LEYDSCHE COURANT. Jü 1847. N°. 12*. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag avond VRIJDAG, 15 OCTOBER. Vx>. /w-' If De Prijs der Cowrant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 ,.A' Centen afgegeven BI.\\K\EA\RSCflE BERIGTEN. LEYDEN, 14 October. Dc Staats-Cour. bevat het volgend Programma voor de opening van de ge wone vergadering der Staten-Gencraalte 's Gravenhagcop Maandag den 18den October 1847. Art. 1. Des middags ten twaalf ure zullen de Leden der Staten-Generaal zich in de zaalbestemd tot de vergadering van de Tweede Kamerbegeven en zich in eene algemeene vergadering verecnigen, onder voorzitting van den door Z. M. benoemden President van de Eerste Kamer, ten einde Z. M. af te wachten. Art. 2. De Ministers, Hoofden van Ministeriele departementende Kan selier der Orden en de Leden van den Raad van State, zullen zich des mid dags ten één ure mede in bovengemelde zaal vervoegen. Art. 3. Z. M. de vergadering der Staten-Generaal zullende openenzal ten één ure met den volgenden trein van Zijn paleis afrijden Een Commando cavallcrie; b. De lloffourier en twee rijknechts te paard c. De Kamerheer-Ceremoniemeesterrijdende in eene koets met twee paar den bespannen, gaande een lakkei naast ieder portier; d. Acht Kamerheeren van Z. M.in twee hofkoetsen, ieder met zes paar den bespannen gaande naast ieder portier twee lakkeijen De Heeren Kamerheeren zullen zich volgens hunnen rang plaatsende jongsten vooruit rijdende; e. De Groot-Officieren van 's Konings Huisgezeten in twee Hofkoetsen met zes paarden bespannen gaande twee lakkeijen naast ieder portier Een Commando cavallcrie; g. Z. M. te paard, begeleid door H1I. KK. HH. de Prinsen, en gevolgd door de Officieren van Z. M. Militair Huis; li. Een Commando cavallcrie tot sluiting van den trein. Art. 4. De trein zal rijden: over den Kneuterdijk; den Langen Vijverberg; den Korten Vijverberg; bet Binnenhof. Art. 5. De trein aan de vergaderplaats der Staten Generaal gekomen zijnde, zal Z. M. aan de deur van het hotel ontvangen worden door eene Commissie van 11. E. M.door de Vergadering uit hun midden te kiezendewelke, voorafgegaan van den Kamerheer-Ceremoniemeester de Kamerheerencn de Groot-Officieren van 's Konings Huis, Z. M. zal geleiden naar de zaal der Staten-Generaal. Het Militaire Huis des Konings volgt onmiddellijk. Art. 6'. De Groot-Officieren van 's Konings Huis plaatsen zich achter Z. M. zitplaats, de Kamerheeren en het Militair Huis des Konings ter regter cn linker zijde van den Troon; de Kamerheer-Ceremoniemeester wat voorwaarts, ter regter zijde van den Troon. Art. 7. De Zitting geëindigd zijndegaat Z. M. met denzelfden trein waarmede Z. M. binnengekomen was, en in de orde bij artikel 3 vermeld, naar het Paleis terug; zullende de trein den volgenden weg nemen: over bet Buitenhof; de Plaats: den Kneuterdijk naar het Paleis. Art. 8. Salvo's van bet geschut zullen het afrijden van Z. M. van het Paleis, cn bet oogenblik dat Z. M. de vergadering van de Staten-Generaal verlaat, aankondigen. Naar men zich zal berinneren beeft de, in het proces van Gepkens zoo berucht geworden Jan ter Linde, in de zitting van 2 Sept. van het Provin ciaal Gercgtshof van Gelderlanddaadzaken en omstandigheden verklaard waardoor, indien zij waarheid bevattedende Heer Mr. B. Reigers, zich noodwendig zeer bezwaard moest achten. Gemelde Advokaat heeft daarop den ll<ten sept. een request ingediend aan het Provinciaal Geregtshof voor noemd waarin hij zich tegen die verklaringen van Jan ter Linde ten volle verdedigt, en vooral doet uitkomen, dat hij, in plaats van ter Linde aan te moedigen zich zeiven als den bedrijver van den op Maria Wigclierink gepleeg- den aanslag aan te gevenhem veeleer door bet voorhouden van de hem te wachten straf, ten dringendste tegen zulk een onberaden stap had gewaar schuwd. Het hof heeft zich echter op dit request incompetent verklaard waarin de Heer Mr. B. Reigers ten slotte verzocht, zijn gedrag ten deze ten gestrengste te onderzoeken, ten einde elke verdenking te doen verdwijnen welke daardoor ten zijnen laste zoude kunnen gerezen zijn. Na die incompe tentie-verklaring heeft zich de Raad van toezigt en discipline deze zaak aange trokkenwelke, na gedaan onderzoek van mecning geweest is, dat hij geene termen gevonden had, betzij tot schorsing, betzij tot berisping; dat hij Mr. Reigers ijver, in het proces van Gepkens aan den dag gelegd, moest prijzen, maar hem alleen van cenige onvoorzigtigheid beschuldigen moest. KATWIJK, 14 October. Gisteren werd alhier van wege ons kortelings daargestelde Departement der Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen, opgerigto Zangschool geopend. Onder dc leiding van een bekwamen Muzijk- en Zangmeester, de Heer Moed van Leyden, zal in deze school aan een 100-tal jongelieden, ook der minvermo gende klasse, de gelegenheid worden verschaft lot het bekomen van grondig onderrigt in den Zang, iets dat voorzeker tot gepaste uitspanning, ontwikke ling en beschaving van den mcnsch veel kan en zoo wij hopen onder ons ook eenigzins zal bijdragen. Sedert ons vorig berigt van den 5',en dezer, zijn er alhier slechts 2 bc- zendingen haring ter gezamentlijke hoeveelheid van slechts 70,000stuksaange- bragt. Ook te Scheveningcn is de aanbrengst zeer gering. Ofschoon de be stendige tegenwind de aankomst aanmerkelijk vertragen moet, schijnt echter de vangst aanvankelijk nog zeer gering te zijn. 'sGRAVENHAGE, 13 October. Z. M. heeft benoemd tot Bevelhebber der zecmagt in Oost-Indië, den Vicc- Admiraal Machielsenter vervanging van den Sc.hout-bij-Nacht v. d. Bosch. II. M. de Koningin wordt heden van bare buitenlandscbe reis in deze residentie terug verwacht. De langdurige kabinetsraden die in de laatste dagen alhier gehouden zijn, hebben tot het gerucht aanleiding gegeven, dat er over eenige gewigtige aangelegenheid door de Regering werd geraadpleegd. Meerendeels bragt inca zulks in verband met de aanstaande heropening der Kamers en wel bepaal delijk met de Troonrede, die aanstaanden Maandag door den Koning zal wor den gehouden. Inlusschen beeft zich in deze Residentie het gerucht ver spreid dat in die rede het uitzigt zou worden gegeven op eene aanstaande Grondwets-herziening. In hoe verre dat gerucht gegrond zijzal de tijd moeten leeren. Het is echter niet weinig versterkt toen dc 's Gravenliaag- sche Nieuwsbode van hedenin een vertoog over de aanstaande zitting gewaagt van de bij velen bestaande hoop, dat in de Koninklijke aanspraak eene verklaring zou voorkomenodat Iloogstdezelve nu het tijdstip gebo ren achtwaarop tol eene herziening der Grondwet zal bchooren te worden overgegaan." Maandag jl.den ll^n dezer, zijn voor het Prov. Hof in Zuid-Hol land, Burgerlijke Kamer, de pleidooijen afgeloopen in de zaak van Burge meester en Wethouders der stad 's Gravenhagc, tegen den Heer Nieuwkerk, nopens het vraagstuk van dc kaden en schoeijingen. De lieer Mr. van Gigcb heeft voor den geintimeerde den termijn van dupliek voorgedragen, liet Openbaar Ministerie zal den lsten November aanstaande in deze zaak con clusie nemen. In de eergisteren avond gehouden bijeenkomst van het Letterkundig Genootschap: Oefening kweekt hennisheeft dc Heer Noordziekdie de spreekbeurt vervulde, eene voorlezing gehouden, ten onderwerp hebbende, het op te rigtcn standbeeld voor Lourens Coster. Aan bet slot zijner rede beeft hij eene toespraak tot de aanwezigen gerigt, de strekking hebbende om de inschrijving voor de oprigling van dat nationaal gedenkteeken krachtdadig te bevorderen door algemeene en onbekrompene deelneming. UTRECHT, 12 October. Wij vernemen dat tot Lid van het Collegie van Curatoren der Hoogeschool alhier is benoemd Mr. J. Rau van Gameren, Vice-President van het Prov. Geregtshof in Gelderland. GELDER MALSEN 9 October. Een landbouwer alhier heeft bij gelegenheid van het vergrooten van zijn' kelder een' Keulsehen kan gevondenwaarin aan oude zesdehalven gerande guldens cn daalders, benevens eenige stukken Engelsch geld, zich eene waarde vari ƒ350 bevond. Waarschijnlijk wa3 deze schat aan den grond toevertrouwd in bet laatst der voorgaande eeuw toen in ons land Engelsche troepen gelegerd waren.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1