LEYDSCHE COURANT. 1847. N\ 1 WOENSDAG17 NOVEMBER. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. /- De Prijs der Courant is f 18 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. - LEYDEN, 16 November. Z. M. heeft -benoemd tot bewaarders van de hypotheken en het kadaster te Amsterdam den Heer Mr. II. A. Nederburgh thans alhierin zijne plaats den Heer II. Manger Munlz, thans te Almelo, en te Rotterdam Jhr. J. F. van Rrcugelthans te Nijmegen. De Regering van 'sGravenhage heeft ter kennisse gebragt, dat van den 17Jcn tot en met den 22sten dezer, op bet gewone proefveld nabij het Ka naal naar Seheveningcnbeproevingen van geschut zullen plaats hebben, en dat alzoo de duinen in de rigting van Wassenaar, langs de vlakte van Waalsdorp, onveilig zijn. Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen heeft aan Jhr. Dr. P. F. von Siebold de decoratie van de Poolstar vereerd, als eene belooning voor den ijver, door hem, tijdens zijn verblijf in Japan, aan den dag gelegd, tot oprigting van een gedenkteeken ter eere van den Zweedschen natuurkundige Thunbcrg, voor omstreeks honderd jaren in genoemd rijk overleden. 'sGRAVENHAGE, 15 November. Heden is er eene buitengewone vergadering van den Raad van Ministers gehouden. Na afloop daarvan hebben onderscheiden Ministers de Zitting van de 'l'wcede Kamer der Staten-Generaal bijgewoond. Thans is hier het eerste nommer van le Courrier Batave et Astnodée Journal du Dimanclie uitgegeven, en niet zoo als vroeger aangekondigd was, te Amsterdam ook beeft de uitgever afgezien van den voorgenomen titel van het blad Courrier de l'Amstel. Naar wij van goederhand vernemen, is aan den Luitenant-Kolonel van Swietenvan den Generalen staf van het O. I. legermet verlof hier te lande, opgedragen de waarneming der functiën van Secretaris-Generaal bij het departement van Koloniën, ter vervanging van den Heer Jhr. Cornet» de Groot. (/V. R. C.) Zitting van de Ttveede Kamer der Staten-Generaal. Heden is ingekomen eene Missive van den Heer Mr. A. J. HelmichVice- President bij het I'rov. Gereglshof in Overijssel, die verzoekt, om bij de aan staande keuze van drie Candidaten tot aanvulling der opengevallen betrekking van Raadsheer in den Iloogen Raad, niet in aanmerking te komen. Onder scheiden redenen bewegen hem dat verzoek te doen. Aangenomen voor kennisgeving. Op voorstel van den President wordt bepaald dat de Kamer aanstaanden Vrijdag den 19den dezer, tot het opmaken eener lijst van drie Candidaten tot vervulling der gemelde opengevallene betrekking zal overgaan. Zijn ontvangen een aantal verzoekschriften. Daaronder merkt men weder verschillende op, houdende bedenkingen tegen het voorgedragen ontwerp no pens de ondersteuning der behoeftigen. Een derzelve is van de Synodale Com missie der Evangelisch-Lutherschc kerk in de Nederlanden. Een ander is van de Diakonie der Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam. Verzending aan de daarloe bestemde Commissie. Aan de Kamer zijn aangeboden eenige boekwerken, als: 1°. de jaargangen 1845 en 1846 van het Register op de Nederlandsche Staats-Courant2°. over de verdediging van den Staat, door den Majoor Frankamp en 3". Appendix enz. nopens Bouwcrs-Zathe, door den Heer Bouricius. Plaatsing in de boekerij. Door de afdeelingen zijn tot Rapporteurs gekozen 1°. voor het ontwerp van wet nopens den steenweg van Maastricht naar de Geldersehe grenzende Ilecrcn Gouverneur, van Panbuys, Hoffmann, de Jong en Duymar van Twist, en 2°. nopens het ontwerp lot opheffing van de consent-biljetten, voor de onbelaste granen enz., de Ileeren Egter, Wichers, Corneli, Bots en de Weichs de VVenne. De Commission van Rapporteurs zijn gereed hare verslagen uit te brengen over drie ontwerpen van wet, als: 1°. tot opheffing van het fonds van het Staatsblad; 2°. tot verhooging der Staatsbegrooting over 1847, 1848 en 1849, ter zake van de uitgaven, voortvlocijende uit de wet van 29 Nivöse, IS*16 jaar, wegens de zeven kinderen, en 3°. tol opheffing van het fonds voor de droogmaking van den Zuidpias in Sehieland. Wordt besloten de beraad slagingen over die ontwerpen achtcrvolgens te houden op aanstaanden AVoens- dag, des morgens ten 11 ure. De Commissie tot de verzoekschriften doet, bij monde van den Heer Smit, verslag op de volgende vier verzoekschriften, als: 1". op dat van J. G. A. Verhoeff, Notaris te Alkmaar, die eene strafbepaling tegen den debiteur verlangt wegens vernieling of beschadiging van verhypothekeerde onroerende goederen of schepen 2°. op dat der algemecne synodale Commissie der Ne- derduilsche Hervormde kerk, die bedenkingen voordraagt tegen het wetsont werp tot ondersteuning van bcboettigen3". op dat van den Kerkeraad der Hervormde gemeente te Harderwijk, van gelijken aard, en 4". op dat van den Kerkeraad der Gereformeerde gemeente te Nijkerk op de Veluwe, van ge lijke strekking. Alle deze requesten worden op voorstel der Commissie ter Griffie nedergelegd. De Heer de Man vraagt daarop bet woord en zegt, dat naar hij vernomen heeft, bet verslag van de Commissie van Rapporteurs, over het tweede en derde boek van het wetboek van strafregt, in gereedheid is. Hij acht het van veel belangdat de leden met dat verslag spoedig worden bekend ge maakt. Ingevolge de bepalingen van het reglement, zullen de leden echter geene kennis van dat verslag bekomendan na het ontvangen van de ant woorden der Regering. Bovendien is de Kamer alsdan welligt niet vergaderd, zoodal het nog langen tijd verloopen zaleer de leden van het verslag en de antwoorden eenige kennis zullen bekomen. Daar het nu voor hen van groot belang te achten is, dat zij zoo spoedig doenlijk met den inbond dier beide stukken worden bekend gemaakt, zoo stelt hij voor, des noods met afwij king van de bepalingen van het reglement: 1°. om het verslag, door de rap porteurs opgemaakt betrekkelijk het straf-wetboekvoor de leden te doen drukken en ronddeelen en 2°. om daarvan zoodra de antwoorden der Re gering dienaangaande zullen zijn ingekomendie voor de leden te doen druk ken en ronddeelenook dan wanneer de Kamer niet mogt vergaderd zijn. Dat voorstel wordt van alle zijden ondersteund en dien overeenkomstig wordt besloten. De Heer van Dam van Isselt dringt er op aandat gelijk besluit worde genomen ten aanzien van het verslag en de antwoorden nopens het ontwerp betrekkelijk de ondersteuning van behoeftigen. Dat ontwerp heeft in de Af deelingen tot zeer uiteen]oopende beschouwingen aanleiding gegeven en het is voor de leden van belang te beschouwendat zij ook van de stukken nopens dat ontwerp spoedig kennis dragen. De Kamer vcrcenigt zich ook met dat voorstel. Daarna wordt de Zitting opgeheven. ROTTERDAM, 15 November. Eergisteren is alhier per Antwerpsche stoomboot aangekomen de financiële Spaansehe Commissiebestaande uit den Heer Don Felix de Casamayor als haar hoofd en de Ileeren Don Ramon de Pazos en Don Antero de Otevza tl Secretarissen. Dezen Hoeren is eene financiële zending in Nederland opgedragen, zij zullen zich te Amsterdam vestigen en zijn belast met het betalen aldaar van de renten der 3 pCts. Spaansehe Binnenlandsche Schuld. Tevens zal men aan hen alle vorderingen kunnen inzendendaar zij geinagtigd zijnom over dezelve te onderhandelen. lieden heeft de oudste I.eeraar der Waalsehe gemeente alhier, de Heer D. T. Huëtzijne 25-jarige dienst gevierden tevens den van Delft beroepen Leeraar de Heer P. J. Marcus bevestigd, tot tekst hebbende llebr. XIII. 8. Laatstgenoemde deed 's avonds zijne intrede naar aanleiding van 1 Cor. 1IL 11—15. AMSTERDAM, 15 November. In eene bijeenkomst, gehouden den 10den dezer, door bestuurderen der Sociëteit tot Nut des Obligatiehandels, en der Nieuwe Handelsocieteitbe nevens het Comité derzelve, in overweging genomen zijnde, dat de deelheb bers in de Nederlandsche Handelmaatschappij verpligt zijn hunne aandeden vóór of op den 6den December aanstaande te doen stempeleningeval zij ge negen mogten zijntot de verlenging der maatschappij op primo Januarij 1850 toe te treden, is het hun doelmatig voorgekomen te bepalen, dat alle handel op de rescontre (te beginnen met die op den 17(icn Januarij eerstko mende), alleenlijk in gestempelde ten name slaande aandeelen zal plaats heb ben, en dat ook dien ten gevolge, daarvan aanteckening op de contracten in het vervolg zal behooren tc geschieden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1