BUITEINLAJNDSCIIE BEBlGTEi>. 'sGRAVENHAGE10 January. Z. M. beeft aan Petrus Beaujeangeweien Vicaris der Succursale kerk te Nutli, in Limburg, een pensioen verleend van ƒ312. Z. M. heeft Z. K. H. Prins Hendrik eervol ontslagen als Bevelhebber van het fregat Prins van Oranje, en het bevel van dien bodem opgedragen aan den K apt.-1,uit. ter zee de Hasc Bom me. Naar men verneemt, is Z. M. de Koning door aankoop eigenaar gewor den van het hotel der Freules van Roede van Amerongen, op den Sclicve- ningschen weg nabij deze stad. Z, M. de Koning heeft de provinciale bcgrooting van Zuid-Holland, welks bedrag wij in ons vorig nornmer hebben opgegeven, goedgekeurd, maar alleen uit aanmerking, dat bij het aanleggen der schulpwegen in de gemeen ten Middelharnis, Sommelsdijk, Oude en Nieuwe Tonge, die gemeenten op zich hebben genomen, om in de kosten vari onderhoud en instandhouding dier wegen buiten kosten van het rijk of van de provincie te voorzienen dat er mitsdien geene termen kunnen bestaan om die kosten op de begrooting toe te laten, goedgevonden niet toe te stemmen in de voorgedrage heffing van buitengewone opcenten op sommige belastingen cn op die der patenten, tot vinding der opgenoemde kosten, cn evenzeer bezwaar te vinden in de daarvoor gebragte uitgaven; welke beide posten mitsdien van de begrooting zijn weg gevallen. De Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ad interim, heeft bij circulaire ter kennis van de plaatselijke besturen gebragt, dat over het dienstjaar 1848, op de hoofdsom der grondbelasting, wegens de ge bouwde en Ongebouwde eigendommen zullen geheven worden de navolgende opcenten, als: 2 voor kwade posten, 18 voor het rijk, 6 voor de provincie, 5 voor de gemeenten cn 1 voor de droogmaking van het Haarlemmermeer. De sedert 1845 en 1846 gelieven oprent voor de daarstelling en inrigting van een provinciaal geneeskundig gesticht voor krankzinnigen wordt alzoo niet incer gevorderd. Bij besluit van 21 Dec. jl. hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land vastgesteld het reglement voor een fonds voor weduwen en nagelaten kinderen van Zuid-Hollandsche onderwijzers. Dit fonds heeft ten doel, om, tegen cene jaarlijksche contributie der dcelhehbers, eene vaste jaarlijksche uitkeering aan derzei ver nagelatcne weduwen, levenslang, en aan derzelver kinderen, beneden de 16 jaren, te verzekeren. Door elk nieuw aankomend lid wordt bij den aanvang van zijn lidmaatschap voor ééns betaald 10. Het Prov. Hof in Zuid-Holland heeftbij arrest van heden bevestigd het vonnis van de Arrond. Ilegtbank alhier, waarbij G. P. Verploeghdie geld ontvingonder het valsehe voorgevendal hij den gevers posten zou bezorgente dier zake veroordeeld is tot gevangenisstraf van drie jaren, geldboete van ƒ600 cn ontzetting der burgerregten gedurende tien jaren. De veroordeelde heeft cassatie doen aanteekenen. Thans vertrekken en komen de Engelsche stooinbooten geregeld te Sche- veningen aan. Van daar hebben ook reeds per pink verzendingen van boter enz. plaats gehad. AMSTERDAM, 7 Januarij. Terwijl de koude meer en meer begint te nijpen en hiermede de nood der armen klimt, wijzen wij nogmaals op die verwarmde lokalen, op de Passeer- dergracht N°. 25, door menschlievenbeid geopend, waar de behoeftigen voor klein geld een toevlugt vinden. Dagelijks, des Zondags uitgezonderd is van 9 ure af, voor 5 cents aldaar een stuivers tarwebroodje met een kom kolfij met melk te verkrijgen, terwijl men zich onder het gebruik verwarmt; van de8 middags ten 12 ure af, wordt er voor gelijken prijs eene portie boekweiten gort met stroop, wegende p. m. 140 a 150 Ned. lood uitgereikt, om in het verwarmde lokaal gebruikt te worden; eindelijk wordt voor dezelfde som dagelijks des avonds ten 8 ure, op nieuw het lokaal ontslotentot het ver- lecnen van een strooleger aan hen die geen nachtverblijf hebben. Ook op daartoe bij Commissarissen en aan bet lokaal voortdurend verkrijgbare kaart jes, die als niet te misbruiken aalmoezen kunnen worden uitgereikt, wordt ile toegang gpgeven. Dagelijks maken meer dan 1000 personen hiervan ge- bruik; zij die reeds tot het grondvesten vari dit toevlugtsoord bijdroegen en al die zich van de doelmatigheid dezer inrigting overtuigen willen, worden genoodigd het lokaal te komen bezigtigen, waartoe ieder dag de gelegenheid bestaat, opdat men door het ordelijk en dankbaar gedrag der armen opge wekt worde, tot ondersteuning van ue pogingen van het Bestuur, (dmst. C.) UTRECHT, 8 Januarij. De Hoogleeraar Hailing heeft gisteren avond in bet Natuurkundig genoot schap gesprokenover de kracht der kleine insecten in hel formeren van de korst onzer aardeen wel vooreerst over de Polypenwaartoe dan ook' de koralen behooren. De Hoogleeraar heeft de constructie en de spijsvertering dezer insecten aangetoonden zal ons in de volgende leesbeurt de verdere ontwikkeling der polypen, enz. beschrijven. SOEST, 8 Januarij. Den 23slen December heeft H. M. door hare commissie van Weldadigheid alhier, de belangrijke uitdeeling doen plaats hebben van 52 mans- en 97 vrouwen hemden bovendien werden aan 45 jongens en 63 meisjes, die allen voor rekening van H. M. op de gemeente-scholen worden onderwezen, hem den, kousen en klompen geschonken; allo welke hemden, kousen cn klom pen vervaardigd waren op da twee mcisjes-werkscholenwelke almede voor rekening van II. M. zijn opgerigt en ouderhouden worden. Behalve deze rijke giften, schonk H. M. de aanzienlijke som van ƒ250, om daarvoor aan be hoeftige daglooners veldarbeid te verleenen. LEEUWARDEN, 9 Januarij. Alhier heeft zich eene Friesche Commissie voor de oprigting van Costers standbeeld gevormdbestaande uit de Heeren Mr. J. C. G. Boot, President, G. T. N. Suiingar, Mr. J. Dirks, Mr. J. H. Beucker Andreae, Secretaris. De Commissie doet de aankondiging barer vestiging gepaard gaan met de opmer king, dat eerbied voor schoone, nationale berinneringen meer dan iets an ders een volk tot eere strekt en naauwer zaam verbindten dat bet voorzeker tot onzen schoonsten roem behoortdat op onzen geboortegrond de kunst is uitgevonden om het geschreven woord als tot in het oneindige te vermenig vuldigen de kunst die wij allen huldigen als de bron onzer reinste cn edelste genoegens, als den besten waarborg voor volksveredeling en volksgeluk, een stevig bolwerk tegen dwaling en verdrukking, in één woord als een onwaar deerbaar geschenk van den Vader der inenscheu. PORTUGAL. LISSABON, 3 Januarij. De Koningin van Portugal heeft den 2den dezer de Cortes geopend met een aanspraak, uit welke wij hier de belangrijkste zinsneden laten volgen: «Openbare en bijzondere rampen, het noodzakelijk gevolg van den burger oorlog, hebben gedurende een lang tijdsverloop alle klassen van den Staat be droefd, en instellingen van allerlei aard belemmerd of te gronde doen gaan. Ik vertrouw van Uwe wijsheid en vaderlandsliefde, dat gij U zult bezig hou den met die maatregelen te nemen, welke dezen staat van zaken zullen kun nen verbeteren. «De Regeringen van Spanje, Engeland en Frankrijk hebben met Mijne Regering eene overeenkomst gesloten, welke werd geteekend te Londen op den 21steD Mei van het verloopen jaar, ten doel hebbende, om een einde aan den burgeroorlog te maken. «Door het gedurende eenigen tijd opschorten van alle parlementaire werk zaamheden zijn buitengewone maatregelen door de verschillende ministeriën moeten genomen worden. Mijne Regering zal een volledig verslag geven van al deze maatregelen, ten einde dezelve door het wetgevend ligchaam worden onderzocht. «De hagchelijke gesteldheidwaarin het koningrijk verkeerde, had nood zakelijk de schorsing van de waarborgen, hij art. 145 van het constitutionele charter verzekerd, ten gevolge; Mijne ministers zullen U het gebruik openleg gen, hetwelk van deze schorsing gemaakt werd, ten einde Gij daarover be raadslaagt op de wijze, welke, naar uw oordeel, U het geschiktste en meest juiste zal voorkomen. Door de ministers zal worden overgelegd de staat van de publieke ont vangsten en begrooting der ontvangsten en uitgaven van het toekomstige dienstjaar, met de ramingen, om te voorzien in de gewone en buitengewone uitgaven van den staat. «Ik vertrouw, dat gij deze belangrijke aangelegenheid met de zorg, welke dezelve vereischt, znlt onderzoeken en dat gij Mijne Regering zult in staat stellen te voldoen aan de verpligtingenwelke op haar rusten. «Mijn vurigste wenscli is steeds, dat wij op nieuw den vrede, de orde en eendragt bij de Portugesche natie mogen zien heersehen. Dat uwe wijsheid, uw ijver en vaderlandsliefde steeds daartoe wijze cn nuttige maatregelen mogen nemen! Dit is het. wat de Natie van u verwacht cn dit zijn de innig ste en warmste wenschen van mijn hart." ITALIË. ROME, 28 December. Gisteren beeft bier weder een optogt of volksbeweging plaats gehad van duizende menschen met brandende fakkels en vaandels met klinkende op schriftenaan welks hoofd zich Ciceraacchiode bekende volksleider bevond. Eene bezending uit deze menigte is bij den Paus torgelaten en zeer minzaam ontvangen. Men beeft daar in geschriften de eischcn des volks aan den Paus overhandigd die heimelijk zijn gesteendrukt en verbreid. Zij zijn veelvuldig en van zeer verschillenden aard, en luiden als volgt: Vrijheid van drukpers; verwijdering der Jcsuiteuwapening van de burgerwacht (die slechts voor een klein gedeelte schijnt gewapend te zijn)spoorwegen verhindering van de onwettige handelwijze der politie; een onpartijdig wetboek; openbaar on derwijs polytechnische scholen afschaffing van monopoliën een Italiaansch verbond vrijverklaring der Joden bevordering van den handelhervorming van de provinciale en plaatselijke besturen; hervorming van de posterij; leerschool voor den landbouw geschut voor de burgerwachtopenbaarheid voor de beraadslagingen van den Staatsraad; bepaling, dat zekere ambteu door leeken zullen moeten worden bekleed bewaarscholen hervorming der godshuizenbevordering der nijverheid kolonisatie van het land rondom Rome; reorganisatie der krijgsmagt waarborg voor de persoonlijke vrijheid; bevordering van de scheepvaartafschaffing van de lotingvrijlating van vier en twintig gevangenen, die van de amnestie zijn uitgesloten; vertrouwen op het volk verhindering van onwettige regeringsdaden afschaffing van de verpachting der belastingen afschaffing der fideïcommissen hervorming van de wetgeving op de goederen in de doode hand verklaring aan de geestelijke vercenigingcnnopens hare verpligtingen jegens den Paus, de Kerk en hel Vaderland en vermaning, om die pligten te betrachten. Men had te vergeefs allerlei pogingen aangewend om deze volksbeweging te voorkomen, daar zulke bewegingen van ver uitziende gevolgen kunnen zijn cn do PousSélijke regering in verlegenheid brengen.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2