LEYDSCHE COURANT. 1848. MAANDAG, 31 JANUARIJ. N°. 13 Vfa BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond De Prijs der Courant is fl2> in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Stedelijke Begroeting is aan de Courant-Druk kerij te verkrijgen voor ÏO Centen. LEY DEN29 Januarij. Bij besluit van den 24stCD dezer, heeft Z. M. aan den Minister van Binnen], zaken, Jhr. Mr. J. A. Ridder van der Heim van Duyvendijke, op zijn daar toe, uit hoofde der aanvaarding van opgemelde betrekking, gedaan verzoek eervol ontslag verleend als Lid van het Collegie van Curatoren aan onze Hoo- gcschoolen als zoodanig benoemd den Heer Mr. D. J. van Ewijck van Oost broek en tot de Bildt, Staatsraad, Gouverneur van Noord-Holland. Den 20slen dezer heeft de Afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Valkenburg, haar 25-jarig bestaan gevierd met het houden eener toepasselijke rede, uitgesproken door een der leden, den Wel-Eerw. Heer Sluiter, Predikant te Voorschoten. Daarna is door de leden met hunne vrouwen aan cenen vriendschappelijken maaltijd vcrcenigdhet overige van den avond in gepaste vrolijkheid doorgebragt. Ook werden aan den maaltijd cenige liefdegaven ingezameldwaarvan op gisteren de bedeelden in deze gemeente op erwtensoep, spek en brood zijn onthaald. De sterkte der bevolking in de koloniën van Maatschappij van Weldadigheid bedroeg op 1" Januarij 1848, als volgt: in de gewone kolo niën 2,639; Ommerschans 2,511 eerste gesticht Veenhuizen 2,091 tweede gesticht 2,123; derde gesticht 2,239; Wateren 104; algemcene directie 36 totaal 11,793. 'sGRAVENHAGE29 Januarij. Bij Koninklijk besluit van den 21sten dezer, is aan de fleeren Mr. G. W. Vcrweij Mejanlid van de Tweede Kamer alhier, Jhr. Mr. D. R. Gevers Deij- noot, Kanton-Regter te Rotterdam, Jhr. Mr. H. Hoeufft van Velsen, te Am sterdam, Dr. F. A. Miquel, lloogleeraar te Amsterdam, en Mr. Isaac Th ooft, Advocaat te Rotterdam, op hun verzoek voorloopig magtiging verleend tot het oprigten eener Hollandsere Maatschappij van Landbouw. Heden morgen ten half tien ure is Dr. P. F. Everard voor Scheveningen aan boord gegaan van de Engelsche stoompakket the Rainbowten einde naar Londen te worden overgebragtom van Engeland deu eersten Februarij met een der stoompakkettendienstdoende op Portugal naar Madera te ver trekken. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden vergezelde den Geneesheer in de roeibootdie de Prins zelve stuurde en bragt hem aan boord van bet stoomvaartuigwaarna Z. K. H. terugkeerde. Het in sommige buitenlandsche dagbladen verspreide geruchtalof de Nederlandsche Gezant te Madrid zou zijn vermoord geworden, is hel ons aan genaam geheel te kunnen tegenspreken. Wat aanleiding tot dit gerucht kan hebben gegeven, is, dat er in zijn bötel dieven waren binnengedrongen, die gelukkig door 77. Excs. Secretaris en een bediende spoedig werden ont dekt en gegrepen. Overigens kan tot gerustelling strekkendat dienaan gaande eigenhandig berigten van den Gezant van den 20stCD, alhier ont vangen zijn. AMSTERDAM, 27 Januarij. Gisteren is alhier onder Voorzitting van den Heer Graaf van Rechteren tene algemeene vergadering gehouden van de deelhebbers in de Overijsselsche Spoorweg-Maatschappij. De Commissiebenoemd in de algemeene vergadering van den 2den December 11., bragt rapport uit bij monde van den fleer Mr. A. C. Cosmanwaaruit hoofdzakelijk bleek, dat men lot het oorspronkelijk denkbeeldom te liquideren en de gelden onder de aandeelhouders te verdee- lenmoest tcrugkeerendoch dat uit den aard der zaak daartoe niet vóór den 12den April kon worden overgegaan, weshalve de Commissie, na overleg met den raad, gemeend bad geen bepaald voorstel deswege aan deze vergade ring te moeten doenmaar alleen voor te stellenom eene nadere algemeene vergadering in den beginne van April te houdenwaarin de raad een plan van liquidatie zou gereed makenen eene commissie zou worden benoemd om dat plan te onderzoeken en de liquidatie-rekening na te zien en na accoord- bevinding goed te keuren. Tegen dit rapport werden geene bedenkingen ge opperd. HAARLEM27 Januarij. De Staat van Begrooting dezer stad, voor de dienst van 1848, door den 6tedelijken Raad en door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gearre steerd bij besluiten van 3 en 22 December j I.ligt thans zoo als bekend is uit de dezer dagen gedane aankondiging van Heeren Burgemeester en Wet houders voor een ieder ter inzage op de stedelijke secretatie. Bij deze begrooting zijn de gewone jaarlijksche inkomsten gesteld op ƒ247,700; de buitengewone ontvangsten op 39,335.99 j.te zamen ƒ287,035.99». De gewone plaatselijke uitgaven rakende het huishoudelijk bestuur en de publieke veiligheid, alsmede subsidie aan onderscheidene gestichten, zijn gesteld op ƒ237,608.95; de buitengewone uilgaven en die voor de plaatse lijke schulden op 49,393.54|. Onder de buitengewone ontvangsten komt voor eene som van ƒ25,000, wegens belasting op de huurwaarde, behoudens Zr. M9. goedkeuring op de daartoe aan Hoogstdenzelven gedane voordragt. Onder de gewone inkom sten behooren: additionele cents op 's Rijks middelen (grondbelasting en per soneel) ten beloope van ƒ7,300; opbrengst der stedelijke accijnsen en belas, tingen195,375na aftrek van 21,600 voor perceptie-kostendiverse inkomsten ten gezamenlijkeu bedrage van ƒ30,325. De voor het huishoudelijk bestuur (waaronder begrepen zijn: jaarwedden, onderhoud van gebouwen stratenwegen wandelplaatsengrachten brug gen enz.) onder de gewone uitgaven uitgetrokkene sommen bedragen te za men 72,369 die voor publieke veiligheid (politie, verlichting, brand spuiten, militaire gebouwen, klapwacht, begraafplaats, schutterij, enz.) ƒ54,828.95; die voor het armwezen (subsidie aan godshuizen, aan weldadige inriglingenBuiten-gasthuis, stads-doctoren en apotheek, subsidie aan de Maatschappij van Weldadigheid) te zamen ƒ86,570; die voor openbaar on derwijs ƒ20,291. De uitgaven voor de plaatselijke gevestigde schulden bedragen ƒ32,050.874. De uitgaven van buitengewonen aard (aflossing van schuld 4000; toelaag aan het schuitenveer op Amsterdam 1200; tekort op de rekening van de trekvaarten en wegen ƒ8,500; tekort op de gelden afkomstig van het slot der kas-rekening over 1846 3642.67) te zamen 13,342.67. CHINA. CANTON, 28 November. De Mandarijn heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zich over het volk beklaagt dat de goede inzigten der regering tot vreedzamen omgang met vreemde volken dwarsboomt. Weet, zoo wordt het volken de krijgslieden aangesproken, dat de Chinezen en vreemdelingen leden zijn van hetzelfde gezin weet dat de bron van het geluk in vrede en rust gelegen is, en dat de geest van overeenstemming tot den gelukstaat leidt. Dat dan voortaan de ouders hunne kinderen, en da oudere broeders de jongere leeren om in vriendschappelijke betrekkingen met vreemden te leven en alles te vermijden wat achterdocht kan wekken. De Mandarijn van het landschap Fwan-Yu heeft verklaard, dat de Ame rikaan Roberts een plaats heelt geopend om de Schriften te verklaren en da boozen te verbetereneri dat er lieden zijn die daar geweld hebben ge pleegden vermaant nu dat degenen die de Schriften willen leeren kennen, er heen kunnen gaan maar dat zij die dit voornemen niet hebben er niet komen mogen om daar onder valsche voorwendsels wanorde te stichtenwant dat de schuldigen zullen gestraft worden. Wel mogen wij deze berigten, hoogst opmerkelijke teekenen des tijds noemen. O O IT-IN DIE. BATAVIA27 November. In de Javaschc bladen wordt het omstandig verhaal medegedeeld van een moord, gepleegd aan den Amerikaanschen zendeling te Ningpo, Walter M. Lowrie, die in den jongstleden zomer eene reize had ondernomen naar Shang- hae, om aldaar, in vereeniging met eenige zijner ambfgenootcn de vertaling van het Nieuwe Testament in hel Chineesch na te zien.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1