LEYDSCHE SCHOUWBURG. tien, hunne familiën en vertegenwoordigers beleedigenen die de strekking niet hebben om te kort te doen aan den gcregelden gang van het bestuur, of zijne binnen- of bnitenlandsche betrekkingen te benadeelen. Voor de uitgave vai^ dagbladen en tijdschriften is eenc vergunning noodig van den Minister van Binnenl. zaken en een borgtogt van 2 a 3,000 francs. Zuiver wetenschappelijke of letterkundige bladen zijn hier vrij van. De revisie der bandschriften zal geschieden door eene hoofdcommissie te Tnrinof door provinciale commission. De hoofdcommissie zal uit negen ledende Voorzitter er onder begrepenbestaande provinciale commissien uit vijf of drie leden. Zij worden allen door den Koning benoemd. Van de beslissingen der provinciale commissien zal men zich kunnen beroepen op de hoofd-commissiedie ter hoogste instantie uitspraak zal doen. Op de overtreding van een of ander worden geldboeten bepaald van 100 tot 2000 francs en gevangenis van straften van 14 dagen tot 6 maanden, mits gaders verbeurdverklaring van persen exemplaren enz. Men gevoelt hoeveel bij dergelijke wetten afbangt van de gezindheid derge nen die ze moeten handhaven. ZWITSERLAND. BERN27 November. Onder de papierenin de geheime bergplaatsen van het gesticht der Je- suiten te Freiburg ontdekt, heeft men ook gevonden de bescheiden omtrent de geographische verdeeling dier orde. Het rijk der Jesuïten is in provinciën verdeelden Zwitserland behoort tot de provincie die Opper-Duitschland ge naamd is. Dit Opper-Dnitscbland is in tien verschillende collegiën, convicten en missiën gesplitsttot de laatsten behooren ook die te Dresdenonder de leiding van Cracchi, en die te Coethen, onder de Priesters Devis en Ehreu- berger. Deze geheele provincie telt 277 geestelijke leden, waaronder 101 priesters, 109 scholastici en 67 coadjutoren; het getal der wereldlijke leden, waartoe staatslieden, officieren en burgers behooren, bedroeg in 1845 even eens 277. Deze laatste zijn voorzeker de gevaarlijkste leden der orde, omdat zij het moeijelijkst te onderkennen zijnen zich onder verschillende maskers overal indringen. NEUFCHATEL, 28 November. De Koning van Pruisscn heeft bij eene nota verlangt dat dit Vorstendom eene stipte onzijdigheid zal bewaren, cn deze stad als vereenigingspunt voor de onderhandelingen voorgeslagen. Verder heeft Z. M. verzekert dat hij elke schending der onzijdigheid als een vijandige daad zal beschouwen. De Commissie van den Landdag, in wier handen de nota van Z. M. is ge steld heeft daarover een ongunstig verslag uitgebragt, en voorgeslagenom zich aan die verklaring niet te storen, maar het kanton Neufchatel door een talrijk legercorps te doen bezetten. Wegens de in die vergadering tegen den Koning van Pruissen bestaande opgewondene stemming, is het niet te ver wachten, dat het voorstel der commissie van de hand zal worden gewezen. FRANKFORT. De overleden Hertog van Anhalt-Köthcn was een vriend van de orde der Ligorianen. Men verneemt nu, dat de nieuwe regering aan deze orde het verblijf in dit land zal ontzeggen. Men verzekert, dat de speelbank te Köthenna afloop van het tegenwoordig contract, zal opgeheven worden. Ook zon aan de Jezuiten, aan wie door den laatsten Hertog van Anhalt- Köthen een gastvrij verblijf in zijn land was toegestaandit tocvlugtsoord door de nieuwe Regering ontzegd worden. LUXEMBURG. 28 November. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning-Groothertog, zal een plegtig Te Deum in de kerken der hoofdstad, en den daaropvolgenden Zondag in de kerken van het platte land gezongen worden. Burgemeester en Schepenen der gemeenten van het Groothertogdom zijn uitgenoodigd het programma van dat feest te regelenen daaraan alle mogelijke plegtigheid te geven. ENGELAND. LONDEN, 1 December. In de Zitting van het Lagerhuis van den 29sten November heeft Sir G. Grey de aangekondigde wet tot beteugeling der misdaden in Ierland ingediend. Bij die gelegenheid heeft de Minister een breedvoerig en droevig tafereel van den toestand van dat eiland opgehangen, en opgaven medegedeeld der zoo zeer toe genomen wanbedrijven. Hij beeft daarbij ook doen uitkomen wat van wege de Regering reeds tot verbetering van den toestand van dat land was beproefd en hoe noodzakelijk deze wet was geworden. Onder de voornaamste bepalingen behoort vooral, dat zoodra een district in staat van oproer zou zijn verklaard, aan allen het dragen van wapenen zoude verboden zijn. Ook zouden, na het plegen van een moordalle personen van zestien tot zestig jaren worden op geroepen om aan de opsporing der misdadigers deel te nemen, en bij weige ring als medepligtig worden aangemerkt. De Minister heeft bij het indienen van deze wet eene redevoering van meer dan twee uren gehouden welke met den meesten bijval is aangeboord. BELGIE. BRUSSEL, 2 December. De Regering heeft besloten de oude citadel te Gendhet Spanjaards-kasteel genoemd, te sloopen, en aldus zal dat gedenkteeken der regering van Karei V, in 1540 ter beteugeling der toen nog al dikwijls oproerige Gentenaren en op hunne kosten gebouwd, spoedig verdwijnen. Dc begrooting voor Buitenlandsche Zaken en het Zeewezen is met 69 tegen 2 stemmen aangenomen. Alvorens was, ter gelegenheid van art. 5, ecnige woorden gevallen over den arbeid van het kanaal van Ter Neuze en de rente van 50,000 deswege aan Nederland te betalen. De Heer Lcjeune beweerde, dat de werken door die mogendheid aan het kanaal gedaan, niet voldoende waren. De Minister van Buitenlandsche Zakende Heer d'Hoff- sinidt, merkte aan, dat op dien grond de rente ook slechts voor dc helft betaald wasen dat thans over de zaak werd onderhandeld. Gisteren is de begrooling voor de openbare schuld overwogenwaarhij nog al scherpe woorden zijn gewisseld. De tegenwoordige ministers hebben beweerd, dat hunne voorgangers zich reeds tot uitgaven hebben verbonden, die in 1850 moeten plaats hebbenen daardoor alle bezuiniging verijdeld. Van vele zijden wordt erkend, dat de staat van zaken niet gunstig is; dat men geld behoeften dit moet trachten te verkrijgenhet zij door eene vermeerdering van de reeds bestaande thesaurie-biljetten het zij door eene leening. Dit laatste middel zou echter gewis niet op gunstige voorwaarden te werk gesteld kunnen worden. Van de zijde der bewindslieden wordt verlangd, om de vlottende schuld op 30 millioenen te brengen, en zich buitendien nog voor 20 millioencn voor de openbare werken te verbinden. De heer Osy acht de vermeerdering der vlottende schuld ongeraden en gevaarlijk, en wil ten minste 8 millioenen op de kosten van het leger bezuinigen en daarvoor ten hoogste 22 millioenen besteden. De minister Rogier heeft stellig verklaarddat het bewind geen vermindering van het leger zal gedoogen. Tot dus verre staan de partijen tegen elkander, er is nog niets beslist. STADS RERIGTEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, brengen, uit naam van den Heer Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, ter kennis van alle belanghebbenden, dat bij resolutie van Z. Ex. den Minister van Finantiën van 2 December 1847, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daar onder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Konink lijke Ned. Loterij, de loten en gedeelten daarvan, voor de tweede weck der trek king van de laatste klasse der 203de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: Bij Vet koop. Geheele Loten76.00. Halve36.00. Vijlde- 15.20. Tiende- 7.60. Twintigste- 3.80. Bij Verhuring. Geheele Lotenƒ30.00. Halve- 15.00. Vijfde- 6.00. Tiende- 3.00. Twintigste - 1.50. Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 van Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n°. 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. DU RIEU. Legden4 December 1847, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. In de maand November 1847zijn binnen de Stad Legden overleden 98 personen, als: 16 Mannen, 29 Vrouwen, 25 Zoons en 28 Dochters, daarenboven 3 levenloos aangegeven. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 98 kinderenals 49 Zoons en 46 Dochters. AD VER TE NT IE N. Onder Directie van den Heer A. PETERS op JTIaandag' 6 December I84J, JFenelon of de Kamer ij lische Kloosterlingen Treurspel in 5 Bedrijven, naar bet Fransch van Andre Marie Chenier door P. J. Uilenbroek in vele jaren alhier niet vertoond. Gevolgd door de Saltsche Wetgroote Vaudeville in 2 Bedrijven naar het Fransch van Scribeversierd met nieuwe Costumes, nooit alhier vertoond. Aanvang ten ZES ure. Leiden, 29 November 1847. Alleronverwachts overleed heden mijn dier bare Echtgenoot JAN HENDRIK NIEUWVEENin den ouderdom van ruim 66 jaren. Allen, die den overledene in zijne waarde gekend hebben, zullen beseffen welk een zware slag mij en zijne Kinderen getroffen heeft. N. M. C. COLOGNAC, Wed. J. H. Nieüwveen. Ook namens zijne Kinderen en zijn' Behuwd-Zoon. Voor de blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze Behuwd-Moeder A. J. de POORTER, bedanken wij lang dezen weg. B. J. van TROTSENBURG, Leiden, W. J. van TROTSENBURG, 6 December 1847. Geb. Scbretlen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3