LEYDSCHE COURANT. n°. fêC T V 1847* VRIJDAG, 5 NOVEMBER. :/.kgea BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. l«n De Prijs der Courant is f 13 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 4 November. Bij Konintl. beslnit van den lstcn dezer, zijn verplaatst de Controleurs van 's Rijks belastingenG. L. Voermanvan Leyden naar Amsterdamen J. J. Olivier, van Gorinchem naar Leyden. Bij de gewone maandelijksche werking van het groote stoomwerktuig de Leeghwater op heden, had het volgende ongeval plaats: Een der niet talrijke toeschouwers, een inwoner van het naburige Alkemade, had de onvoorzig- tigheid om tijdens de werking van dat stoomgevaarte te willen doorgaan onder een' der luchtpomps-halansenwelke ter wederzijde van den hoofd ingang in den toren worden opgemerkt, met dat ongelukkige gevolgdat hij, hetzij ten gevolge van het juiste daartoe geschikte tijdstip niet te hebben waargenomenhetzij uit oorzaak van te zijn gestruikelddoor de nederko- mende balans dermate werd getroffen en geklemddat men na het stoppen van het stoomwerktuig, hetwelk oogenblikkelijk na de ontdekking van het ongeluk geschiedde, de ongelukkige reeds verpletterd vond en zonder teekens van leven. De bezoekers van den Leeghwater zijn meermalen door de beambten ge waarschuwd en zullen dit nu van zelf zijn voor het vervolg, om toch voor- zigtig te zijn in de keus hunner plaats en bewegingen in of bij het stoomgebouw. Van den 27sten Oct. tot den 3den dezer zijn er te Katwijk aangebragt 9 bezcndingen Bokking, te zamen omstreeks 700,000 stuks, onder welke 3 van de Katwijksche Maatschappijte zamen ter hoeveelheid van 241,000, In de jongst verloopen dagen heeft zich de vangst een weinig verbeterd, zoodat bij sommige reederijen het uitzigt op ecne voldoende uitkomst begint te ontstaan; evenwel is de vangst zeer ongelijk, en bij sommige reederijen nog verre van geruststellendof zeer gering te noemen. 's GRAVENHAGE3 November. Bij Koninklijk b'esluit van den 23stcn October is aan den Heer C. W. M. van de Velde, ambtenaar in Nederlandsch Indië, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van het Legioen van Eerhem door Z. M. den Koning der Franschen geschonken. Gisteren voormiddag heeft II. M. bij den aanvang van het wirrtersai- zoen de opening van de naaischool voor behoeftige Scheveningsche meisjes met Hare tegenwoordigheid vereerd. De plegtigheid was eenvoudig maar niet minder indrukwekkend. II. M. heeft een geruimen tijd te midden der kin deren doorgebragt en zich op eene zeer minzame wijze rnet de directrice Mevr. Maas, onderhouden. Eene der leerlingen heeft H. M. op eene eigen aardig kinderlijke wijze toegesproken. II. M. heeft vervolgens gebruik gemaakt van een ontbijtdat Haar door de directrice werd aangeboden. De steurharingvisscherij die zoo vele bedrijvigheid te weeg brengt en waarvan zoo veel afhangtblijft steeds bijzonder gunstig. Sedert den 25stcn tot en met den 31sten der verleden maand zijn niet minder dan 16 schuiten, te Scheveningen aangekomen. Zij bragten gezamenlijk 1,004,000 stuks aan. Drie zijn tweemaal op de visscherij geweest en hebben thans reeds eene derde reis ondernomen van welke een binnen den tijd van vijf dagen met eene lading van 69,000 stuks is aangekomen. Men herinnert zich den tijd niet dat men in October eene zoo gezegende vangst (2,284,000) mogt hebben. Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Heden is de Tweede Kamer vergaderd geweest, en heeft de commissie, be last met het overbrengen van het adres van antwoord op de Troonrede aan Z. M.verslag gedaan. Als rapporteurs van de ontwerpen van wel, betreffende het wetboek van strafregt, zijn benoemd: de Ileeren Uytwerf Sterlingv. Panhuys, Schoone- veld, Luzac en v. Twist. Daarop is de vergadering veranderd in een com- mitté-generaal. Onder de ingekomen stukken is een adres van de algemeene synodale com missie der Nederlandsche Hervormde kerkhoudende bedenkingen tegen het aangeboden ontwerp van wet tot ondersteuning der behoeftigen. Van dit adres zijn gedrukte exemplaren aan de leden rondgedeeld. Wordt besloten het verzenden aan de Commissie tot de verzoekschriften. Nog is ingekomen een ontwerp van wet tot verhooging van de uitgaven vermeld in het 8ste hoofdstuk der begrooting van 1847, 1848 en 1349, om te voorzien in de lasten, voortspruitende uit de toepassing der wet van Nivose XIIle jaar, gezegd de zeven-kinderen-wet. De sommen daarbij gevorderd be dragen ƒ34,000, ƒ95,750, ƒ115,000 en ƒ36,000 voor proceskosten. Het dezer dagen aan de Tweede Kamer aangebodene ontwerp van wet tot opheffing van het fonds van het Staatsbladbepaalt de raming der uit gaven van dat fonds in elk der jaren 1841 tot en met 1847, met aanwijzing der middelen tot bestrijding dier uitgaven. Na de verevening daarvan zal van al de inkomsten en uitgaven volledige rekening en verantwoording aan de Alg. Rekenkamer worden afgelegd. Dvze rekening gearresteerd zijnde, wordt het fonds opgeheven, en het zuivere overschot onder de Rijks ontvangsten van 1847 overgebragt en verantwoord. De kosten der uitgaaf van bet Staatsblad worden, van 1°. Januarij 1848 af, gebragt op het hoofdstuk der staatsbe- grooting voor binnenlandsche zaken. Dientengevolge wordt bij het onderha vige ontwerp voorgesteld, om de 7de afdeeling van dat hoofdstuk voor het jaar 1848 tot ƒ4,463,983, en voor het jaar 1849 tot 4,323,133 te ver- hoogenen om daarentegen de raming der ontvangsten over elk dier jaren met eene som van ƒ12,500 te vermeerderen. De opheffing van het ge noemde fonds zal vermoedelijk een zuiver overschot van ƒ53,739,466 voor 's Rijks schatkist opleveren. In de bij dit ontwerp van wet behoorende memorie van toelichting wordt aangemerkt, dat het onderhavige fonds, voor zooveel het departement van finantiën betreft, het laatste fonds is, waarvan de regeling zal moeten plaats hebben. ROTTERDAM, 2 November. Heden avond heeft onze Leeraar Dr. J. J. van Oosterzee in de godsdienst oefening bekend gemaakt, dat hij voor het beroep naar Amsterdam bedankt had. Hij verbond zich op nieuw aan onze gemeente, predikende over 1 Thess. III: 9—13. AMSTERDAM, 2 November. Men verzekert dat binnen kort een aanvang zal gemaakt worden met de uitgave van een nieuw dagblad, onder den titel van Hollanddat hier drie maal 's weeks zal worden uitgegeven, ter verdediging der staatkundige be ginselen van de behoudende partij. Reeds is een proefnommer onder de aan deelhouders verspreid. De directie van het nieuwe weekblad dat hiér het licht zal zien, onder den titel van le Courtier de l'Amstel(vroeger Asmodéeheeft berigt, dat de uitgave van het eerste nornmer van dat blad moet verschoven worden tot den 14den November aanstaande; dat het formaat zal worden vergroot, en dat dit eene kleine verhooging van den abonnements-prijs ten gevolge zal hebben, die nu op 2 per drie maanden zal worden gesteld. HARDERAVIJK, 25 November. Den 9<leD dezer zal van hier naar Ilellevoetsluis vertrekken een detachement supletie-troepensterk 100 manbestemd voor het Oost-Indische legerom van daar onder bevel van den van verlof terugkeerenden lsten Luitenant van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs G. Lysen, en begeleid door de 2de Luitenants der infanterie J. P. Baron van Eek en J. W. Riesz, benevens den van verlof terugkeerenden Officier van Gezondheid der 3(le klasse J. Vol- mig, per koopvaardijschip Pieter Floris, gezagvoerder F. A. Begeman Sietzes, naar Java te worden overgebragt; gemeld schip zal den 14<len daaraanvolgende zeilklaar liggen. LEEUWARDEN, 10 November. De ter dezer slede gevestigde raaatschapij van Friesche veehouders is door ruime deelneming, zelfs meer dan de ingevolge de statuten vereischte som van ƒ50,000, thans in staat, om bij verliezen van rundvee de bepaalde vergoeding te kunnen voldoen. Bij de steeds toenemende veefokkerij in deze provincie en daardoor aangrocijenden Frieschen veestapel, is voorzeker het tot stand komen van bovengenoemde maatschappij van groot belang voor dit gewest te beschouwenen mag men verwachten dat de veehouders door ver dere ruime deelneming, haren bloei zoo veel mogelijk zullen helpen bevor deren. De schade door de veldmuizen in dit gewest aangerigt neemt nog steeds toe. Bij duizenden houden zij zich nog, vooral op de weilanden, op en geven den landman ruime stof tot bezorgdheid, en in den laatsten tijd bepaalde zich het kwaad niet alleen hierbijdaar men ook de zoogenaamde waterrot in steeds toenemend getal op sommige landen begint waar te nemen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1