«leze, door de Madridsche bladen eenstemmig medegedeelde berigten schijnt te staven, bestaat daarin, dat reeds den dag na het aanvaarden des bewinds door den Generaal Narvaez, het blad de Correohetwelk met groote kosten onder invloed van den Heer Salamanca uitgegeven werdaangekondigd heeft dat het zoude ophouden te bestaan, en ineen smelten met de Heraldo een blad van den Generaal Narvaez. Bijzondere berigten van den 13dcn melden de aankomst der Koningin- Moeder uit Parijs en de toestemming der Koningin, dat haar gemaal in het palcis mogt terugkeeren. De Hertog van Valeneia en de Pauselijke Nuntius waren naar den Koning gegaan om hem dit te berigten en men twijfelde niet, of deze zouden Z. M. overhalen, om van de gegeven toestemming gebruik te maken. ITALIË. ROME, 14 October. Do Paus heeft op den weg der staatsverbeteringen voortgaande, thans ook een besluit afgekondigd houdende oprigting van Kamers van Koophandel en Landbouw zij zullen 9 in getal en in de voornaamste steden van den ker- kelijken staat gevestigd zijn. Men acht dat dit besluit slechts de voorlooper is van een' nog gewigtiger maatregelte weten dien der oprigting van een nieuw Ministerie, hetwelk de aangelegenheden van koophandel, landbouw en publieke werken in den kring zijner ambtsverrigtingen vereenigen zou. Volgens bevel van den Paus moet iedere geestelijke orde in den Kerke- 1 ijken Staat 10 pCt. van hare inkomsten bijdragen tot dekking der uitgaven van den staat. SICILIË. NAPELS, 11 October. Er wordt zeer geklaagd over de wankelmoedigheid des Rollings, die, daar in de Raad van Ministers zoo goed als besloten was, dat eene algemcene am nestie zou uitgevaardigd worden zoo als men zegt door het aanraden van zijnen Biechtvader en tenen Ministerdie beiden tot de Oostenrijksehe partij moeten betiooren, weder van meening was veranderd. Ondertusschen wordt de hoop niet opgegevendat Z. M. andermaal op deze zaak zal terugkomen. Bij voortduring blijft omtrent den toestand der zaken in Calabrië on zekerheid heerschcn. TOSCANE. Bij den overgang van liet Hertogdom Lucca aan den Groothertog van Tos cane, heeft deze de volgende proclamatie uitgevaardigd, onder dagteekening van den li «ten f]Czer Wij Leopold II, door Gods genade Koninklijk Prins van Hongarije en Bo hème Aartshertog van OostenrijkGroothertog van ToscaneHertog van Lucca, enz. De dag is daar, waarop het grootste deel des Toscaansclien volks tot éénen Staat vereenigd moet worden. God heeft niet gewild, dat die vcrceni- giug plaats had in een dier rampzalige tijdperken, waarin de vergrooting der Staten, door oorlog en bloedstorting bewerkt, het gevolg is eener overwinning. Zij geschiedt op eene vredelievende wijzezoo als kinderen van eene zelfde familie zich hereenigen zij is niet door een strijd tusschen de vorsten voor bereid de verdragen worden ten uitvoer gelegd bij het leven van II. M. de Hertogin van Parma. Z. K. 11. Lodewijk, Hertog van Lucca, heeft op eone edelmoedige wijze alle persoonlijk belang ter zijde gesteld voor de overweging der voordeelenwelke voor de inwoners van Lucca konden ontstaan uit eene vereeniging met hunne Toscaansche broeders, op hetzelfde tijdstip waarop deze zich met gewigtige hervormingen bezig houdenwaarvan het Hertogdom Lncca onmiddellijk voordeel zal trekken. «Inwoners van Lueca! gij gaat niet tot eene nieuwe familie over. Gij zult uw oude gezin zien bloeijen en in kracht toenemen, dat zich verheugt einde lijk al zijne leden, onder dezelfde wetten vereenigd, in dezelfde voorregten te zien dcelcn. Gelijk hun oorsprong één en hun lot onafscheidelijk verbon den is, zoo zal ook, van heden al", hun staatsbestuur één zijn, als het on derpand van eene betere toekomst, hun door ons geschonken; de natuur heeft hen tot broeders en bewoners van eene zelfde landstreek gemaaktde wet maakt hen tot burger van een zelfde vaderland. «Ofschoon wij innig gevoelden dat de uitbreiding van gebied welke wij aan de Voorzienigheid verschuldigd zijnslechts eene vermeerdering van moeiten en pligten ten gevolge heeft, hebben wij toch gemeend die te moeten aannemen en zoo spoedig mogelijk al onze onderdanenzoowel de vroegere als de nieuwe, in bet genot te moeten stellen van de voorregten, welke voort- vloeijen uit eene vereeniging onder dezelfde wetgeving. Wij rekenen te dien einde op de wijsheid der overhedende getrouwheid der krijgsliedenden aanhoudenden ijver der burgerwacht; op de vaderlandsliefde der priesters, de ondervinding der aanzienlijken, de wetenschap der geleerden, de industriële werkzaamheid des volks, welks roem te dezen opzigte gevestigd is. «Na de akte van afstand van Z. K. 11. den Hertog van Modena te hebben gelezen en onderzocht, verklaren wij de regering in haar geheel te aanvaar den en heiasten te dien einde onzen werkelijken geheimraadden Markies Pietro Francesco Ririuccini, daarvan bezit te nemen, welke de huldiging en den eed zal ontvangen van alle overheden in het Hertogdom Lucca. «Inwoners van Lucca! een nieuwe tijdkring opent zich voor Toscane! De Hertog van Lucca zou met het afstand doen der Regering de wijste cn voordeeligste partij hebben gekozendaar hij nu een jaarlijks inkomen zal trekken van 000,000, voor den afstand van eene waardigheid, in welke bij toch na hetgeen er gebeurd is, zich hoogstmoeijelijlc zou kunnen hand haven. ïWITSEKLAND, ZURICH, 14 October. Hier is de belangrijke tijding aangehragtdat een van de 7 Katholieke kantons, Zug namelijk, het afzonderlijk verbond heeft verlatendoch aan het besluit van den Landdag omtrent het verdrijven der Jesuitcn geen gevolg zal geven. De Landraad van Zug had zich ook nog eenige voorwaarden voor behouden doch men meende, dat het Kanton ook hierin zou toegeven, wan neer de Landdag toonde, dat het denzei ven ernst was, zijne besluiten ten uitvoer te leggen. PJAUISSiSEW. BERLIJN 15 October. Z. M. de Koning heeft aan allen, die zich tijdens de laatste schaarschte van levensmiddelen, aan geringe daden van oproer en verzet, of diefstal beneden 5 th. waarde hebben schuldig gemaakt, kwijtschelding van straf verleend. De Pruissische .Staat telt tegenwoordig 24,605 openbare inrigtingen voor onderwijs, namelijk: 6 hoogescholen (Berlijn, Bonn, Breslau, Greifswald Ilalle, Koningsbergen); 2 akademiën (te Munster en het Lijceum Hoseanum te Braunsberg, ieder met een R. K. godgeleerde, en eene wijsgeerige facul teit); 117 gymnasiën32 progymnasiën41 seminariën voor schoolonder wijzers, 100 hoogere burgerscholen, 661 scholen voorden middelstanden 23,646 lagere Elementar Schulen). Het getal hoogleerarenleeraars en hoofdonderwijzers te zamen genomen is 35,304, als: 495 op de universitei ten en akademiën450 op de gymnasiën en 29,631 op dc lagere scholen. De studenten en leerlingen zijn 2,455,121 in getal, waarvan 3,641 inlan ders de universiteiten en akademiën en 26,900 inlanders de gymnasiën be zoeken. Op de seminariën voor schoolonderwijzers bevinden zich 2,546 kwee- kelingen cn op de lagere scholen 2.328,146 leerlingen. De van wege den Staat toegekende geldelijke bijdrage bedraagt voor hoogere scholen 732,946 en voor alle overige 354,588 Rthlr. De hoop in Duitschland op ccnen voortreffelijken wijnoogst voor dit jaar is langzamerhand verdwenen men verwacht nu slechts een gewoon middel- haar wijnjaar. SIAICÏEH. EMBDEN, 18 October. Den 15den dezer is hier overleden de Hoog-Eerw. Heer H. Mackay, oudste Predikant hij de Nederduitsehe Hervormde gemeente alhier. Hij iiad den hoogen ouderdom van 83 jaren bereikt en het zeldzaam voorregt genoten meer dan 60 jaren in de H. Dienst werkzaam te zijn. F HA AMRIJH. PARIJS, 18 October. Door de I'olicie is weder een verboden speelhuis ontdekt, hetwelk een oud croupier van de speelbank van Baden hield. Al het voorhanden zijnde geld, de kaarten en de meubelenzijn in beslag genomen en van de namen dei- aanwezige personen is proces-verbaal opgemaakt. Volgens een telegraphisch berigt was de gewezen Koningin-Regentes van Spanje den 14dcn te Madrid aangekomen. Ook zou de Regering het be rigt ontvangen hebben, dat er eene verzoening tusschen Koningin Isabella en haren Gemaal plaats had gehad. Mgr. Guillon, Bisschop van Marokko, Aalmoezenier van de Koningin, Officier van liet Legioen van Eer enz., is den 16dcn te Monlfermeil in den ouderdom van 80 jaren overleden. Een reiziger die met zijne vrouw on zuster aan boord is geweest van het Fransche schip het Palladium van Nantes, gevoerd hij Kap. Ravilly, het welk na eene voorspoedige vaart van zes weken den 4(lcn Mei II. op dc hoogte van dc Drieëenheids eilanden in volle zee afbrandde, deelt in het Journal des Débats van deze noodlottige gebeurtenis een verhaal mede, 'l welk wij hier met eenige verkorting medcdeelen. Zoodra de brand ontdekt werd, en men dien trachtte te blusschen, verhinderde de dikke rook der smeulende lading, terstond het kruid te bereiken, zoodat men ieder oogenhlik vreesde in de lucht te vliegen. Men hragt dus een ton regenwater, dat pas was opgevangen en een kist scheepsbeschuit die juist voor de hand stond, benevens de onmisbaarste kaar ten en werktuigen bijeen en scheepte zich met dit alles in de sloepen met alle magt roeijende om de uitbarsting te ontgaan. Eerst den volgenden avond ten 8 ure vatte het kruid vuur en het schip vloog in vier slagen uit elkander. Wij zetten koers naar de Drieëenheids eilanden in den nacht van den grien 0p gfn gden zagen wij een schip, hielden er op aan, maakten wij bran dende seinen en schreeuwden uit alle magt; maar helaas, wij werden niet opgemerkt en waren onderwijl vrij wat uit onzen koers gevaren. Onze droef heid verkeerde des morgens in moedeloosheid, want de wind begon op te steken, onze ranke vaartuigen waren tegen geen holle z<-e bestand cn wij had den slechts eene kleine uitdeeling van water daags, bij een felle keerkrings- zonneschijn. De nachten waren koud en 's nachts legden wij ons op den bo dem neder deels in 'l water, zoodat we hij 'tontwaken gansch verstijfd waren. Den 10dc" Mei op 45 mijlen afstand van de genoemde eilandentoen dc nood zoo hoog geklommen was dat de wanhoop algemeen werd cn men de ijselijkste maatregelen van haar moest vroezenzag men een schip. Het was de Sutledge, van Liverpool, Kapt. Corchill. De hoop ontlook weder in alle harten; de vrouwen schreidden van aandoening, cn binnen kort genoten wij, na zes dagen in de open zee te hebben omgezworven, al de verkwikking die onze veege toestand vorderde, llet plan van den Kapitein was om ons

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3