Waargenomen, Heden namiddag zal er familie-diner ten Hove worden gehou den. Men verneemt dat HH. KK. HH. de Prinsen morgen deze Residentie rollen verlatenen Maandag de zeereis aannemen. Van tijd tot tijd zal van hier eene boot naar Madera vertrekkenom de gemeenschap te bevorderen. Zondag II. heeft de Eerw. Heer van Potten, Pastoor te Curasao, in de R. K. kapel op het Binnenhof alhier, des morgens eene mis gelezen, en des avonds eene leerrede gehoudenen wel over de altaars-geheimenissen. Zijn Eerw. heeft bij die gelegenheid vele bijzonderheden medegedeeld omtrent den staat der Kerk op Curasao, ten blijke, dat de toestand daarvan te wenschen overlaat. Uit dien hoofde heeft de leeraaraan het einde zijner redede on dersteuning zijner geloofsgenooten voor die kerk ingeroepen. Gednrende de laatste dagen zijn vele leden van de Tweede Kamer, zoo wel bij Z. M. den Koning als bij Z. K. H. den Prins van Oranje ten gehoore toegelaten. De Commissie der Tweede Kamer tot aanbieding van het adres van ant woord op de Troonrede, zal Maandag bij Z.|M. ten gehoore worden toegelaten. De Minister van Finantiën heelt ten behoeve van 's Rijks schatkist drie muntbiljetten ontvangen, te zamen groot 30. Een vijftal der 'sGravenhaagsche kunstenaren, daartoe namens de ove rigen gekozen, bragten op gisteren avond een bezoek aan den Heer Kruse- manen stelden hem, als een blijk hunner onverdeelde toejuiching, nevens een in Gothischen stijl geïllustreerd parkernent, door elk der vereenigde kuns tenaren onderteckend een fraai geschenk in zilver ter hand. Dat geschenk bestaat in eene Coupe met deksel en plateau, in netten en sierlijken stijl gevormd, naar den smaak der 17llc eeuw. Op de Coupe zijn twee dichtregelen gegraveerd, uitdrukkende de hulde door Hollandsch school aan Krusetnan gebiagtop het zien van zijnen Johannesterwijl op het deksel eene geciseleerde trophée is aangebragt, doelende op het kunstgenre van den meester, en zamengesteld uit eenen bijbel, een palet en eene lauwerkroon. De kunstenaar was diep getroffen door dit blijk van hoogschatting aan zijn werk gebragtdat hem tot blijvende herinnering zal strekken aan zijn zesjarig verblijf in het kunstrijk Italië, en zoo luide tevens spreekt voor den bijvalhem door zijne kunstbroeders geschonken. 30 October. Thans zijn aan de Leden van de Tweede Kamer rondgedeeld de ontwerpen van wetuitmakende het tweede en derde Boek van het Nieuwe Wetboek van Strafregt. In Boek II, Titel I, art. 38, komt de volgende bepaling voor: »De bedienaar van de Godsdienst die, zonder voorafgaand verlof der Regering, heeft afgekondigdverspreid of in druk uitgegeven eenige akte of eenig ge schrift, onder welken naam of in welker vorm ook vervat, van eenige bui- tenlandsche geestelijke of kerkelijke vergadering of overheid wordt gestraft met correctionele gevangenisstraf van 1 tot 3 jaren en geldboete van 100 tot ƒ1000, te zamen of afzonderlijk. Van deze bepaling zijn uitgezonderd die akten, welke uitsluitend gewetenszaken van bijzondere personen, of on derwerpen van kerkelijke leer en tucht betreffen." In de Memorie tot toelichting zegt de Regering, dat zij wel gewenscht had, dat in haar denkbeeld gedeeld ware geworden, dat, daar de ondervin ding nog niet de behoefte had doen kennen om tot handhaving van het be kende regt van placetin onze wetgeving eene strafbepaling op te nemen welke tot nu toe bij ons evenmin als in eenige andere wetgeving had be staan het raadzaam te achten ware daarmede te wachten tot dat van zooda nige behoefte, en dan van de noodzakelijkheid van zoodanige strafbepaling zou zijn gebleken. De beraadslagingen in de vorige zitting over dezen Isten titel van het llje Boek gehouden, hebben echter onmiskenbaar aangetoond dat deze beschouwingen geen ingang hebben mogen vinden. Na die beraadslagingen blijft der Regering, wil zij, ter voldoening aan de Grondwet, eindelijk tot de vaststelling van een Wetboek van Strafregt gera ken, alleen over, om in het ontwerp daarvan weder op te nemen de bepa ling, welke ten aanzien van het hierboven genoemde onderwerp reeds in 1842 was voorgedragen. Genoegzaam woordelijk is dan ook die bepaling weder in dit artikel opgenomen, alleen met die veranderingen, welke haar minder uitsluitend voor ééne Godsdienstige gezindheid zullen doen werkenen die haar in verband brengen met het thans aangenomen strafstelsel. In eene 2e zinsnede van dit artikel heeft de Regering gemeend op het voorschrift van hetzelve eenige uitzonderingen te moeten bepalen, niet alleen omdat zij deze billijk oordeelt, maar ook opdat de toepassing van dit artikel haar niet in sacra zou doen treden. ROTTERDAM, 29 October. Wij vernemendat gisteren namiddag in eene vergadering van den Raad dezer stad met eene groote meerderheid van stemmen het besluit is geno men omop advies der Heeren Ingenieurs Conrad en van der Kunhet nieuwe gasthuis in gebruik te stellen. De stedelijke Raad heeft gisteren tot Curator van het Erasmiaansch Gymnasium alhier, in de plaats van Ds. F. C. J. van Goens, naar Leyden vertrokken benoemd den lieer D. F. van der Pant. AMSTERDAM, 29 Octooer. De veiling van het graveerwerk van Rcinbrandt is afgeloopen. De Engel- schcn schijnen de meest voorname aankoopen te hebben gedaan. De aanzien lijkste prijzen zijn: N". 57, Rembrandt met het zwaard, ƒ1,805; N°. 197, de Opwekking van Lazarus, lste staat, ƒ601; N°. 202, de Honderd Gulden Prent, n°. 1, ƒ1,600; N". 216, Jezus aan het volk vertoond, de n°. 1, ƒ950; N°. 599, Reinier Anslo, de n°. 1, ƒ750; N°. 634, Ephraïm Bonus, de n0. 1, ƒ1,650; N°. 636, Uytenbogaertde n°. 1, 548; N". 645, de]kleine Coppenol, de n°. 1, ƒ1,250; N'1. 857, Tolling, ƒ1,800; N". 858, Burgemeester Six, 895. De bijprenten zijn opgehouden voor 5,200. Men ziet dat enkele, zeker de uitnemendste stukken, tot zeer hoogen prijs zijn verkocht. De geheele verzameling was een uitstekend geheel. Enkele dezer kunst werken blijven gelukkig in het Vaderland, dat in het Koninklijk Museum van Prentwerken alhier, op één der uitstekendstemisschien het allervoor treffelijkste werk ter wereld van Rembrandt, mag roem dragen. Het bedrag der geheele veiling zou 35,300 bedragen. Door de Handelmaatschappij zijn nog 2 schepen bevracht, 1 voor deze stad en 1 voor Rotterdam. HOORN, 28 October. Gisteren heeft bij de Arrondissements-Regtbank alhier de plegtige instal latie van den Heer Mr. P. J. Suringar, vroeger Kantonregter te Enkhuizen, als Lid der Regtbank plaats gehad. De Ed. Achtb. Heer Officier Mr. W. Parker de Ruyter Roeher de la Renayshield eene toepasselijke rede, en nalat door den Griffier voorlezing gedaan was van het Koninklijk besluit van 23 September 11., waarbij de Heer Snringar tot Regter is benoemd, als mede van de acte van eedsaflegging, heeft de Voorzitter Mr. H. van Beeden- hoff de Vicq van Oosthuizenden nieuw benoemde met zijne benoeming geluk gewenscht. Z. Ed. Achtb. nam daarop zitting en beantwoordde beide toespraken op eene gepaste wijze. TEXEL25 October. In den nacht van 22 Oct. jl.strandde in de Eijerlandsche gronden al hier, het Ned. kofschip Anna Margaretha, Kapt. H. II. Naatje, met eene lading ijzer, komende van Cardiff en bestemd naar Hamburg. Op het eerste gerucht hiervan, begaven zich eenige visschers van hier, derwaarts met hunne vischschuit, om, zoo mogelijk, de manschap te redden. Zij hebben slechts één' matroos kunnen redden terwijl de overige drie man reeds over boord geslagen waren en de Kapitein zich zeiven aan den bezaansmast had vastgesjord. Eer zij echter dezen laatste konden losmaken, werd hunne schuit door de onstuimige zee van het schip geslagen, waarop zij zich ge noodzaakt zagen na drie herhaalde vergeefsche pogingenaf te houdenen den geredde aan strand te zettenterwijl zij daarop na hnn te zwak be mand vaartuig met zes man versterkt te hebbenop nieuw poogden het wrak te bereiken, dat hun dan ook, na bnitengewone inspanning, eindelijk mogt gelukken wanneer zij echter tot hunne grievende smart moesten ondervin dendal de Kapitein reeds den geest had gegeven. Het lijk werd nu ter stond naar den wal gevoerd, en door de zorgen van de Heeren Zunderdorp en C°.scheeps-agenten alhier, den volgenden avond op eene betamelijke wijze ter aarde besteld. AMERSFOORT, 28 October. Er wordt zoowel hier als elders, b. v. te Nijkerk en Veenendaalveel vet vee ter markt gebragt, hetwelk aanmerkelijk in prijs gedaald is. Op beide laatstgenoemde markten waren Maandag en Dingsdag te zamen zeshonderd stuks runderen aangebragt. Het vet vee koopt men thans voor 19 a 20 cent per ffi. Het is een lust onze weekmarkt te bezigtigen wegens den overvloed van veld- en boomvruchten. ZWOLLE, 29 October. Heden is door de Provinciale Staten van Overijssel in plaats van den Heer Mr. G. J. Brncetot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verkozen: Jhr. C. M. Storm van 's Gravezande. Er hebben drie stemmingen plaats gehad; bij de derde verkreeg genoemde 31 en Jhr. Mr. Hovy 25 stemmen; er waren 59 leden tegenwoordig. Na den afloop der stemming vraagt de Gouverneur J. D. Graaf van Rechteren voor eenige oogenblikken de aandacht der Vergadering, en zegt dat gedurende de zeven jaren dat hij de eer had in deze Provincie werkzaam te zijnveel goeds onder zijn bestuur is tot stand gebragtdat er nog een ruim veld ter bearbeiding overblijft, onder welke grootsche voorwerpen aan- hangig zijn; dat de staat der geldmiddelende uitvoering daarvan voorzeker in den weg staat, doch waarvan welligt veel voor den bloei der Provincie zal verwezenlijkt worden, welke werken de arbeidende klasse arbeid zullen verschaffendat het onzen geëerbiedigden en hooggeschatten Koning behaagd had hem tot andere betrekkingen te roepen en hij alzoo niet meer in deze Provincie nut zal kunnen stichten doch evenwel niet zal nalaten in zijne andere betrekking het belang der Provincie voor te staandat hij hoopt en vertrouwt, dat onder het bestuur van zijnen geachten opvolger, wiens kunde en bekwaamheid van algemeene bekendheid zijnde bronnen van welvaart in deze Provincie in ruime mate moge vloeijen. Woensdag nacht heeft hier een felle brand gewoed in de Groote Baan buiten de Kamperpoort, in eene woning, toebehoorende aan den Koopman in Galanteriën en Verlakker, W. UIderink Jr. Een houten schuur is geheel afgebrand, benevens veel roerende goederen. Vóór 5 jaren was van denzclfden een huis in de Diezerstraat afgebrand en de woning waarin nu de brand ont stond was vóór een paar dagen voor 5000 verzekerd. VENLO, 25 October. Heden had eene drievoudige bruiloft plaats; de ouders vierden de gouden, eene dochter de zilveren en eene kleindochter de groene bruiloft. De ouders bragten 52 kinderen en kleinkinderen te zamen, die de plegtigheid in e R. K. kerk bijwoondendeze liedendie tot den kleinen burgerstand behoo- renwerden bij het tcrugkeeren treffend ontvangen. De straat die zij be-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2