LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 19 JANUARIJ. 1848. BINNENLANDSCUE BERÏGTEN. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN18 Januarij. Bij besluit van den Gouverneur onzer Provincie zal dn loting voor de Na tionale Militie alhier plaats hebben, op Woensdag en Donderdag den lsteli en 2den Maar! 's morgens te 9 ure. Z. M. heeft ter vervulling der met 1° Januarij ontstane vacaturen in het provinciaal Collegie van Toezigt op de Kerkelijke Administratie der Her vormden in Zuid-Holland benoemd, op nieuw: Jhr. J. Quarles van Ufford Lid van Gedeputeerde Staten en E. Canneman, Staatsraad in Buitengewone dienst. Z. M. heeft benoemd tot leden en secundi der Evangelisch-Luthersche Synode voor dit jaar: DD. J. G. E. P. Fortmeijer, te Rotterdam; sec. 11. Ilcring, te Middelburg; J. G. Liernur, te Haarlem; sec. G'. Rieken, te Zaandam; Jhr. Mr. J. de Bosch Kernper, see. Mr. J. 11. Molken boer, beide te Amsterdam; J. Backer, te Oosterbeeksec. J. Simonsz, te Zaandam in plaats van den Heer J. G. Glasbergen, overleden, de Heer Mr. F. F. Karse- boomsec. de Heer P. A. Kuhnbeide te Amsterdamin plaats van den lieer H. F. Eijben, welke heeft bedankt, de Heer D. Paxrnansec. de Heer D. Slolte, beide te Amsterdam; wijders bij vernieuwing: tot President dier Synode, DD. J. Decker Zimmerman; tot Vice-President, H. J. Matthes te Leyden tot sec. van den Vice-PresidentJ. M. L. Rollte Amsterdam. 's GRAVEM1AGE18 Januarij. Het heeft H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje behaagd, aan den Heer J. G. A. Bosch, te Utrecht, vergezeld van een zeer vleijenden brief, te doen toekomen een kostbaar geëmailleerd horologie, met eene gouden ketting, als een bewijs Harer welwillendheid en erkentelijkheid voor de opdragt van een nieuw muzijkstuk, getiteld: Een Oranje-bloem. Z. Exc. de Baron de Bussières, Buitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van Z. M. den Koning der Franschen bij het Nedcrl. Hof is benoemd tot Ambassadeur bij het Hof van Napels. De Ridder de Bazo is wederom als Gezant van Spanje aan ons Hof be noemd en hier reeds aangekomen. Men herinnert zich, dat hij gedurende 14 jaren hij ons Hof die betrekking waardig had vervuld, zoodat zijn vertrek in den afgeloopsn zomer veel deelneming had verwekt. In deze residentie is aangekomen cn aan liet Hotel de l'Europe afge stapt, Z. Exc. de Baron Schimmelpenninck van der Oye, Nederl. Minister aan het Hof van Pruissen. De Minister van Marine heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt, dat zijne gewone audiëntie op Vrijdag, den 21stco dezer, geen plaats zal hebben. Terwijl men eene voordragt der Regering aan de Staten-Generaal te ge- moet ziet tot uitvoering van openbare werken in onderscheiden provinciën komt alhier een vlugschrift van de pers hetwelk veel belangrijks dienaan gaande behelst, getiteld: Ontwerp ter bevordering van meerdere bestand- middelen in Nederland. Daartoe worden spoorweg ondernemingen kanali satiën indijkingen en landontginningen aangeraden; doch bij de stremming van den geldsomloop in naburige staten ontslaan, is het onwaarschijnlijk dat zonder deugdelijken waarborg voor de renten, de zucht om gelden in dergelijke ondernemingen te plaatsen, in den eersten tijd herleven zal; nu is des schrij vers denkbeeld die ondernemingen niettemin aan particuliere maatschappijen op te dragen, en baar de opneming der noodige gelden mogelijk te maken door van rijkswege de renten te waarborgen, d De slaat zal dan," zegt hij, vooral voor nijverheid en landbouw doen, wat.eens Z. M. Willem 1 voor eigen rekening deed in 't belang des handels: hij zal eene billijke rente waar borgen ten behoeve van ondernemingen door regering en vertegenwoordiging goedgekeurd, voor zoo ver zij dien waarborg mogten behoeven. Die waarborg zou zóó worden verleend, dat eerst na verloop van 5 jaren, als de onderne mingen in volle werking konden zijn, de staat tot aanvulling van de te kor ten kon worden geroepenen zou bij voorbeeld slechts voor 15 jaren worden verleendeen tijdvak toereikend om elke goede onderneming tot volle ontwik keling te brengen. En van die 15 zal in de eerste 5 jaren door de onderne mingen zelve in de renten kunnen worden voorzien, door bij de bepaling van ;j het door haar op te nemen kapitaal, daarin de benoodigde renten te begrijpen; gedurende dien tijd zou dan de waarborg des staats alleen strekken om den geldschieter des te grooter zekerheid te geven. Door een en ander zou de geldschieter gedurende de eerste 15 jaren van 'tgenot van minstens 4 pCt. rente verzekerd zijn en de wet kon bepalen dat na verloop van 15 jaren de wetgeving zou overwegen of er termen zijn tot verlenging van den waarborg. Onder deze waarborgen en bij de kans op grooter voordeelen dan 4 pCt. rentezou het de ondernemingen die zich onder goedkeuring der wetgeving en toezigt der regering vestigden, niet ondoenlijk zijn de noodige kapitalen te vereeriigen. De staat zou van zijn kant zijn waarborg aan eene onderneming niet vei leenen dan onder de noodige voorwaarden." In de zitting van den Hoogen Raad van heden, heeft de Advocaat- Generaal Deketh conclusie genomen in de zaak van den Officier bij de Regt- bank te Leyden, tegen vonnissen dier Regtbarik, waarbij twee vonnissen van het Kantongeregt te dier stede zijn vernietigd, omdat het Openbaar Ministerie daarbij werd w aargenomen door den Directeur van Policiein plaats van door een der Commissarissen van Policie. Men zal zich herinneren, dat, nu 14 dagen geleden, Mr. Goudsmit, van Leyden, die vonnissen der Regt- liank verdedigd, en derhalve de vonnissen van het Kantongeregt en de voor ziening in cassatie bestreden heeft. De eenige vraag, die zich bij dit beroep in cassatie voordeed', was derhalve, of de Directeur van Policie te Leyden, als daartoe gedelegeerd door het hoofd van het plaatselijk bestuur, al dan niet bevoegd is, om de function waartcnemen van het Openbaar Ministerie bij het Kantongeregt te Leyden? De Adv.-Gen. heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cas satie, wat de eerste zaak aangaat, doch tot vernietiging van het vonnis, wat de tweede zaak betreftechter op geheel andere gronden dan om da hierboven behandelde hoofdquaestie. De Raad zal den 8slen Febrnarij uitspraak doen. ROTTERDAM, 15 Januarij. Volgens bet hoofd van den staat van Begrooting van Ontvang en Uitgaaf van de stad Rotterdam, voor de dienst van 1848, die, blijkens de Publicatie van heden af, gedurende 14 dagen, ten Raadhuize ter inzage ligten van welke trr Stads Drukkerij gedrukte exemplaren, a 20 centen per stuk, voor een ieder verkrijgbaar zijn, wordt de bevolking Jezer stad gesteld op 82,493 zielen. De begrooting van ontvang en uitgaaf der Stad, over het jaar 1848, is, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, geheel overeenkomstig de voor dragt van het Plaatselijk Bestuur, gearresteerd als volgt: Buitengewone ontvangsten ƒ355,614.90; gewone inkomsten 775,290.01 J. Totaal 1,130,904.91^. Gewone uitgaven 862,797 buitengewone uitgaven ƒ267,199.18J, Totaal 1,129,996.18^. En mitsdien met een goed slot van ƒ908.73. DELFT, 15 Januarij. Gisteren avond heeft de vroeger aangekondigde serenade van de Heeren Stu denten der Koninklijke Akademie alhier,-aan hunnen Beschermheer, Z. K. H. den Prins van -Oranje, ter viering van het feest der oprigting van deze in stelling, voortgang gehad. Z. K. H. kwam desavondsten 8 ure, vergezeld van een' Zijner Adjudanten, aan het Akademiegehouw aan, alwaar al de Leeraars, met den Directeur aan het Hoofd, in Hoogstdeszelfs vertrek ver- eenigd warenom den Prins te ontvangen en te verwelkomen. De Dames cn andere Heeren, die genoodigd waren, bevonden zich in de woning van den Heer Directeur. Ten 8 ure waren al de Studenten in den Stads Doelen bijeengekomen. Ten half 9 ure zette zich de stoet in beweging en trok in de volgende orde, met groot muzijk naar de Akademie, als: 1°. een detachement cava lerie, tot opening van den trein; 2°. bet corps muzikanten van het regement grenadiers en jagers 3°. de Heeren Studenten4°. bet corps hoornblazers van de jagers, en 5°. een detachement cavalerie, tot sluiting van den trein. Om streeks honderd fakkeldragers marcheerden aan de zijde der Studenten, muzi kanten en cavaleristen. Er bevonden zich onder de Studenten acht Commis sarissen van orde, van roode sjerpen voorzien, twee ceremoniemeesters in cos- tuum, eri een vaandeldrager. Toen de optogt tot d» Akademie genaderd

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1