LEYDSCHE COURANT. 1848. VRIJDAG, 28 JANUARIJ. RI NN EN L A N DSC H E B E IG TEN N°. 1 i De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Vie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een Bijvoegselbevat tende de Stedelijke BlegrooKng-, welke ook afzonder lijk, a ÏO Centen, ter Blrukkerij te verkrijgen is. LEYDEN, 27 Januarij. Wij vernemendal er op aanstaanden Zondag den 305lCD de- ter, in alle de Gereformeerde kerken, den gelieclen dag, eerie buitengewone Collecte zal plaats hebben. Zoo wij wel onderrigt zijnzal de opbrengst daarvan geheel en alleenlijk besteed wor den tot buitengewone ondersteuning en uitreiking aan hen die om verschillende redenentot hiertoe daarvan verstoken moesten blijven. Het is te wenscbendat de weldadige gevers bij de toenemende behoefte der armen in deze nijpende koude en daaruit voortvloeiende werkeloosheid een onbekrompen ge bruik van deze gelegenheid zullen maken. Een onzer Sladgenootcn heeft, in de Leydsche Courant van den 12d™ Januarij jl.de algcuieene aandacht gevestigd op liet Concert, dat op Dings- dag den lslen Fehruarij e. k. door den Heer N. J. AA'etrens gegeven zal wor den. Wij stemmen den knnslkennendcn schrijver van dat artikel gaarne alles toe, wat hij omtrent de talenten en de verdiensten van den Heer N. J. Welrens heeft aangevoerden verheiden het genoemde Concert met cene hoog gespannen verwachting. Wij gevoelen er de waarde van dat hetin onze stad, ecne nieuwe proeve zal opleveren van het vermogen der kunst, ook onder iiare edelste vormen en op eenen der hoogste trappen van hare ontwik keling, maar wij vermenen dat er nog andere en meer gewigtige redenen bestaan om onze belangslelling in zulk een Concert te hetoonen, dan die door den schrijver van het genoemde artikel zijn aangestipt, en wij oordeclen het daarom niet ongepast, nog eenmaal op dat Concert terug te komen. De beoefening der toonkunst is in deze stad vrij algemeenmaar toch zijn er weinigen die haar zoo veel zorg en slndie wijden, als zij vordert, om dat uitstekend middel ter veredeling en beschaving te kunnen zijn, dat zij hij cene behoorlijke beoefening wezen kan en wij mogen het daarom niet als cene onverschillige zaak beschouwen, mannen in ons midden te hebben, die, hij liet vermogen, den goeden wil bezitten om haar onder ons krachtda dig te bevorderen. Wij eischcn, wat de toonkunst betreft, gewoonlijk te wei nig van ons zeiven en onze kinderen, maar buitensporig veel van ben, aan wie wij de mnzijkale opvoeding van onze jeugd toevertrouwen; en terwijl wij talenten begeerenvei liezen wij veelal de achting en de onderscheiding uit het oog, die wij aan talonten verschuldigd zijn. Wij meenen het regt te hebben onze onderwijzers in de toonkunst met de groote virluosen te meten die zich bij zeldzame gelegenheden in onze stad laten hoorenmaar terwijl wij erkennen dat sommigen onzer onderwijzers dien strengen toets gelukkig kunnen doorslaan, terwijl wij hegeeren dat zij zich op die hoogte staande houden, vergeten wij niet zelden hen daartoe op te wekken en aan te vuren, vergeten wij niet zelden hoe treurig zij hij ons beloond en vergolden worden. De verdiensten van den Heer N. J. Wetrcns zijn Ie zeer bekend om onze lof spraak te behoeven, maar wij zouden niet durven verklaren dat zij in de zelfde mate gewaardeerd worden, en stellen wij er prijs op, dat hij den bloei der toonkunst onder ons krachtdadig blij ve bevorderen, dan moeten wij hern de ondersteuning ook niet ontzeggendie bij van onze zijde ver wachten kan. Het Concertdoor den Heer Wetrcns te geven, is ons een aangenaam be wijs van zijnen onverflaauwden ijver en bestendig streven naar vooruitgang in zijne kunst, die wij te meer waarderen, daar wij in hem niet alleen een uitstekend talent, maar ook een' rijk begaafden en naauwgezettcn onderwijzer erkennen. Men zoude geheel een vreemdeling in de toonkunst moeten zijn om niet Ie begrijpenboe vele nieuwe studiën en nieuwe zorgen zulk een Concert vereischt, welke aanzienlijke uitgaven gevorderd worden voor een orchest, zoo als de Meer AVetrens gewoon is het ons te geven, en liet zoude dus ligtelijk in ons eigen nadeel kunnen zijn indien de loffelijke pogingen van den Heer AVetrens andermaal alleen met eenige toejuichingen en eene aiet onbelangrijke geldelijke schade mogten vergolden worden. In het belang van de stad onzer inwoning hopen wij alzoo dat het Concert, door onzen verdienstelijken Stadgenoot te geven, cene zeer groote deelneming zal vinden en een krachtig bewijs zul opleveren niet alleen voor ons kunst gevoel, maar ook voer onze juiste waardering van zijne verdiensten. Zoo zullen wij liet onze er toe bijdragen om eene kunst onder ons te doen bloci- jen, die onze (misselijke kringen met liefelijke banden kan omstrengelen, die ons naauwer aan onze kinderen en cchlgenootcn kan verbinden, die ons gevoel kan veredelen ons gemoed kan verheffen en ons nieuwe krachten kan schenken voor de vervulling der soms mocijelijkc pligtcnoris hier heneden opgelegd. K Uit liet Jaarboekje voor het Koninkrijk der NederlandenJaar gang 1848, blijkt, dat de bevolking op 1°. Januarij 1847 bedroeg, 3.062.223 zielen. In 1846 waren er 100,792 kinderen geboren, en overleden 91,930 personen; in de 3 vorige jaren waren gemiddeld 75,592 personen gestorven, en in bet cholera-jaar slechts 71,266. 'sGRAVENHAGE26 Januarij. Z. M. beeft aan Jhr. P. F. von Sicbobl, tot dusver den rang bezittende van Dirigerend OlGcicr van Gezondheid hij het leger in Ned. Indie, den titulairen rang toegekend van Colonel, inct vergunning om de uniform tc dragen van den gcneralen staf des gemeldcn legers. Het heeft 11. M. de Koningin behaagd de opdragt aan te nemen van een werk, getiteld: Descriptions et figures des plantes nouvelle s et rares du Jardin Botanique de buniversite de Leyde et des principaux jardins du Royaume des PYiys Basdoor den Hooglecraar AV. H. de Vriese en uit te geven hij de hecren A. Arzn en Comp., tc Leyden. Het prospectus van dit belangrijk werk zal de oplettendheid der geleerde wereld en van het be schaafd publiek, dat een levendig belang stelt in de kennis van de schoonste verzamelingen der kruidtuinen, hijzonder boeijen. Daar liet wetenschappelijk gedeelte van bet werk aan den lloogleeraar AV. II. de Vriese_is opgedragen, zoo kunnen de bnitenlaridsclie geleerden zicli overtuigd houden, dat dit een werk is, dat hunne oplettendheid, hunne aandacht en hunne goedkeuring waardig zal zijn. Ook de platen zullen niets te wenschen overlaten. Zij zullen naar de natunr worden geteekend door bekwame kunstenaars en met de grootste zorg worden gekleurd. De tekst, houdende de beschrijving der plan ten, zal in het fransch worden opgesteld. Ook de uitvoering, wat druk en papier aangaat, zal aan den eisch des lijds volkomen beantwoorden. Alles verecnigt zich alzoo, om deze waarlijk pracht-uitgave aan het publiek, dat nuttige en fraai uitgevoerde werken wcnscht te ondersteunen, aan te hevelen. Men mag alzoo een aanzienlijk debiet zoo binnen als buiten 's lands ver wachten. Ilceds ziet de eerste aflevering het licht. Ten gevolge der ongunstige herigten, gisteren uit Madera ontvangen, nopens den toestand der gezondheid van Piins Alexander, is de heer Dr. P. E. Everardgeneesheer van HM. MM., uit deze residentie derwaarts vertrokken. Z. M. de Koning van Pruissen heeft Z. Exc. den Graaf van Konigsmarck, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het Nederlandsehe Hof be giftigd met de ster van den Rooden Adelaar, tweede klasse. Ten gevolge van de berigten van Sicilië, dezer dagen tc Parijs ontvan gen, zou aan den Baron de Bussièreslaatstelijk buitengewoon gezant en ge volmagtigd minister van Z. M. den Koning der Franschcn bij het Nederland sehe Hof, doch die tot Fransch ambassadeur te Napels benoemd is, de last gegeven zijn, zich onverwijld naar zijne nieuwe betrekking te begeven. De baron de Bussières was herwaarts gekomenom bij de viering van den ver jaardag van H. M. de Koningin, die den 19dc" dezer beeft plaats gehad, te- woord ig te zijn. Men verneemt dat de tleer Neville D. Gohlsmid directeur van de gaz- fabrick alhier, ecne hoeveelheid van 20,000 ffi coke aan de armen dezer stad geschonken heeft, tot brandstof van de hulpbehoevenden. Eenigcn tijd geleden mogten wij de voltooijing aankondigen van het zoo belangrijk door den Heer Staatsraad Mr. Groen van Prinsterer uitgegeven werkArchives ou Correspondance inedite de la maison d'Orange Nas sau. In de voorrede van het 3dc deel was door dien geleerde aangekondigd, dat de Heer Mr. J. F. Bodel Nyenhuis, die hem hij de uitgave der Archi ves zoo groote diensten beweeshet voornemen had opgevatom personen- en laken-iegisters over de eerste Serie daarvan te vervaardigen. Deze register»

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1