toegezwaaid. Een bouwmeester van stoomsleepbooten op de Rhone is thans voornemens op verscheiden nieuw te bouwen stoomvaartuigen van 20U paardenkracht dit beweegmiddel aan te wenden. De doeltreffendheid van deze beweegkracht thans voldingend bewezen zijnde, blijft nu nog slechts de wensch over, dat de nijverheid haar algemeen be nut tige. STAR» BERIGTEN. BURGEMEESTER £N WETHOUDERS D£R Stad LEYDEN, brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, ingevolge het Koninklijk besluit van den 16(,en April 1847 N°. 7, de Staat van Begrooting der Stedelijke Ontvang sten en Uitgaven voor bet dienstjaar 1848, zoo als deze is goedgekeurd bij dispositie van HH. Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland van den gisten December jl.Lit. B. N°. 6856 (3d« Afd.) G. S. N». 5, van beden af gedurende de eerstkomende veertien dagenvan 's morgens 11 tot 's namid dags ten 1 ure, ter Rekenkamer dezer Stad zal ter visie liggen, eu dat dezelve bovendien bereids in de Leydsclie Courant is geplaatst. Ley den24 Januarij 1848. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve. v. PUTTKAMMER. Burgemeester en tt*ethouders der Stad Legden in aaunerking nemende, dal uithoofde vari het sterk stoken, hetwelk vrij algemeen plaats heeft, de Schoorsteencnen bijzonderlijk de thans zoo alge meen gebruikt wordende Kagchels, buitengewoon behoorcn te worden gerei nigd, ten einde de aanleiding tot brand, welke daardoor zonde kunnen ont staan, zoo veel mogelijk weg te nemen, noodigen bij deze de Ingezetenen uit, om daartoe mede te werken, en mitsdien hunne Schoorsteenen en Kag- chelpijpen zonder uitstel, zoodanig buitengewoon te laten reinigen, als de veiligheid voor brand en de aard derzelve vereischen. Aldus gedaan en gcpnbliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Levdenop den 27sten Januarij 1848. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, y. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. HAARLEM, 26 Jannarij. De Opzieners der Rcmonstrantsche Gemeente al hier hebben dezer dagen tot Predikant beroepen den Wcl-Eerw. Heer 11'. van Oorde, thans Pred. te Alkmaar, die de beroeping heeft aangenomen. KAMPEN26 Januarij. De groote Kerkeraad der Evang. Luthersche ge meente alhier heeft tot Predikant beroepen, den Eerw, Heer J. H. Brandes, thans dienstdoende te Workum.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3