Door een Duit ach blad wordt uit Rome medegedeelddat. de Regering van den Paus van plan was maatregelen te nementen einde eenige veran deringen in de orde der Jesuiten te maken. Op welk eene wijze dergelijke wijzigingen tot stand zouden woiden gebragt en te werk gesteld, werd niet opgegeven; wel echter, dat de gewone Raadslieden van het I'ausselijk gezag vrees koesterdendat de tegenstandwelke zich meer en meer en allerwege tegen deze orde begint te vertoonen ten slotte zonde eindigen met de be langen der Kerk zelve belangrijk te benadeelen. Aan eene navolging van den bekenden maatregel van Ganganelli namelijk, eene algeheele opheffing van de ordeas voorbands niet te denken. Zoo verzekerd werd bad de be kende pater Ventura, die, ten minste een tijd lang geleden bij Pans Pius IX zeer veel verinogtzich veroorloofd, in een bijzonder gehoor, als van verre, een dergelijken maatregel als niet onverstandig te doen voorkomen doch bad Z. II. zicli dadelijk, en op de meest onbewimpelde wijze, daar tegen verklaard. In 1844 werd te Ravenna een Brigadier doodgeschoten toen bij den schouwburg zou binnentreden twee jonge lieden werden voor de daders ge houden en, ofschoon niets bekennende, ter dood gebragt. Thans heelt een schoenmaker aldaar kort voor zijn dood beleden de dader te zijn geweest. Uit Napels wordt gemeld, dat naar aanleiding van de jongste onlusten de Hoogeschool en verscheidene koffijhuizen voor een onbepaalden tijd geslo ten zijn. Al de studenten uit de provinciën moesten de hoofdstad verlaten. Bij voortduring hadden gevangennemingen plaats onder den adel maar thans ook vertoonen zich onder lieden van mindere klassen onrustbarende ver schijnselen. De zoon van Lord Minto is reeds voor eenige dagen te Napels aangeko men maar het is hem nog niet gelukt aan den Koning voorgesteld te wor den. De Koning moet hoogst ontevreden zijndat bij herhaling Britsche wapenen en amunitie op Sicilië ingevoerd worden. PRVIISEN. BERLIJN, 7 Januarij. De Philosophifche Faculteit der Universiteit le Koningsberg heeft thans beslist, dal .Joden en Roomschen tot Akademisclie Onderwijzers kunnen wor den toegelaten. Slechts twee llooglccrarende geschiedkundigen Voigt en Druinann hebben er tegen gestemd. Z. D. H. Fredcrik Erfprins van Hessen-Homburg, die sedert 19 October des vorigen jaars aan de Hoogeschool te Bonn studeerdeis den 5dc" in den ouderdom van 18 jaren overleden. Hij was de eenige zoon van den regeren- den Landgraaf, wiens eenige broeder ongehuwd is. Met Oostcnrijkschc Begeringsblad van den 5deD dezer spreekt op de stelligste wijze de door sommige bladen verspreide tijding (zie ons n°. 3) tegen, volgens welke een groot aantal der uit Zwitserland verdreven Jesuiten naar Weenen gevlugt en aldaar gastvrij opgenomen en door de Keizerlijke familie ondersteund zonden zijn. Dat blad geeft de verzekering, dat niet een enkele der verdreven Jesuiten aldaar aangekomen is. HAMBURG. 8 Januarij. Er heeft zich hier een genootschap gevormdonder de benaming van Fereeniging voor de behoorlijke betuling van de rekeningen der hand werkslieden. Dit genootschap telt reeds 210 leden, onder welke zeer achtbare mannen, en deze leden hebben de verpligting op zich genomen, om als be ginsel aan te nemen en na te leven »dat het tot de goede zeden behoort, omna alloop van elk vierendeeljaarsde ingekomene rekeningen der hand werkslieden binnen den tijd van acht dagen te voldoen, en niet te wachten tot dat het gehcele jaar zal zijn verloopen, alvorens tot de betaling over te gaan." De stichters van dit genootschap meenendat dergelijke handel wijze bij den tegenwoordigen versnelden omloop van het geldniet anders dan weldadig zonde kunnen werken, zoowel veor de handwerkslieden, als welke daardoor almede de gelegenheid kannen erlangen om van den versnel den gclds-omloop voordeel te trekken en welker belangenals uitmakende den grondslag der eigenlijk gezegde burgerij allezins verdienen behartigd te worden, als ook voor degenen, die hen te werk stellen, en die gewisse- lijk op den duur daardoor heter zouden worden bediend. Men vleit zich dat dit voorbeeld aldaar bijval, en elders navolging zonde vinden. FRANKFORT. 5 Januarij. De Graaf van Waldstein, uit Bohemen, heeft bij de Bankiers Sina te Wee nen eene leening van 2 millioen aangegaan. De aristokratie van Oostenrijk heeft in de laatste jaren hare goederen met zeer aanzienlijke leeningen belast. Te Erlangen stierf den 3den Januarij in den ouderdom van 67 jaren de oudste der Theologische Faculteit, de Consistoriaal raad en Hoogleeraar D'. G. Pb. Chr. Kaiser. ENGE LAND, LONDEN6 Januarij. Den spoortrein van Liverpool op Londen had II. Zalurdag eon ver schrikkelijk ongeluk kunnen treden. De locomotief trok den trein met de grootste snelheid voort, en nam een' verkeerden weg. De conducteur der achterste wagon dit bemerkende, klonterde, met gevaar van zijn leven, langs alle wagens naar de locomotief. Daar komende vond hij machinist en stoker beide slapende op de tender. Zij waren beschonken geweest en in slaap gevallen. Te Warrington had deze conducteur het geluk den trein te doen stilhouden op het oogenblik dat dezelve tegen den anderen trein zou gestoomd hebben. De heide schuldigen zijn tot 2 maanden gevangenis ver oordeeld. De berigten nit het Noorden van Engelandvoornamelijk uit de fabriek - districten luiden hij voortduring zeer ongunstig. De wanbedrijven vermeer deren grootelijks door het afdanken van werklieden zoodat er een corps rij dende geregtsdienaars zal worden opgcrigt. In Ierland klimt de ellende weder ten top, onderscheiden personen sterven er van honger; de bedelaars- gestichten zijn overvol. Van 5 Julij 1846 tot 10 October 1847, zijn van buitenslands in En geland ingevoerd 12,926,907 quarters koren en meel. welke 33,452,766 gekost hebben. In den ochtend van den laatstcn dag des vorigen jaars is de zeestad Cherburg in schrik cn opschudding gebragt, door 6 paarden, aan den Post meester Launay behoorende, welke des morgens vroeg uit den stal gehaald waren, om voor een rijtuig gespannen te worden. Twee dier paarden wareu hengsten en bij het uitbrengen werden zij eene merrie gewaar, welke men voor eene kar ging spannen. Oogenblikkelijk rennen zij naar haar toe, en vliegen met haar in razende galop door straten en over grachtenontmoeten eene met zand beladen kar, werpen die overhoop en een der hengsten slaat den voerman niet de achterhoeven tegen het lijf; een werkman wil den deer lijk schreeuwende te hnlp komen, het woedende paard tast hem aan, werpt hein onder den voet en kwetst ook hem op eene vreeselijke wijs. Vervolgen* werpen de 3 paarden zich op de 4 andere, welke men voor een diligence wilde spannen en nemen er 2 van mede op eenen nieuwen galopren dien zij door de stad beginnen. Gelukkig waren de straten, wegens het vroege morgenuur, nog bijna ledig. De 5 paarden waren voor de tweede maal op het plein Vitrei gekomenwaar allengskens meer dan 200 inenschcn zamen liepenzonder dat iemand de woedende dieren durfde naderen. Een uur lang was men aldus op het plein bezig, om het woedendste paard te omsin gelen toen het wederom ontsnapte. Na door de straten gejaagd cn op het punt geweest te zijn om gegrepen te worden, keert de hengst op het plein Vitrei terug en hier zekeren Heer Bihel in zijnen weg vindende, grijpt het hem aan in zijnen paletot en draagt hem zoo ettelijk» minuten lang in den hek voort. Deze Heer, nog jong, had moed en tegenwoordigheid genoeg gehadom het paard bij den teugel te grijpen maar inoest het loslaten om niet gebeten te worden. Eindelijk geraakte het onder eenige voor een rijtuig gespannen paarden, werd gegrepen en radat men het den kop in een' deken gewikkeld had slaagde men het naar den stal te brengen. De overige zijn in den loop van den morgen binnen en sommige zclls ver buiten de stad op gevangen. Verscheiden personen zijn hij deze omstandigheid gekwetst ge worden. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Januarij. Wijle Prinses Adelaide heeft bij testament aan den Koning liet levenslang vruchtgebruik van haar groot vermogen gelaten. De Regering heeft besloten liet leger in Afrika te verminderen; ook zon aan den Generaal de Lamoricière de titel van Graat' verleend worden. De Professoren Quinct en Miehelet hebben den Zwitserschen Landdag in een adres geluk gcwenscht met de overwinning op de Jesuiten. Woensdag 11. schoot plotseling eene grootc wolf uit de aan de kroon toehehoorende bossehen te Vitry-anx Loges, cn wondde een 5-tal personen, waarvan zich thans twee in liet hospitaal te Orleans bevinden. Het woedende dier stortte zich daarop op de kudde van Legendre en zijne dochter, welke in de nabuurschap weidde. Gelukkig werd de kudde door de eigenaars bewaakt, die moedig den wolf in den weg traden; terwijl de dochter liet dier een slag met een knuppel in de lenden toebragt, stak Legendre liet meteen hooivork do oogen uit. Eerst na eene verschrikkelijke worsteling werd liet beest gedood cn naar de Ma ire van Vitry vervoerddie de verzending van den gedooden wolf naar de prefecture bevolen heeft. IS ELGI E. BRUSSEL, 9 Januarij. De Correctionnele Regtbank heeft den Banketbakker Schmidt, wegens hel verkoopen van suikerwerk, waarin vergiftigde hestanddeelen waren, en door het eten waarvan een kind gestorven en een ander krankzinnig is geworden schuldig verklaard aan manslag door onvoorzigtigheiden hem veroordeeld tot 6 maanden gevangenis50 fr. boete en 2,500 fr. schadevergoeding aan den vader der kinderen. AKAHEMIE-N1EUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 10dfn Januarij de Heer C. Ekamavan Leyden, in de Medicijnen, na verdediging zijner Dissertatie, èontinens: Quaedam de differentia anaemiam inter et chlorosin. A 3! E KTENTIEN. Op den 4dcn Januarij 1848, beviel van een welgeschapen 7.OON, die echter tot onze groote droefheid 2 dagen daarna overleed, D. J. Vis der VLIET, Echtgcnootc van W. F. MEN7.EL, Predikant te ftenesse en Noordu'élle. Eenige Kennisgeving

Leydse Courant | 1848 | | pagina 3