ZWOLLE, 16 Janaarij. Een nieuw bewijs van verblijdenden voortgang in de verdeeling der mar ken in de provincie Drenthe berigt men ons uit Sleenin welke gemeente de Markegenooten zijn overeengekomen om hunne marken in Zuidsleen Noordsleen en Erm onderling te verdeden. Men heeft den Heer Richter te Ooster Hessel belast een plan van verdeeling op te maken. Men verwacht dat ook deze marke hare merkwaardige liunnebeddendie lot hiertoe onbe schadigd zijn bewaard gebleven als eerbiedwaardige gedenkteekenen der oud heid voor stoornis zal behoeden. Ook de marken van Fledder en Diever staan spoedig verdeeld te worden. Over het algemeen bestaan de marken in Drenthe thans nog meestal in veen- en heidegronden, vooral geschikt voor bosch-en bouwland, terwijl de broek- of lage gronden grooterideels in de vorige eeuw zijn verdeeld ot al- gestaan. Overijssel SNEEK, 13 Januarij. Laatstleden Zaturdag voormiddag, ongeveer 11 nre, ontstond er brand in de blaauwverwerijeven buiten deze stad aan de trekvaart naar Leeuwar den gelegenen toebcdioorende aan den Meer P. F. van der Feer Cz. Wij kunnen echter vermelden dat, door doelmatig aangewende middelen, de brandspuiten, in weerwil der felle koude (zoo men wil 13° Fahrenheit), geen oogenblik opgehouden hebben geregeld te werken en dat men vooral het groote nut heeft waargenomen der gom-elastieke persslangen, vervaardigd door de Heeren van Geuns en Coinp. te Haarlem, zoodat men de brand die reeds het dak uitsloegnog meester is geworden. MAASTRICHT, 11 Januarij. De openbare aanbesteding der werken voor den aanleg van den Aken-Maas- trichtschen Spoorweg aan geen' der inschrijvers zijnde toegewezen kunnen wor den, zoo is, naar men verneemt, de directie genegen, dezelve ondershands aan te besteden, liercids is de nieuwe begrooting van kosten, opgemaakt ten gevolge van cenige wijzigingen in de oorspronkelijke voorwaarden, ter inzage gelegd voor de belanghebbenden, aan de kantoren der maatschappij, zoo te Aken als hier. Tuj'tr 1m\LA:M)SCH'fcT SiibilHÜ'iuV MEXICO. 13 December. De nieuw benoemde President Anaya beeft zijne inhuldigingsrcde gehou den, doch er waren weinig leden van bet Congres tegenwoordig, omdat velen met zijne verkiezing niet te vreden zijn deze hebben de stad Queretaro ver laten. Tot Opperbevelhebber van het leger is de Generaal Felizola gekozen hij stond te Queretaro met 2,0Ü0 man; Generaal Rustamente te Guanajuato met 9,000 man. Ecnige noordelijke Staten hadden zich stellig verklaard voor bet voortzetten van den oorlog, en daartoe aan de Regering 4 millioeu dollars en 50.000 man aangeboden. ZWEfflEI. Nadat de slavernij op St. Barllielemy, krachtens cene bekendmaking van den Gouverneur van wege den Koning, voor altijd was opgeheven, hebben de vrijverklaarde Negers een adres aan den Gouverneur doen toekomen, waarin zij den Koning en de Stenden van Zweden bunnen dank betuigen. Te Di ontlieim in Noorwegen beeft den 28stcn December een hevige brand 23 buizen in den asch gelegd. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 6 Januarij. De Koning is eensklaps ongesteld geworden. De gencesheeren hebben eene aderlating gelast. Een groot bal dat heden avond ten hove zou worden ge houden, is afgezegd. De Deensche begrooting voor bet jaar 1848, is thans bekend geworden. De inkomsten bedragen volgens hetzelve 16,709,285 Rtli.en de uitgaven 16,686.502 Utb.zoodat er een overschot van 22,783 Rth. bestaat. Onder de inkomsten beslaat de tol van den Sond eene aanzienlijke plaats, welke door gaans twee mill. Rth. opbrengt. (Een Deensche Rijksd. komt overeen met ƒ2.62 Ned.) SPANJE. MADRID, 7 Januarij. De Afgevaardigden hebben de beraadslagingen over de acte van beschuldi ging van den Heer Salamanca nog niet ten einde gehragt. In de zitting van (]e?, 5den dezer is bet zeer onstuimig toegegaan; de Heer Pidal sprak van hel loopende gerucht, dat 25 millioenen realen in de kas van den Heer Salamanca waren gevloeid, gedurende zijne onderhandelingen voor de Koningin. De beschuldigde nam hierop het woord; bij voer lievig uit, en poogde aan t>' toonen dat al het lieui te laste gelegde lastertaal was. De Heer Pidal en an deren namen hierop liet woord, en liet liep zoo hoog, dat de Heer Salamanca ten slotte magteloos op zijne zitplaats nederzorik. In de zitting van den 7üe" zouden de beraadslagingen worden voortgezet. Men meende dat de plaats ge had hchhcnde woordenwisselingen tot een tweegevecht tussclien de Heeren Pidal en Salamanca aanleiding zouden geven, ten minste zoo de Voorzitter van de Kamer of andere invloedrijke personen niet tussclien beiden treden. De Heer Salamanca was den 6dtH dezer bedlegerig, ten gevolge van zijne ontroering in de zitting van den vorigen dag. Door de Spaansche Regering is de tijding ontvangen, dat de Generaal Espartero zich te Sb Sebastiaan ontscheept heeft; hij had het salunt van elf kanonschoten geweigerd, dat hij als Kapitein-Generaal van het Spaansche leger kon eischen. De gezondheidstoestand der Koningin moet thans veel te wenschen over laten; zij heeft veelvuldige zenuwtoevallen, en van tijd tot tijd zoo hevig, dat men reeds meer dan eens in groote onrust over H. M. verkeerd heeft. ITALIË. ROME, 5 Januarij. De Paus heeft het getal der leden van den Staatsraad tot 48 gebragt. Den 29sleD is hier plotseling overleden de Pater-Assistent Janssen, van de orde der Jesuiten, een der bekwaamste leden der orde, aan wien de lei ding der gewigtigste zaken was toevertrouwd. MILAAN, 5 Januarij. De oorzaak der onlusten wordt geheel en al aan Graaf Radetski toegeschre ven. Zoodra bij vernam, dat liet vulk besloten bad den tabak der Oosten- rijksche regie niet meer te rookenliet hij onder de militairen een groot ge tal cigaren gratis uildeelen, met aanbeveling om ze te rooken en zieli goed te verdedigen. Natuurlijk verspreidden zich nu de soldaten al rookende door de straten en maakten ook al spoedig van hunne wapens gebruik. Volgens zeg gen beeft de Generaal zeer goed voorzien wat er gebeuren zou, zoo als uit de omstandigheid blijkt, dat bij reeds in den morgen vari den 3lleD aan de hos pitalen het hevel heeft gezonden, om alle beschikbare bedden en draagbaren in gereedheid te houden. Rij cetten wapensmid waren dien dag niet minder dan 180 paar pistolen gekocht. Het ongeluk zou dus niet te overzien geweest zijn, indien het aan de burgerlijke overheid riiet gelukt ware, de rust ten minste vooreerst te herstellen. De schouwburg la Seala is gesloten. De onlusten hebben zich niet herhaald het getal der dooden en ge kwetsten wordt nog verschillend opgegeven het olïieiele dagblad spreekt in het geheel niet van dooden. Dat blad bevat de volgende proclamatie van den Onderkoning Aartshertog Ilcinier: »De hoogst betreurenswaardige gebeurtenissen, welke dezer dagen in Mi- la no zijn voorgevallen, hebben een lievig misnoegen bij mij gaande gemaakt en mij diep getroffen. Na Zooveel ontwijfelbare bewijzen van gehechtheid aan den persoon van Zijne Majesteit en zijne Regering door de bewoners dezer pro vinciën ook in inoeijelijke tijds-omslaniligbcden gegeven, was liet mij hoogst onverwacht te moeten vernemen, dat een deel dier vredelievende en jegens de Overheid zoo goed gezinde bevolking zich dezer dagen uit zijne ge wone stemming kon laten rukken door de oprnijing van sommige kwaadwil ligen, die, uil bunnen aard afkeerig van alle gezag en orde, er behagen in scheppen, om ontevredenheid te verspreiden en de ongelukkige gevolgen daar van te bevorderen. De regelmatige gang van elk bestuur kan steeds voort gaande verbeteringen behoeven. Maar rustverstoringen en wanordelijkheden z ludcn de vorstelijke beslissing slechts kunnen doen uitblijven en mijne meest gegronde verwachtingen verijdelen, vermits ik alsdan die wenschenwelke niet door de zoo zeer noodzakelijke gematigdheid ondersteund wierden, niet voor den troon van Z.ijne Majesteit zou kunnen brengen. Terwijl liet intus- sclien het doel mijner ijverige zorg uitgemaakt voor de persoonlijke veilig heid van alle inwoners dezer stad te waken, zoo rust aan den anderen kant de strenge verpligting op mij, niet te gedongen, dat de willekeur van eenige samenspannende bijzondere personen zich ondersta, de persoonlijke vrijheid te schenden, zoo als zij door onze wijze wellen is verzekerd. Geliefde Mila- nezen I Reeds vroeger heb ik bewijzen van uwe gehechtheid ook aan mijn persoon ontvangen, en thans vertrouw ik op uwe bekende wijsheid en gema- ligheid. IVeest derhalve rustig, vertrouwt op hein, wien de leiding en re geling uwer belangen is opgelegd, en weldra zult gij ondervindenhoede welwillendheid van den souverein voor liet algemcene welzijn weet te zorgen." ZWITSERLAND. De Landdag zal zijne werkzaamheden den 7deD dezer hervatten. De kleinere en meer arme kantons voldoen liet best in het betalen der schuld, hun door den Landdag opgelegd; dc meer gegoeden het minst. Eenige leden van den vrocgeren Regeringsraad te Lucern zijn in hech tenis genomen, omdat zij weigeren zich te onderwerpen aan de verpligting ter betaling der van lien gevorderde gelden. Men berigt uit Bern de aankomst aldaar van den abt van het klooster St. Urban om dc aan zijn klooster opgelegde geldboete van 200,000 fr. te betalen. De Bisschoppen van Wallis en Freiburg hebben tegen de brand schattingen en buitengewone belastingen, aan de kerkelijke goederen opge- legd, geprotesteerd, en de Bisschop van Freiburg spreekt zelfs van banvloek. Men blijft verzekeren dat de Paus zich tot den Landdag gewend lieertdoor middel van eene nota, waarin hij zich zeer beklaagt over de opheffing der kloosters, alsmede over onderscheidene gewelddadigheden, gedurende de jong ste lijden tegen kerken gepleegd. Van de Jesuiten wordt daarin niets gewaagd. De Overste Ziegler beeft uit Lucern te Zurich den helmbet zwaard en den strijdbijl aaugebragtwelke Zwingli in den slag van Kappel beeft gedragen, en die als zegeteekenen in liet tuighuis te Lucern bewaard werden. Men meent dat Zurich nu aan Lucern de vaandels zal wedergeven welke in den veldslag van Vilmergen veroverd zijn en alzoo de laatste treurige over blijfsels van den godsdienstoorlog in de 16,Je eeuw zullen verdwijnen. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Januarij. De ellende onder de werkklasse is zoo groot, dat de fondsen van de beleen banken zijn uitgeputen men om aan de behoefte te kunnen voldoen tot

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2