v. Panliuys, Beeren broekv. Riemsdijk, Timmers Verhoeven, v. Harencar- spel, v. Sasse v. Ysselt, Smit, Byleveld de Jon;; en de Monchy. Het amendement van den Hccr van Heemstra is verworpen met 45 tegen 5 stemmen. Voor: de Heeren van Dam, de Kempenaer, Luzac, van Heemstra en de Jong. Ten gevolge der aanneming van het amendement van den Heer Duymaer van Twist, is dat van den Heer Gevers, volgens diens verlangen, vervallen. Ook de oorspronkelijke 11 der Commissie is daardoor vervallenen het amendement van den Heer Duymaer van Twist maakt thans de 11 uit. 12 is terstond aangenomen. Met betrekking tot de 13de heeft de Heer Kien begrepen dat de woor den Met hartelijke blijdschap" behoorden te worden vervangen door: »Met levendige belangstellingomdat het hem voorkwamdat men zich als dan eerst zoude kunnen verblijdenwanneer de arbeid voor de aangekondigde veranderingen der Grondwet, naar wensch was geëindigd. De Heer de Kempenaer verlangdedat de Staten Generaal nu den wensch behoorden te uiten, dat de voorgenomene wijzigingen mogten zijn volledig, en zoo veel omvattend, dat deze aangelegenheid voor eene reeks van jaren als afgedaan konde worden beschouwd, en men zich met onverdeelde aan dacht konde toeleggen op de bevordering der stoffelijke welvaart; cn heeft eene in dien zin veranderde redactie der genoemde voorgesteld. De Heer Luzac heeft dit amendement verdedigden verklaarddat hij zijne stemten aanzien van het adresaan de aanneming daarvan zoude verbinden. De Heer van Dam heeft de voordragt der Commissie verdedigd. Bij stemming, is de voordragt van den Heer de Kempenaer, met 44 legen G stemmenverworpen. (Voor hebben gestemd de Heerende Kempenaer, Luzac, AnemaetWichers, Schooneveld en Hoffman); is de voordragt van den Heer Kien, met 47 tegen 3 stemmen, insgelijks verworpen. (Voor hebben gestemd de Heeren KienHooft en Borski) en is de naar de voor dragt vari de Commissiemet 46 tegen 4 stemmenaangenomen. (Tegen hebben gestemd de Heeren KienHooftde Kempenaer en Luzac). Het geheel van het adres is daaropna de goedkeuring der laatste met 48 tegen 2 stemmen (die van de Heeren de Kempenaer cn Luzac) aan genomen. Daarna is beslotenom den Heer Opperdoes Alewijn na de aflegging van den eed, als lid der Kamer toegelaten, en is de vergadering tot nadere bijeen roeping gescheiden. ROTTERDAM, 27 October. Het verzoek van een aantal adressanten aan den Raad van Administratie der Hoilandsche ijzeren Spoorweg-Maatschappij, tot herstelling van den trein van 12 ure, van hier op Amsterdam, schijnt blijkens het antwoord, bij ge- melden Raad gunstig ontvangen, maar de zaak mede afhankelijk van de be slissing der Departementen van Binnen). Zaken en Finantiënweshalve het adres door dien raad derwaarts is opgezonden. DORDRECHT, 26 October. Het Genootschap voor Land- en TuinbouwDordrechtsche Floralooft eene gouden medaille of 40 uit, voor een doeltreffend landbouwkundig handboekje voor den minder verlichten landbouwer cn 'tschoolonderwijs in geheel Nederland geschiktbehelzende al wat den Nederlandschen landbouw betreft en met nut daarin kan worden ingevoerd, alsmede eene beschrijving van alle gewassen die de Nederlandsche landbouwer met voordcel kan kwee ken, met opgave der kweekwijzen. (De Catechismus voor Landbouwkundige Scheikunde en Aardkunde van den beroemden Britschen geleerde Johnston, is naar de 16de Engelschc uitgave, door een deskundige, den Heer van Laer, in bet Nederduitscli ver taald en met houtsnee-figuren uitgegeven (prijs 0.35). Toen heeft onze groote scheikundige, de Utrechtsche Hoogleeraar G. J. Mulder, een aanbeve ling van dien Catechismus geschreven en in 't licht gegeven (prijs 0.15), een krachtig woord, hoofdzakelijk tot de onderwijzers ten platten lande ge- rigt, hen aansporende om denzelve op hunne scholen te gebruiken). AMSTERDAM, 27 October. De Leden van de Amstel-Societeit hebben aan den Heer Mr. L. D. Storm een keurig zilveren plateau ten geschenk gezonden het draagt ten opschrift Hulde der Amstel-Societeit aan het niet herkozen Lid der Tweede Kamer Mr. L. D. Storm. DEN HELDER, 25 October. Gisteren avond overleed alhier de Hoog Ed. Gestr. Heer D. Buys, Ridder van de Orde van den Nederlandsche Leeuw en van de Militaire Willems orde, Schout-bij-NachtBevelhebber der Marine alhier, in den ouderdom van 64 jaren. Heden wordt door het ter halver stok bijschen der vlaggen van al de schepen en vaartuigen, welke in de haven liggen, de rouw aan den dag gelegdwegens dit overlijdenwaardoor de Staat een ijverig en knndig Iloofd-Ofïïcierde gemeente een achtingswaardig burger en de be trekkingen een geliefden en zorgenden echtgenoot en vader hebben verloren. UTRECHT, 26 October. Op Donderdag den 4d™ November e. k.zal door de Commissie tot de behandeling van 'sRijks muntmateriaal in het muntgebouw alhier, ten ver koop worden aangeboden eene partij gouden baren. De oude zilveren spe ciën namelijk, welke achtereenvolgens buiten koers zijn gesteld, worden voor het grootste gedeelte in de Scheifabrick der Heeren van Boom en Comp. te Amsterdamonderworpen aan cenc bewerkingdie men finceren noemt. Hierdoor wordt het koper, alsmede het goud dat in alle oude zilveren speciën, echter in zeer kleine hoeveelheden, aanwezig is, van het zilver afgescheiden. Het goud bedraagt in de meeste oude speciën maar 6/ a 7/10 gedeelten van een wigtje (of decigrammen) per Ned. de boeveelheid is verschillend voor de verschillende speciën. Dat goud nu, hetgeen, even als het fijne zilver van de oude speciën afkomstig, door de Scheifabriek aan voornoemde Commissie wordt afgeleverd, zal thans publiek verkocht wor den, waartoe het tijdstip gunstig schijnt. ZWOLLE, 25 October. Heden is hier ter stede door de Hoeren Mrs. H. Cock, Hoogleeraar te Leyden, Nedermeyer, Ridder van Rosenthal, Advokaat te Arnhem, en Schooneveld Advokaat te 's llage, als daartoe benoemde scheidsmannen, uitspraak gedaan in het aan hunne beslissing onderworpen regtsgeding, tusschen de admi nistratie der Overijsselsche Spoorweg-maatschappij en de houders der recepissen van aandeelen in de voormelde maatschappij. Bij deze uitspraak is door de arbiters in substantie beslist, dat de houders van recepissen geregtigd zijn tot het doen beleggen eener algemeene vergadering. BUTEN L ANDSCHE BE RIG TEN CHINA. CANTON, 12 Augustus. In den avond van den 8stcn dezer hadden de Heeren Beynvaan en Vancher, de eerste een Nederlander en de tweede een Zwitser, de boot van Hongkong N°. 12 afgehuurd om hen naar Victoria te brengen. Des avonds ten 8 ure begaven zij zich aan boord maar de schipper gaf hun te kennen dat hij in dien oogenblik niet onder zeil kon gaan, weshalve zij zich te bed begaven. Omstreeks 11 ure aanvaardde de boot den togt, maar daar het weder mistig en regenachtig werd, werd het anker tusschen het Hoilandsche en het Fran- sche fort uitgeworpen, toen zij kort daarop geënterd en aangevallen werden door zeeroovers, die de passagiers beroofden van hunne goederenalsmede van eene hoeveelheid specie en horologiën, ten bedrage van 4,000 dollars. De Heer Vaucber klom op het dek en werd daar over boord geworpen of viel bij toeval in het water; hij verloor hierbij het leven. Zijn lijk vertoonde geene sporen van geweld en is naar Whampoa overgebragt. De Heer Reynvaan ontving twee zware wonden met eene lans in den hals, alsmede verscheidene kneuzingen aan hoofd, schouders en dijen. Even zoo werden eenige Chinesche passagiers geplunderd. De Heer Reynvaan bad het geluk den bijstand te ont vangen van twee Heerendie in eene boot van Whampoa terugkeerdenen hem naar Canton medenamen zij bragten aldaar ook het vaartuig aan, welks schipper echter vermist werd. Bij afwezigheid der Hoilandsche en Fransche Consuls, liet de Engelschc Consulde Heer Macgregoreen onderzoek in het werk stellen om het verblijf der zeeroovers op te sporen en hen te doen vatten. De aanval was waarschijnlijk een gevolg van plunderzuchtcn sommigen meenen, dat de schipper en zijn knecht niet vreemd aan deze zaak geweest zijndewijl zij spoorloos zijn verdwenenofschoon zij ook vermoord kun nen zijn. IIEXIC©. Een brief uit Mexico aan een buis te Londen door de N. Rolt. Cour. mede gedeeld, bevat omtrent de verovering dier stad nog de volgende bijzonderheden In den morgen van den 14dcr' September trokken de Amerikanen tegen de stad op. De Mexicaansche soldaten vatten post achter waterleidingen en ver schillende borstweringen, welke in aller haast opgeworpen waren, zoodat de Amerikanen door al deze hinderpalen belemmerd niet vóór in den achter middag de poorten der stad bereikt hadden. Nu beschoten zij twee dagen lang de stad. Vele huizen werden in den asch gelegd en een aantal mannen, vrouwen en kinderen gedood. Men zag niets als rook en vlammen en boorde niels als de hartverscheurende kreten der gekwetsten. De stad wederstond nog. Nu besloten de Amerikanen de stad binnen te rukken doch men had de straten versperd en op de daken der huizen steenen enz. bijeengehooptten einde daarmede de vijanden te verpletteren. Generaal Scott zag bet moeijelijke zijner stelling in, daar bet kogels en steenen op zijne troepen regendezoadat velen gewond of gedood werden, doch hij trok steeds voorwaarts, lot dat hij den ingang van twee straten bereikt had, welke op de markt uitkwamen. Daar hij zag dat hij al zijne lieden zoude verliezenindien hij verder op eene dusdanige wijze wilde voortrukken nam de Generaal bezit van het klooster van San Isidore en zond van daar de sappeurs en mineurs uit, ten einde zich door de massa huizen eenen weg te banen. In enkele gevallen deed men gehoele woningen in de lucht springen, ten einde den voortgang te bespoedigen, zoodat de Amerikanen eindelijk ook de markt bereikten. Daar werden zij van het pa lcis en de hoofdkerk zoo hevig beschotendat ook zij hun geschut derwaarts riglten, en meer dan 100 schoten op deze gebouwen deden, waardoor vele Mexicanen gedood of gewond werden, en de overigen het vuren slaakten, daar alle wederstand nutteloos was, zoodat de Amerikanen den 15dtn Septem ber in het bezit der hoofdstad kwamen. ITALIË. ROME, 14 October. Dc Paus heeft eencn brief gezonden aan al de Commissiën in zijne Staten die zich tot bet verzamelen van gelden hebben gevormd ter oprigting van een standbeeld te zijner eer, waarin hij die Commissiën aanmaant, om die gelden liever te doen strekken tot stichting van eene inrigting voor bejaarde

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3