LEYDSCHE COURANT. t VRIJDAG, 7 JANUARIJ. yt BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Cmrant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. 'vV', *r A De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 6 Januarij. Gisteren avond werd alhier eene eerste uitgebreide proeve genomen met de gasverlichting door de Stedelijke Gazfabriekop de I.angegrachtOude Vest en ecnigc nabijgelegene buurten, welke proeve aanvankelijk zeer voldaan heeft. Men weet dat het gaz eenigen tijd moet branden, eer de gewone lucht uit de pijpen verdreven is, die den vrijen omloop van het gaz stuit; waarom zulk eene verlichting niet eensklaps overal kan worden ontstoken, veel min overal even helder branden. Sommige lantaarnen droegen dan ook blijken, dat de toevoer van het gaz nog door aanwezigheid van gewone lucht werd belem merd. Vele brandden zeer helder. Gunstig onderscheidde zich vooral de ver lichting op de beestenmarkt. Men had de oude lantaarns ook ontstoken en al/.oo was er gelegenheid tot gelijktijdige vergelijking het heldere witte licht der eenigzins hooger geplaatste gazlantaarnen onderscheidde zich zeer gunstig boven het flaauwe roode schijnsel der ouden. Het is thans nog niet met zekerheid te bepalen of men de gazvcrlichting dezen winter zal kunnen voortzetten en ten einde brengen, vermits zulks afhangt van de bevinding der pijpenen de noodzakelijkheid om bij eenig gebrek daaraan te wachten tot de grond weder van vorst zal bevrijd zijn. Inmiddels verblijdt ons de verwachting, dat onze stad, in plaats van het tegenwoordig vaak droevig schemerlicht der oude lantaarnen, eerlang met eene verlichting zal prijken die voorzeker hoogstwelkom zijn zal voor allen, die het licht liever hebben dan de duisternis. Heden avond wordt de proef verder langs het Rapenburg en in andere buurten voortgezet. Heden namiddag is met den spoortrein die ten 111 ure van Amster dam vertrekt een ongeluk gebeurd, waardoor die trein ruim te laat alhier is aangekomen. Bij Veenenburg is de trein, door een abuis of verzuim met liet stellen der excentriquc, uit het spoor geraakt. Eenige reizigers zijn zwaarder of ligter gekwetst en bijna al de wagens zwaar beschadigd zoodat de geheele trein op liet station Veenenburg is moeten blijven, en de passagiers voor een gedeelte met een andere trein naar bunne bestemming zijn vervoerd. Zonder een geladen waterwagen, die juist op dat spoor stond, en waartegen nu de trein stootte, zou dezelve in het water zijn geraakt, cn het onheil nog ergere gevolgen hebben gehad. Bestuurders van het Nederl. Zendeling-Genootschap hebben ter ken- nisse gebragt van degenendie voor de dienst van het Evangelie onder de Heidenen op hunne kweekschool wenschen te worden opgeleid, dat zij daartoe vóór den eersten April zich schriftelijk bij den Heer H. Hiebink, Director van het Zendelings-Huis te Rotterdam, behooren aan te melden. Omtrent aan leg, karakter en gedrag moeten zij daarbij voldoende getuigenissen overleggen van bevoegde personen zoo mogelijk van bestuurders of medewerkende leden des genoolschaps. Ook moeten zij om tot het onderzoek te kunnen worden toegelaten, vrij zijn van hinderlijke ligchaamsgebrekeneene vaste gezond heid genieten, niet beneden 16 noch boven 23 jaar oud zijntot leden der gemeente zijn aangenomen, cn niet door stand, beroep, verbindtenissen of maatschappelijke pligten belemmerd wordenom zich onverdeeld aan de zaak des Heeren toe te wijden. Bij het onderzoek dat in de maand Mei voor eene Commissie uit het bestuur plaats heeft, moeten zij bewijzen geven, dat zij duidelijk en met oordeel lezeneene goede hand schrijvende hoofd regels van het rekenen, met insluiting der gewone en tiendeelige breuken en des regels van driën kennenzich de beginselen der Hollandsche taal hebben eigen gemaaktmet de geschiedenis en aardrijkskunde niet onbe kend zijn, vooral ten opzigte van het Heilige Land, het Vaderland en de Qverzeesche Bezittingen cn die mate van Bijbel- en Evangeliekennis bezit ten, welke men bij wel onderwezene leden der gemeente kan veronderstellen. Uit degenen, die zich het gunstigst onderscheiden, doet de Commissie voor- dragt ter vervulling der openstaande plaatsen in het Zendelings-Huis. Hierbij komen in de eerste plaats zij in aanmerking, die, behalve de genoemde, nog andere kundigheden bezitten. De kennis van vreemde talen zal tot bij zondere aanbeveling strekken. De aldus door de Commissie voorgedragenen worden tot een proefjaar in het Zendelings-Huis opgenomen en eerst na dit proefjaar neemt het genootschap hen tot kweekelingen aanwanneer hun aanleg en karakter zich gedurende dien tijd gunstig hebhen ontwikkeld. 's GRAVENHAGF.5 Januarij. Eergisteren heeft de Heer van Hall afscheid genomen van de ambtenaren van het ministerie van finanticnhun dank gezegd voor de medewerking en ondersteuning, die zij hem, in de vervulling zijner thans afgeloopene moeijelijke betrekking, verleend bebbenen hun aanbevolen in de welwil lendheid en J het vertrouwen van zijnen opvolger, den Heer van Rappard. Men verzekert dat de afgetreden Minister bij die gelegenheid zeer getroffen moet geweest zijn. De StaatsraadGonverneur van de provincie Zuid-Hollandde Heer van der lleim, heeft den 31slcn December jl. aan de plaatselijke besturen van zijne benoeming tot Minister van Binnenlandsche Zaken kennis gegeven bij de volgende circulaire. liet heeft den Koning behaagd mij, bij besluit van den 26stcn dezer, n°. 1, tot Hoogstdeszelfs Minister van Binnenlandsche Zaken te benoemenom met den lsten Januarij aanstaande in functie te treden aan welke eervolle schoon moeijelijke roeping ik geene vrijheid heb gevonden mij te onttrekken. «UEd. hiervan kennis gevende, neem ik deze gelegenheid gaarne te haat, om UEd. mijn leedwezen te betuigen, dat ik hierdoor uit eenen werkkring worde verplaatst, welke ik bijna 4 jaren geleden, met belangstelling heb aanvaard, en welke mij te aangenamer was geworden, naarmate ik mij mogt verbeugen, dat mijne pogingen lot bevordering van het welzijn van dit belangrijk gewest, door de krachtdadige medewerking van de meesten Uwer werd ondersteund en ik meer cn meer bewijzen mogt ontvangen van Uw vertrouwen, en van dat van velen Uwer ingezetenen, vooral blijkbaar in de twee afgeloopene jarenin welke gebrek aan voedsel de mindere klassen zoo zeer heeft getroffen, en gedurende welke, door Uwen trouwen ijver, door Uwe trouwe zorgen en de milddadigheid der ingezetenen zooveel ellende is verzacht en in de dringendste nooden met niet genoeg te prijzen opofferin gen doelmatig is voorzien, en aan de door mij ten dien opzigte gegevene wenken en aanbevelingen met belangstelling gevolg is gegeven. «Ontvangt daarvoor en voor de medewerking, welke ik in het algemeen van de meesten uwer mogt ontvangen, waardoor mijne taak gemakkelijk gemaakt en veraangenaamd is, mijnen welmeenenden dank, met de verzeke ring tevens, dat, gelijk ik in de waarneming mijner functiën, als hoofd van het gewestelijk bestuur, geene moeite en zorgen heb ontzien, om Tiet welzijn van deze provincie en van hare ingezetenen te bevorderen ook in de betrek king welke ik nu aanvaarde, hare belangen mij na ter harte zullen liggen, en dat bij de inoeijelijkheden en bezwaren, welke ik mij niet ontveins, dat de nieuwe loopbaan, welke ik sla in te treilen, mij zal opleveren, het voor mij een bemoedigend uitzigt is, dat ik ook in de nieuwe betrekking tot de behartiging der belangen van de provincie Zuid-Holland meermalen zal geroe pen worden. «Hiermede mijne betrekking van Gouverneur der provincie Zuid-Holland nederleggende en UEd. mijnen welmeenenden en hartelijken afscheidsgroet doende geworden, geef ik UEd. wijders kennis, dat de interimaire waarne ming der functie bij Zr' Ms. besluit van den 30steu dezer, n°. 72, is opge dragen aan den Staatsraad Jhr. L. R. Gevaertslid van Gedeputeerde Staten der provincie, en eindige ik deze met den wenschdat alle pogingen, welke in dit gewest worden aangewend tot bevordering van al wat goed en nuttig is, door Gods zegen moge worden bekroond, dat de provincie in voorspoed en bloei steeds moge toenemen de bestaande takken van handel en nijverheid uitgebreid mogen worden en aan hare ingezetenen welvaart en tevredenheid in ruime mate ten deele moge vallen." Heden middag is de raad van Ministers, na de plaats gehad hebbende ministeriële veranderingenvoor het eerst vergaderd geweest. Eergisteren avond is er in het paleis in het Noordeinde een luisterrijk gala-bal gehouden, bij gelegenheid van het ingetreden Nieuwejaar. HH. MM. de Koning en Koningin en HH. KK. HH. de Prinsen en Prinsessen van het Koninklijke Huis woonden hetzelve bij. Groot was het getal dergenen die op dit bal genoodigd en daarbij mede tegenwoordig waren. Ten gevolge eener ligte ongesteldheid van Z. K. H. den Prins van Oranje, zal de serenade, welke Hem te Delft zou worden gegeven door de Studenten aan de aldaar gevestigde Academie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs, bij gelegenheid van het 5-jarig bestaan dier inrigtingwaarvan Z. K. H. be schermheer is, alsnog geen voortgang hebben.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1