BUITEI\LA]NDSCHE BERlGTEiN. gemaaktten einde tot cenen vasten regel te komen, waaraan de verpligting der ingezetenen tot inkwartiering kan worden getoetst, of daartoe niet in aanmerking zoude behooren te worden genomen, de bijdragen welke door die ingezetenen worden betaald in de grondlasten, de belasting op het personeel en het patentregt, daar het als eene ongerijmdheid te beschouwen is, dat men de zoodanigen, die zelve ter naauwernood eene woning en eene dagelijk- sche bete broods hebben, zou willen verpligten, om, tegen eene zeer matige schadeloosstelling, die woning en die bete broods nog met anderen te deelen. VLISS1NGEN, 7 November. 's Lands stoomboot Cerberus, Luit. ter zee lsle kl. Iiinloperi, is ter reede dezer stad teruggekeerd, en heeft het fregat de Prins van Oranje, vergezeld van de stoomboot Cycloop, op de hoogte van Devonshire verlaten. Bij het vertrek bevond Prins Alexander zich redelijk welvarende, en had Z. K. H. eenigen tijd op het dek gewandeld. De wind was zeer gunstig, zoodat het fregat vermoedelijk binnen weinige dagen zijne bestemmingsplaats Madera, zoude bereiken. PORTUGAL. Onder de aanhangers der Cabrals heeft eene groote gisting plaats en hecrscht eene zeer vijandelijke stemming jegens Lord Palmerstondie voor den raadgever der Koningin wordt gehouden. Den 29slen October vierde de Koning zijn geboortedag, doch het volk gaf noch bewijzen van geestdriftnoch teekenen van afkeuring. In de schouwburgzaal werden den Koning en de Koningin in diepe stilte ontvangen, dat hun zeer scheen te treffen. De Heer de Varennes heeft afstand gedaan van zijne betrekking als Fransch Gezant bij het Hof te Lissabon, en men verwacht dat de Spaansche Gezant, Graaf de la Torre Ayllon', zijn] voorbeeld zal volgen, want beiden zien al meer de onmogelijkheid in van het volhouden van eenen kamp tegen Engelands toenemenden invloed in Portugal. ITALIË. ROME, 28 October. De Paus heeft op Verzoek ontslag gegeven aan den Staats-Secretaris Kardi naal Ferretti, als ook aan den Gouverneur van Rome, Morandi; in de plaats van dezen is benoemd Msgr. Savelli, doch wie den eerste zal vervangen is nog niet bekend. De Hertog van Lucca is op zijne reis naar Genua in het dorp Lerici op de Sardinische grenzen door boeren aangehouden, die hem, ofschoon hij een militair geleide bij zich hadniet eerder hebben laten gaandan nadat hij leve Pius IX! geroepen had. De geheime drukkerijen verspreiden hier weder talrijke vlugschriften om de gemoederen op te ruijenzij gaan echter niet uit van de liberale partijdie zich thans kenmerkt door groote gematigdheid. De Paus heeft eene Commissie benoemd, om een nieuw reglement op de censuur vast tc stellen. Ibrahim Pacha is te Livorno met eene Fransche stoomboot aangekomen, na Malta tc hebben aangedaan; hij zou voornemens zijn den winter te Pisa door te brengen. ZWITSERLAND. BERN 4 November. De Landdag heeft nog geene nadere bijeenkomst gehouden en de dwang maatregelen tegen het afzonderlijk verhond zijn dus nog niet bepaald. De beide partijen gingen echter voort zich ten strijde toe te rusten doch de radicale partij vond in onderscheiden kantons meer en meer onwil om aan den burgeroorlog deel te nemen. Er zouden twee krijgsraden worden opgerigt, een te Bern en een te Zurich. Door het kanton Zurich trekken vele troepen uit Thurgau, Appenzel en S'. Gallen. Volgens de opschrijving zou de landweer in Bern 22,000 man sterk zijn. De stad Lucern is in staat van beleg gesteld en te Freiburg is besloten om bij het uitbreken van den krijg de twee fraaije hangende ijzeren bruggen hij de stad tc vernielen. Het kanton de stad Bazel heeft aangeboden om in plaats van volkgeld te geven't geen men acht dat ruim zoo welkom zal wezen. SAKSEN. LEIPZIG 5 November. De beroemde toonkunstenaar Dr. F. Mendelssohn Bartholdyis gisteren avond hier overleden in den ouderdom van 38 jaren. Hij was in 1809 te Berlijn geboren. HESSEN. Te Darmstadt is een dienaar van den Graaf van Gürlitz gevangen ge nomen, welke voorheen in dienst bij wijle de Gravin geweest was, en dien de Graaf eerst sedert weinige weken in zijne dienst had genomen. Hij had eene poging aangewend om den Graaf te vergiftigen. Ook zijn vader is in hechtenis genomenbij wien men vele kostbaarheden gevonden heeft. Deze dienaar is dezelfde, die op den sterfdag der Gravin van 4 tot 6 ure in den namiddag alleen met haar te huis was. Hij moet den Graaf gepoogd hebben te vergiftigen, toen deze hem bekend maakte, dat de Regter van Instructie zou komen, om allen tc ondervragen. ENCrE LANH. LONDEN, 5 November. De Munt heeft modelgeld uitgegeven ter waarde van een penny, ter grootte van een forthingdoch het middenste gedeelte is van zilverook zullen stukken van 5 shil. worden uitgegeven met goud in het midden en zilveren randen. Ter beurze liep het gerucht dat door Rusland 800,000 halve imperialen in goud herwaarts zou gezonden zijn, terwijl nog 200,000 voor bijzondere rekening verwacht werd. De halve imperiaal geldt ruim 16 sh. Voorts was er nog sprake, dat de Keizer op nieuw eene aanzienlijke som in Engel- sche fondsen zou beleggen. Er is weder voor ongeveer 40,000 aan goud uit Nederland en Hamburg aangekomen. De opgaaf van den staat der bank is wederom gunstiger. De wissels, die eergisteren vervielenzijn over het geheel genomengoed afgeloopen. Van wege de Heeren Hunt en Roskell is Zaturdag aan Z. K. II. Prins Albert een gedeelte van een gouden tafelservies, bestemd voor Z. M. den Ko ning der Nederlandenter bezigtiging aangeboden, Z. K. II. heeft over de keurige bewerking Zijne goedkeuring te kennen gegeven, FRANKRIJK. PARIJS, 7 November. De Koning zou zich sedert eenigen tijd bezig houden met het schrijven vati een werk, dat hij Mijne Herinneringenzal noemen. De Koning en Koningin der Belgen zijn weder vertrokken. De Heer Parmentierdie mede betrokken was in het regtsgeding van de Heeren Teste en Cubières, is thans overleden. De wegen worden in het zuiden des Rijks incer en meer onveilig den 4<Iea Js c]e diligence van Vanne naar Lorient door eene gewapende bende van 15 personen aangehouden, die een' der gendarmes, welke den wagen be geleidden en 2 paarden doodgeschoten en voor 40,000 fr. aan waarde ge roofd hebben. Volgens de laatste berigten uit Algerie, heerschle daar een gewenschte rust. Abd-el-Kader bevond zich nog altijd op Marokkaansch grondgebied; doch tussehen hem en den Keizer was nog geen gevecht voorgevallen. KERKNIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot Predikant tc Winterswijkzijnde eene Koninklijke collatie, Ds. J. Koster, te Knollendam. HET PLATTE LAND IN IERLAND. Dat de toestand van het platte land in Ierland doorgaans allerellendigst is, is genoegzaam bekend. Om er een regt denkbeeld van te kunnen vormen moet men met de bijzonderheden van den maatschappelijkcn toestand aldaar vooral in meer afgelegene streken bekend zijn. De volgende beschrijving levert een tafereel op van dat diep verval waartoe het Iersche landvolk is gezonkenen waarvan men hier geen denkbeeld heeft. In de noordelijkste provincie van Ierland Ulster, ligt het graafschap Done gal; en daarin vindt men in de baronnie Kihnacrenan, gemeente Tullighogly, het domein Gweedore op de noordwestkust; Gweedore te gelijk de naam van eene baai en van eene kleine rivier. De baai is bezaaid met aardige eilandjes, waarvan cenige tot het domein behoorenhet aanzienlijkste wordt Gola ge noemd. De landen op dezen berg en in de vlakte waren verdeeld in kleine eigen dommen de eigenaar woonde er niet. Ieder deel had zoo weinig waarde, dat geen achtingswaardig man er zoude hebben kunnen of willen verblijven, in de hoedanigheid van rentmeester of zaakwaarnemer, tussehen den eigenaar en den landbouwer. De renten waren bijna nominaal, en zonder rcgelmati- gen ontvangst. Geene ontvangsten, geene juiste rekeningen, en bijgevolg wist niemand inet zekerheid, wat hij schuldig, of wat men hem schuldig was. Er waren huurders, die acht, tienen zelfs twintig jaren huur ten achteren waren, en zclls hadden eenige pachters in al dien tijd geen huur betaald, en regterlijke dwang was onuitvoerlijk. Sommige eigenaars waren onkundig met het land dat zij deden bewerken zoo was er een veld dat 240 gulden rente per jaar moest geven, geheel on bekend aan den bezitter, die het eigendom verkocht; want deze grond was niet genoemd op den staat der inkomsten toen Lord G. Hill hooper werd. Geschiedde het uit eigen beweging, dan verwachte de pachter, op Wiskcy (soort van sterken drank) onthaald tc worden. Dit was zoodanig de ge woonte, dat toen de nieuwe eigenaar zulks afschafte, geen zijner daden met meer verontwaardiging werd veroordeeld. Men dreigde zijn' agent met stok slagen indien hij het oude gebruik niet weer instelde. Hunne bouwgereedschappen waren de onwetendheid en de vooroordeelen van het kanton waardig, en het gemak, om den veestapel op de eilanden van de baai te doen grazenhad de bevolking langs den oever van de baai opge hoopt, waar de grond tot in het oneindige verdeeld was. Een huurder had soms deel in 30 of 40 verschillende velden, zonder eenige afscheiding. Een huurder of eigenaar kan zich onmogelijk onttrekkken aan eene onophoudelijke reeks van twistenwederkeerige toeëigeningenhevige gevechten en processen, tc midden van buren, waarvan eenigen planten en anderen uittrekken, deze hun vee loslaten en gene de beweging van anderen verstoren.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3