ZWOLLE, 13 October. De veiling van liet Surinaamschc meubelhout, welke van wege de Over- ijsselsche Vereeniging tot Ontwikkeling van Provinciale welvaartop den 11 den dezer alhier heeft plaats gehad is zeer gunstig afgeloopen en heeft aan de verwachting volkomen beantwoord onderscheidene houtsoorten zijn tegen hooge prijzen van de hand gedaan en op de veiling zelve hoorde men den wensch uiten, dat zij spoedig door nieuwe veilingen achtervolgd inogt worden. LEEUWARDEN, 10 October. Ten aanzien van het tuchthuis alhier loopen allerlei geruchten nopens den ziektetoestand der gevangenen wij kunnen echter berigten dat het getal zie ken in dat gesticht niet zoo buitengewoon groot is en in evenredigheid met de bevolking, minder dan bij de alhier in garnizoen liggende militairen. Gedurende de maanden Augustus en September waren er op cene bevolking van 750 gevangenen, gemiddeld 77 ongesteld. De sterfte is evenwel buitengewoon groot, gemiddeld sterven er jaarlijks ongeveer 30 a 40, en nu bedraagt dat getal reeds 78. Voor weinige dagen hebben eenige werklieden bezig met het opgraven van den grond van een' vloer in een der oudste huizen van het dorp Dragten, in het diepe veen gevonden twee geraamten van koeijengeheel gaaf en on geschonden een klein gedeelte zelfs der ingewanden was nog niet geheel ver gaan dit is te opmerkelijker, dewijl men in het veen zelden geraamten van dieren vindt. BUiTE«LAM)SCHE BERMJTEJN. BATAVIA, 25 Julij. In de dezer dagen ter Drukkerij van het Bataviaasch Genootschap in het licht verschenen tweede aflevering van den vierden jaargang van het Nat uitt en Geneeskundig Archief voor Neèrlands Indie, komt een berigt voor aan de Inteekenaren op dat werk, waarin wordt medegedeeld dat het voor eerst niet meer in het licht zal verschijnen. Tot nog toe bad het Archief zich met eere staande gehouden, en onderscheidde zich door vele welgeschre ven artikelen, inzonderheid belangrijk voor de Geneeskundige Faculteit. De redenen waarom de redactie haren arbeid, zoo onverwacht en plotseling, te midden van eenen jaargang staakt, worden niet opgegeven; alleen wordt ge zegd, dat omstandigheden van den goeden wil der redactie, noch van dien der medearbeiders afhankelijk, noodzaken om de voortzetting van hel werk vooreerst te staken. De redactie geeft echter de hoop te kennen: »dat een gunstiger tijdstip moge aanbreken, waarop eene nieuw zamengestelde redactie, de afgebroken taak met ijver en volharding weder kan opvatten, en dat deze alsdan de tegenwoordige Inteekenaren genegen zal vinden, om cene nieuwe reeks ook met goede ontvangst te vereeren." YEREENI«®E SKATEN. Vóór eenige jaren werd een jongelingdie zetter was aan de drukkerij van het dagblad Palladium te New haven, te Alabama opgehangen, wegens eenen moord, dien hij op zijnen reisgenoot zou gepleegd hebben, ofschoon hij tot het laatste toe zijne onschuld had betuigd. Dezer dagen echter heeft de waard van het logement, waar de moord gepleegd was, kort voor zijn over lijden verklaard de dader te zijn. TURK YE. CONSTANTINOPEL, 28 September. Daar de termijn bepaald voor het nemen van dwangmaatregelen tegen Grie kenlandsedert 8 dagen verstreken is, is de kustvaart onder Griekschc vlag in al de havens van het Rijk verboden. De Grieksche Kanselarij werd sedert eenige maanden bier wel niet erkend doch de Kanselier bleef als bijzonder persoon hier wonen nu echter heeft hein de Porte zijne passen laten uitreiken en bevolen de stad te verlaten. In Albanië behalen de troepen gedurig vjordeelen op de opstandelingen. RUIL A STB. De administratie der domeinen neemt ernstige maatregelen tot het aan planten van bosschen want in ons nog weinige jaren geleden zoo boschrijk land, is vooral gebrek aan het noodige brandhout, dat de bevolking begint te bedreigen. De prijs van het vadem is reeds in de laatste 10 jaren van 8 tot 15 bankroebels gestegen, welke verhooging natuurlijk in een ander tijdvak van 10 jaren meer dan verdubbelen moet, indien niet de meest afdoende maatregelen genomen werden. Op bevel des Keizers zal te Tiflis eene Mahomedaansche school worden opgerigt, waarin de Mahomedaansche Godsdienst, de Tartaarscbe, Persische, Arabische, Piussische taal, enz. zal onderwezen worden. Dit is de eerste in- rigting van openbaar onderwijs bijzonder voor de Mahomedanen welke onze Regering zal vestigen. GIUEREXLAIVI». ATHENE, 30 September. De Kamer van Afgevaardigden heelt het adres aan den Koning op de troon rede inet algemeene stemmen aangenomen, en door eene Commissie aan Z. M. doen overhandigenwelke bij die gelegenheid onder anderen gezegd heeft Ik verheug mij vooral in de eenstemmigheid, die bij de vaststelling van het adres der Kamer geheerscht heeftdie eenstemmigheid geeft het vooruit- zigt op de bevestiging der bestaande orde en zal de achting der vreemde na- tien voor Griekenland verhoogen. ZWEDEN. STOKIIOLM, 28 September. In bet district Arsunde in de prov. Norelandheeft een hoos in een paar bosschen van pijnboomen, 4,000 boomen ontworteldonder welke vele honderd jarige, de daken van een menigte huizen afgeslagen twee schuren opgeno men en een mijl ver verplaatst. Vele kudden vee en 22 menschen zijn er bij omgekomen. De schade is ontzaggelijk grooten dit natuurverschijnsel in deze streken van het hooge noorden, grenzende aan Lapland, zonder voorbeeld. IPAÏJE. MADRID, 6 October. Volgens bepaling genomen in den Raad der Ministerszijn de Cortes bij Koninklijk bevelschrift tegen den 15(len November bijeengeroepen. De Generaal Cordova is ad interim belast met de portefeuille van Marine en de lieer Burgos met die van Koophandel, Onderwijs en Openbare Werken. Volgens Koninklijk besluit zijn de administrative hervormingen, bepaald bij besluit van 29 Sept. 11., geschorst tot zoo lang de nieuwe Cortes daarover uitspraak zullen gedaan hebben. SICILIË. De Bilanciaeen Romeinsch dagbladhangt een zwart tafereel op van de vele misbruiken, waaraan zich do openbare ambtenaren in het Koningrijk Napels, ten opzigte van de bevolking schuldig maken, en deelt daarvan eenige proeven inede. Wij hebben, zoo schrijft een correspondent nit Napels aan dit blad, goede wetten, goede inrigtingendoch zij zijn krachteloos, dewijl zij door roof zieke, gemeene en onwetende beambten tot de slechtst mogelijke gemaakt worden. Wij bezitten wetboeken die tot de beste in Europa behooren doch deze wetboeken beteekenen niets, omdat de policie eigenmngtig handelt en 'geeue wet erkent. Als een voorbeeld van de willekeur, welke daar heerscht, wordt het volgende aangevoerdIn het Koningrijk der beide Siciliën be staanop bevel der policie, commissiën, welke tot de bastonnade veroordee- lenhoewel deze straf in het wetboek verboden is. In de hoofdplaats van ieder district staat de Onder-Intendantaan het hoofd van deze Commissie. Zoo liet een dezer lieden een burger 200 stokslagen toedienen, zoodat hij den volgenden dag in bet hospitaal overleed. Kort daarna werd de Onder-Inten dant door het geregtshof te Palermo onschuldig verklaard. Een ander Onder-Intendant te Alcamoin de prov. Trnpaniveroordeelde eenen geachten burger dier plaats tot cene zoo afschuwelijke en onteerende pijni ging, dat deze, ten einde zich aan deze schande te onttrekken, in de gevan genis een einde aan zijn leven maakte. Zoo handelt de policie geheel eigen- inagtig en zonder zich om de beslaande wetten te bekommeren. Met de burgerlijke regtspleging moet het niet beter gesteld zijnwaarvan mede door de Bilaticia schier ongelooflijke voorbeelden worden aangehaald. Onder zulke omstandigheden is geene verbetering denkbaar zonder eene geweldige reactie. Dit is het onderscheid tusschen den staat van zaken in Napels en in den Kerkelijken Staat, dat in den laatsten geene voorbeelden van geweld en wreedheid kunnen aangetoond worden, weshalve hel volk dan ook daar bin nen zekere palen blijft. KW IT SE RL AND. LUCERN, 4 October. De Regering van dit kanton heeft aan het Eedgenootschappelijk Bestuur te Bern het volgende schrijven gerigt »Bij circulaire van den 6llen September is het Besluit, op den 3(Ien der- zelfde maand door den Landdag in de zaak der Jesuitcn genomen, ons mede gedeeld opdat daaraan zoude worden gevolg gegeven. »Wij zullen ons bepalen met iu weinige woorden het volgende te ant- woorden »Wij betwisten aan eene meerderheid of minderheid van cedgenootschap- pelijke Staten alle regt om zich in de geloofszaken van het eene of andere kanton, en dien ten gevolge ook het onze te mengen, en wij zullen nimmer een besluit of eene verordening, waarbij zulk eene bemoeijmis plaats heeft, erkennen noch ten uitvoer leggen. De Overheden van het kanton Luccrn hebben de Jesuiten als Leeraars in de Godgeleerdheid aan het seminarium geroepen, en het volk heeft krachtens een regt van souvereiniteit aan het kanton toebehoorendezijne goedkeuring aan die beroeping gegeven. Lucern alleen kan dat regt vermeerderen of verminderen eene beslissing van 12 en twee lialve kantons, waarbij dat regt opgeheven wordt, onwettig en onregt- vaardig zijnde, is dien ten gevolge voor het kanton Lucern in geenen deele .verbindend, en het is de pligt der Overheden zich niet te gedragen naar de gedane uitnoodiging om zoodanig besluit te erkennen, en van het bedoelde regt afstand te doen. Bij deze zonder omwegen afgelegde verklaring, voegen wij de verzekering onzer volmaakte hoogachting." PRUISSiEN. BERLIJN 8 October. Prinses Albert van Pruissen, die hier te gelijk met den Koning was aan gekomen, heeft, naar 'sGravenhage vertrekkende, hare kinderen aan ons Hof achtergelatenen zal in genoemde stad zoo lang vertoeventot er eene beslissing gevallen is in haren eisch tot echtscheiding. Ons Hof zou over dien stap zeer te overreden zijn. Een der eerste handelshuizen in Beneden-Barmendat verwerijen bezat en meer dan 400 werklieden aan den gang hielden waarvan de Chef Land- dags-Afgevaardigde was, is falliet verklaard, met eene schuld van 600,000 tb.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2