LEYDSCHE WW 1847. VRIJDAG, 24 DECEMBER. K°. 154^ BIJXINEJNLAJNDSCHE BER1GTEJN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en fry dag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uit hoofde van liet tiers feestzal de JTtaandagsche Courant van 27 December niet worden uitgegeven. LEYDEN, 23 December. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester en Secretaris te Zwamraerdam in plaats van I.. Proos HoogendijkA. M. van Lokhorst; tot Burgemeester van Zevenhoven en Nieuwveen, in plaats van wijlen P. van der Min, W. C. A. Vaupel Kleyn, thans in die betrekking te Schipluiden enz., en tot Secretaris van Zevenhoven en Nieuwveen, in plaats van P. v. d. Min, J. P. Bronkhorst. Thans is te 's Hage bij de Gebroeders Belinfante in het licht versche nen, de 23sle jaargang van den NederlandsclienResidentie- en 's Graven- haagschen Stads-Almanakvoor den jare 1848. In dat Jaarboek komen voor de opgaven nopens de Vorstelijke Huizen in Nederland en in Europa; de Staats-Ambtenaren en Hooge CollegiënDepartementen van Algemeen Be stuurde Gezanten, Consuls en Agenten van en in Nederland, Gewestelijke cn Plaatselijke Besturen des Bijksde Bidderschap van de verschillende Pro vinciën; het Reglswezen in Nederland en Nederlandseh-Indië, als: het per soneel der onderscheidene Baden en Geregtshovende Advokaten en Procu reurs hij dezelve; voorts de Notarissen in het Bijk; Burgerlijke en Militaire Besturen in Indië, en vele andere opgaven. Deze jaargang van dit nuttig Jaarboek is wederom aanmerkelijk verbeterd en uitgebreid. Er komen daarin belangrijke statistieke opgaven en tabellen voor, betreffende zoowel het Rijk als de Overzeosche Bezittingen. Van de belangrijke uitbreidingen, die deze jaargang heeft ondergaan dient bijzonder vermeld te worden de opgave der Secretarissen van de Plaatselijke Besturen in het geheele Rijk die op bladz. 201 en volgg.naast de Burgemeesters voorkomen. De Gouverneur der Prov. Zuid-Holland heeft ter kennis gebragt, dat de begrooting van inkomsten en uitgaven voor de Provincie, over 1848, op de Griffie der Prov. Stalen van 27 Dec. tot 11 Januarij ter visie zal liggen. Het aantal Nederlandsche landverhuizers, die, gedurende de jaren 1845, 1846, en de tien maanden van 1847, door Rotterdam naar Ame rika zijn vertrokken, kan op 6,670 personen (1,100 huisgezinnen) geschat worden, de groote menigte vreemdelingen, welke zich aldaar ingescheept hebben, dus daaronder niet begrepen. Nagenoeg 7/8 gedeelte der gemelde Nederlandsche landverhuizers behooren tot den landbouwersstand. NOORDWIJK, 20 December. Het heeft II. M. onze geëerbiedigde en geliefde Koningin behaagd aan de bier bestaande Vrouwen-Vereeniging van Weldadigheid op nieuw eene gift van f 50 te doen toekomen. 'sGRAVENHAGE, 23 December. Bij besluit van Z. M. van den 19(lc" dezer, is Z. K. tl. Prins Hendrik benoemd tot Schout-bij-Nacht. Z. M. heeft aan den Heer P. II. Tromp op verzoek eervol ontslag ver leend als Wethouder der stad Rotterdam. Men zegt dat aan den wensch, onlangs in de Tweede Kamer geuit, dat in hare vergaderzaal eene betere verlichting moge worden aangebragt, weldradoor het aanwenden van gazzal worden voldaan. Reeds houdt men zich voor en in bet locaal bezig met het leggen en leiden der pijpen. Wij vernemen dat de openbare werken, welke de Troonrede van dit jaar heeft aangekondigd, als aan de Staten-Generaal in de tegenwoordige zit ting te zullen worden voorgedragen, zullen bestaan in eene kanalisatie van Drenthe en in een uitwaterings-kanaal voor Noord-Braband. De vermindering van rentenwaarvan in de troonrede gesproken is .sou bestaan in de aanwending tot inkoop vau schuld van een kapitaal van f 4 a 500,000 welke bij de afsluiting van de laatste dienstjarenals batig slet over is. -De Audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag den 24sten dezer, des voormiddags ten elf ure, in stede van ten twaalf ure, plaats hebben. Ilet Geregtshof van Zuid-Holland heeft heden uitspraak gedaan in de saak van het stedelijk bestuur tegen een der ingezetenenwegens het onder houd der kaden. Het Hof heeft daarbij het genoemde bestnur in 't ongelijk gesteld, en het vonnis van de Regtbank, waarvan hetzelve zich in hooger beroep had voorzien, bevestigd; bij welk vonnis was uitgemaakt, dat de bedoelde inwoner geenszins tot het onderhoud van de voor zijne woning ge legene kade gehouden was. Van 't plaatwerk de Flesclivoorstellende in 8 tafereelen den verder flijken invloed van den sterken drank, is de lste druk in 4 dagen uitver kocht de 2Je verschijnt binnen kort. ROTTERDAM, 21 December. Wij kunnen met genoegen mededeelen, dat hier thans wederom twee Oost- Indievaarderstoehehoorende aan twee voorname reeders hier ter stede, zich gereed maken, om kort na elkander, voor particuliere rekening naar Ma kasser te vertrekken. Men ziet dus, dat onze handel wel degelijk het belang inziet, hetwelk hij in de vrijhaven moet stellen. AMSTERDAM, 21 December. Ter veiling tegen den 17Jen Januarij 1848 in het Huis inet de Hoofden alhieris thans aangekondigd de uitgebreide Verzameling van Handschriften in de XVIIdc en eerste helft der XVIIlde eeuw bijeenverzameld door onze be roemde landgenooten Kornelis van Alkernade en Mp. Pieter van der Schelling. Deze verzameling behelst de meest merkwaardige Manuscripten betreffende de Algeinecne en Kerkelijke Geschiedenis, Godgeleerdheid, RegtsgeleerdhcidRei zen, Privilegiën, Handvesten, Keuren, Steden-, Klooster- en andere Beschrij vingen, originele perkamenten Brieven en andere Stukken van Vorsten, Staats lieden en Geleerden, van de XII tot de XVIIlde eeuw, en eenige gedrukte Werken, Oudheden en Zeldzaamheden, benevens onderscheidene goudenzil veren en koperen Penningen en Munten. Sedert eenigen tijd hadden zich vele klagten opgedaan over het ver missen van brieven met geldenuit Amsterdam verzonden. Er viel ver denking op den Commies de G.die onlangs uit Leeuwarden herwaarts was overgeplaatst en na wiens komst alhier de klagten zich vermenigvuldigd heb ben. Men verneemt, dat gisteren avond, ten gevolge van het betrappen des verdachten bij het ontfutselen van een' brief aan het bureaudoor de Chefs van het Postkantoor en vervolgens door den Officier van Justitie, den Heer Bootdie kennis van het geval bekomen hadeen onderzoek in loco heeft plaats gehaddat daarna ook eene huiszoeking aan de woning van voor noemden Commies door den Piegter-Commissaris Gulcher verrigt is, en dat, ten gevolge van het een en hel anderde gemelde autoriteiten den beklaagde heden nacht in hechtenis hebben genomen. AmstCour.) De Heer de Casamayor en nog twee Spanjaarden, welke, als vormende een Spaanseh finantieel agentschap, zich een paar maanden alhier hebben opgehouden, zonder dat immer iemand is te weten gekomen, wat eigenlijk het dool hunner komst herwaarts is geweest, zijn thans reeds weder riaar Madrid vertrokken. AMERSFOORT, 21 December. De Arrond.-Regtbank alhier heeft eene voordragt van twee personen opge maakt, ter vervulling der betrekking van Procureur, opengevallen door de benoeming van den Heer Mr. A. N. J. van de Poll, tot Regter in gezegde Regtbank. Op deze voordragt zijn geplaatst, als eerste Candidaat, de llccr W. K. Leinweber, Beëedigd Klerk ter Griffie van die Regtbank, en als tweede Candidaat de fleer Mr. A. R. van Bel, Advokaat te Amsterdam. NIJMEGEN, 20 December. Heden in den vroegen morgen heeft zich het eerste drijfijs op onze rivier vertoond. Dien ten gevolge is de gierbrug weggenomen en iu de haven gebragt. ZWOLLE21 December. Wij zijn in onze verwachting niet bedrogen. De Edel Achtb. Raad dezor Stad heeft in zijne Vergadering van den 18den dezerhet voorstel van een zijner leden om de stedelijke begrooting, nadat deze door Heeren Gedeputeerde Staten zal zijn goedgekeurd niet bloot ter visie te leggenmaar tevens door den druk gemeen te makenmet eenparigheid van stemmen aangenomen. Ook te Assen is ten opzigle der begrooting een dergelijk besluit genomen. Heden is de mest, die tot nu toe van wege de stad van de straten opgehaald en publiek verkocht wordt, voor den tijd van 9 jaren verpacht,

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1