LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 13 DECEMBER. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het de afzonderlijke nommer s worden tegen Centen afgegeven. BINNENLANDSCUE BERÏGTEN. LEYDEN, 11 December. De Staats-Courant van beden bevat bet verslag van de Commissie tot bot staats-cxamenaan den Minister van Binnenl. Zaken aangeboden den 21stc" September 1847. Daar dit verslag toch nu al ruim 2 maanden oud is, be houden wij ons voor, om cr in een volgend nommer verkorte mededeeling van te doen, zijnde bet te uitgebreid om, zelfs met merkelijke verkorting, in ons nommer van beden plaats te vinden. 's GRAVENHAGE 10 December. Z. M. beeft nog op 6 December jl. benoemd tot Grootkruis der Orde van de Eikenkroonden Generaal-Majoor von GagernGouverneur der residentie tot Commandeurs der Orde van den Nederlandschen Leeuw L. N. Graaf van ltandwijckMinister van Binnenlandscbe Zaken, en Mr. J. B. van Son, Mi nister voor de zaken van de Roornsch-Katholijke Eeredienst; en tot Ridders dier Orde den Kapitein S. E. Duyvcné, van het corps ingenieurs, mineurs en sappcurs, en Mr. R. K. Baron van Tuyll van Serooskerken Raad en Gene- raulmeester der munt. Ook beeft Z. M. vergunning verleend aan den Kamerheer Baron van Ilardcnbrockom de Orden van St. Jan van Jerusalem en der Guelphen te mogen aannemenhein geschonken door de Koningen van Pruisscn en Ha nover. De Zaakgelastigde van Denemarken aan ons Hof, de Baron Bille Brahé, benoemd tot Gezant te Ween en is bier vervangen geworden door den Baron BiockdorlF, Secretaris van het Gezantschap te Londen De behandeling der zaak van bet weekblad Asmodée voor den Iloogen Raad, die op Maandag den IS*1611 dezer was bepaald, is verdaagd lot Woens dag den 15dl!n. Men verneemt dat G. P. Verplocgh in honger beroep gekomen is van bet bekende vonnis der Arrondissements-Regtbank alhier, Maandag jl. tegen hem uitgesproken. Dezer dagen zijn de verzoeken om gratieingediend door de personen die bij arrest van bet Provinciaal Hof van Vriesland, van 13 October jl., ter zake van gewelddadige plundering ten huize van den Burgemeester te liarlingen veroordeeld zijn, gewezen van de hand, met uitzondering echter van J. J. P., die alleen gratie van de straf van bet brandmerk bekomen heeft. De nieuwe Commissie der Ter Heidcnscbe Rcederij gezien hebbende den gunstigen uitslag van de vischpink Ter Ileide's Hoop, die, na een jaar ge- vischt te hebbende som van 1,880 heeft opgeleverden aan velen brood heeft verschaft, berigt, dat op hare aanvraag om ƒ1,300, tot aankoop van een klein vischpink jetwee aandedenelk van ƒ100, genomen zijn, en uit Amsterdam van den Heer L. B. ecne gift van ƒ60 is ingekomen. De Com missie hoopt weldra in staat gesteld te worden door verdere giften om ge noemd vaartuig aan te koopen. Onlangs gaf de beroemde teekenaar George Cruikshank, te Londen 8 platen uit, getiteld de Flesch, voorstellende een buisgezin, dat door den drank van welvaart tol ellende en schande vervaltzij munten uit door ge lukkige vinding en juiste teekening der gelaatstrekken, en hebben in Enge land groolen opgang en diepen indruk gemaakt. Dit huiselijk treurspel van den schilderenden zedcleeraar zal met geringe wijzigingen deze maand alhier worden uitgegeven, in netten steendruk, voor den prijs van slechts 1.25 met een tekst van Ds. Huydecoper. ROTTERDAM, 9 December. Men verneemt met zekerheiddat men zich thans hier ter stede onledig houdt met het nazien en iri orde brengen der stedelijke keuren en ordon nantiën. Deze werkzaamheid is aan twee reglsgelcerdcn opgedragen, waartoe door den Ed. Achtb. Raad dezer stad zijn benoemd Mr. W. C. Mees en Mr. P. van der Hoeven beiden practiserende Advocaten bij de Arrondissements- Regtbank. Tevens is eene Commissie van drie Raadsleden benoemd, ten einde genoemde Hceren in dit werk bij te staan en hun de noodige inlich tingen te verschaffen. Genoemde Commissie bestaat uit de floeren Mr. A. Schadcc, C. J. Thoofl en Jhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot. {Rolt. C.) AMSTERDAM, 10 December. In de op den 7tlcn dezer alhier door de Nederlandsche Üandel-Maatschappij gehouden veiling van Japansch koper, zijn 11 kavelingen verkocht tot ƒ57 6 kavelingen tot ƒ574 en kavelingen tot. 56 J. Voor eenige dagen hebben wij gemeld, dat de Hooggel. Heer Dr. C. J. Mattbes, op Maandag den 20slen December aanstaande, het Hoogleeraarsambt in de Wis- en Natuurkunde bij het Athenaeum lllustrc dezer stad, met het houden cener redevoering zoude aanvaarden. Uit de thans rondgezondene uitnoodigings-billetten tot bijwoning dezer plegtigheid hebben wij met genopgen gezien, dat deze inwijdingsrede, onder goedkeuring van 1111. Curatoren, in het Nederduitsch zal gehouden worden. Wij vertrouwen dat dit vele belangstellende vrienden der wetenschap zal aan sporen om bij deze plegtigheid tegenwoordig te zijn. Wij zien toch met ge noegen in het besluit des Hooglecraars en in de goedkeuring van de Curato ren, om deze redevoering in de landstaal te houden, een blijk van het stre ven om de Doorluchtige School alhier weder meer en meer te doen worden, wat zij volgens de oorspronkelijke bedoeling der oprigters zijn moest, dat is, niet zoo zeer eene lloogcschooluitsluitend voor hen bestemd die zich in de zoogenaamde geleerde wereld bewegen, maar een brandpunt van verlichting, beschaving en onderrigt voor allendie aan hoogere ontwikkeling van den geest behoefte gevoelen. Wij inecnen tevens bij deze gelegenheid te moeten opmerken dat het ge bouw der Doorluchtige School in den laatsten tijd aanmerkelijke reparation heeft ondergaanwaardoor het thans niet alleen voor het gebruikwaartoe het bestemd is, doelmatiger ingcrigt maar ook zeer verfraaid is. Arnst. C. HAARLEM, 10 December. Dezer dagen is voor de provincie Overijssel eene Commissie gevestigd tot het verzamelen van geldenter oprigting van een metalen standbeeld van Laurens Janszoon Coster, alhier. Deze Commissie bestaat uit de navolgende Heeren: G. II. van Scnden, Theol. Doet., Ridder der orde van den Nederl. Leeuw te ZwolleJ. C. 11. de Gaaij Fortman Phil. Theor. Mag. Litt. Hum. Doet., Praeceptor te Zwolle; Baron H. A. D. J. van Ilaersolte, Lid der Rid derschap van Overijsselte ZwolleBaron J. A. van FridaghLid der Rid derschap en Ged.-Staten van OverijsselRidder der orde van den Ned. Leeuw te Zwolle; Mr. J. T. Roessingh Udink Lid der Ged.-Staten van Overijssel, Ridder van den Ned. Leeuw, voor TwenthcMr. P. II. J. IJsscl de Schepper, Lid der Ged.-Staten van Overijsselte DeventerMr. J. A. G. Baron de Vos van Sleenwijk Lid der Ridderschap van OverijsselBurgemeester der stad Vollenhove, en N. van Berkum Bijsterbos Jr., Secretaris der stad Kampen.— In den loop der aanstaande week zal de eerste bijeenkomst dezer Commissie te Zwolle plaats hebben. tlaarlCour.) UTRECHT, 9 December. Gisteren heeft de tot Buitengew. Iloogleeraar in de Regten aan onze Hooge- school benoemde Heer Jhr. Mr. B. J. Lintelo de Geer, zijne lessen over bet R.omeinsche regt geopend met eene inleiding, ten belooge, dat de beoefening van het Rom. regt, ook voor den tegenwoordigen regtsgeleerde van onloo chenbaar nut en belang is. Men zegt dut Z. ilooggel. eerst na de Kersvacantie de gewone iuwijdings-redevoering zal houden. Eergisteren is door de Arrondissements-Regtbank alhier eene aanbeve lingslijst opgemaakt, ter vervulling van het Kantonregters-ambt te Maarssen, en zijn op die aanbeveling gebragt de IIII. Mr. J. 11. F. van Ewijck, Advocaat, wonende te HaarlemJhr. Mr. L. II. van Ascli van WijckGriffier bij het Kantongeregt te IJsselsteinen Jhr. Mr. J. Huydecoper van Maarssevecn Advocaat te Amsterdam. BU TEN LAN DSCHE BERJ GTEJN MAROKKO. De laatste berigten van den 21stcn November meldden, dat wel verre, dat Abd-el-Kader de Marokkaansehe troepen zou verslagen hebben, deze, aange voerd door twee zonen van den Keizer, aan Abd-el-Kader eene zware neder laag hadden toegebragtdie daarop genoodzaakt was met zijn leger op den linkeroever van de Malouia terug te trekken. De zonen des Keizers hadden bloedige wraak genomen op die stammen, welke de partij van Abd-el-Kader waren gevolgd.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1