BUITEMLAEDSCHE BERiGTEJN. wasonder het voortdurend uitvoeren van sehoone muzijkstukkenwerden de ceremoniemeesters en de commissarissen van orde in de receptiezaal binnenge leid en hield een hunner, de Heer Humme, eene toepasselijke aanspraak die algemeen genoegen deed, en die door den Beschermheer, Z. K. H. den Prins van Oranje, op eene minzame en voor de Akademie zeer vleijende wijs beantwoord werd. De Stadenten-societeit Phoenix was dezen avond zeer fraai verlicht. Alles is in de grootste orde afgeloopen. Het feest heeft algemeen genoegen gedaan. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag gegeven aan Mr. J. van Kuyk als Leeraar in de Maatschappelijke Huishoudkunde aan onze Akademie. AMSTERDAM, 16 Januarij. Het getal der geborenen van 10 tot 15 Januarij binnen deze stad be draagt 146, dat der overledenen 234. Er bestaat eenige reden om te verwachten dat de werkzaamheden in de suikerfabrijk van de Heeren C'. de Bruyu en Zonenondanks de plaats hebbende finantiëele stagnatie, bij voortduring zullen worden voortgezet. Die van de Heeren J. 11. Rupe en Zonen zal eerlang al hare werkzaamhe den staken. Het passief van dit huis bedraagt, naar men verneemt, ruim ƒ1,300,000, het actief weinig meer dan ƒ100,000. De brand van October 1845 schijnt de hoofdoorzaak van dezen treurigen toestand te zijn. Van den 24stcn tot den 27stc" Maart aanstaande zal er alhier in het lokaal van de Akademie van Beeldende Kunsten, eene Tenstoonstclling wor den gehouden van bloemgewassenvruchtengroentenwerktuigen voor den landbouw en tuinsieraden. Aan de inzenders van de bestgekenrde voorwer pen zijn een groot aantal prijzen uitgeloofd. Betreffende het plan tot overdekking van de beurs vernemen wij, dat boven de kolommen der gallerijen een muurwerk zal worden opgetrokken ter hoogte van 3 el 10 duim, ruimschoots voorzien van ramen om het licht van boven te laten invallen dat voorts ter meerdere verspreiding van licht onder de gallerijenook in de zijgevels van het beursgebouw rarnen zullen worden gebragt; dat onder het dak over het middenplein eene zoogenaamde cliarpente apparente zal worden ingerigt, tot bevordering van de doorstroo ming van frissche lucht en tot breking van het geluid en dat tot wering van den togt een muur zal worden opgetrokken tusschen de peristyle en de eigenlijke beurszaal die door eene klok en een' windwijzer, in verband met cenen op het dak te plaatsen vleugel, zal worden versierd. Het gehcele werk zal moeten gereed zijn den ls,en November aanstaande. Er zal geen hulplocaal voor de beursgangers worden ingerigt, maar de werk zaamheden zullen gedurende den tijd van het beursbezoek gestaakt worden. AmstCour.) UTRECHT, 16 Januarij. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. onze geliefde Koningin zal ons stedelijk bestuur een waar volksfeest geven. Dien dag zal in de zalen i van het militair logement aan 4000 behoeftige personen gelegenheid gegeven worden om een maaltijd van zuurkoolaardappelen spek en brood te hou den. Des morgens te 11 ure zullen de genoodigden worden toegelaten en plaats kunnen nemen aan daartoe ingerigte tafels, waarop men 500 couverts plaatsen zal. Aan de verschillende wijkmeesters en armbesturen zullen kaartjes worden afgegeven. DEVENTER, 15 Januaaij. De Stads Courant behelst den staat der hegrooting van ontvangsten en uit gaven harer stad voor 1848, waaruit blijkt, dat de ontvangsten geraamd worden op 262.075.13Jde uitgaven op 221,091.89J zoodat op een batig slot van ƒ40,983.24 gerekend wordt. ASSEN, 14 Januarij. Volgens eene telling langs de huizen der inwoners, bedroeg dc bevolking van onze stad op den lste0 dezer 4,212 zielen, dat is 116 meer dan op den lstcn Januarij 1847. GRONINGEN, 14 Januarij. Ten einde de allczins overdrevenc herigtennopens den ongunsligen gezond- heids-staat hier ter stedezoo als die uit de Amsterd. Courant in andere bladen zijn overgegaan, naar waarheid teregt te wijzen, hebben wij van goe derhand vernomendat jaook bier ter stede vrij algemeen de griep epide misch heerscht, maar dat het groot-aantal sterfgevallen (b. v. 67 deze week, zijnde meer dan driemaal het gewone getal dooden)voor een goed deel ook moet worden toegeschreven aan de telken jare terugkeerende omstandigheden en ziektegesteldheden. Bovendien is het geheel onwaar, dat hier de Typhus zoo hevig of algemeen zou heerschen. Er zijn zoo als altijd in iedere stad ook nu enkele gevallen daarvan voorgekomen, die, ten onregte, meer dan gewoonlijk de oplettendheid des niet goed onderrigten publieks heb ben opgewekt. Wij wenschen door deze woorden, de ongerustheid te ver minderen van velen elders, die gewis met verlangen deze nadere bcrigten te gemoet zien. (A. H. B.) had gegeven. De maatregelenwelke ten gevolge van dat verschil van den kant der Turksche Regering genomen waren, zijn dadelijk buiten werking gesteld en de Gezant Mussurus zal zijnen post te Athene wederom gaan aan vaarden. Ook zal er een handelsverdrag tusschen de beide natiën gesloten worden. Sedert eenige maanden zijn belangrijke benoemingen bij het leger ge daan van mannen van wezentlijke verdienstendie in Europesche scholen zijn opgevoed en tot de partij der hervorming behooren. §PAIJE. MADRID, 8 Januarij. H. M. heeft gisteren aan Espartero, welke dien dag was aangekomen, in tegenwoordigheid van haar Gemaal, een gehoor verleend; hij moet wèl ont vangen zijn. Eergisteren heeft in de Koninklijke kapel van het paleis dc plegtigheid van het Driekoningenfeest plaats gehad, bij welke gelegenheid H. M. een rosé-zijden kleed droeg, hetgeen daarna in een rijtuig, begeleid door helle- bardiers naar den Hertog van Héja gebragt werdwier. hetvolgens zeer oude privilegiëntoebehoort. In de zitting der Cortes van gisteren is met 128 tegen 39 stemmen besloten de acte van beschuldiging van Salamanca in overweging te nemen. Salamanca woonde deze vergadering niet bijhij had zich verontschuldigd wegens ongesteldheid. Dr. Juan Sanchez, Professor in de geneeskunde en lijfarts van de Koningin, heeft zijn intrek in het paleis genomen, ten einde van meer nabij over hare gezondheid te kunnen waken. Espartero ontvangt menigvuldige bezoekenook van zeer hoog geplaat ste personen. In de laatste dagen zijn bij de bank van San Fernando 14,000 oneen goud ontvangen. Volgens El Clamor Publicoliggen hier te Madrid thans 60,000 per sonen ziek aan de griep. In Murcia is ook het grootste gedeelte der inwoners door deze kwaal aangetast, en te Seviiië een derde gedeelte der bevolking dien ten gevolge bedlegerig. De sterfte neemt in die stad zeer toe. TOSCAIE. LIVORNO, 7 Januarij. Gansch Boven-Italie verkeert in eenen toenemenden graad van onrust, die zich al verder en verder uitbreidt, en wier gevolgen nog niet te voorzien zijn, daar het de vraag zal wezen, of men overal die bewegingen genoegzaam zal kunnen leiden en alzoo in toom houden, dat ze lot geene uitersten over slaan die de rust der verschillende gewesten in gevaar zou kunnen brengen terwijl het Oostenrijk moeilijk zal vallen om door vertooning van aanwassende legermagt, den afkeer te onderdrukken die de volkeren van Italië meer en meer tegen zijne oppermagt doen blijken. In het Groothertogdom Toscane verraadt de regering groote twijfelmoe digheid. Te Livorno is het volk voor het paleis van den Gouverneur der stad den Generaal Sproni zamengeschoold en toen hij verscheen heeft men geroe pen: weg met Sproni, leve Guerrazi. De burgerwacht kwam in weerwil harer belofte niet op, en een veertigtal ruiters werd uitgejouwd. Sproni heeft daarop eene bezending verzocht juist met dien man aan het hoofd, en deze die de regering zeer vijandig is, heeft den volgenden dag het volk toegespro ken van het balcon van den Gouverneur Sproni. Er schijnrn echter wanordelijkheden voorgevallen, welke van eenen ernsti- gen aard zijnzoodat dc Groot-Hertog eene buitengewone commissie rnet on beperkte volmagt er heeft heengezonden. Er zijn daar maatregelen van geweld moeten genomen wordenen de Groot-Hertog heeft eene proclamatie aan zijri volk gerigt, waarin onder anderen het volgende voorkomt: »Brave en getrouwe Toscaners, het oogenblik is gekomen, om bij u aan te dringen dat gij beantwoordt aan die liefde, waarvan ik mijnerzijds reeds de ondubbelzinnigste bewijzen geleverd heb en die ik steeds met daden na drukkelijk zal weten te bekrachtigen. Weest niet bezorgd. Schaart u ge trouw rondom uwen vorst, even als kinderen rondom hunnen vader, en zijt overtuigd dat u geen van buiten dreigend gevaar ten onder zal brengen en dat er geene moeijelijkheid bestaat die ik niet te boven meen te kunnen ko men. Ik heb vast besloten de aangevangen hervormingen geheel ten uitvoer te leggen maar gij moet een onbepaald vertrouwen stellen in mijne bezorgd heid voor uw welzijn, want het door mij ondernomen werk kan niet gedijen noch uwe hoop vervuld worden wanneer eendragtwederkeerig vertrouwen en eene strenge inachtneming der wet ontbreken. Op dit oogenblik trekken de ongeregeldheden te Livorno al mijne oplettendheid tot zichsterk in het gevoel van,mijn regt en bezield van bezorgdheid voor uw welzijn, zal ik al les in het werk stellen om de duurzame rust van die zoo belangrijke stad te herstellen ik hoop daarbij op den bijstand der gewapende burgerwachtja meer nog dan op mijne eigene krachten vertrouw ik, ter bevordering van het heil van ons gemeene vaderland op de wapenen zijner burgers." Het dagblad van Florence, 't welk de bewegingspartij allezins is toege daan, heeft melding gemaakt van de vorderingen, die van de zijde der menigte in Rome den Paus zouden zijn voorgelegd, en heeft daarbij gevoegd, dat men twee voorname aangelegenheden had vergeten, te weten: 1". de af schaffing van den gedwongen onge'nuwden staat van den priesterals een krachtig middel tot verbetering der zedelijkheid; 2°. de afschaffing der kloos ters en der menigvuldige kerkelijke feestdagen in 't korteene geheele wijziging der kerkelijke verordeningen. TURKTE. CONSTANTINOPEL, 27 December. Thans heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken aan de Vertegenwoor digers der vijf groote Mogendheden bekend gemaakt, dat het verschil'met Griekenland vereffend is, daar de Grieksche Regering de noodige voldoening

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2