LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 3 JANUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. B I EEN LAN DSC HE BE 111 GTEN De Cmrant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdug avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 1 Januarij. Onlangs gaven wij bcrigt van het Besluit van het Nederlandsch Bijbelge nootschap, om Geleerden naar Oost-Indië te zenden, welke zich in de Ma- cassaarschc en Boeginesehe talen op Celèbes, en in die der Batta's op Sumatra zouden oefenenten einde de vertaling der II. Schrift in die talen voor te bereiden en zoodra mogelijk aan te vangen. Bij die gelegenheid hebben wij de benoeming van den Heer B. F. Matthes voor Celèbes vermeld. Tbans ver nemen wij, dat ook de lieer If. Neubronner van der Tank, vroeger kweeke- ling der Groningsche, later van deze Hoogeschool, tbans te Delft, als Afgevaar digde van dit Genootschap is aangesteld, aan wien de eervolle, doch rnoeije- lijke taak is opgedragen van het schrijven eener Spraakkunst en van een Woordenboek van de taal der Batta's, om daarna de vertaling des Bijbels in deze taal aan te vangen. De Staats-Cour. bevat een Koninklijk besluit, waarbij »de handel en vaart op de kolonie Suriname is opengesteld voor alle volken, welke met het Koningrijk der Nederlanden in vriendschap leven." Daaruit zoude men kunnen opmaken, dat het berigt voor eenige dagen door de N. R. C.nopens dit onderwerp gegevende buitengewone belang stelling waardig was, waarmede dat blad het scheen ontvangen te hebben. Maar de aankondiging des Ministers van Koloniën, die te gelijk in het olliciëele blad voorkomt, geeft nieuwen grond aan onze waarschuwing om niet te veel van deze openstelling te verwachten. Volgens die aankondiging zal de openstelling vnn de vaart op Suriname gepaard gaan met de invoering van een nieuw tarief van inkomende en uit gaande regtendat zal rusten op den grondslag eener belasting van vreemde schepen, met het dubbele der regten voor Nederlandsche bepaald. In het voorbijgaen zij hier aangemerkt, dat er nog niet van de verhouding der belasting der goederen met Nederlandscbe of vreemde schepen aange voerd wordt gesproken. Maar welligt kunnen wij aannemen, dat ook de regten op de goederen begrepen zijrr onder de regten voor de schepen aangekondigd. Nu hangt alles daarvan af, welke de aard zal zijn van liet tarief voor de Nederlandsshe schepenen welke bijzondere bepalingen er nog zullen worden ingelascht als uilzonderingen op den regel. Maar dit is zeker, dat het tarief voor de Nederlandsche vlag al zeer laag gesteld moet zijn, indien niet de verdubbeling daarvan voor de vreemde vaart gelijk zal staan met eene vermomde uitsluiting. Bij de wijze waarop hier te lande de koloniale zaken behandeld en geregeld worden, is het moeijelijk eene grondige discussie over het doelmatigste tarief in het leven te roepen. Over de belangen van de ingezetenen der koloniën en van de plantagie-eigenaren en handelaren en reeders in het moederland wordt bij besluiten beschikt, bij besluiten, die geheim blijven, tot zij on herroepelijk zijn vastgesteld. En noch de vertegenwoordiging des volks is in de gelegenheid, om voor die belangen te waken, noch de belanghebbenden zelve kunnen als deskundigen hunne stem doen hooren. Wij zullen dus geduldig moeten afwachten, wat er van de openstelling der vaart op Suriname zal worden. Wat ons betreft, wij zullen ons ver heugen wanneer die zoo ruim mogelijk zal zijn. Wij hebben in menig arti kel getracht aan te toonen, dat de verheffing dezer kolonie uit het diepe vervalwaarin zij verkeertdat het grondig en duurzaam herstel der geld circulatie aldaar alleen te verkrijgen is door er den handel zoo veel mogelijk vrij te maken. Ligt dit denkbeeld ook ten grondslag aan het tbans afgekon digde Koninklijk besluit, dan inderdaad gelooven wij de kolonie en het moe derland geluk te mogen wenschen met de aanstaande openstelling van den handel en de vaart op Suriname. AmstCour.) Men verneemtdat men te Nijmegen bezig is met het inschepen van een aantal metalen geschut, hetwelk zoo van hier als uit andere vestingen derwaarts is overgebragt en door bet Ministerie van Oorlog aan hel Fransche Gouvernement voor eene aanzienlijke som is verkocht. 's GRAVENIIAGE 31 December. Heden avond ten 8 ure is er in de Kapel van het palcis van Z. M. eene godsdienstoefening gehouden welke door het gansche Koninkl. gezin is bijge woond, alsmede door de Ministers, de leden van het corps diplomatique en een aantal aanzienlijken, onder het gehoor van Ds. van den Broek. Morgen och tend ten 11 ure, zal er, gelijke godsdienstoefening in de gemelde Kapel Plaats hebben. AMSTERDAM, 31 December. Heden komt ons een gerucht ter oore, waaraan wij, om de bron, waaruit wij het ontvangeneenig gewigt hechten. De heer Rochussengouverneur- generaal van Nederl. Oost-Indie, zoude teruggeroepen worden of reeds terug geroepen zijn. Den naam van den staatsman, die bestemd is, orn hem in die betrekking op te volgen, zullen wij eerst na het bekomen van nadere inlichting mededeelen. Handelsblad weken heeft het aantaal dooden bedragen: 1677, 2434, 2416, 1046. Vol gens de sterfte gedurende de 5 laatste herfslen (in aanmerking genomen de vermeerdering der bevolking) zou het getal der overledenen wekelijks niet meer dan 1046 hebben moeten zijn. De minder ongunstige uitkomst van MAROKKO. Abd-el-Kader heeft in den nacht van 11 op 12 December de Marokkaan- sche legerplaats aangetast. Hij had zijne infanterie doen oprukken kort daarop in persoon aan de spits van zijne ruiterij volgende. Om den Marok kanen schrik aan te jagen liet hij zijne benden voorafgaan door met teer en pik ingesmeerde kameelenwelke arme dieren men bij het naderen der vijandelijke legerplaats in brand moest steken. Maar deze onmenschelijke list was door nog listiger spionnen der Marokkanen ontdekt, waardoor de zonen van MuIei-Abd-cr-Rharnan zich in staat hadden gezien, hunne tegenmaatregelen te nemen. Tot aan de legerplaats gekomen vond Abd-el-Kader die geheel verlaten en zich waarschijnlijk verbeeldende dat zijne vijanden hem niet hadden dur ven afwachten gaf hij zijne bende verlof tot plundering van het kamphet voortzetten van zijnen togt tot den volgenden dag uitstellende; maar legen den morgenstond zag hij zich door geheel de Marokkaansche magt omsingeld en allen uitweg afgesneden. Nu wierp hij zich moedig aan het hoofd zijner ruiterij op den vijand in. Het gelukte hein, zich den doortogt te banen, maar omstreeks 250 zijner dapperste ruiters bleven op het slagveld. Met de grootste moeite en met slechts eene handvol volks bereikte hij dc boorden van de Moulaja. Men verzekert, dat zijne deira geplunterd en gedeeltelijk krijgsgevangen gemaakt is. Zijn broeder Sidi Mustapha beeft bij den Generaal Lamoricière aanzoek laten doen, dat hem eene plaats inogt worden aangewezen, waar hij zijne dagen rustig zou kunnen slijten. Men zegt, dat deze heeft geantwoord dat hij zich slechts in het Fransche kamp had te begeven dat de Fransche grootmoedigheid hem, hetzij in Algerië, hetzij in Frankrijkeen eervol be staan zon verzekeren, of, indien hij dit liever wenschte, de middelen ver schaffen om zich te Mekka te vestigen. Zijn andere broeder, Sidi-IIaéd, die in de deira verbleven was, zou zijne onderwerping schriftelijk aan de Fransche overheden hebben ingezonden. Alles doet alzoo ten duidelijkste blijken, dat Abd-el-Kader onherstelbaar geval len is. ZWITSERLAND. Neufchatel heeft nu de oorlogscontributie van ƒ300,000 fr. in baar geld voldaan. Met uitzondering van dit kanton en dal van Ob- en Neder-Walden, hebben tot heden geen der overige, tot het Afzonderlijk Verbond behoord heb bende kantons de hunne betaald, zoodat deze nog steeds door de bondgenoot schappelijke troepen bezet blijven. In de Kantons van het voormalig Afzonderlijk Verbond tracht een ge deelte der geestelijkheid het volk weder in beweging te brengen, zoodat de bisschoppen het raadzaam hebben geoordeeld tusschen beiden te treden en aan dezen kwalijk geplaatsten ijver paal en perk te stellen. In het kanton Zug is een geestelijke, met name Niedermeijer, die het volk en de soldaten tegen de Regering zocht op te hitsen, tot 4-jarige verbanning veroordeeld. ENdELAN». LONDEN, 26 December. De sterfte is hier in de laatst verloopen week weder minder geweest dan in de voorgaande, maar nog altijd buitengewoon groot. In de vier laatste

Leydse Courant | 1848 | | pagina 1