LEYDSCHE COURANT. N° i 1847. YBÏJDAG, 17 DECEMBER. BINNEJNLAJNDSCHE BEBIGTEN. BUITENLANDSCHE BEBIGTEIN. 1)a Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag avond. ^c3,j V .-v.- .->J s Z?e /Vi/s cfcr Courant is ƒ12 zw het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven V. V LEYDEN, 1G December. Wij vernemen, dat aanstaanden Maandag-avond om 6 ure alhier inde Pieterskerk plegtig gedachtenis zal worden gevierd van liet vijftigjarig be staan van het Nederlandsche Zendelinggenootschap, hij welke gelegenheid de Hoogleeraar van Oordt eene rede zal uitspreken; de toegang zal aan het publick om hall' zes ure verleend worden. Gisteren overleed te Warmond de Heer A. Eipkens, Commandeur der Orde van den Nedcrl. Leeuw, Staatsraad in buitengewone dienst, gewezen Adviseur voor de werktuig en scheikunde hij het Departement van Binnen- landsche Zaken enz., tot den jare 1845 Directeur van de Kon. Akademie te Delft. Dezer dagen is in het licht verschenen eene rede, uitgesproken bij het Ilaagsche Dep. tot Nut van 'l Algemeen, door den Heer Dr. C. C. E. d'En- gelbronncr, Referendaris hij het Ministerie van Jnstitie; in welke rede de Af schaffing van den sterken drank als volksdrank, wordt beschouwd, als aan geprezen door de staatshuishoudkunde, aan welks slot de S. de uitspraken dier wetenschap omtrent de verteringen die, of ieder voor zich zeiven of geheel een volk behoort te maken, in 10 lessen zamentrekt, en in een aan hangsel het voorgedragene in vele belangrijke aanteekeningen nader ontwik kelt en toelicht. Ten slotte deelt de S. eene vertaling mede van een stuk dat in Hamburg het licht heeft gezien, waarin wordt verklaard dat de spoe ling voor rundvee en varkens, volgens meer of min uitvoerige getuigenissen van 12 personen, op grond van ondervinding en deswege gedane waarnemin gen, een voor het vee zeer ongeschikt, ja hoogst nadeelig voedsel oplevert dat het met spoeling gevoederde vee ongezonde melk geeft en slecht vleesch en vet, en beweerd dat het vee ook in het begin altijd een afkeer van de spoeling heelt, die dikwijls moeijelijk is te overwinnen, terwijl het overigens genoeg algemeen hekend is, dat het spek van met spoeling gemeste var kens het slechtste is. Men zal zich herinnerendat de stad Archangelde voornaamste haven der Witte zee, voor ecnigen tijd door eenen gruwzamen brand is geteisterd geweest. Waarschijnlijk is het met hel doel om de wederopbouwing der afge brande huizen gemakkelijk te maken, dat het dagblad van Petersburg, van 2G November, een Keizerlijk decreet afkondigt, waarbij de vrije invoer van tigehcl- en karreelslcencngedurende het jaar 1848, te Archangel door vreemde schepen wordt toegelaten. Deze tijding is van belang voor de steen bakkerijen hier te lande. AntwNieuwshl.) KATWIJK, 14 December. Den 11 den dezer is de laatste onzer Steurharingvisschcrsbehouden van de visschcrij onder den Engelsehen wal teruggekeerd en is door de 38 pinken welke van hier voor deze visschcrij zijn uitgerust geweest, in het geheele saizoen te zamen aangebragt 4,550,(100 stuks haringen, of dooreen per vaar tuig ongeveer 119,800 stuks, waarvan door de 14 pinken van de Katwijksche Maatschappij 1,575,000. Ofschoon deze uitkomst, wat het aantal betreft, voor meer dan middelmatig is te houden, beantwoordt zij echter op verre na niet aan de overdreven gunstige verwachting, die daaromtrent in het be gin van de maand November is ruchtbaar gemaakt, terwijl zij op verre na niet evenaren kan de nog in 1837 verkregen uitkomst van ruim 155,000 stuks dooreen per vaartuig; en heeft de daling van den prijs, die in het midden van het saizoen daarvan het gevolg is geweest, te weeg gebragldat de geldelijke opbrengst dooreen voor naauwelijks middelmatig is te houden. 'sGRAVENHAGE, 15 December. Bij Koninklijk-Groothertogelijk besluit van den 22sU'n November, worden de dagbladen en andere periodieke geschriften, in het Groot-Hertogdom Luxem burg verschijnende, aan de censuur onderworpen. Men verneemt dat den 19ilen het 50-jarig bestaan zal gevierd worden van het Nederlandsch Zendeling Genootschap, ter uitbreiding van het Chris tendom, bijzonder onder de Heidenen. Dien dag, en vooral den avond, zal de dienst in de Groote kerk daaraan worden toegewijd. Door Ds. Moll zal tot gedachtenis aan dit jubelfeest eene rede gehouden worden. Zijn Wel- Eerw. heeft die taak op zich genomen, ten gevolge der ongesteldheid van den Ilof-Kapellaan Ds. Dermoutdie anders te dezer gelegenheidzoo inen ver neemt, zich daarmede zou hehben heiast, omdat deze nog een der oprigters is van de alhier gevestigde afdeeling van dit genootschap. Naar men verneemt is op hel einde der voorgaande weck de cleclro- magnetische telegraaf, van hier naar Rotterdamvoorloopig in werking ge- bragt en dadelijk in dienst gestoldzoodat nu reeds eene correspondentie tusschen Rotterdam en Amsterdam mogelijk is. Intnsschen zal zoodra de noodige toebereidselen daartoe gereed zijn eene meer bespoedigende wijze van werken ingevoerden deze met eenige lot hiertoe ongekende verbeteringen vermeerderd worden. ROTTERDAM, 14 December. Mgr. Vranckenbenoemd tot Administrator Apostolieus in Neêilandsch- Indie, is gisteren uit Roermond hier aangekomen, zich naar 'sGravenhage begevende, van waar hij morgen de reis naar liatavia, over Londen en Alexan dria, zal aannemen. Het fregat Prins van Oranje, bevelhebber Z. K. H. Prins Hendrik, is den 14den te Texel binnengeloopenkomende van liet eiland Madera, waarheen het Z. K. H. Prins Alexander vervoerd had. lEIlEEATGlIE STATE*. NEW-YORK, 25 November. De Regering heeft eene wet uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat alle oude gehuwde mannen en weduwen een jnarlijksch hoofdgeld van 7 dollars zullen betalen; welke gelden worden aangewend voor schoolonderwijs en on dersteuning van arme weezen. Een papier fabrikant uit Massachusetts heeft in de vervaardiging van bankbiljetten eene vrij geestige nieuwigheid gebragtwelke aan de namaking nieuwe hinderpalen in den weg moet leggen. Hij brengt namelijk in bet papier katoenen draden waarvan bet getal de waarde van liet biljet aan toont; zoo zullen de biljetten beneden de 5 dollars 1 23 4 of 5 draden bevatten; die van 10 dollars zullen er G hebben; 7 voor 20; 8 voor 50; 9 voor 100; 10 voor 500 en 11 voor 1000 dollars. Zoo dikwerf liet biljet vervalscht is; zal dit een teelten van herkenning zijn. Onderscheiden banken van New-York en bet Westen beijveren zich reedsdit papier te gebruiken dat welhaast vrij algemeen gebezigd zal worden. Men beeft bier berigtdat de Generaal Patterson met 4500 man Vcra- Cruz bad verlaten en bet binnenland was ingetrokken. Eene poging dor Mexicanen om Puebla te hernemen, was door den Generaal Lane afgeslagen. Generaal Scott bad een aantal inboorlingen tegen soldij in zijne dienst geno men, door hulp van welke het gelukt was, dat de overbrenger zijner depcclies te Washington had kunnen komen. Santa-Anna zou zich op eene Engel- sche stoomboot naar Tampico hehben ingescheept. De leden van het Mexicaansch Congres waren, len getale van 35 te Guetaro. bijeengekomenwerwaarts ook de Gouverneurs der verschillende provinciën geroepen waren om te beraadslagenof de oorlog zou worden voortgezetof vrede gemaakt. SPANJE. Volgens een berigt in den Précuiseur zou Lord Palmerstonaan liet Spaansche kabinet twee mededeeJingen hebben gezonden; vooreerst een ont werp tot wederinstelling der Salische wet. Deze wet rlagtcekent reeds van het begin der vijfde eeuwonder ClovisKoning der Franken of Saliers bevat in wel 400 artikelen, hoofdzakelijk een strafwetboek; doch door art. 62 van den zesden titel, waarbij erfopvolging in vaste goederen alleen aan het mannelijk geslacht werd toegestaan, is d.e sedert 1316, bij het over lijden van Lodcwijk X, op het regt van opvolging bij den Eranschcn troon toegepasten heeft bij de komst tot de regering van den Spaansellen Ko ning Pbilippus V in 1700, tot dien geweldigen bijna Europescben oorlog onder den naam van successie-oorlogaanleiding gegeven, die in 1712 door de Utreclitschen vrede eindigde, en welke wet Ferdinand VII in 1832 overleden, door bij uiterste wille zijne dochter Maria Christina tot Koningin te benoemen, had ingetrokken. Ten andere eene aanbeveling der mogendheden ten voordcelc der Spaansche

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1