BUlTEJi L.ANDSCHE BE RIG TEN. bijbels te bergen. De brandspuiten van Zuilen, van Maarsen en van Maar- g seveen bobben de belendende gebouwen bewaard, die door de verschrikkelijke vlammen bedreigd werden. De kerk en toren zijn een roof der vlammen J geworden: niets dan de muren zijn overgebleven. De toren is gelukkig voor jj de omstanders ineen gestort de klok die 500 ffi weegtlag onder de pnin begraven. Deze kerk was in 1652 gebouwd, doch voor weinige jaren van binnen verfraaid, met hout afgeschoten en beschilderd. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door bet vuur uit de stoven. Kerk en toren zijn gc- deeltelijk gewaarborgd. TEREEKICiOE STATEN. De Boodschap van den President van bet Congres in de berigten van den gden j)et.. medegedeeld begint met te wijzen op de talrijke landverhui zers, die naar de Verccnigde Staten toestroomen, om er de weldaden van vrije instellingen te genieten. De toestand van bet land wordt als gunstig voorgedragen. Het bevindt zich in vrede met al de Staten der wereld be halve met Mexico. Aan den oorlog met dat land is bet grootste gedeelte van de boodschap toegewijd. De loop van den krijg, de vruehtelooze pogingen tot herstel des vredes worden in bet breedc vermeld. De President beschouwt den afstand van de provinciën Nieuvv-Mexico en de Kaliforniën als in bet belang van beide natiën. Mexico's toestand brengt toch niet mede, dat bet die gewesten blijve bezitten; bet is te zwak als Mogendheid om die streken, meer dan duizend mijlen van zijne hoofdstad verwijderd, te besturen. Die streken worden thans ook door borden wilden doorkruist welke de Mexicaansche regering onmogelijk kan beteugelen. Als deze gewesten tot de Vereenigde Staten overgaan, dan zou slechts een gering gedeelte van de Mexi caansche bevolking van regering verwisselen, daar die landen meestal onbe woond zijn. Nieuw-Mexico en de Kaleforniën zijn trouwens voorlang werke lijk bezeten een verdrag van vrede zal dit bezet nader regelen. Het zal thans aan het Congres staan te bepalenof zij aan de Vereenigde Staten zullen blijven toebehooren, en daarnaar maatregelen te nemen. De spoedige regeling van die zaak zou doeltreffend zijn voor de betere be scherming van personen en eigendommen. Andere Mexicaansche gewesten zijn veroverd en worden thans, naar de wet ten van den oorloggeregeerd. Hier mede zal voortgegaan worden om de Mexicanen tot den vrede te dwingen. dc staatkunde van het bewind beeft men noch het leger kunnen terugroepennoch ecne zekere linie van bewegingen kunnen aanwijzen. Dat zou de Mexicanen slechts in hunnen tegenstand versterkt hebben. Een bloot verdedigend stelsel van de zijde der Vereenigde Staten zou dezelfde uitkomst hebben gehad. De beste wijs, om den oorlog tot een eervol einde te Bren gen, komt den President voor, dien in het hart van 's vijands land met verdubbelde kracht voort te zetten. De staatkunde van den President was nooit geweestom Mexico tot eene duurzame verovering te maken, of zijn onafhankelijk bestaan te vernietigen; maar, Mexico beeft zich zeiven dien oorlog op den hals gebaald. De Ver eenigde Staten verlangen een' eervollen vrede, die schadevergoeding voor het verledene, zekerheid voor de toekomst geve. Tot dusverre beeft Mexico alle schikking afgeslagen, waardoor zulk een vrede kan worden bereikt. Een groot bezwaar tegen zulk eene gewenschte uitkomst heeft zeker daarin bestaan, dat Mexico zoo lang aan regeiingloosheid en dwang van eene of an dere partij is overgegeven geweest. Mogt Mexico eenmaal, vrij van vrees voor inlandsche partijhoofden, zijne gevoelens kunnen kenbaar makenden vrede tot stand brengenin bet genot van wezenlijke onafhankelijkheid ge raken dan zou dit eene groote weldaad zijn welke men der republiek be wezen bad. Mogten de pogingen in dien geest mislukken, dan blijft niets anders over, dan den oorlog ook verder voort te zetten, de volle schadevergoeding zelve te nemen, en dus de voorwaarden van vrede op te leggen. Terug te treden, zonder den vrede gesticht te hebbenzou al de grieven onhersteld latenen nieuwe schokken in Mexico zelve doen ontslaan. Dat land zon zich, eindelijk in de armen van eenen of anderen Europeschen Monarch kannen werpen. x>Dit (zegt de President) zouden wij voor onze eigene zekerheid, en met het oog op onze gevestigde staatkunde, genoodzaakt zijn te beletten. Nimmer zouden wij toestaan, dat Mexico aldus in eene Monarchy, onder de Regering van een' vreemden Vorstherschapen werd." Mexico (gaat hij voort) is onze naaste buur, en zijne grenzen sluiten aan de onze, door het geheele vaste land van Noord-Amcrikavan de eene zae tot de andere. Zoowel wat de staatkunde, als wat den handel betreft, heb ben wij bet grootste belang bij zijne wedergeboorte en welvaart. Met Brazilië was eene opgekomene zwarigheid spoedig uit den weg ge ruimd vroegere geschillen met de Zuid-Araerikaansche Gemeenebesten zijn vereffend. Dc aandacht van bet Congres wordt iugeroepen op de regten der Ameri kanen in China. Uitgaven worden voorgeslagen tot bet openen van diplomatische betrekkin gen met de Pauselijke Staten. De belangwekkende staatkundige gebeurte nissen in die Staten (zegt de President), zoowel als eene behoorlijke zorg voor onze handelsbelangenmaken znik een maatregel hoogst raadzaam." Daarna gaat bij tot den handel en de geldmiddeleu van de Vereenigde Staten over. De invoelen in bet dienstjaar, eindigende met 30 Junij 1847 bobben beloopen eene waarde van ruim 146 millioen dollars; waarvan ruim 3 millioen weder is uitgevoerd. De gezamenlijke uitvoeren beliepen 158 mil lioen aan waarde, waarvan 150 millioen aan eigen voortbrengselen. De ontvangsten der schatkist beliepen in denzelfden tijd ruim 26 millioen, waarvan 23 millioen aan toiregten. De uitgaven beliepen 59 millioen waarvan 31 millioen voor aflossing van schuld en renten. De schuld beliep, op 1°. December 1847, 45,659,000 dollars. Ter voorziening in het te kort op de inkomsten voor de volgende dienst wordt weder eene leening van hoogstens 18 millioen voorgeslagen. Mogt de oorlog met Mexico tot Junij 1849 voortduren, dan zou nog eene Jeening van 22£ millioen noodigzijn; mogt eene belasting op thee en koffij en eenige andere maatregelen aan genomen worden, dan zon dat cijfer tot 17 millioen kunnen dalen. Voor melde belasting zou altijd beperkt zijn tot den tijd van den duur des oorlogs met Mexico. De groote belangen van den landbouw zijn eveneens in bet oog gehonden en de manufacturen zijn in zeer bloeijenden toestand. In dien stand van zaken biedt de President nogmaals de matige helling op thee en kollij aan, welker opbrengst bij op 3 millioenen berekent. Het entrepotstelsel is sedert een halfjaar met den besten uilslag in wer king; de banken moeten voortgaan, bare verrigtingen binnen behoedzame perken te houden. Er is in het laatste dienstjaar voor ruirn 24 inillioen aan specie ingevoerd waarvan meer dan 22 millioen in het land is gebleven. Het bedrag van het in omloop zijnde goud en zilver is dan ook aanzienlijker dan in eenig vorig tijdperk. Het finantieel stelselvoor eenige jaren inge voerd, draagt de beste vruchten. De President eindigt met de woorden van Washington bij te brengen no pens bet noodzakelijke van 't behoud van eendragt in dezen Staatcendragt beeft dien in eene halve eeuw zoo boog opgevoerd die moet verderonder den zegen des Almagtigenden Noord-Amerikaanscben Bond steunen bij alle maatregelenwelke genomen mogten worden tot bevordering van zijne be langenzijne eer en duurzaam welvaren. De Heer Wintraph uit Massachusetts, is tot President van bet Con gres benoemd, ofschoon met de meerderheid van slechts ééne stem. Hij be hoort tot de Partij der Whigs, die voor den vrede met Mexico gezind zijn. Van het oorlogstooneel was geen nieuws, dan alleen dat de Mexicanen een corps van negenduizend man troepen aangeworven en onder het bevel van den Generaal Filisola gesteld hadden. ITALIË. De Pauselijke Regering beeft twee belangrijke besluiten genomen. Den isten Januarij zal bet Diario di Roma het olficiële blad zijn, en al de bla den, die tot dnsver nog geen zegel betaalden, voor elk noinmcr 2 bajocclii betalen (een stuiver Ned.). Omtrent de betrekkingen tusschcn den Paus en den Keizer van Rusland ten opzigte der K. C. kerk wordt in eene keizerlijke ukase van den 17Jen December aan den Graaf van Bludow gezegd: Het door u te Rome gesloten concordaat beeft een stellig resultaat gege ven aan de conferentiën, die wij in eigen persoon met wijlen den Paus Grego- rius XVI, roemrijker nagedachtenis, gehouden hebben. »Op deze wijze zijn, met onze toestemming en die van den oppersten Kerkvader, de wettelijke dispositiën bekrachtigd, die van nu af aan den grondslag zullen uitmaken van de hiérarchico-kerkelijkc wetgeving der Katbo- lijke en Roomsche kerk iri bet keizerrijk Rusland. Zij bewijzen aan onze getrouwe onderdanen van de Roomscb-Catholijke belijdenis onze vaderlijke en onvermoeide zorg voor bun welzijn en geestelijke belangen." Terwijl de Paus in zijne toespraak ook op dc 17,len December gehouden zegtdat tot nog toe op den weg der gedrevene onderhandelingen men niet tot bet minste resultaat is gekomen. Wij zien geen kans deze lijnregt strijdige verklaringen overeen te brengen. Mgr. Ferrièri, die den Sultan in naam van Pius IX hulde zou gaan toebrengen en over het oprigteu van eene nuncialuur te Constantinopel handelen, beeft den 20slen Rome verlaten. Men meldt uit Turin, dat men met 1848 aldaar gewigtige maatregelen te gemoet ziet, zoo als: eene algemeene amnestie, door den Koning reeds toe gezegd, wijders dc verbanning der Jesuiten, en naar men hoopt het verleenen eener constitutie. 2R W ITSERLAKD. De Regering van Lucern beeft beslotenom dc in dat kanton bestaande kloosters de betaling binnen veertien dagen op te leggen van een millioen franken, klinkende munt, ter bestrijking van de aan bet Eedgenootschap verschuldigde oorlogskosten; als: aan SC Urban, 500,000 fr., aan Mun ster 400,000 fr. en aan de overige 100,000 fr. Ingevolge de bevelen van het voorzittend kanton zouden de Bondstroepen welke ter bezetting van het kanton Lucern dienen, tot 4 bataillons infanterie, eene compagnie scherpschutters en eene batterij artillerie verminderd worden. Verscheidene leden van de orde der Jesuiten, welke laatstelijk uit Frei burg zijn gevlugt, bevinden zich thans te Annecy, in Savoye, en zullen in dien omtrek en aan de grenzen van bet kanton Genèveeen opvocdings-gesticht vestigen. De Bisschop van Freiburg is met de Regering van dit kanton in on aangenaamheden geraakt. Hij weigert zijne toestemming tot de afzetting van eenige geestelijken, wier verwijdering de Regering, wegens hunne pogingen om het volk op te ruijeribevolen had en heeft zich deswege tot den Paus gewend.

Leydse Courant | 1848 | | pagina 2