vervolgers had moeten overgeventerstond zou nu e n togt tegen Palo en Kreili aanvangen men hoopte nog veel van het geroofde vee op het grond gebied van laatstgenoemden aanvoerder te vinden. De Boeren van Port-Natal louden onder elkander zeer verdeeld zijn, en velen weiischen dat de Regering het land in bezit nam. TEBEE1VIGDË ST.ITKX. NEYV-YORK, 2 Januarij. Reeds zijn er voordragten in het Congres gedaan tot versterking van het leger met 10 regementen en tol aanwerving van 20 regementen vrijwilligers voor drie jaren of korterhij deze voordrag! was nog niet bepaald hoe men de zwarigheid zou opruimen om de aanvulling der schatkist gelijken tred Ie doen houden met dien aanwas des legers; want men begrootte de henoodigde som ten minste op 17 milliocn dollars, en wist er niet anders op dan schat kistbiljetten uit te geven, vermits men dari vooreerst voor eerie kleinigheid aan papier en drukloon weder eenige rnillioenen kon gebruiken. Wel was er in 1847 20 milliocn gulden Nederlandsch uil Europa, alleen te New York in omloop gebragt; maar dit was onder hel publiek gekomen, en de verschillende banken waren schaars van klinkende munt voorzien; men vreesde dat de laatste gedurige uitvoer van geld, het aan deze instellingen wel eens zeer bezwaarlijk zou kunnen makenom haar uitgegeven papier te dek keu. SPiLKJE. MADRID, 13 Januarij. Heden heeft de Senaat ccne zitting gehouden. De toevloed in de tribunes was zeer groot; de Generaal Espartero legde in deze zitting den eed af als lid van den Senaat, op uitrioodiging van den Hertog de Baylena, naast wien de geïnstalleerde plaats nam. Daarop las de President van den Ministerraad ten rapport voor van den Kapitein-Generaal van Katalonie, welke verklaart dat dc benden opstandelingen verdwenen zijn en dat de rust in Katalonie ge heel hersteld is. Vervolgens is de zitting opgeheven. Vóór Maandag zal de Senaat niet meer bijeenkomen. Toen de Senatoren het paleis der Cortes verlietenhad zinh voor de deur eene onafzienbare menigte verzameld, die den Generaal Espartero wenschte te begroeten. Het volk nam op zijne passage de mutsen af; en slechts met moeite kon hij door de menigte heendringen om zijn rijtuig te bereiken. Er werd echter geen gejuich aangeheven. ITALIË. ROME, 10 Januarij. Alhier zou rnen niet tevreden zijn over den uitslag der benoemingen bij de verschillende Ministerrenzij zijn zamengesteld uit vier Kardinalen en vijl Prelaten. Eerstgenoemden zijn: Kardinaal Ferretti, Buitenlandsche Zaken Kardinaal Mezzofanti, Openbaar onderwijs; Kardinaal Massino, Openbare wer ken Kardinaal Biario, Handel, Nijverheid en Landbouw. Te Pavia heeft een bloedig gevecht tusschen de Studenten en Oostcnrijksche traepen plaats gehad, van welke laatsten er eenige gedood zijn. De Hooge- school is daarop gesloten en vele studenten hebben de stad verlaten. De groote schouwburg wordt bijna niet meer bezocht. De adelijke Lombardisch- Venetiaansche wacht, bij gelegenheid van de krooning des Keizers te Milaan opgerigt, heeft haar ontslag ingediend. Volgens het officieel blad echter van Milaanzouden de voorgevallen ongeregeldheden vair veel minder aanbelang zijn. Dat blad deelt het volgende mede: Dm 9dtn dezer is de rust in Pavia verstoord door eene menigte per sonen van verschillende klassen, waaronder lieden, die aldaar niet te huis behoorden, en welke, onder een woest geschreeuw, burgers Zoowel als an deren wilden beletten, op straat te rooken. Daar bet nalaten van bet rookpn en de goede raad van welgezinden niet haatte, moest de politie, door eenige dragonders ondersteund, tussehenbeide komen, en «laar men alstoen met steenen begon te werpen gebruik maken van hare wapenen waarbij eenige lieden werden gewond en andere gevat, doch waardoor verder de open ba re orde is hersteld. Het aantal der gekwetsten wordt op 8 gerekend, waaronder 2 Studenten. Den volgenden dag heeft een deel der studerende jeugd op eens geweigerdde lessen der Hoogleeraren te hoorendoch zijn zijdoor torspraak van welgezinden, daarvan tei uggebragten zijn de voorlezingen als naar gewoonte gehouden zonder dat de overheid zich dadelijk daarmede heelt behoeven in te laten. Geen gezeten burger heeft aan deze wanorde deelgenomen. De gisting der gemoederen neemt te Napels dagelijks toe; Zwitsersche en andere troepen doorkruissen dag en nacht de stad. ZWITIERLAN». In de Zitting aan den Landdag van den 14de° dezer is ernstig beraadslaagd over de vraag, of men hij het Hof van Rome niet behoorde aan te dringen op de terugroeping van den Nuntius, omdat hij, in plaats van den vrede te bevorderen, den burgeroorlog had aangeraden, door aan de bewoners der 7 kantons te verzekeren, dat het een godsdienstoorlog was. Doch daar sommi gen meenden, dat het vervangen van dezen Nuntius weinig zou baten, omdat van de Paus, betreffende de kerkelijke zaken, niets bevredigends te wachten wasis daaromtrent niets bepaalden is een voorstel oin te onderzoeken in ■welke betrekking de Nuntius tot het eedgenootschap geplaatst is, met aan zienlijke meerderheid afgewezen. De Groote Raad van Lucern heeft het beginsel aangenomen, dat de Rooinsehe Godsdienst die van den Staat is, en dus niemand van het kanton burger kan worden, die haar niet belijdt. OOSTENRIJK. WEENEN14 Januarij. Vier Tnrksche jongelieden, die op kosten van den Sultan, aan onze Hooge- school in de Geneeskunde gestudeerd haddenzijn gisteren in dat vak gepro moveerd. In Bohemen worden voor het Oosteririjksche leger eenige duizende paar den opgekocht. PRUIS SEN. Een dagblad te Munchen deelt de hoofd bepalingen mede van het concor daat tusschen Rusland en den Pausehjken Stoelen die op het volgende zouden neêrkoinen Voor het vervolg zal Rusland zeven Katholijke Bisdommen bevatten, als: Mohilew (aartsbisdom), Wilna, Balsch, Minsk, LantzkZitamir, Kaminiek en Cherson. Dit laatste Bisdom wordt nieuw geslicht en door de Regering geldelijk ondersteund; het strekt zich uit tot Bessarabië, Tauris en den Kau- kasus. Eene afzonderlijke hulle zal de grenzen dier verschillende Bisdommen bepalen, en de tot ieder derzelve hehoorende parochiën aanwijzen. De Bis schop van het nieuwe Bisdom Cherson geniet een jaarlijksch inkomen van 4,500 zilveren roebels. Het kapittel bestaat uit 9 kanunniken, waaronder 2 dignitarissen het seminarium der Bisdommen met 20 kweekelingen wordt van regeringswege onderhouden. De Bisschoppen en wij Bisschoppen, zoowel in Rusland als in Polen, worden telkens eerst na eene voorafgaande overeen komst tusschen de Keizerlijke Regering en den Pauselijken Stoel benoemd, waarna de Paus hun de kerkelijke aanstelling zal doen geworden. De leiding der geestelijke aangelegenheden wordt geheel aan den Bisschop overgelaten doch bij gewigtige onderwerpen, b. v. huwelijkszaken, geschillen over kerkelijken eigendom enz., moet vooraf het consistorie des Bisdoms, dat eene raadgevende slem heeftdoor hem gehoord worden. De leden van het consistorie ziju geestelijken, die door den Bisschop, onder goedkeuring der Regering, daartoe benoemd worden. Onderwijs en tucht in de seininariën worden, volgens de voorschriften van het concilie van Trente, aan de leiding en net toczigt vau den Bisschop onderworpen. Alvorens eenen Rector, Hoogleeraar of Leeraar te benoemen, moet hij zich echter vergewissen of de Regering in een wereldlijk opzigt tegen die benoeming geene zwarigheid heeft in te brengen. De Aarts bisschop van Mohilew heeft ongeveer dezelfde voorregten. De Pastoors wor den met toeslemming der Regering, onder voorbehoud der patronaats-regten en na een voorafgaand examendoor den Bisschop benoemd. De kerken zullen door de gemeenten uit vrijwillige bijdragen moeten worden opgerigt maar de Regering geeft de hoop, bijdragen Ie zullen schenken en hel getal der parochiën naar gelang der behoeflen te zullen vermeerderen. Na weder- zijdsclie bekrachtiging dei; beide Hoven zal men zonder uitstel tot de benoe ming der Bisschoppen overgaan. Uit een sehrijven van 2 November door den Anglikaanschen Bisschop te Jeruzalem aan de voorstanders der stichting van dat Bisdom gerigt, blijkt dat de houw der Protestantsche kerk op den berg Sion zoo ver was gevorderd, dat zij op Woensdag in de Paascliweek pleglig zal kunnen ingewijd worden. Zijne berigten zijn gunstig omtrent de Protestantsche gemeente te Jerusalem eu de belangstelling der Israëlitische bevolking dier aloude hoofdstad in de zaak des Christendoms. ENGELAND, LONDEN, 18 Januarij. De Regering heeft te kennen gegeven, dat zij de belasting op de inkom sten, wrlke tot April aanstaande was vastgesteld, weder zal voordragen, doch met onderscheiden veranderingen. De taart welke bij gelegenheid van het Driekoningen-feest aan H. M. ten geschenk is gegeven, munt als een meesterstuk van Suikcrbakkcrskunst uit. Zij is 3 voet in doorsnede en 4 voet hoog, met 20 Cliinesche figuren versierdwelke zich bewegen op de musick die in de taart is aangehragt. Ook wordt zij doorsneden door eene heek, waarin gouden en zilveren visehjes schijnen te zwemmen. In Ierland blijft de speciale commissie tot straffing der plaats gehad hebbende ongeregeldheden haren last met groote strengheid voorzettensedert hare aankomst te Ennis heeft zij weder twee doodvonnissen uitgesproken. De geestelijke overheden zijn van voornemen in Chinaen wel waar schijnlijk te. Hong-Kong, een Bisdom te vestigen, waartoe reeds 18,000 verzameld is door vrijwillige giften, waarvan 5,000 bestemd zijn voor eene aan dat Bisdom verbonden leerschool. Als men nog 2,000 meer verza meld heelt, zal de magtigirig van de Regering gevraagd worden voor de oprigting. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Januarij. De Regering zou, ten gevolge van de onderwerping van Ahd-el-Kader aan de Kamers een nieuw plan van kolonisatie van Algerie voorstellen. De Onder-Koning van Egypte zou geweigerd hebben Abd-el-Kader in zijne stalen te ontvangen, en nu zou de Regering voornemens zijn hem naar onze kolonie Senegal te doen overbrengen. Hij laat zich door zijn tolk op het. fart Lamalguc de geschiedenis der veldtogtcn van Napoleon voorlezen. Het adres van antwoord op de troonrede is door dc Kamer der Pairs

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2