I Op het te Hamburg gehouden congres van Duitsche spoorweg-maat- I schappijen is onder anteren liet bestuur van het Oostenrijksche Lloyd gemag- I tigd geworden, eene vernieuwde poging aan te wenden, om den Indisch- I Engelschen-Overlandpost door Duitschland te voeren. Van welk belang die I onderneming is, blijkt onder anderen hier uit, dat zij in het vorige jaar heeft overgevoerd omstreeks de 125,000 passagiers, 32,000,000 fl. in comp- I tanten, 1,200,000 brieven, 136,000 pakketten en 240,000 centenaars goe- I deren, alsmede, dat hare, ook ten oorlog ingerigte stoomschepen eene vloot uitmaken van 25 vaartuigen van 3310 paardenkrachten. KUSLVAi». Gedurende het jaar 1847 zijn van Archangel uitgeklaard 704 schepen, waarvan 451 naar Groot-Brittanje en Ierland, 152 naar Nederland en België, 45 naar Frankrijk36 naar Bremen15 naar Hambnrg en Altona2 naar Noorwegen1 naar Kopenhagen1 naar IJsland en 1 naar Boston in Amerika. Van die naar Holland en België vertrokken 63 regtstreeks naar Amsterdam 30 naar Rotterdam, 16 naar Schiedam, 4 naar Zwolle, 4 naar Dordrecht, 3 naar Vlaardingen, 2 naar Delftshaven, 3 naar de Zaan, 1 naar Kampen, 12 naar Antwerpen, 1 naar Gent, en de overigen naar de volgende zeegaten om orders, als: 8 naar Vlissingen, 4 naar de Maas en Hellevoetsluis en 1 naar Texel. De uitgevoerde rogge bedroeg 340,109 tschetwerts, waarvan 202,693 tschetwerts regtstreeks naar Nederland en 20,578 naar Belgie. (Een tschetwert is nagenoeg 2 mud 1 schepel -Nederlandsch. Te Archangel overwinteren de met schade nit zee teruggekomen Nedcr- landsche schepen de goede Vrede, Kapt. L. C. Peters, en Willem Cornelis, Kapt. R. B. Jonker, beiden naar Amsterdam bestemd. GRIEKENLAND. ATHENE21 November. De oppositie in den Senaat gaat nog voort om hel den Ministers lastig te maken. Zoo heeft zij willen doordringen dat de nieuw benoemde Senatoren niet eer aan de beraadslagingen zouden deel nemenvoor dat het adres van antwoord was afgehandeld; ook heeft zij niet willen toegeven, om geen adres aan te bieden, inaar gevorderd, dat de Koning, hoe ook dat adres luidde, verpligt was het aan te nemen. In de zitting van eergisteren ontstond daar over nog hevige woordenwisseling, zoodat de Voorzitter genoodzaakt was de vergadering tc sluiten. In de provinciën heerschte de beste rust. PORTUGAL. LISSABON, 29 November. Als een nieuw soort van bankroet wordt dat van H. M. vermelddaar zij onvermogend is hare bijzondere schulden te betalen. Dit is officieel aange kondigd en er heeft eene bijeenkomst van de schuldeischers plaats gehad. Aan hen is door den betaalmeester van het paleis een voorstel gedaan dat verworpen isdoch een ander tot betaling van 50 pCt. werd aangenomen. ITALIË. Uit Napels wordt van den 27sten November gemelddat de biechtvader van den Koning, Mgr. Cocle, tot algemeene tevredenheid was ontslagen. Ook was de portefeuille van Buitenlandsche zaken weder opgedragen aan den vroe- geren Minister Cassana, daar Serracapriola bedenking gemaakt bad om dien post aan te nemen. De Prins Poniatowski is tot Gouverneur van Lucca benoemdna alvo rens het burgerschap en een Toscaanschen titel ontvangen te hebben. Ilij heet thans Prins van Monterotondo. ZWITSERLAND. Oen gden dezer zou de Landdag zich bezig houden met de zaak van Neuchatel en met de nota van den Franschen Minister Guizot, welke alge meene verwondering verwektdaar zij nog van den aanvang van de vijande lijkheden spreekt en dus reeds meer dan 14 dagen oud is. De Afgevaardigde van Waadtland zou met de beantwoording dier nota belast zijn. De Generaal Dufour heeft 800 krijgsgevangenen in vrijheid doen stellen. Hij zou, zegt men, ook een geheime zitting van den Landdag hebben bijge woond en er zou plan bestaan om zich nog niet geheel te ontwapenen. De uitgedrevene Jesuiten schijnen, blijkens onderschepte briefwisseling, op terug komst te rekenen. Kr loopen ook geruchten dat zij vrijzinnige bladen zouden gekocht hebben en dat het Pauselijk oordeel over de verbeurdverklaring hun ner bezittingen zou worden ingeroepen. De Bernsche Liedertafel en de Studenten hebben den Generaal Dufour I in den avond van den 4den dezer, hij fakkellicht eene serenade gegeven. De gewezen Genei aal van het Afzonderlijk Verbond, Salis-Soglio, wien I men mede den naam geeft dat hij zich dapper genoeg gekweten heeft, ligt gevaar- I lijk ziek aan de wond welke hij in het gevecht van Gislikon ontvangen had. I Ook bij dezen krijgsman had partijzucht, zoo het schijnt, het Zwitserscho ge- I voel niet verdoofd. Toen hij in het gevecht, waarin hij zijne kwetsuur ont- I vingeene batterij van het hondsleger stoutelijk slechts twee honderd schreden van eene schans der zijnen zag post vatten, kon hij zich niet onthouden uit te roepenBravo bondstroepen I" Ook heeft hij naderhand verklaard dat de troepen der Landsvergadering over het algemeen veel dapperder gevochten hebben, dan hij gedacht had dat zij doen zouden. De Engelsche Gezant Sir Stratford Canning, is te Neuchatel aangekomen en heeft zich terstond naar Bern begeven. OOSTENRIJK. WEENEN, 3 December. Gisteren overleed alhier Johan Ladislaw Pyrker, Aartsbisschop van Erlau, de beroemde Dichter van de Tunisiade, van Rudolf van Habsburg, enz., in het 75ste jaar zijns levens. In Gallicië ziet het er bij voortduring zeer treurig uit. In de dorpen Czamiek en Porembka, bijv., waarvan het eerste 2842 en het ander 2351 inwoners telt, zijn dit jaar, van het begin van Maart tot op het einde van October, 1011 inwoners gestorven en in de kleine kolonie van Jagtembore zijn in 20 gehuchten 150 menschen bezweken. Langs den weg van Zivvice naar li Wadowicc zijn geheelc gehuchten ontledigd en bij den doormarsch is het niet I zelden gebeurddat de soldaten in de hun aangewezen kwartieren w-1 lijken, maar geene levende menschen meer vonden. Sommige der voor het gebergte I aangewezen Geneesheeren hebben over de 800 lijders te verplegen; men kan I dus nagaan, welke zware dienst zij bij het ruwe najaarsweder, en het ver- I spreid liggen der woningen te verrigten hebben. Zij heeft thans de verpligling op zich genomen, om te beginnen met den I aanvang van het volgende jaar, regtstreeksche vaarten tusschen Triëst en I Alexandrië en den postdienst tusschen Triëst en Londen waar te nemenen I daarom roept zij thans de nationale medewerking in om die laatste dienst I en de daaraan verbonden voordeelen aan Duitschland te verzekeren. I Men schrijft uit Gratz in Stiermarken van den 28sten November: De Aartsbisschop van Gratz, de Baron de Jiingler, is voor eene Commissie I geroepen nit geestelijken en leeken zamengestelddie van Weenen was ge- I zonden om dezen prelaat te oordeelenwelke de openbare mecning van daden I van grove onverdraagzaamheid beschuldigde. I Deze Commissie heeft na den Aartsbisschop drie langdurige verbooren te I doen hebben ondergaan, hem tot veertien dagen huisarrest binnen zijn Aarts- I bisschoppelijk paleis en eene boete van 500 fl. 600 Ned.) verwezen. (Journ. des Dêb.) BEIJEREN. Het nieuwe ministerie heeft, naar men meldt, onder anderen, op de na volgende voorwaarden zijne benoeming aanvaard: afscheiding der regtsple- ging van het administratief bestuur; openbaarheid en mondelinge behande ling der regtszakenopheffing der censuur, ten opzigte vari alle binnen- landsche aangelegenheden; vermeerdering van sommige ambtenaren; het aan leggen van groote graan-inagazijnenbespoediging van het aanleggen van spoorwegen, bepaaldelijk van die naar Salzburg, enz. FRANKFORT. Gelijk men weet, werd in bet afgeloopen jaar tusschen deMain-Oeverslaten, Beijeren, Hessen-DarmstadtNassau en Frankfort, eene overeenkomst geslo ten tot het bewerkstelligen van de noodige verbeteringen aan de bedding der rivier. Men schijnt nu een begin met de uitvoering van dit voornemen te willen maken. Reeds zijn HessenNassau en Frankfort overeengekomen dat de werkzaamheden aan den Beneden-Main binnen de eerste 4 jaren moe ten voltooid zijn. De geldelijke bijdrage van Frankfort hiertoe wordt op 200,000 11. geraamd. ENGELAND. LONDEN, 8 December. In de laatste week was de invoer van buitenlandsch vee te Londen veel minder. Er zijn slechts 848 stuks groot, en 2329 klein vee ingevoerd. In langen tijd is het cijfer van den invoer zoo klein niet geweestdeze vermin dering is het gevolg van de lagere prijzenwelke sinds eenigen tijd voor het vreemde vee geboden worden wegens den mageren staat waarin het op de markt gebragt wordt. De plegtige verkiezing van een' nieuwen Aartsbisschop van York heeft 11. Woensdag plaats gehad. D1'. Musgrave, door de Koningin aanbevolen, is tot die hooge kerkelijke waardigheid verheven. Een der dagbladen meldt, dat te Huil millioenen vaten menschelijke beenderen van het vasteland zijn aangekomenom voor den landbouw ge bruikt te worden. Deze beenderen zijn op de slagvelden van Leipzig, Auster- litz en Waterloo bijeenverzameldgemengd onder die der paarden. Men heeft ze vervoerd naar Yorckshire, alwaar zij tot stof vermalen en daarop naar Doncaster gezonden werden, om als meststof verkocht te worden. Van Liverpool wordt in eene brief van gisteren gemeld, dat sinds Za- turdag 11. aldaar en langs de naburige kust, zware stormen woeden, welke aanzienlijke schaden hebben aangerigt. De tijdingen uit Ierland worden dagelijks onrustbarender, de misdaden verminderen niet en de aanzienlijke grondeigenaars verlaten het land, om niet onder de slagen der moordenaars te vallen. Zelfs behoudende bladen willen dat men nog veel strengere maatregelen neme, dan die, welke thans in het parlement zijn voorgesteld. Een zoo groot gedeelte der bevolking lijdt aan de griepdat verschei dene bedrijven en bezigheden daardoor stilstaan. De kerken zijn bijna ledig, en verscheidene scholen gesloten. Van de politie-magt worden 1200 man belet hunne dienst waar te nemen. Volgens de sterflijsten der twee laatste weken, zijn hier in dat tijdvak ruim 2000 personen meer dan in gewone tijden overledenen men verneemtdat de sterfte in de laatste dagen nog veel grooter is geworden. Hier overlijden thans veel meer lieden dan tijdens het heerschen der cholera in 1832. Onder de lijders aan de griep behoo- ren ook de Minister J. Russell cn de Heer Peelhun toestand is echter geens zins bedenkelijk. m

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2