BIJ ITEJNLAJNDSCUE BEBJGTEPE wonen, was met vlaggen, bloemen en kransen versiert! en ietier fatsoenlijk burger haastte zich hen geluk te wenscben. De Deken onzer parochie heeft zich beijverd de gegoede klasse ter hulp te roepenom deze lieden den plegtigen dag met vreugde te doen herdenken en de oude lieden zullen na het feest nog lang genot hebben van de gene genheid hunner weldoeners. OOST-IIV DIE!. BATAVIA, 28 Augustus. De epidemische koortsen, welke sedert eenige maanden de welvarende, anders gezonde bergdistricten van Gagelen en Banjoemaas teisteren worden door de inlanders toegeschreven aan vulkanische uitwasemingen. Op Sumatra neemt de peperkuituur op het Nederl. grondgebied aan merkelijk toe. Op de westkust van dat eiland was de rnst geheel hersteld en waren de opgerukte troepen weder naar hunne gewone standplaatsen teruggekeerd. De gezaghebber van Koeti heeft aan den oever eener kleine rivier, welke in die van Koeti uitloopt, steenkolen aangetroffen. Eene hoeveelheid van 70 a 80,000 f6, met weinige kosten opgedolven, is reeds ter beproeving te Soerabaija aangebragt. Omtrent Bali houden de ontvangen berigten in, dat de te Klonkong ter gelegenheid van de aldaar gehoudenc feesten, plaats gehad hebbende bij eenkomst van ccnige Balinesche vorsten, eene staatkundige, tegen de Nederl. regering vijandige bedoeling scheen te hebben. De Radja van Beliling, tot de bijwoning er van uitgenoodigdwas evenwel niet verschenen. De gezondheidstoestand der bezetting van de Nederlandsche sterkte te Beliling was redelijk. De bevolking rondom haar legt steeds eene goede ge zindheid aan den dag en toont zich meer en meer genegen tot toenadering. IV IE UW -ZEELAND. 5 Julij. De inboorlingen bedrijven weder vele vijandelijkheden tegen de Engelsche kolonisten. Zij hebber, een corps van 700 rnan bijeengebragt, doch waartegen de Engelscben eene nagenoeg gelijke magt kunnen over stellen. De inboor lingen echter hadden het voordeel van den grond te kennen en wisten zich achter rotsen zeer goed te beschermen en te verdedigen. WEST-IIBIE. PARAMARIBO, 7 Julij. In een bijzonderer. brief omtrent de kolonisatie aan de Saramacca wordt het volgende medegedeeld: »Gij vraagt inij naar eenige tijding over de nieuwe kolonie aan de Rivier Saramacca. Bij gemis van eene stoombootmoet men nog altijd over de Wanchakreek naar post Groningen, en dit is een moeijelijk togtje, dat men niet ligt voor pleizier doet; er bestaat dus weinig gemeenschap tusschen de stad en de post. Van tijd tot tijd brengen de kolonisten hunne groenten en vruchten ter markt, waarvoor zij goede prijzen weten te bedingen. Hunne akkers moeten thans zoo ruim van vruchten voorzien zijn, dat het magazijn van voeding voor eenige dagen opgehouden heeft. Een tros bananenop Voorzorg geteeld en hier aangevoerd, had zulk een zwaar gewigtdat de Gouverneur daarvan aanteekeriing in het archief der kolonie heeft laten doen. De nopal-cultuur blijft nog twijfelachtig; evenwel gaan de hoeren er mede voort, want gelukt deze zaak maar voor de helft, dan vindt men er toch een ruim bestaan in sommige kolonisten hebben meer met de arrowroot op waarvan zij reeds proeven naar het moederland opgezonden hebben. Met het rundvee gaat het niet te best; niet het Noord-Hollandsche ras, maar dat van de Kaap, de Orenoco, of nit Honduras zoude op onze aangespoelde landen passen. Met de varkens gaat het te beter. Ieder boer heeft een zeker getal varkens waarvoor zij genoegzaam voedsel kunnen vindenzoodal deze dieren onbepaald kunnen toenemen; als de Hollandsche papieren hunne berigten over den bestaanden nood in het moederland niet overdrijvenzullen bij u zich vele burgergezinuen het genot van een brokje spek moeten ontzeggen. Met het pluimgedierte gaat het niet minder goed. Er bestaan reeds aanzienlijke kudden hoenders, die tegen hooge prijzen aan de scheepskapiteins en ook te Paramaribo verkocht worden. Daar de maïs hier eenen dubbelen oogst geeft, behoeft men nooit voor gebrek aan voeder te vreezen. «Onder de kolonisten bevinden zich eenige luije en prctentieuse menschen, die door het magazijn verwend zijnmaar er zijn ook stille en nijvere lieden bij, die hunne voorregten erkennen. De tuinen zijn thans zóó beteelddat zij voor een jaar voedsel genoeg hebben. Jammerdat de kolonisten niets zoo spoedig overgenomen hebben, als de bespottelijke praalzucht onzer oude kolonie. Als men Zondags bij hen ter kerke komt, zou men denken, in eene kerk van Hollandsche juffers, in plaats van boerinnen, te zijn. Overigens hoort men de zedelijkheid onder de kolonisten roemen de meeste jonge ge zellen zijn gehuwd, en gij weet, het huwelijk is onder de keerkringen reeds eene daad van zedelijkheid. De geboorten nemen toe cn op deze wijze ont staat er een nieuw tropisch ras van blanken. Van sterfgevallen of ziekten boort men sinds langen tijd niets meer, en het boschvellen trensen graven en alle zware arbeid geschiedt door de hoeren, zonder dat hunne gezondheid daaronder lijdt; en alles geschiedt met meer orde en overleg, dan dooi' de negers, die in den grond een zwak ras van lieden zijn. Het school-examcn beeft best aan de verwachting voldaan. Uit de Nickerie zijn reeds onderschei dene aanzoeken gedaan om hunne kinderen op Groningen te plaatsen." VEREENTttDE STATE1V. NEW-YORK, 9 October. De Bewindslieden hebben besloten hunnen gevolmagtigde in Mexico, den Heer fristterug te roepen en gccne verdere pogingen meer aan te wenden om eenen vrede te sluiten. De troepen zullen in Mexico het nu vermeesterde grondgebied bezet houden, er zal een geregeld bestuur gevestigd worden, en de oorlog voortaan niet aanvallender, maar verdedigenderwijze worden gevoerd. De handel was weder levendig en iailliten komen hier weinig voor. RUSLAN®. PETERSBURG, 9 October. De vorst is hier vrij hevig ingevallen. De Nederlandsche werkliedenwelke hier stoombooten in dienst stellen, te Fijenoord bij Rotterdam vervaardigd, was dit een onsmakelijk voorproefje van den winter. Door bont hadden zij zich evenwel zoo goed mogelijk tegen de koude gewapend. De kolonisten, om ze zoo te noemen, hebben aan hunne vestiging den naam van Nieuw-Holland gegeven. De stad is vrij grootmet eenige Grieksche kerken en een schouw- burg. Zij is eene stapelplaats voor den Russiscben graanhandel van het bin nenland op Petersburg. MOSKOU, 10 October. Den 30slen September is het eerste cholerageval alhier voorgekomen, en sedert zijn tot den 7llcn dezer, 15 personen aangetast, grootendeels tot den minderen stand behoorende en van welke de meesten reeds vroeger ongesteld waren van deze zijn 9 overleden. ZWITSERLAND, BERN24 October. Reeds zijn eenige Afgevaardigden vari den Landdag hier teruggekeerd de tijding medebrengende, dal, hoewel naar hunne waardigheid behandeld, de Regeringen der kantons echter met hen in geene aanraking waren gekomen. In de heden gehouden vergadering van den Landdag is besloten 50,000 man van het eedgenootschappelijk leger te vereenigen. De verkozen bevelhebber had niet zijn ontslag genomen, zoo als eenige berigten hebben medegedeeld, maar er zouden zich sporen hij het leger hebben ontdekt van opzetom niet tegen dc andere kantons op te trekken. Volgen san dcre berigten zou er bij den Landdag een ineer verzoenende geest heerschen. PRriSSEA, BERLIJN 20 October. Men verhaalt thans dat er ernstig spraak is van een handelsverdrag tusschen het Tolverbond en Nederland. De uitvinder van het schietkatoen, Prof. Schoenbein, moet eene nieuwe uitvinding gedaan en een soort van papier maché vervaardigd hebbendat door eene bijzondere wijze van behandeling zoo doorzigtig als glas wordten waaruit hij glasruiten, flesschen vazen enz. maakt, die geene vloeistof door laten en op den grond kunnen vallenzonder dat zij breken. FRAHNRIJ&, PARIJS, 28 October. Het Regeringsblad deelt heden een* vergelijkenden staat mede van de in- en uitgevoerde koopwaren, gedurende de negen eerste maanden van 1847, 1846 en 1845. In vergelijking met 1846 leveren de ontvangen regten eene vermindering van ruim 14£ millioenen met 1845, van bijna 131 millioen franken op. Die vermindering loopt voor namelijk over de graansoorten katoen, linnen en hennep. Toen voor eenige jaren de cholera in het zuiden van Frankrijk heersch- te, maakte een geneesheer te Marseille de opmerking, dat arbeiders in houts kolen van de ziekte bleven verschoond. Hij besloot derhalve houtskool als geneesmiddel tegen deze plaag aan te wenden en zijne proefnemingen gelukten bovenmate. Het middel is overigens van onschadelijken aard. De Heer Niepce S'. Victor heeft aan de Akademie van Wetenschappen proeven aangeboden van daguerreotypen op papier, en naar eene door hem uitgevondene wijze. Hij vervangt het iodium van kwikzilver door eene laag van stijfselineelen kan zijne bewerking zoowel op glas cn koper, als op pa pier volbrengen. In weinige uren heeft hij aan dc Akademie eene reeks van afbeeldingen van al de leden der Akademie geleverd. AHAOMIE-MEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 29sten October de Heer J. van Galen, van Tiberias, in de Medicijnen, na verdediging zijner Dissertatie de Scorhuti Aetiologia. KERKNIEUWS. Z. M. heeft benoemd tot Predikant bij de Hervormde gemeente te Eysden iri Limburg, zijnde eene Koninklijke collatie, den Heer J. Suringar Candi- daat tot de H. Dienst. Z. M. heeft goedgekeurd de door de Kerkcraden der Hervormde gemeen ten te Scliingen, Nieuw-Vossemeer Gapinge, Suidhuisterveen Pingjum en Exinorra uitgebragte beroepen, op DD. J. M. Doorenbos te Gieterveen, C. W. v. d. Ven te Bath, en de Candidaten G. Overman, K. Hofkamp, P. Boe- les Jr. cn A. W. Vermey.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3