onderneming eener reorganisatie van den Staat, zullen wij levens al onze po gingen in het werk stellenopdat de waarheiden deze alleentussclien een zoo edelmoedig vader en zijne kinderen heersche, Aangemoedigd door de welwillende woorden van Uwe H. en door den zegen des Hemels dien Gij voor ons hebt afgesmeekt, maken wij ons gereed om onbevooroordeeld en onpartijdig de gewigtige onderwerpen van algemeen bestuur te onderzoeken, die aan ons zullen worden onderworpen, en zullen ons daarbij zoowel voor eene kleingeestige omzigtighcid als voor onmatige ciseben wachten. »Wij zullen ons gelukkig rekenen van te mogen mede-arbeiden aan het groote werk van wetgeving, hetwelk Uwe H. sinds lang heeft ondernomen, en wij zullen daarnaar trachten, dat regtvaardigheid gelijkheid der burgers voor de wet en eenvormigheid in alle deelcn der nieuwe wetgeving ingevoerd worden. Wat de finantiën betreft zal het onze pligt zijnde middelen voor te stellen, welke kunnen dienen om het evenwigt tnsschen ontvangsten en uit gaven te herstellen; wij zullen nooit uit het oog verliezen, dat dat evenwigt afhankelijk is van eene gelijkmatige verdeeling der belastingen en wij zullen trachten het oogeblik te verhaasten, waarop zekere voor den arme al te druk kende lasten die de snelle ontwikkeling van den nationalen rijkdom beletten, verminderd of geheel afgeschaft worden. Wij wensehen dat het openbaar crediet toeneme, en dat alle voor bijzondere personen voordeelige maar voor liet algemeen welzijn schadelijke monopoliën vernietigd wordenzonder dat echter daarbij aan regt en billijkheid worde te kort gedaan. Wij begroeten in de Italiaansche tolvereeniging een door U tot sland ge- bragt bewonderenswaardig werk en wij zullen met al de kracht die in ons is, de ontwikkeling der handelsvrijheid trachten te bevorderen. In bet beheer van den Staat zullen wij de edele oogmerken van Uwe II. ondersteunen, en trachten zedelijkheid, spaarzaamheid en eenvoudigheid daarin te doen heerschenen zooveel in ons verinogen is, zullen wij zorgen dat de loopbaan der ambten in achting rijze door de verantwoordelijkheid der amb tenaren, en dat bij hunne benoeming op ware verdiensten gelet worde i wij zullen daarbij het doel voor oogen houden, dat Uwe 11. zich heeft voorgesteld bij de instelling van auditeurs bij dezen staatsraad. Een onzer duurste verpligtingen zal zijn om den landbouw te begunsti gen, dien grondslag van onze geheele nijverheiden voorts alle andere takken van nijverheid, terwijl wij daarbij steeds en overal het welzijn van de talrijke behoeftige klasse voor oogen zullen houden. Wanneer het U behagen zal ons over de krijgszaken te raadplegenzullen wij steeds onze stem geven aan de volmaking van eene goed georganiseerde nationale legerinagt, die in zekeren zin de grondslag zij van die burgerwacht, welke met zoo veel ijver de openbare rust en orde, en, als het zijn moet de onafhankelijkheid uwer Staten verdedigt. »Onze zorgen zullen zich ook tot gevangenissen en verbeterhuizen uitstrek ken die wel verre van scholen der ondeugd te zijngestichten van verbete- rinn- kunnen wordenen dienen om verdoolde kinderen tot godsdienst en zedelijkheid terug te brengen. Eene der eerste zorgen van Uwe II., zelfs vóór de instelling van den Staatsraadis geweest de instelling van stedelijke en provinciale raden. Gij liebt daardoor getoonddat de reorganisatie der gemeenten de grondslag der latere hervormingen. Dit zal dus een der eerste voorwerpen onzer aandachtige overweging uit maken en wij zullen ons er op toeleggenom in de ontwerpenwelke wij aan Uwe II. zullen aanbiedende meest mogelijke ontwikkeling der plaatse lijke instellingen met eenheid en kracht in het hoofd-bestuur vereenigd, te bevorderen. »Al deze maatregelen, verbonden aan een uitgebreid stelsel van opvoeding en openbaar onderwijs en aan eene politie die den burgers bescherming ver leent zullen geschikt zijn oin de veiligheid de welvaart en waardigheid van al uwe onderdanen te waarborgen. »i\laar deze zoo moeijelijke onderneming vcreischt, om tot eene gewenschte uitkomst te leiden, rijpheid van beraadslagingtijd en volmaakten vrede. Wij vertrouwen te dien opzigte op de rustige gezindheid der aan u onderwor pen volken. v Gij wilt niet ééne afzonderlijke klasse van burgers begunstigen gij om vat al wat uwe onderdanen met hetzelfde gevoel van liefde. »Maar al te dikwijls heeft men gezien, dat hervormingen, ter voldoening aan de eischen des volks begonnen, later van aard veranderden, tot verwar ring en tweedragt leidden en op bloed en tranen te staan kwamen. Maar hij ons is het de hoogste en meest eerbiedwaardige overheid, die ons. tot vooruitgang roept, en ons met bezadigden en langzaincn tred naar liet hoogste doelwit leidt, dat is: het rijk van regtvaardigheid en waarheid hier op aarde." NAPELS, 20 November. Het besluit waarbij aan den lieer Santo Arigelo zijn ontslag als Minister van Binnenlandsclie zaken en de titels van Staatsraad en van Markies verleend wordt, is thans oflieiëcl bekend gemaakt, terwijl een tweede Koninklijk besluit de instelling van ecu afzonderlijk Ministerie van Openbare werken, afgescheiden van het Ministerie en Staats-Seeretariaat van Binnenlandsclie za ken, en waarbij de administratie van de Staats-drukkerijvan bet Ministerie van Finantiënop liet nieuwe Ministerie wordt overgedragen; een derde be sluit eindelijk bepaalt ook nog de instelling van een afzonderlijk Ministerie voor den landbouw en handel. De partij van vooruitgang wint dagelijks veld. Den 24stcn hebben er talrijke zamenscholingen plaats gehad, vooral voor liet paleis, onder bel ge roep van Leve de Koning! Leve Pius IX en de Italiaansche eenheid! Leve de Staatsregeling! enz. De Koning heeft den volgenden dag bij aanplakking, de menigte doen vermanen zich rustig te houden, ZWITSERLAND. BEUN 2 December. Walliserland beeft zich den 29sten November overgegeven, en de Landdag beeft de voorwaarden goedgekeurd. Met de bezetting van bet laatste kanton van het Afzonderlijk Verbond, is de strijd geëindigd. Het kanton zal door hoogstens 8,000 man bondstroepen worden bezet. liet onzijdig gebleven kanton Neufehatel is bereid een dubbel aandeel in de oorlogskosten te betalenwaarmede men wel denkt dat nudaar de strijd geëindigd en er dus veel meer behoefte zal zijn aan geld dan aan krijgsvolk, genoegen zal worden genomen en alzoo verdere mocijclijkheid met Pruisscn voorkomen. Den 29stCD November heeft de Landdag besloten dal de kantons van het Afzonderlijk Verhond, de oorlogskosten zouden betalen. In de valei Entlibuch is er door opruijing van den Pastoor Siisz, nog cenig gevecht voorgevallen doch overigens schijnt de bevolking in eene vredelie vende stemming te zijn, en zouden zelfs geestelijken die deze stemming trach ten tegen te werken, door de ingezetenen aan de bondstroepen zijn overge leverd. In bet kanion Scbwyz is liet onliuimde Jesuilengebouw door bet volk van binnen geheel verwoest. BEIJEREN. MUNCHEN 2 December. De Koning heeft bevolen, dat in de universiteiten in zijn Rijk moeten geweerd worden al de Zwitsersclic studenten, die bij de Jcsuitcn school beb- ben gegaan. De Koning heeft een nieuw Ministerie benoemd aan het hoofd waarvan de Vorst van Oettingen Wal Iers lei n is geplaatst. De beroemde Grieksche taalkundige de Heer Thiersch is tot Rector Magnificus onzer Hoogesehool benoemd. Dit is de eerste maal dat een pro testant deze hooge betrekking bekleedt, 'sAvonds voor de inhuldiging heb ben de Studenten hem in commissie doen begroeten en een serenade met fak kellicht doen optrekken. ENGELAND. LONDEN, 4 December. De Edimburgschc dagbladen melden dat er in die stad eene soort van griep lieerscht, welke een kwaadaardig karakter heeft. Vooral onder de Kin deren woedt deze ziekte zeer sterk en de meeste scholen en kostscholen zijn uit dien hoofde moeten gesloten worden. FRANKRIJK. PARIJS, 5 December. Te Rijssel is de griep zoodanig verspreid, dat er meer dan 10,000 per sonen door aangetast zijn. Toulouse inoet intusscben niet minder zieken hebben, daar bet van de 55,000 inwoners, 15,000 zieken telt. De Koning van Sardinië beeft het besluit van het jaar 1827, waarhij hel Journal des Débats in dien Staat verboden was, opgeheven. BELGIË. ANTWERPEN4 December. Door middel der kraan aan het kleine dok alhier, heeft men verscheidene bronzen kanonnen gelost, komende uil Holland en bestemd voor Frankrijk. Zaturdag avond II. heeft te Vervier een razende hond de stad doorge- loopen, eenige mensehen en verscheidene houden gebeten, zonder dat iemand de policie er van verwittigde. Het woedende beest was dus Zondags 's mor gens nog op de straat, op het oogenblik dat vele mcnschen zich naar de kerk begaven. Voor dat de policie ter hulp kwarnwerden er 33 rnenschen gebeten, eindelijk is de hond buiten de stad kunnen worden afgemaakt. Ecnigcn der gebeten personen hebben hunne wonden doen branden, anderen zijn naar St. Hubert vertrokken. Al de gebeten honden, welke men beeft kunnen ontdekken, zijn afgemaakt. Men is voor de vreeselijke gevolgen van dit onheil beducht. STADS I5EKIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze kennis der belanghebbendendat wegens de invallende Feestdagen de Bees tenmarkt zal gehouden worden op Woensdag den 22stcn en 29slen Decem ber aanstaande en de Wekelijksche markt in plaats van des Zaturdags op Vrijdag den 24sten en 31sten derzelfde maand. DU RIEU. Ley den, 6 December 1847. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKADEIIE-NIEUWS. Bij Z. M. besluit van 2 Dec. jI., is de fleer W. A. Enschedé, Buitengewoon Hoogleeraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkundige Wetenschappen aan de Hoogesehool te Groningenbevorderd tot Gewoon Hoogleeraar in dezelfde Faculteit.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2