Eergisteren, den naamdag des Konings, wilden eenige hovelingen Z. M. inet gejuich in den schouwburg ontvangen. Het publiek gaf echter door ge fluit zijne afkeuring hierover te kennen. ZWITSERLAND. BEUN20 Januarij. Gisteren heeft de Landsvergadering uit Neufcliatel eene gezamenlijke nota van de aldaar bijeen zijnde drie vertegenwoordigers van Frankrijk, Oosten rijk en Pruissen ontvangen. In dat stuk worden de vier volgende punten verklaard 1°. Dat de kantonnale souvereiniteil niet geacht kan worden in de mi litair door andere kantons bezette kantons, en te midden der daden, welke dien toestand verzeilen werkelijk te bestaan; 2°. Dat eerst dan, wanneer gezegde kantons, aan hunne volkomene on afhankelijkheid teruggeven, hunne regeringen vrijelijk zullen hebhen kunnen constitueren, het eedgenootschap beschouwd zal kunnen worden, als in eenen regelmatigen en met de traktaten overeenkomstigen staat te zijn 3°. Dat de terugbrenging op den voet van vrede der krijgsmagt in al de kantons de noodwendige waarborg hunner onderlinge en algemeene vrijheid is; 4°. Dat geene verandering in het Bondsverdrag op eene wettige wijs kan daargesteld worden, dan voor zoo ver het de eenparige stemmen aller kan tons, waaruit het eedgenootschap bestaat, op zich vereenigl. De Landsvergadering schijnt overigens niet zeer gezind zich aan de ver langens der drie Landmogendheden te onderwerpen. Er is eene concept-pro clamatie opgemaakt, waarin gezegd wordt, dat zoo een binnen- of buiten- landsch vijand ondernam Zwitserlands rust te verstorende Landsvergadering overtuigd isdat al de burgers-soldaten als een man zouden opstaan om het Vaderland te verdedigen. De Groote Raad van Freiburg heeft beslotendat de aanleggers en deelnemers van het afzonderlijk Verhond de som van 1.600,000, de wereld lijke geestelijkheid 60,000 en de kloosters 750,000 fr. zullen moeten betalen tot dekking der oorlogskosten. se E 1 «3 E 11 K X MUNCHEN22 Januarij. De Koning heeft aan den schipper Adam Geiger van Aschaffenburg, die met het schip Amsterdam en Weenen de eerste vaart van Nederland naar U Oostenrijk door het Lodewijks-kanaal volbragt heeft, de Orde voor Verdien sten geschonken. Op hoog bevel der Regering mogen de Jesuiten welke zich uit Zwitser land verwijderd hebben, zich in het Rijk slechts zeer kort ophouden. Er heerschl hier onder de ambtenaren en in de adelijke kringen groote ontevredenheid, door de hulde, welke zij gedwongen worden aan de Gravin van Lansfeld (Lola Montes) te bewijzen. Aan de Officieren van het garni zoen werd onlangs bevolen de soirées der Gravin bij te wonenof anders hun ontslag te nemen. De Directeur van den Koninklijken schouwburg werd afgezet, omdat zijne vrouw en dochter geweigerd hadden naar eene soiree der Gravin te gaan. De Minister van Oorlog zou deswege zijn ontslag hebben ingediend. PRVISSEN. BERLIJN, 23 Januarij. In de zitting van de Vereenigde Commissie der Stenden, van den 20ste" dezer, is met 63 tegen 43 stemmen bepaald, dat de doodstraf niet zal af geschaft worden. Voorts is bepaalddat de doodstraf door middel der guillotine zou worden voltrokken. De Baron van Humboldt is hier uit Parijs teruggekeerd. Fit Keulen wordt geschreven, dat wegens de laagte van den Rhijn thans de grondslagen bloot liggen van de pilaren der groote brug, die Keizer Constantijn in 308 deed leggen. Men heeft ook onderzoek gedaan naar die door Julius Caesar gelegd, maar tot hiertoe zonder gevolg. F RANKRIJ R. PARIJS, 25 Januarij. Een hoofdambtenaar bij de kanselarij van het legioen van eer is gevan gen genomenbeschuldigd van valschheid in authentieke geschriften en van bedriegelijke toeëigening van fondsen. De deira van Abd-el-Kader is in de vlakte van Meleta ontbonden ge worden door den Luitenant-Generaal de Lamoricicre en al de Arabische opper hoofden en Aga's. Zij bestond uit bijna 6000 personen. De eenige stam die nog tegenstand boodheeft zich ook nu onderworpen. In eenige deelen des lands doet zich de winter streng gevoelen; in het departement Tarn zijn 4 personen in de sneeuw omgekomen en op an dere punten heeft men menschen dood op de wegen gevonden. De Baron de Choiseul heeft aan de stad Digoin, Dep. Saoueet Loireeen hospitaal geschonken, dat hij voor zijne eigene rekening heeft laten bouwen en van benoodigdheden heeft doen voorzien. IS IE Sj €51 IE, BRUSSEL, 25 Januarij. De Koning heeft bepaald, dat elke 5 jaren alhier, bij gelegenheid der September-feesteneene tentoonstelling van voortbrengselen van Land- en Tuinbouw zal gehouden worden; dc eerste zal dit jaar plaats hebben. Bij gelegenheid van de beraadslagingen der Vertegenwoordigers over de brgrooting, werd door een der leden eene blaam geworpen op het vorig Mi nisterie, hetwelk zoo vee) decoration der Leopolds-Orde had uitgegeven, dat daardoor eene buitengewone uitgave van 19.000 francs aan kruisen en lint is ontstaan. Er werd voorgeslagen de aangevraagde 19,000 francs niet te ver leunen, welk voorstel de Kamer echter met 34 tegen 28 stemmen verwierp. De lndependance bcrigt, dat de Minister van Finantien Veydt zijn ont slag had ingediend, evenwel niet uit staatkundige redenen, maar zoo het heet, wegens minder gunstige gezondheid. §TADS BEIRKbil'. Burgemeester en Wethouders der Stad JLeyden in aaincrking nemende, dat uithoofde van het sterk stokenhetwelk vrij algemeen plaats heeft, de Schoorsteenenen bijzonderlijk de thans zoo alge meen gebruikt wordende Kagchelsbuitengewoon behooren te worden gerei nigd, ten einde de aanleiding tot brand, welke daardoor zoude kunnen ont staan, zoo veel mogelijk weg te nemen, noodigen hij deze de Ingezetenen uit, om daartoe mede te werken, en mitsdien hunne Schoorsteenen en Kag- chelpijpen zonder uitstel, zoodanig huitengewoon te laten reinigen, als de veiligheid voor brand en de aard derzelve vereischen. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden op den 27slen Januarij 1848. DU RIEU. f Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. ARAB EMUE-WIK UWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCHOOL. Den 27sten Januarij de Heer J. G. C. Nielant, van Zwolle, in de Regten, met Theses. RERHAIEUWS. AMSTERDAM, 25 Januarij. Ter vervulling der vacature van eene Pre dikantsplaats, veroorzaakt door het overlijden van Ds. J. Corstius, en voort durende door het bedanken van Ds. W. R. Veder, is door Diakenen dei- Hervormde Gemeente te dezer stede, de volgende nominatie uitgebragt DD. C. E. van Koetsveld, te Schoonhoven; H. A. G. Brumundte Vlaar- dingen; C. S. Adama van Scheltema, te Hoorn; R. Bennink Janssonius, te Arnhem; J. P. Hasebroekte Breda, en J. Broedelet, te Gouda. DrietalDD. van Koetsveld Brumund en Adama van Scheltema. Houtteelt. De Ondergeteekendenovertuigd van de behoefte welke er bestaat aan een werk over de Nederlandsche Houtteelthebben zich vereenigdom daarin zooveel mogelijk te voorzien. Zij wenschen echter hetzelve die volledigheid te geven, welke vereischt wordt, om aan de algemeene behoeften te voldoen, en beschouwen daarom de medewerking van vele zaakkundigen in de ver schillende oorden van ons land woonachtig, als allezins noodzakelijk. Zij nemen alzoo de vrijheid, in het belang der Nederlandsche Houtteelt, een ieder, die eenige ondervinding in deze teelt verkregen heeft, dringend uit te noodigen, om hen hierin de behulpzame hand te verleenen. Elke opgaaf, in betrekking tot dat onderwerp, zal in dank worden aangenomen, doch bij voorkeur wenschen zij de volgende mededeeliiigen te ontvangen: 1. Eene opgave van de meest gewone wijze van aanleg en onderhoud van verschillende bosschen, op de plaats waar men zijne bezittingen heeft. 2. Eene berekening van kosten van aanleg en van onderhoud. 3. De verbeteringen welke inen meent te kunnen invoerenof welke men reeds daargesteld heeft. 4. Het doel waartoe het Hout gebruikt wordt. 5. Eene opgaaf van opbrengsten, na aftrek van alle onkosten. Eene naauwkeurige opgave, vooral van het laatste punt, (N0, 5) achten zij van het grootste belang, omdat deze opgaven als het ware den grondslag uitmaken, waarop de Houtteelt diende te rusten. Hiertoe is voor Hooghout vooral dienstig de vermelding van opbrengsten van gevallen bosschenin verband met de waarde van het land, de kosten van aanleg, de ouderdom van het hout, de grondlasten enz.; terwijl voor Hakhout eene opgave van opbrengsten, over eene reeks van achtereenvolgende hakken, en de vermel ding van de tijdruimte tusschen de hakkenonvermijdelijk noodig worden geacht. Zij twijfelen niet of ieder Houtteeler zal het noodzakelijke dezer aanvragen erkennenen daarom koesteren zij de hoopdat de begeerde medewerking niet zal ontbreken. Men verzoekt de opgave aan een der Ondergeteekenden te doen toekomen. RICHARD W. BOER, te Utrecht. J. WTTEWAALL, te Voorst. ARMVERZORGERS der Evangelische Luthersche Gemeente te Leyden doen bij deze dankbare melding van den goeden ontvang cener Somma van ƒ12.50, hun bij missive Amst. 25 Jam 1848, Jacobus II: vs. 26 geworden. Bevelende hunne Armen bij voortduring der weldadigheid aan. J. M. GUTBERLET, President.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3